Musim dodat, ze hrebenu Biancograt konkuruje nordgrat na Weisshornu ve Wallisu.Ten je delší.Jinak si mne trosku zaskocil svou odvaznosti.Nic mene drzim palce, pokud chces pokecat o Alpach muzes na mailu:Tomchcedom@seznam.cz
Tom.
Nemate nekdo zkusenosti s lezenim v Grazer Bergland (melo by to bejt v zasade semihorsky lezeni), hlavne co se tyce poctu lidi. nebo nejaky tipy na spani? Diky
Ahoj. Nebyl nekdo z vas na Piz Bernine (italsko-svycarske pomezi)? Potreboval bych vedet, jake zkusenosti jsou treba, chci-li jit vychodnim hrebenem od chaty Boval... Respektive prakticke zkusenosti se snehem, ledem atp. nemam zadne, a ani se tam nechysta
A jeste neco, pokud nebudete rychly a nechcete chrnet venku,doporucuji na Adamek Htt. objednat místo. Byva narvana. Jinak notlager v jidelne na zemi od 22.00 hod.Cago.
Tom
Vratil jsem se z Ortleru. Vsude tam i po ceste v Rak/Nem.bylo videt nad 2600 m novy snih.Ja jsem se v nem brodil ve 3400 m.Macky byt pres Adamka jsou pro jistotu dobre. Myslim ze neni co resit. Odpoved je ano.Zlomte vaz. Tom.
To je dobrá otázka. Když jsem se o to zajímal, tak mi bylo řečeno, že hladká (leštěná, lakovaná) kůže praská v mrazu..???..tak nevim, protože klasické pohorky se z toho dělaly a pokud vim, tak nepraskaly...Kdo ví, odpoví..:-)
Něco vím, ale ne vše. Do termínu "nubuk" se vejde leccos. I syntetický nubuk. I výrobek sice z kůže, ale prostě chemicky zpracovaný materiál, jehož je kůže (nějaká) základem. Že by klasická kůže praskala? V mrazu? Oba póly země byly navštíveny, a buď téměř, nebo všechny (nevím) osmitisícovky byly vylezeny ponejprv v kožených botách. Že by tam tehdá měli teplíčko?. Se mi nějak nezdá.:)) Tak o co jde? Něco mi napadá. Kvalitní kožená bota potřebuje kvalitní kůži z krávy žijící v horách (jejich kůže má příhodnější strukturu). Navíc je nejlépe, je-li bota z jednoho kusu, což je děsná (a tím drahá) práce ji postupně vytvarovat. Levnější je botu posešívat z kousků, což se nazve anatomický a moderní střih. Případně udělat přímo z usně (nubuku). To je pak třeba okecat, že je to vlastně výhoda... Ve starých materiálech se nubuk překládal useň (sajrajt slepenej z rozdrcený kůže), v nových se mluví o broušené kůži. Tak nevim...
Mám obavu, že i přes ctihodné plešiny solidně mateš. Useň je vyčiněná kůže, žádný sajrajt. Vím to z první ruky, termínu useň používají třeba i konzervátoři u dvěstě let starých kožených tapet. Každá kůže na boty se musí vyčinit, jinak by se předpokládám rozložila podobně jako maso. Nubuk je podle všeho co vím broušená useň, takže poctivý nubuk je normální poctivá kůže.
Ech! Praštit mi po plešině! Matu! Mea culpa! Poslední větu jsem úplně zvojtil! Nubuk by měl(!) být kůže proušená po lícové straně se sametovým povrchem. Proč by měla být lepší nežli si nedovedu představit, ale to neznamená, že nějaký důvod není. S čím jsem se setkal bylo to, že pod termínem nubuk a také useň (taky primárně kůže) se vešel stejně tak kvalitní materiál, jako dost podivné věci. S tou drcenou a zase lepenou (nebo lisovanou kůží: dva lidé pracující v obuvnictví mi to nezávisle tvrdili. Kde k tomu přišli a proč to říkali to nevím, ale nechtěli mi nic prodat, takže zištné důvody to nebyly. Osobně nejraději čtu na botě nápis kúže a mm tloušťky, ale to je možná jenom moje ouchylka!
O kůžích na boty: www.lowa.cz/index.asp?clanek=29&ID=1, ale i www.consuled.sk/rady_tipy.php
A další. Já se četbou poučil, jaký je rozdíl mezi nubukem, semišem a umělým nubukem. Nubuk je-li doopravdy nubuk z kvalitní kůže by měl být tedy ok. Ale proč by měl mýt výhody, jsem nenašel. Tedy výhody pro tebe (krom elegantního vzhledu).
Nubuk vs. upravená useň ("lakovaná) v zásade je jedno či je useň upravovaná alebo brúsená - nubuk, prípadne môže byť aj dobrá štiepenka - čo už nie je vrchová useň a niektorý predajcovia ju predávajú resp. nazývajú ako nubuk ovšem je to štiepenka.
Hydrofóbnosť usne sa získava v mokrom procese keď musí byť v celom priereze hydrofóbna. Úpravou - "lakovaním sa táto účinnosť môže skôr zhoršiť tým žew sa pridávajú penetračné prípravky, aby úprava lepšie zakotvila na usni. Ďaší problém je že úprava vzhľadom na charakter povrchu nafarbenej usne (crustu) je väčší problém zafixovať aby dobre držal a môže odskakovať. Je to viac technický problém výroby dá sa to zvládnuť, ale riziko s adhéziou je to vždy.
Upravované usne majú však zvyčajne nižšiu priepustnosť pre vodné pary ako neupravené, resp. nubuky a to je veľmi dôležitá vlastnosť aby sa aspoň čiastočne zaručili hygienické požiadavky a odvod vodnej pary von.
Najdôležitejšie je pre správne uchovanie vlastností hydrofóbnych usní ich správne ošetrovanie.
môžem zaslať mailom resp. dať ako článok.
Všetko zhrnuté - je jedno či je to nubuk alebo upravená useň ak je dobre vyrobená vydržia to iste. Nubuky sa zvyčajne robia z "lepšej" suroviny avšak lepšej len čo sa týka povrchu bez poškodení líca - jazvy a pod.
Díky za informace, článek by určitě dost lidí zajímal, nejlépe napiš na lezce.
Původní motivací dotazu bylo, proč se vrchní vrstva vůbec brousí? Teda rozdíl nubuk vs. kůže s původní vrchni vstvou (asi se to taky nějak odborně jmenuje).
Či je koža lícová alebo brúsený nubuk je vec estetická, ale opäť nezamieňajte si štiepenku a nubuk.
Lícová useň bez úpravy je tiež pekná ale je problém vytriediť toľko dobrej suroviny.
Hydrofóbnosť sa zabezpečuje v celom priereze a nie len na povrchu.
O ošetrení hf usní pripravím krátku poznámku.
Dík! Paráda! Takže pokud tomu rozumím, tak to, čemu říkám "přírodní kůže" (třeba Sportiva Himalaya) je vyčištěná hydrofobizovaná...vrchní vrstva kůže. Když se to obrousí-je to nubuk. (?) (tedy po nějaké době mám botu stejně okopanou na nubuk:)))
Když se použije spodní (štípenka, semiš) část kůže, tak je to může být jemné, ale moc to nevydrží. (?)
A asi je dobré si před nákupem pořádně přečíst, z čeho to je, protože asi tyhle termíny nebudou chráněný značky (?)
Uf, to je věda!