Cau,
stala se mi takova, podle me neobvykla vec. Rad bych vedel, jestli to nekdo uz zazil a jestli se to obeslo bez zakroku, popr. jestli se to proste samo dalo dohromady. Lezu radu let a pred par dny jsem sel opet potrenovat na preklizku, kdyz jse
Při lezení na skalách je možno se občas setkat s lezci, jističi co používají ony přírodní kotevní body, převážně tedy stromy Někde řádné jisticí body vůbec neexistují či kvůli enormním zájmům jsou plně obsazeny a tak se využívá oněch stromů (viz např. ona
V prosinci si musim vybrat nějaký volno a zvažuju Kalymnos nebo Geyikbayiri. Budu vděčnej za jakýkoli postřehy a srovnání, který se pro podobný rozhodování hoděj. Lezu kolem 6c, ale to je asi fuk. Předem díky všem!
Mám malý rychlodotaz: může do odbaveného zavazadla tekuté mágo?
Eventuálně máte nějakou nečekanou zkušenost s čím byl z lezecekého matroše problém, ať už v příručním nebo odbaveném zavazadle?
Pro komentář z databáze cest:
Z nýtu slaňuji v nouzi tak, ze si sednu do dvou expresek za sebou, aby to bylo pohodlnější a v plaketě byla jen jedna karabina.
Protáhnu plaketou nýtu lano na půlku. Poté udělám obyčejný vůdčák na jedné straně
Tuhle jsem nekde popolizal na preklizce, a koukam taik, nebo trener, tezko rici, na tvrdo jel s prckem kmapus. Visy na malejch, poskoky na vetsich... Prcek tak 8 let. Jako lezla hocicka moc hezky o tom zadna, ale ty visy/poskoky mi pr
Při lezení na skalách je možno se občas setkat s lezci, jističi co používají ony přírodní kotevní body, převážně tedy stromy Někde řádné jisticí body vůbec neexistují či kvůli enormním zájmům jsou plně obsazeny a tak se využívá oněch stromů (viz např. ona pověstná borovička na SFINZE - areal 4 PALICE či jištění v prostoru POD HRADEM - KOUTY - RABŠTEJN. A jistě je podobných míst u nás více. Tyhle přírodní kotevní body se nekontrolují a tak by bylo jistě zajímavé slyšet názory, zkušenosti naší široké lezecké veřejnosti. Tragické události jsou občas publikovány, ale o podrobnostech se vesměs nemluví.
Na netu jsem nalezl 2 odkazy k danému tematu.
Přírodní kotevní body - HOROLEZECKÁ METODIKA
Slanění - Multimediální učebnice Turistika a sporty v přírodě
Vaše starosti na naše ostny (rubrika stížností v dikobrazu). přírodní jištění je přírodní jištění, ať je to uzel ve spáře, vklíněnec, provázané hodiny, ovázaný kmen stromu zapadlý ve spáře, ovázaný strom, ovázaný pařez, prdel vklíněná ve výduti spáry... představuje si někdo příčetný že snad bude po skalách běhat revizák a každej rok polepovat břízky jak minimaxy na chodbě nemocnice?
a teď pozitivně. když se (poměrně nesmyslně a chaoticky) motá do horoškol jakýsi "úvod do geologie", proč neimplantovat též "úvod do středoevropského lesnictví se zřetelem na skalní stepi". čili něco jako smrk má kořeny mělce, borovice hluboko. a také úvod do teoretické mechaniky, třeba "když se do stromku opřeš ve výšce ramen a nevyvrátíš jej, pravděpodobně je ve výšce kotníků způsobilý pro dobírání"
ty mi soudruhu mluvíš úplně jako ze srdce, ty by si soudruhu hned mohl vést školení v naší stranické organizaci. rychle si to vše zapíšu do své rudé knížy od soudruha Maa.
si děláme srandu, ale v mých černých paranoidních snech to skončí průkazem opravňujícím k pěší chůzi po chodníku a pravidelným přezkušováním. můj dědeček v roce 1936 dělal řidičský průkaz na motorku, auto, autobus a náklaďák tak, že v nymburce objel náklaďákem dvůr ve fabrice dokola, předvedl, že ví, která ruka je pravá a že není barvoslepý a hotovo. když to porovnám s tou pakárnou když si chceš zapřáhnout třeba vozejk s koněm nebo karavan...
milý L., u tvých příspěvků ani není třeba dělat si srandu, stačí si je přečíst, aby čověk spad smíchy ze židle. náhradu za újmu vymáhat nebudu - každý by si měl být vědom rizika, do něhož se čtením zdejších diskusí pouští.
nn, ja mam Lukas.B prizpevky docela rada. Byva v nich dycky kousek pravdy, a kousek sarkasmu ale i kus reality a kus vtipu. A nebyt jej, byly by tu diskuze dosti cernobyle, nudne a asi i dosti kratke....
Prostě slaníš z toho, co máš k dispozici. Čím ovážeš strom níže, tím je to bezpečnější. Čím ovážeš více větví křoví, tím lépe. Z kosodřeviny stačí jedna větev. Ze skalního zubu dej hlavně pozor, ať Ti z něho nesjede prchací smyčka. Na zaklíněný kámen zaklepej, jestli není prasklý. Atd, atd, atd... a když je úplně nejhůř, pomodli se a udělej sněhovou hrušku.
Když ještě v Praze existoval Šárecký pilíř a vylezli jsme poprvé nahoru, tak jsem nahoře na louce obešel obří šípek, svázal lana, sednul si k uzlu na trávu a dobíral jsem spolulezce. Slaňákům zdar!
Vážení. Jak vidno, tak trochu k tematu se vyjádřili pouze 2 diskutující a to jen obecně. Ony nastolené otázky o osobních zkušenostech či místech kde se ony "kotevní body" vyskytuji a používají nic. Jen typické dnes rozšířené pindání t.zv mimo mísu.Já třeba kdysi dávno na onu "Sfingu" upozornil na svazu, ale od té doby nic. Zda se tam něco dělo nevím, ale dle posledních fotografií známých, vidno že asi nic. A že by to bylo kvůli nějakému školení asi taky ne. To se provádí na Drátníku...
Priteli, a co bys chtel vlastne slyset? Jde-li ti o nejake oficialni vyjadreni horosvazu, tak tam nic necekej. Prirodni jisteni je prirodni jisteni, nic zaruceneho. Zkontroluj, opatrne zacloumej, ovaz, pomalu zatez, atd., na to proste metodiku necekej. Chces-li zkusenosti, tak ja mam treba z Krasu, na Krkavci skale, pak ty 4 palice a onehda Obrova noha. Vzdy kmen borovice, nekdy statny, nekdy mene. Vse obhlednuto, zacloumano a slus. Zatim jsem nespadnul. Staci tak?
Jestli to chceš slyšet takhle, tak ve dvou obskurních pískovcových oblastech, které dobře znám, se sestupuje z vlastního jištění tady:
Údolí Zábrdky - Ondřej (je tam starý kruh asi ze 70. let, ale lépe slanit z borovice), Žabka (přeskakuješ na masiv a jistíš se o břečťan).
Děvínské polesí - Přizděná věž (slanění z nejistých boroviček), Široký kámen (slanění od borovice na temeni), hřbet Švarcvaldské brány (slézání s jištěním o železité výčnělky), Chrastenská stěna (slanění od buku v podvrcholovém sedélku).
Jo. Jestli ono nahodou nebude nepodstatny, ze horolezectvi je z principu rizikovej sport, a kdo ho chce provozovat, ten by mel dobre vedet, co dela a necekat garance tam, kde by to bylo dost nesmyslny… Jasne, nekde se misto uhnily brizky pridal borhak, ale vetsinou si to musi kazdej umet zhodnotit a spravne se rozhodnout, jestli vsadi na jistotu nebo zvoli alternativni reseni, mezi ktere patri i jistota dani se na ustup.
Když to berete takhle,tak potom skoro všechna současná jištění jsou zbytečná. Prostě lozit jen free solo a budovat pouze slaňáky. A lezení bude pro pár těch co umějí, jak to bylo dřív. (Nakonec u starého jištění či na pískách tomu tak vpodstatě je). A jen pár míst jistit jako cvičné skály (viz např. onen lom v Lažánkách). Mě tu šlo jen o to, že někde místo stromů je možné přejištění borháky, jak jsem uvedl,tak a ať se udělá, hlavnš tam, kde je frekvence lezců největší. Kde to možné není, pochopitelně stav nechat stávající, a nadšení nováčci by si to mšli uvědomovat a klidně i oblasti podle toho klasifikovat jak to většia lidí chápe u pískovcového lezení.Jinak beru ono vyjádření p. Turka jako osvětu k tematu příspěvku. Na feratách vesměs onen podrobnější popis bývá,a kažadý pak ví, do čehó jde. A pro ony adrenalinové nadšence je stále dost míst, kde se mohou vyřádřit. Viz nakonec popis oné cesta A.Ondry z lezení nejtěžší cesty Vysokých Tater Corona 10+/11- na Jastrabiu vežu. A komu ani tohle nestačí, nechť si sepíše závěť a vyjede např. do Patagonie....
Furt nechapu, o co ti jde. To chces fakt na vsech skalach a skalkach, kde neni slanak nebo dobirak a jisti se na nich a sestupuje se z nich vselijak, rizene osazovat slanaky a dobiraky? Tak zacni, na chvili te to zabavi. Idealni by bylo, kdybys zacal nekde co nejdal od mist, kde lezu ja. Vzdyt to je ta hra, nekam dolezt a poradit si.
Myslim, ze cist umim. Ale taky jde o to, jestli ty se umis vyjadrit a predtim zamsylet. :)
Osobne lezu spis na ruzne vezicky nez nejake sportovky. (Asi tak trikrat do roka se dostanu na echt sportovky s borhakama, magem a retezm nahore.) A povazuju za naprosto bezne, ze nekam dolezu, podivam se, kde se mi bude hezky standovat (tj. kam se privazu a jak si to udelam dlouhy, aby se mi hezky sedelo, mel jsem vyhled a nedrbal skalu), doberu spolulezce a pak jdeme resit, jak se dostat dolu. To chces fakt u kazde cesty na kazdy kvak resit a evidovat, kde standovat a kde ne?
Tady znovu. Mě tu šlo jen o to,že někde místo stromů je možné přejištění borháky, jak jsem uvedl,tak a ať se udělá, hlavnš tam, kde je frekvence lezců největší. Kde to možné není, pochopitelně stav nechat stávající, a nadšení nováčci by si to mšli uvědomovat a klidně i oblasti podle toho klasifikovat jak to většia lidí chápe u pískovcového lezení. A pochopitelně kde si to místní lezecké společenství bude přát nebude nic. Já uváděl jako onen příklad ze 4 palic, kde bylo občas vidno 3 lana k jištění najednou.
Borhák se dá zavrtat prakticky všude, ale proč. Prvovýstupce tam slaňák nedal a tak tam není. Že je to nebezpečné? Ano je, i lezení je nebezpečné a přesto je na skalách spousta lidí. Dej někam slaňák a okamžitě tam bude viset hromada rybářů. Nejsem proti rozumnému dojišťování cest, kde přírodní jištění zmizelo a z cesty je vražda. Na sportovce jasně očekávám i řetěz na slanění. Na klasice holt musím slanit přes to, co tam je, i když mám sevřenej zadek.
Ať se udělá... ? Vážně? existují správci oblastí. Oblastní vrcholové komise. Pokud máš pocit, že je něco třeba udělat, obrať se na ně a ideálně nabídni pomocnou ruku. Se fakt neudělá, někde není žádoucí udělat nebo nemá kdo udělat. Mír s tebou.
To není urážení, spíš konstatování. Pokud se cítíš dostatečně chytrej a vzdělanej co se týče bezpečnosti a rizik při lezení, tak sepiš něco, co má hlavu a patu. Pokud ne, tak už dej pokoj prosím tě. Jakože hledáš pravdu tady a z té kupy komentářů tu pravdu poznáš jak? Občas to namícháš svým "moudrem", k tomu není moc co dodat.
Aha,uz chapu. Chces dat jakysi namet horokomunite, potazmo rovnou spravcum skal, zda by na frekventovanych mistech s vachrlatym prirodnim jistenim ono misto neposilili o radne slanaky. Odpoved nemam ale ok, je to regulerni myslenka.
ne, současná jištění zbytečná nejsou, ale každej, kdo hodlá dělat nějakej, jakejkoli rizikovej sport, by neměl být blb a měl by si zjistit, s čím se může setkat a co má všechno umět, ať už z hlediska fyzických kapacit a dovedností, tak z hlediska techniky, nebo třeba znalosti meteorologie, fyziky apod. Pokud někdo začne lízt jen tak (a náhodou na sportovkách) a pak očekává, že takové lezení je všude (čili neví nic o lezení tradičním, po vlastním, horském a jiném), tak je prostě blb. Máme dobu, kdy informace jsou snadno dostupné a kurzů a instruktorů je taky dostatek. Autem taky nejezdíš, pokud sis v autoškole neudělal řidičák. A tebou navržené řešení nezaručuje, že se blb z neznalosti nezrakví jiným způsobem.
Stále stejně. Vždyť to co jsem napsal to nijak nepopírá. Nebo nad chcete řící, že kde se jistí přes strom, či jiný objekt, tak pokud tam třeba shnijí, prostě nebudou, tak už se tam nic dávat nebude? Pak to chápu a také jsem to uvedl.Ale pokud tam místo toho někdo jištění dá, bude to přesně podle mě. Takže proč potom tyhle diskuze.
Milý Honzo,
abych Tě uspokojil, tak trochu z mých zkušeností... Stromy, ideálně borovice, ale když nejsou, tak adekvátně tlustý a spolehlivě vyhlížející kmen jiného druhu, používám docela běžně, a to jak k čištění skal, tak k vrtání BH nebo jiným pracím - tudíž sám pro sebe. K jištění někoho jiného nebo vytvoření slaňovacího stanoviště je využívám (vzhledem k situaci, kde většinou lezu) docela minimálně, a když už, tak za stejných podmínek, jak je uvedeno výše. Ještě, co se týče té práce ve skalách ze stromu - když je poblíž, tj. NAD uvedeným kotevním bodem, jiný alespoň z "poloviny" spolehlivě vypadající strom, vyvážu si slaňák tzv. "na dvakrát", pro strýčka Náhodu. Zatím žiju (buď mám štěstí, nebo dobrý odhad na stromy).
btw, občas jako postupové jištění použiju větev "adekvátního průměru" (tj. podle aktuálního pocitu (ne)bezpečí), kterou ovážu smyčkou u jejího odstupu z kmene, ale zatím jsem do tohoto typu jištění nepadal, takže funčnost neutším... :)
Vpodstatě souhlas. Nakonec by to mělo z mých diskuzí vyplynout. Pro ony správce skal, pár osamělých lezců, převážně v kritických místech kde se moc neleze vpořádku. Tam je také nakonec ona praxe a zkušenost třeba. Ale dle mě už ne tam, kde je onen "lezeckej václavák" a cpe se tam spousta "borců" bez jakékoli praxe a zkušeností, což začíná bejt v dnešním lezeckém boomu běžné.Je třeba mít jakous takous úctu a zdravej rozum jako je to chválabohu dopodsud na oněch pískovcovývch věžích..
Vpodstatě souhlas, jen pořád nechápu, proč to řešíš tady a co od toho očekáváš? Pokud cítíš potřebu více slaňáků, nejlíp nad každou cestou, třeba na těch Palicích, kontaktuj správce oblasti a zkus mu to podat, jako dobrej nápad z toho a toho důvodu. Nakonec, že se nepoleze až nahoru na temeno, se dá taky brát jako plus, viz Labák.
Akorát jak se tam objeví borhák, tak následně přileze i ten Václavák nezkušenejch borců a nehod je nakonec víc než když tam byl strom. Kromě toho zmizí klid a objeví se bordel, místní se naserou a oblast se nakonec zavře. To je taková piha na kráse dojišťování...
Tak třeba té Vysočině by to prospělo. Pár štandů nahoře je, ale při těch návalech, co tam občas jsou, by to nebylo špatný. Normálně slaňák pod hranou a hotovo. Pár "historických" štandů ta temeni, pro nácvik jakože dobírání ve stěně na polici tam je a ty na to cvičení stačí. A těma slaňákama nemyslím dva borháky, řetěz, mailona nebo karabina. Stačil by masivnější borhák nebo kruh s mailonou a zdarec.
To souhlasim, davy tam už jsou, tak slaňák typu "tlustej borhák" na dolezu by se hodil, aspoň by se nedolejzalo na vršek a usnadnilo by to rybaření. Pro romantiky dobírák/slaňák na vršku
A pokud nemáš nas. tak snad chápeš že dát dvě presa do bh na konci je jednodušší než lízt přes hranu na vršek, montovat smyci, slejzat zpátky pod hranu a až pak se nechat spustit dolu.
Vpodstatě souhlas. Tak se to běžně dělá. Mé připomínky se týkaj trochu něčeho jiného - viz vyjádření 12:37:34 04.11.2024. Že je to blbost, vím, ale děje se to.
Jen dodám, že právě s takovými už jsem se setkal - a největší blb byl kdysi jeden na Kozelce, když si protáhl smyci lanem, jen si (řekl si asi: když už tu je) na to své rybaření posloužil smyčkou MOJÍ, kde přes karabinu rybařili nováčci!
Jen dodám, že právě s takovými už jsem se setkal - a největší blb byl kdysi jeden na Kozelce, když si protáhl smyci lanem, jen si (řekl si asi: když už tu je) na to své rybaření posloužil smyčkou MOJÍ, kde přes karabinu rybařili nováčci!
Jen dodám, že právě s takovými už jsem se setkal - a největší blb byl kdysi jeden na Kozelce, když si protáhl smyci lanem, jen si (řekl si asi: když už tu je) na to své rybaření posloužil smyčkou MOJÍ, kde přes karabinu rybařili nováčci!
S tímto nesouhlasím... Pokud pomineme nekvalitně osazené, resp. staré shnilé kovové jištění, znám pouze dva borce, co se rozsekali při slaňování a oba dva to dávali ze stromu, který to nedal. Ale nikoho, kdo by se rozbil při selhání slaňáku z kovu. No, kdo ví, možná je to tím, že mám málo známých, něco mi ale říká, že asi to tak úplně nebude.
Ahoj,
K tebou zmiňovaným Palicím a RáblU
Jezdíme ze Šumperka na Rabštejn i na palice v rámci soustředění s oddílem. Palice ucpeme návalem 20 dětí a instruktory. Je pravda že přímo na Palicích je jen 1 regulérní slaňák. Ale možnost vyvázání jistících bodů pro rybaření, potažmo slaňáků tam je spousty. Navíc Palice mají výhodu, že se z nich dá krásně sejít.
Vždy nahodíme několik cest tak, aby jediný Slaňák na palicích zůstal volný.
navíc na Tvrzi hned pod Palicemi máš slaňáků víc než dost.
Osobně tedy necítím potřebu a to ani vzhledem k tomu že tam jezdíme s dětmi tyto skály dojišťovat.
Bereme to pro děcka i jako průpravu do Tater
Opět jako vždy se zase vše hrne k o něm palicím. To byl pouze příklad k objasnění. Důležitá je totiž poznámka o stavu na všech ostatních skalách který neznám. A tam se vyjádřil pouze jeden člověk.Stejně tak jako o onom vžitém povědomí a tím pádem i respektu na pískách či horských stěnách.Když se tam pak při dnešním boomu nahrnou "sebevědomí borci", které je pak třeba vysvobozovat. Oni slovenští záchranáři o tom ví své. Proto asi také ony nové předpisy v Tatrách ...
Honzo,
Opět k Palicím. Proč z toho dělat čistě sportovku po vzoru překližky? 20m od Palic je Tvrz kde máš slaňák snad v každé cestě, ale tam už leze minimum lidí, neboť chci lézt na ikonické Palice. Přec jen fotka z Palic na sociálních sítích to vyzní daleko lépe než z Tvrze. (neříkám že to je Tvůj případ)
Osadíme vše ať se sebevědomí borci nebojí, vždyť na překližce lezu s přehledem VI, tak V na Palicích, nedej bože v Tatrách mě nerozhodí.
Ano jak píšeš tito sebevědomí borci pak způsobují problémy záchranářům.
Bohužel je to tak všude. Stačí se podívat jen u nás v Jeseníkách jak spousty lidí chodí do hor obutých a oblékaných. I zde by jsem pak mohli chtít, aby každý chodník byl když ne vyasfaltovaný, tak s uhrabaným štěrkem abych tam mohl jít v pohodlných botech, v kterých jezdím tramvají.
Klukům z horské říkám. Místo zachraňování sednětě na nástupu např Bílé Opavy a každého takového vemte po hlavě tyčovým značením a je klid
Chybí nám pokora úcta a trpělivost. Chceme mít vše, bez námahy a hned. Většina lidí si nechce projít tím pomalým procesem učení se, vylezení se.
Ale zpět k dojišťování – ano je možné cesty dojistit. Např hrana Riga na Ráblu, kdy cesta je spíš o morálu než že by byla těžká. Já pak to jištění přece nemusím cvakat
A předpisy v Tatrách. To je úplně jiná kapitola. I ty předpisy které vydal TANAP ne jen k lezení slovenská HS kritizovala.
A i zde zopakuji. Lidi chtějí vše hned. Vidí na soc sítích krásné sestříhané video z výstupu na Gerlach – brnkačka to dám. Vždyť na stěně lezu VII na skále s borhákama po 2m VI tak III v Tatrách je hovno.
Vím jak mě trvalo než jsem našel odvahu jít do Tater lézt. A jak mi pak trvalo tam vzít další a mít za ně zodpovědnost. Prošel jsem sebevzděláním, snažil se přiučit od zkušenějších, kurzy ČHS….
Toto vidím jako cestu. A tou se snažím vést i děcka v oddíle.
Tu mi šlo jen o tu borovičku, za kterou se jistí (tedy dřív, nevím jak nyní) i 3 jističi co jistili ze štandu seshora. Nevím, možná sem borhák na vrch skály dali, ovšem jak jsem psal, dostal jsem foto s jištěním borovice. Takže tu jde o tyhle případy - horní jištění. APP Na Rabštejně to staří machři měli dávno vyřešeno a horní borháky či kruhy tam,jsou. Jak jsem uvedl, nic proti tomu když je cvičná skála a je tam třeba vše, nebo když místní či celá komunita je proti (O oměch případech jako pískaři a pod. vůbec nediskutovat. To jsou speciální věci zcela mimo). Jde tu jen o ty vesměs osamělé stromy, to ať si zváží každý sám. Vím dle zpráv, že se z nich někde slaňovalo a borce našli pod skálou i se stromky. Sám jsem odtáhl jednu maminu, když se snažila pro lepší focení opřít o suchar, kterej jsem lehce skopnul do strže. Její výraz nikomu nepřeju vidět.Ono těch "aktivistů" se najde dost i mezi nelezci....
Myslím, že po posledních zkušenostech by se mělo trochu víc věnovat oněm přírodním kotevním prvkům. Ne co do popisu užívání, ale postihnout ona případná nebezpečí jejich užívání. A to i v případu oněch ledovců či lámavých skal.Ono ne vše jde vypsat a je nutná ona praxe. Např.už při zatloukání skob či oněch šroubů do ledu či vrtání otvorů ti zkušení dovedou odhadnout pevnost či lámavost, výskyt prasklin a umějí pojšťovat např. dublováním. Každopádně nějaká osvěta je tu na místě.
Hlavne prosim o respekt k tem borovicim ci jinym stromum: tam, kde se z nich musi slanit a stahnout lano dochazi k zbytecnemu oderu kury pri stahovani lana. Lze-li sejit kolem, je to jiste lepsi reseni.