Cau,
stala se mi takova, podle me neobvykla vec. Rad bych vedel, jestli to nekdo uz zazil a jestli se to obeslo bez zakroku, popr. jestli se to proste samo dalo dohromady. Lezu radu let a pred par dny jsem sel opet potrenovat na preklizku, kdyz jse
Při lezení na skalách je možno se občas setkat s lezci, jističi co používají ony přírodní kotevní body, převážně tedy stromy Někde řádné jisticí body vůbec neexistují či kvůli enormním zájmům jsou plně obsazeny a tak se využívá oněch stromů (viz např. ona
V prosinci si musim vybrat nějaký volno a zvažuju Kalymnos nebo Geyikbayiri. Budu vděčnej za jakýkoli postřehy a srovnání, který se pro podobný rozhodování hoděj. Lezu kolem 6c, ale to je asi fuk. Předem díky všem!
Mám malý rychlodotaz: může do odbaveného zavazadla tekuté mágo?
Eventuálně máte nějakou nečekanou zkušenost s čím byl z lezecekého matroše problém, ať už v příručním nebo odbaveném zavazadle?
Pro komentář z databáze cest:
Z nýtu slaňuji v nouzi tak, ze si sednu do dvou expresek za sebou, aby to bylo pohodlnější a v plaketě byla jen jedna karabina.
Protáhnu plaketou nýtu lano na půlku. Poté udělám obyčejný vůdčák na jedné straně
Tuhle jsem nekde popolizal na preklizce, a koukam taik, nebo trener, tezko rici, na tvrdo jel s prckem kmapus. Visy na malejch, poskoky na vetsich... Prcek tak 8 let. Jako lezla hocicka moc hezky o tom zadna, ale ty visy/poskoky mi pr
Pro komentář z databáze cest:
Z nýtu slaňuji v nouzi tak, ze si sednu do dvou expresek za sebou, aby to bylo pohodlnější a v plaketě byla jen jedna karabina.
Protáhnu plaketou nýtu lano na půlku. Poté udělám obyčejný vůdčák na jedné straně plakety (nechat dostatečně dlouhý zbytek s okem). Na jednom fousu lana, který je na druhé straně plakety, slaním na jednoducho (uzel neprojde přes plaketu).
Poté za druhý konec lana (ten, co jsem po něm neslanil) stáhnu lano.
Pokud máte někdo lepší způsob bez zanechání materiálu, rád se poučím :o)
Mě smysl dává. Neohýbá se lano příliš přes hrany plakety při zatížení. Je dobré ten uzel dát na stranu, která je více natočená směrem nahoru. Pak je tam více eliminované zatížení přes hranu plakety na straně fousu, po kterém se slaňuje.
Honzo, máš na mysli certifikované repky, alebo kúpené v Lidli, U Rotta a pod ?
Mimochodom, pri hociakom špagáte ( certifikovanom) na trhačke je chyba merania 10 %.
U necertifikovanom to môže lietať.
Raz som sa opýtal dievčiny, v ktorom šporťáku jej nalepili cenovku na repku. Odpoveď : " V železiarstve."
Pochopúitelně že certefikované. A založené při zkoušce do onoho nýtu. Ono asi záleží dost i na opletu či neopletu, proto někteří používaj přímo smyci z tenšího lana. Ona totiž i provlečená ropka na 4 prameny když někde rupne, (což při přiblblém pohupování při slanění se u někoho stává) je to v .. A na ostrosti hrany jak tu bylo řečeno dost záleží. A pokud jde o ono procvakávání karabiny při vložené mailoně, na našich běžně používaných nýtech se tam klidně vloží 2 HMS a bez problémů.
APP. A do oněch malých mailon které mají malou světlost, stejně se ani lano dobře provlékat nedá, takže diskuze o nějakých 400 kg je bezpředmětná. S.R . 8 mm svetlost 11, Pevnost v podélné ose: 35 kN...
Je to apsolutně na hraně, pro slaňování bývají 2,5 až 4kN i pro normálně vážícího lezce, pokud se trochu někde cukne síla již není statická ale dynamická a může být o dost větší než těch "teoretických" 2,5-4kN (250-400 kp, pro starší techniky).
Jen taková zkušenost ze stavby, 3 pytle cementu /75kg/, lehký swing a karable z železářství rupla (udajná nosnost 400kg...). Moc nechápu ten kalkul... JEN prosím pokud tento bordel použijete tak si ho pak zlikvidujte!
Kokos, píšem Ti 9 bodov z možných 6 .
Ten nepodpísaný príspevok vyššie o 10:53:36 je odveci, asi treba dookola zdôrazňovať, že karabínky a špagáty zo železiartva nemájú garantovanú nosnosť tak, ako má certifikovaný matroš.
A ešte doplním k tej nálepke-cenovke na šnúrke zo želežiarstva :
akákoľvek chémia,lepidlo a pod. neschválené výrobcom lán, repiek, prilieb a pod. je
4kN? Tak to asi ne :) 4kN neudelas na vratnej bod pomalu ani pri padu na stene kdyz ho chces udelat mega tvrdej. To pri slanovani nevygenerujes, pokud teda neskocis do slaneni s 10 metrama vytahnutyho lana. Normalni majlonka na tohle staci.
V knize "Sicherheit und Risiko in Fels und Eis" od Pita Schuberta se popisuje, že zatížení slaňovacího bodu při slaňování může kolísat v závislosti na několika faktorech, jako je hmotnost lezce, úhel lana k bodu, a další dynamické faktory. Typicky se doporučuje, aby byl slaňovací bod navržen tak, aby vydržel zatížení přibližně 5–8 kN, což je dostatečné pro bezpečné slaňování, i když některé scénáře mohou vytvořit zatížení vyšší (v extrémních případech až 10 kN) zejména při nepředvídatelných pohybech nebo nečekaném zatížení lana.
Zkus třeba mrknout na videa typka na YouTube HardIsEasy, podobný kraviny tam ověřuje experimentálne, právě z toho důvodu, že dřív se to spíš odhadovalo/počítalo a z toho se pak vycházelo. Ty síly rozhodně nejsou tak velký jak píšeš. Nebo si někde půjč merak a změř si to. Stejně jako si zkus zatížit nějaký ty majlonky z železářství, je to v pohodě.
TyTrubku neznám, 2.5-4kN naměřil Pit Schubert pro metodiku DAV ... dál asi no comment.
PS: to že někdo udělá fancy video neznemená, že je to měřeno správně...Jen tak pro srandu, pošli video kde to řeší, přesně to slaňování, děkuji ;-)
Praxe a mereni v laboratori jsou dve rozdilny veci. Ocividne toho neznas vic a zamrzl si nekde pred 50 lety :)
Ale asi i tenkrat sis to nastudoval blbe. Pri normalnim slaneni (tento pripad co tu resime) se proste nedostanes pres 2kN, budes nekde kolem 1kN, holka spis kolem 800N.
A kdyz mi ukazes jak vygenerovat pri slaneni 10kN, tak te zvu do Cafe Imperial na veceri.
1. Mam to zmereny, zkousel jsem to
2. Odkaz na dalsiho cloveka co to zkousel v mnohem vice dalsich variantach nez ja jsem ti dal
3. Neni to zas tak slozita fyzika, ty pocty nejsou zas tak slozity, pokud to nepotrebujes na beton presne
Ja teda nevim jaky majlonky kupujes ty a jak je pouzivas, ale normlani ocelova majlonka slaneni zvladne i s nejakym safe-marginem.
Na to jsou normalne meraky co ti vezmou spickovy zatizeni - jako ta technika se fakt vyviji dopredu, to nejsou takovy newtonmetry co si pouzival na zakladce ve fyzice.
Pak jsme ro zkouseli experimentalne, proste vezmes tu majlonu a ctyri lidi se ti na ni na stary lano povesi.
Ano, vim presne jaky je rozdil mezi statikou a dynamikou. A hadej, jestli pri zatizeni dynamiky nebo statiky vytvoris na vratnym bode vetsi silu.
Prosím dovisvětlit "Pak jsme ro zkouseli experimentalne, proste vezmes tu majlonu a ctyri lidi se ti na ni na stary lano povesi." ... jako jeden vzorek , 4 lidi a bylo to ok?
Je to experiment, pro me dostatecny. Nerikal jsem, ze jsem delal vedeckou studii.
Mozna by pomohlo precist si, jak je experiment definovan nebo dokonce co to slovo znamena. Slovensky a i cesky je to stejny.
Experiment (vědecký pokus) může být definován jako objektivní pozorování jevů vyskytujích se v přísně kontrolovaných podmínkách. Je to empirická metoda s cílem ověřit (verifikovat), vyvrátit (falzifikovat) anebo stanovit platnost hypotézy a umožňuje objev kauzálních souvislostí.
Dle mě to nesplňuje, sorry. Jení to opakovatelné, nikdo to nekontroloval. Udrží nás to / Neudrží nás to ... není hypotéza!
Kokos, to mi pripomína, ako keď Pat a Mat lámali karabíny za zobák https://shorturl.at/J5qDu
No a potom v 2. kole už Marek a Betka išli naplno na I1
https://prevyk.eu/?id=9
Kokos :-))
keď lámali karabíny Pat a Mat, úlomky triafali do prilieb.
Qeci : motivovali nás články ako ktosi zlomil karabínu cvaknutú za zobák do planžetky. CAMP podľa miesta zlomu určil, že nešlo o otvorenú karabinu, ale cvaknutie o zobák.
KODYTEK, P. Prasklá karabina CAMP.https://shorturl.at/fedla
TĚŠITEl, V. Proč praskla karabina?https://shorturl.at/iNY65
2. fáza bola : Betka lámala na trhačke ( či skôr lámačke)
Jen tak podle tebe která je větší? Když se vrátim k tomuto... Ano, vim presne jaky je rozdil mezi statikou a dynamikou. A hadej, jestli pri zatizeni dynamiky nebo statiky vytvoris na vratnym bode vetsi silu.
Ty to nevis a jen trolis. Ale, ze si to ty, tak ti to reknu.
Samozrejme, ze dynamika vytvari vetsi razovou silu, ale pri normlanim slaneni to neni zas takovy rozdil.
OK standartně je to 1.5-3.5 násobek, extrém je 5 až 10 násobek . Pokud si myslí že je to zanedbatelné tak no comment. Protože tyto zatížení jsou v řádu MILI až MICRO sekund je celekm těžké je měřit. Ale stále tam je!! A stále to vychází, že dynamické zatížení štandu a to i "blbé zhoupnutí" vytvoří na malý okanžik o dost větší síly než tady přezentuješ... A to samozrejmě může způsobit destrukci špatného štandu nebo špatné a nekvalitní karabiny. Stále se pohybujeme v tom rozmezí řekněme pro 100kg chlapa 1.5kN (téměř se nehýbe) až 3.5-4kN normálně slaňuje občas skočí pod nějaký převis, až po extrémy typu umyslné nebo neůmyslné houpačky to je až těch 5-10kN.
Hele, teoreticky možná možný, ale neděje se to. Pro ten případ co tu řešíme je ta majlona dostačující.
Zkus si to změřit a pak se můžeme bavit dál.
Jestli při útěku z nytu generujes 10kN a děláš jiný věci co děláš a motas tady do toho abys dokázal, že máš pravdu, tak z jednoho bodu neslanuj ani kdyby tam byla certifikovana majlona.
Tak si ten bordel ve skalách po sobě zlikviduj, děkuji. Slaňuj si y čeho chceš, jen to tam nenechávej, děkuji!!! Zatím jsi vlastně nedokázal, nic. To tvoje "měření" :-D sorry jako, ale ... mě to připadá fakt jak toto : https://www.youtube.com/ watch?v=QHd7m3eRXsc
Hoši, ty vaše milisekundy - když buda pár milisekund zatížení klidně 50kN, tak mailona neprdne ale natáhne se o pár setin milimetru. Je totiž z bláta a na přetržení potřebujete nejen sílu ale sílu x čas = množství energie. Asi jak zatloukání hřebíku kladivem, jedna rána ho posune o centimetr, ale abys ho zatloukl celej tak buď musí těch ran být deset. Nebo lis a síla po delší dobu. Dvojka drát udrží tunu, neni důvod proč by mailona z 5mm drátu měla při slanění praskat. Rozdíl u certifikovaný je v kontrole kdy by zmetek neměl projít, no ale ocelovej ovál z bláta, tam toho na zmetkovitost moc neni. Asi jak ty hřebíky.
Pána jána, to je ale blbost, pokud něco přetížíš pře Rm tak to prostě rupne, to natahování platí při statickém zatížení ale do úrovně Rm. Jako mi chceš říct, že mailona ze železářství která má nostnost 4kN (Tkže Rm možná 5kN pokud je v dobrém stavu a bez defektu) vydrží krátkodobé zatížení 50kN ??? Si spadl z višně???
Zamysli se proč se vrubova houževnatost nemeri v N ale J
Na pretrzeni potřebuješ nejen sílu ale i množství energie, krátkým impulsem to natahnes třeba o 0,1mm, ale impulz skončí takže nepretrhnes, k tomu dojde pokud impulz trvá dyl nebo jich je víc a natahnes to o např. 3 mm. Přesně jak zatloukani hrebiku. Nebo nytovani, taky hlavu nerozklepes jednou ranou přestože prekrocila mez kluzu
jak je ve vláknu kudy běží síla nějaký dlouhý měkký materiál, tak dobu po kterou působí síla dost natáhne. slaňování a padání do lana fakt není naklepávání kosy kov na kov.
Zase zabrždění na delší dráze = menší síla.
Tohle bylo pro Trenéra že krátký impuls nemusí znamenat přetrhnutí ani když síla překročí hodnotu naměřenou pro mez pevnosti - řípad kdy neni dost energie na přetrhnutí ale jen na natažení o nějaký kus.
Ano, mailona s mizerným zalisováním je prakticky otevřený C a natáhne se jak žížala, kdo jí chce používat měl by si jí vyzkoušet nanečisto v otevřeným stavu (v zavřeným pak unese o něco víc), pak je to použitelný na opatrný slanění, na chytání pádů ani náhodou. Bez vyzkoušení buď certifikovanou mailonu nebo obětovat karábli příp. smyčku nejlíp popruh. Tímto bych to uzavřel...
A ještě jednu věc možná opomíjíš a to, že je tam aplikování "bezpečnostní" koeficient pro různé aplikace. Např výtah má nosnost od výrobce 1 tunu ale v reálnu je navržen na 3 tuny. To že navrzeno na víc než je deklarováno, neznamená, že ten materiál vydrží násobně vyšší přetížení, to fakt né, vždu jsme hodnotu "meze pevnosti"
Jebni kladivem do hřebíku, resp. reverzním kladivem aby šlo o tah, naměříš pár milisekund sílu větší než mez pevnosti a přesto to neprdne. To co říkáš platí až pro dobu delší než těch pár milisekund (kladivo přes gumu). Jo, pro slanění i na statice to tvoje platí, tam je ten ráz dostatečně dlouhej/pomalej, tam to buď vydrží, protáhne se nebo prdne při síle na mezi poevnosti.
Ano tak funguje tváření ... deformační síla :-D :-D, a pořád nepřekračuješ Rm, pokud je to v jedno kuse nebo se netvoří trhliny.
Jakou to má souvislost s pevností a praskáním karabin?? - Žádnou, jen jsi dokazal, že o tom nic nevíš!!
A ještě jedna věc materiál na to musí být vhodný a mít dobrou tažnost (A), třeba ten hřebík. Nebo se to dělá za tepla tomu se říká tváření za tepla např. kování.
Udělej to se zakaleným nebo zušlechtěným (trvdým) materiálem, praskne...
Vše se odehrává v rozsahu 0 až mez penvnosti Rm.
Sorry ale víš o tom prd a ještě motáš tolik věcí do hromady, úplně mimo, jen aby ses obhájil...
ocelovej ovál z bláta, to je docela dobrý technický popis tý majlony, ale nepřesný. není to ovál, ale céčko. problémem v zásadě není to bláto (kdyby to bylo svařený z bláta, tak to unese stádo slonů), ale výrobní tolerance té majlonky, respektive toho "zámku" (té matice co má na jedné straně závit a na druhé zúžení a to céčko má na jedné straně samce závitu a na druhé slisovanou bambuli). ono je u toho v tom materiálu železářství se zkatovanejma kostama při výrobě docela zmetkovitost a ta bambule má tendenci protéct zúžením matice a ten závit má mezi samcem a samicí děsný vůle, takže ten zámek neunese lautr nic a reálně to funguje jako háček ohnutej z kulatiny. no a takové céčko z kulatého bláta toho moc neunese.
a doplňující poznámka: když už teda musíme použít něco ze železářství s tlakem na cenu, tak mnohem lepší než majlona bude šekl (podkova), protože tam závit není nosným ale pouze pojistným prvkem.
No, nakonec nejlepší bude oželet nejojetější karabinu z expresky, pokud nemám všechno fungl spiritky třeba. Jak už někdo psal, je to sotva pár piv a rychlý.
Jo to souhlas, C se zámkem na okrasu vydrží prd. Závit drží ale protahne se pertlování na matici, to je klíčový místo mailony. Dobrý si takovou pojistit aspoň popruhem ze sáněk.
Jaký scénář při slaňování ti vytvoří 10kN zatížení na slaňování bod? Když budeš slanovat s půl tunovym kamen?
Pořád se tu bavíme o útěku z cesty, z jedno délky. Nemáš batoh, nikoho nezachranujes, triviální, kde tam jako chceš vygenerovat cokoli vyššího než 2kN a pro to budeš muset bejt tlustej jako prase a neumet slanovat.
Pokud si dobře pamatuji tak to bylo, když např. v Yosemitech naslaňváva do pokračovaní cesty a dělají tam ty houpačky, ale to je v podstatě extrém, proto se tomu taky tak říká.;-). Jinak to jsem neměřl já nejsem takový borec ale jak sem již napsal, Pit Schubert, celkem legenta tady v tomto oboru, co měl vše podloženo daty a né anonymoními plky na netu...Co ta večere? :-D
Vážení. Bavíte se tu o mailonkách a zatíženích - vpořádku. Ale původní zadání je o slanění z nýtu. A dokáže snad někdo či to má vyzkoušeno, co vámi uvedení síly udělaj s nýtem? Pokud je správně v ose možná nic. Ale může bejt i natočený a tím pádem síla do ohybu a t.d. Ono vždy jde o kombinaci všech prvků.
Já mám pocit, že tady kokosovi mrdlo, kdyby měl pravdu (jakoze v horách prostě slanuju z 6mm repky), tak tu při 10kN máme takovejch mrtvejch horolezcu.
Já mýslim, že ne Time. Anonym ala "Nekdo" je prostě troll a nožná trotl, nic víc :-). 6-ka repka má nosnost "zaručenou minimální" 10kN staticky (=1000daN). Nemrdá někomu jinému? https://www.lanexeshop.cz/ cs/pomocna-snura-reep-6- mm-zelena-zluta/p-3083/ (dvě mezery)
bude dostatečná, ale to není ten zásadní problém takové majlonky. se tady zase rozjela diskuse mnoha úporných tvrzení o silách při slaňování, nějaký n-násobek hmotnosti slaňovače tam bude, parametrů pro stanovení toho "n" je mnoho, zásadní je jednak způsob a trhanost slaňování (při takovém opatrném horském slaňování z nějakého šrotu v lámavých kostičkách dokáže zkušený opatrný slaňující jet velmi měkoučce, naopak nějaký jouda nešikovný dokáže trhaně poskakovat a rumplovat se slaněním až hanba), druhak délka lana mezi slaňujícím a slaňákem (která eliminuje rázy od trhaného slanění) a třeťak konkrétní lano (statika/dynamika, nové/staré, tenké/tlusté). maximální "n", jaké může vzniknout u slaňování, jsem neměřil a mohu jen odhadovat nebo věřit odhadům někoho jiného.
hlavní problém majlonky od Rotta zanechané v nýtu (notabene tak, že se vedle ní nevleze karabina) je ten, že já z ní v pohodě leč opatrně slaním, a za dva roky ji někdo procvakne expreskou, nadleze a hodí do ní tlamu a zatíží silou výrazně převyšující sílu teoretickou možnou při slanění a otevře jak sponku a následně stráví nějaký čas ve špitále nebo i věčnost na krchově.
mimochodem, tuhle jsem při chalupářských automobilových zimních radovánkách přerval jeden článek sněhových řetězů. vyspravil jsem nejtučnější majlonkou co se do okolních článků řetězu vešla, nikoli od Rotta, ale z Bauhausu, a hned při dalších sněhových radovánkách jsem toto železářské přerval. následně došlo na sesmrkání (nejsem příliš zručný svářeč a moje svářečské vybavení také není příliš profesionální) a oko ohavně sesmrkané narozdíl od železářského zboží drží jak přišité.
nejlepší slanění z nýtu bez zanechání materiálu a poškozování lana je protažení tenké repky (nebo lépe tenké "jednoniťové" dutinky) plaketou (smyčku protáhneme nadvojato). na straně spojujícího uzlu uvážeme jeden konec lana, a druhý konec lana protáhneme smyčkou na obou stranách plakety (do třetiny délky lana), na dvojitém laně pak slaníme, stáhneme dvojité lano a zbývajícím jednoduchým lanem vytáhneme smyčku z plakety. nevýhoda je, že slaníme jen na maximálně třetinu celkové délky lana.
zní to strašně složitě ale je to hrozně jednoduché.
Pokud máš zavazovací lezečky můžeš použít tkaničku z nich, pokud lezeš v sucháčích máš smůlu:-). Řekl bych že kousek tenké smyčky či repky nikoho v batohu nezabije. Postup je ten, jak to popsal Lukáš a je to jednoduché. Akorát bych řekl, že ho dost lidí nezná. Druhou možností je, že si to slezeš od jištění k jištění pěkně zpátky. To se též občas praktikuje.
Ano použitelé to je, jednoduché už míň a má to hlavně problémy:
- Slaníš jen 1/3 délky lana
- Nesmíš to spackat jinak letíš
- Pro nováčka je to dost náročné, co k čemu a jak, aby to opravdu fungovalo jak má a ještě si to stáhnul
Já sem to používal hlavně na Sardinii v jejich samodomo nýtech (kde se vleyla tak s těží jedna karabina a ostré byly jako prase), moderní nýty už nejsou tak ostré a slanění přímo z nich není již tak problematické, jen se trochu kurvý lano...je potřeba ale zhodnotit vždy podle situace jak vypadá jištění.
zase na druhou stranu, poměr ceny lana ke kupní síle stále klesá, první lano jsem kupoval někdy v roce 92 padesát metrů bolatického pantheonu za patnáct stovek, a tenkrát to byla víc než třetina průměrného platu, dneska si na mnohem lepší lano vyděláš za jeden den nepříliš dobře placené nádeničiny. takže lano je čím dál víc spotřebák a drblé lano fakt není tragédie rodinné ekonomiky. jo a první dvě expresky jsem kupoval po čtyřech stovkách, tenkrát ztratit karabinu sakra zamrzelo, dneska je to úplně jedno, expresku koupíš za ekvivalent méně piv, než dokážeš na posezení udolat.
Nejjednodušší by bylo nyty pro jištění vůbec nepoužívat. (viz BH na stěnách).
APP. Kdyby se výrobci poučili a vyráběli nýty s protaženým radiusem v místě expresek místo oněch ostrych hran je vše vyřešeno. Technicky to jistě možné je.
Techniky to možné je. Viděl jsem to na nějaké štěně v Itálii. Tuším že v Bologni či Brixenu či jinde. Už nevím. Nýty však vytlačují borhaky a tak se moc nevyplatí investovat do nových lisovacích nástrojů. On ten vercajk bude muset být hodně jiný a vůbec bych nevylučoval, že při výrobě se bude muset lisovat zvlášť ten rádius a teprve v dalším kroku ohyb. A je otázka, zda to trh ocení? Kdyby jo, tak už by se to asi rozšířilo.
Je to další operace navíc a taky zvýšení váhy. Takže dražší výroba a při použití kde má nýt smysl je váha nevýhoda. Celkově cpát nýty do sportovek (nebo i do hor jako trvalý fixní jištění) je jen lenost, pohodlnost a kokotina. Z nýtu samozřejmě jde slanit, několika způsoby, i bez zanechání materiálu, ale oproti borháku to je voser.
Spíše než slanování z nýtu by mě zajímaly názory na slanování z oněch jiných prostředků jako ony prasečí ocásky či vidlice. To bylo vidno na skalách v Muzerone ovšem zkušenosti 0.
Vážený, Právě o tomhle dle mě tyhle diskuze jsou a proto je tu také vedu. Račte si uvědomut, že ne každý je dnes praktik s kopou zkušeností a tyhle zkušenosti málokdy někde najde. (Tenhle sport začíná být atraktivní a lze se setkat s kopou lidí totálně neznalých ani základú bezpečnosti). A jak už bylo jinde v diskuzích řečeno, ne vše se dozví i na oněch školeních. Takto si alespoň udělá vlastní obrázek a zjistí mnohá nebezpečí. Že to občas někoho vytočí je věc jiná a v dnešním světě běžná.
Diskuse, kde každej napíše něco, je na dvě věci. Te, kdo ví, se pobaví a kdo neví, tak se mu v hlavě udělá akorát guláš. Ty po brku, Kuba Turek s Lukášem B nevím po čem atd...
Vážení. Neustále se tu vedou spory lano, repka mailona ale nikdo zatím neuvažuje prostě o ochraně lana či repky, což je vpodstatě to nejjednodušší a nejlevnější. Postačí kousek silnostěnné bužírky, či případně doplněné pro zesílení pár závity izolační pásky a dosáhnete jak ochranu před onou hranou nýtu, tak zvětšení radiusu ohybu. A při použití oné pásky netřeba bužírku ani protahovat. Ona ochranka se tu a tam používá při ochraně lana na ostré skalní hraně, pokud jde o vícenásobné používání. A pokud by i zůstala v nýtu, její odstranění není pracné...
to už je jak slavnej nákres ze starýho Procházky (učebnice horolezectví), kde bylo doporučeno použití gumicuku pro zajištění polohy vklíněnců na štandu, želbohu kvůli tiskové chybě byl obrázek vytištěn vzhůru nohama.
Myslím že není potřeba, kvalitních zdrojů je dost.
Například:
https://www.databazeknih.cz/knihy/ horolezecka-abeceda-55898
https://www.horosvaz.cz/metodika- medicina/prirucka-uiaa-manual- alpinismu-leto-je-k-dispozici-v-cestine/
Pit Schubert Bezpečnost a riziko na skále a ledu 1 , 2 , 3
Starší Montany atd. atd.
Nebo i online např. :
https://horolezec kametodika.cz/
A samozřejmě kvalitní horoškoly ;-).
Vše co jsem tu psal, jsou věci, které byly popsány mnohokrát.
Skončilo by to u prvního příspěvku... Kdyby někteří "SLABÍ duchem" a obrovským EGEM všechno vím, všude jsem byl atd. neplácali BLBOSTI o věcech co o kterých vůbec nic neví. Bohužel takových trolů (nebo spíš trotlů) je tu dost a je potřeba tyto blbosti vyvracet. Páč když si to přečte nezkušený lezec a použije to, tak se může solidně zrakvit, lepší případě.
Myslím že není potřeba, kvalitních zdrojů je dost.
Například:
https://www.databazeknih.cz/knihy/ horolezecka-abeceda-55898
https://www.horosvaz.cz/metodika- medicina/prirucka-uiaa-manual- alpinismu-leto-je-k-dispozici-v-cestine/
Pit Schubert Bezpečnost a riziko na skále a ledu 1 , 2 , 3
Starší Montany atd. atd.
Nebo i online např. :
https://horolezec kametodika.cz/
A samozřejmě kvalitní horoškoly ;-).
Vše co jsem tu psal, jsou věci, které byly popsány mnohokrát.
Skončilo by to u prvního příspěvku... Kdyby někteří "SLABÍ duchem" a obrovským EGEM všechno vím, všude jsem byl atd. neplácali BLBOSTI o věcech co o kterých vůbec nic neví. Bohužel takových trolů (nebo spíš trotlů) je tu dost a je potřeba tyto blbosti vyvracet. Páč když si to přečte nezkušený lezec a použije to, tak se může solidně zrakvit, lepší případě.
Ahoj, to protahování lana nýtem je blbost. Dělá se to pomocí tenší repky na dvojto, kterou protáhneš nýtem a lana v té repce "na třikrát". Všechno po slanění stáhneš, v nýtu nic nezůstává. Pohledej v metodice.
Je to třeba i tady (2 mezery):
https://is.muni.cz/el/ 1451/jaro2012/bk1048/ um/Slanovani.pdf
Je tam :
4) Stahované slaňovací stanoviště
s tímhle opatrně ! POZOR NEBEZPEČNÉ
Ehm, keď je to nebezpečné, prečo to HO Šakal uvádza v "metodike". a ešte na titulke je Petzl.
Petzl má lano v plakete označené lebkou s hnátmi
https://shorturl.at/zP9xY
.
Od prvého príspevku tá obsendancia nenechať nič pri núdzovom zlanení sleduje zle. Snáď iba ak je totálna núdza a nemám žiaden matroš. Penízky už nehrajú rolu, ako napísal Lukas B ( aplauz !!!)
Ak mám karabínu, nechám ju. Ak nemám, dám dve slučky, nechám ich.
Prohaska je lepší tým, že počíta s dvoma skobami, ALE keď rupne jedna, (ne)môže druhá ?
Chýba tomu SERENE :
Solid/Strong
Efficient
Redundant
Equalised
No Extension.
Jo, ale SERENE se aplikuje na stand, utek ze steny ti tohle vsechno splni malokdy. Nicmene porad se bavim o uteku z jednodylkovy sportovky, dost rozdi oproti horam.
rozumiem, ak tam máš iba jednu planžetku a nedá sa urobiť ďalší istiaci bod :
- odsednúť normálne, nie " do dvou expresek za sebou"
- cvaknúť jednu karabinu ( ideálne s poistkou) alebo Maillon Rapide
- zlaniť na 2 prameňoch.
A pak je tam taky vidět, že když plaketa není na rovný ploše a nedrží, tak by se tam měl dát borhak, jak se tady nedávno vztekla Karesak, že nejty jsou v pohodě.
Nikdo jste nikdy nepoužili podložení lana 10 cm podélně rozříznuté zahradní hadice s malým prusikem, který se naváže na lano, aby se to celé po slanění stáhlo dolů...?