Ahoj, chci poprosit o radu při výběru samonafukovačky. Máte někdo zkušenosti se samonafukovačkou Yate – Extreme Lite?? Její cena je výrazně nižší než Therm-a-rest Prolite, ale parametry srovnatelné. Jak je na tom Yate s kvalitou. Díky všem za radu.
Ahoj tatraci, chci koupit nové dvojčatka duostar a rozhodují se mezi 50m a 60m. Poraďte jestli na tatranské klasiky a Alpy stačí 50m. Díky, díky, díky........
Ahoj, pouze pro vasi informaci - nasi vietnamsti spoluobcane zacinaji houfne prodavat bundy, vesty apod. "The North Face"... Takze az vam treba bude nekdo pres inzerat prodavat bundu za super cenu, budte obezretni :-)
Ahoj, schanim nejaka doporuceni ohledne lezeni v okoli Redmondu (mesto blizko Seattle), stat Washington. Nebyl jste nekdo napr. na Mount Rainier? Diky.
Docela mě zaujal tento nápad. Založit O.s. není zas tak těžký. Je otázka jestli by se toto sdružení snažilo vyjednat si vyjímku, nebo naopak brojilo proti současnému stavu. Každopádně bych byl tak i tak pro. Klidně sepíšu žádost na ministerstvo, stanovy a
Zdarec, koukal jsem na foto dne a dal, nicmene jsem narazil na spoustu fotecek z Roviste a tak se ptam, kde to je a jak je to velika oblast? Urcite samy dobry cesticky? Uz se tesim....
AHOJ ZACINAM LEZT A TAK BYCH RAD VEDEL JAK SI MAM PORIDIT CLENSTVI V CHS.JESTLI JE POTREBA BYT CLENEM NEJAKEHO HOR.KLUBU NEBO STACI ZAPLATIT PRISPEVEK.DIKY ZA ODPOVED
Tak se na to koukám a jsem z toho trochu vedle. Myslím si, že pravidlo, že může lízt jenom ten, kdo je členem HS, KSČM, ODS nebo něčeho je přežitek z doby dávno minulé a ve světě se už nenosí. S tím by se asi mělo něco udělat a za to jsem ochoten bojovat.
Tak se na to koukám a jsem z toho trochu vedle. Myslím si, že pravidlo, že může lízt jenom ten, kdo je členem HS, KSČM, ODS nebo něčeho je přežitek z doby dávno minulé a ve světě se už nenosí. S tím by se asi mělo něco udělat a za to jsem ochoten bojovat. Pravidla se ale mají dodržovat. To je ve světě taky běžný. Nejsem členem oddílu, ale v každé oblasti se chovám jako na návštěvě. Kdysi jsem byl i ochranářem a myslím si, že Ti rozumní, kterým jde opravdu o přírodu si zaslouží velký uznání. Solly
A jak se pozná takovej "rozumnej" ochranář? Třeba podle toho, že chrání nějaký přiblblý brouky na úkor toho, že tisíce lidí dusej kolony kamčáků? Nebo se naopak profilujou na přiblblym mágu a za humny se jim proháněj po lese motorky? Nebo podle toho, že nepodpoří žádost radnice o stavbu cyklostezky, protože se v centru města usídlili bobři?
Chtelo by to zalozit obcanske sdruzeni za volnou lesbu. Taky lezu ilegalne a pri pruchodu skupinky turistu se schovavam pod listi.
A Papouse si nevsimej, kdyz zavolal na ochranarskou linku rychle pomoci po te co mu nejaky chuligani namaglajzovali bidylko, vyprdli se na nej.
Taky se boji bobru.
do spolku <<ZA VOLNOU LESBU>> se hlasim okamzite ,jsem ochoten zastavat i nejakou funkci ,treba LIZAT znamky do prukazek ,... no jen aby se to uskutecnilo ,jestli to vyjde koncim s lezenim.
Ja budu brzu take neorganizovan a polezu tajne. Mam ale vyhodu. Podle toho, jak me tituluji, tak si me s bobrem pletou a tak si mi nikdo nevsimne a pokud, tak budu chranen.
Kohouti jsou taky chraneny, tak jsem vychechtanej!
Uz je to zase par let podzimni Jizerky nas vylakaly na kolo. Mistama byl snih a mistama led. Protloukli a propadali jsme se na rozcesti na Jizerkou a meli jsme na vybranou bud jit po znacce ( tusim zlute) mezi 2 -3 letyma stromkama a polovinu jich rozlamat( byly zmrzle tam staci klepnuti) nebo odbocit na nove udelanou asfaltku a proste tech par set metru ozelet Volby byla jasna jede se po asfaltu. Po 300 metrech nas zastavil strazce v lesnickem a spustil co tady delate znacka jde tamhle. Nase vysvetlovani ze mezi tema mladyma stromkama udelame katastrofu ho nezajimalo. To je nase cesta a tady nemate co delat. Snad pulhodinovou debatu ve snehu na asfaltu opet ukoncil navrh na pouziti hrube sily. Nekteri ochranari holt tu prirodu musi ochranit za kazdou cenu a tohle byl tenkrat ukazkovy pripad vola na ntou.
Joj! Tech "veselych prihod" mam. :o) Nektere typy byly primo kultovni (v Krkonosich ten holic, v Sarce Capek, ktery ale myslim nema prukazku). S nekterejma bylo i zajimave pohovorit. Vlastne zajimave to bylo temer vzdy. Jen s ruznym znamenkem. :o)
Už ji nemá, ale měl ji. Když ho z Šárky vyhodili, neb byl zlý na dětičky, upíchnul se na pár let v Českém krasu. Potom se to opakovalo i tam a Český svaz ochránců přírody ho měl jeden čas na svém neoficiální black listu, že ho nemají přijmout nikde jinde.
:-) toho pamatuju. Alespoň si myslím že to byl on. Jmenoval se křestním Aleš? (působnost v Šárce a v Českém krasu sedí, včetně jeho vylití z těchto bohulibých organizací). Pokud to je on, pak působil rovněž na Praze 1. V aktívu SOP (pro neznalé Státní ochrana přírody). Mnoho škody by nenadělal, kdyby do P 1 nespadala část parku na Petříně. Tam působili dva moc pěkní kouskové, jedem měl dalekohled a šmíroval párečky a pokuty jim šel udílet vždy než se oblíkli, a tenhle, kterej dokázal pronásledovat kdekoho kdo byl menší, slabší a nebo jinak v nevýhodě (třeba taková maminka s batoletem se bojí o batole, čili se stává ideálním terčem). Prostě zakomplexovanaj a nebezpečnej pitomec. Ovšem obvykle na něj platilo hrubé násilí (čímž nechci říct, že násilí je univerzálním řešením při komunikaci s ochranáři, ale v některých případech je, bohužel na místě).
Ja ho pamatuji jeste bez zlute krosny a vousu. To bylo davno. Ale pomerne nedavno jsem v rozpustilosti na nej nasadil metodu "otevrenych vratek" Se vsim, co mi nadaval jsem souhlasil. On stupnoval, ale pak zvadl. Naposled zoufale rikal, ze to mysli vazne, ze jsem egocentricka zruda...etd a ja ho ujistoval, ze se nemyli, ze mi tahle moje charakterova vada take trapi, ma maminka ze z toho byla nestatstna... On pak ponekud zmatene odesel smerem z oblibene Brenty na Divci skok (Sarka).
Richarde, nejsi Richard, ale Matěj. Tvoje historka, jak tě v Jizerkách šikanoval strážce (rozuměj "ochranář") v lesnickém je dojemná, ale pitomá. Vtip je v tom, že to pochopitelně nebyl ochranář, anóbrž lesník (možná dokonce lesní stráž). Já tě ale chápu, protože nenávidím ochranáře od té doby, co mě jeden ochranář v policejní uniformě dal pokutu za rychlou jízdu, druhej ochranář v nádražáckým mě zjebal za to, že courám po kolejích a třetí ochranář v hasičským mi nadával za to, že hulím u benzínky.
Richard je genius. Odhalil tajemstvi. Spiknuti! Vsichni jsme ochranari, liseme se pouze prevleky!!!!! Papous je ochranar prevleceny za klovaveho fogla, Laco zvoli prevlek mgmana, Richard rafinovany prevlek za odpurce sebe sama a nejhorsi jsou ochranari prevleceni z a ochranare!!! Jsou to jeste ochranari? Jdu si nalepit umely vous....
Hele Solly, sice jsem v USA nikdy nebyl a tohle mám z druhé ruky a vyčtené, ale že by tam bylo všechno povolené? Když tam porušíš předpisy mají tamější ochránci právo střílet, jsem osobně rád za ty naše.
Lezení pod svazem je o tom, že právě ČHS vyjednává pro lezce výjimky z návštěvních řádů chráněných oblastí. Navíc něco málo přispívá správcům lezeckých oblastí na osazované jištění. Takže se neboj, že za svých 400,- nic nemáš. Rozhodně z toho nic nemají funkcionáři svazu
Ano Láďo, údajně smějí střílet. Jeden můj známý z horolezeckých kruhů, mimochodem vystudovaný biolog a profesí ochránce přírody, mi popisoval historku jak ze zlého snu. V jakémsi NP opustil cestu, protože kvůli fotce nějakého jezera potřeboval lepší úhel. No a byl přistižen. Ti pánové se s ním vůbec o ničem nebavili. Cvakli si želízka za třmen a potupně jej připoutaného ke koni odvlekli. Ve vězení dostal večeři, ráno snídani a půl hoďky po snídani stál před jakýmsi obecním úředníkem (cosi jako šerif známý nám z rodokapsů), který mu nabídl dvě možnosti řešení. Buď pokutu jak kráva (odpovídající asi tak dosud nezakoupené letence domů a prachům na zbytek pobytu navrch), nebo nucené práce v parku. Jako chudý ochranář pochopitelně volil druhou variantu a nastoupil v dotyčném NP do práce na dva týdny. Nakonec si to moc pochvaloval. Honili ho prý zpočátku jak nadmutou kozu, ale pak zjistili co je zač, vynadali mu že nešel fotit s nějakým jejich strážcem a posílali ho pracovat na zajímavá místa, kde si mohl nafotit z jeho pohledu naprosto úžasné věci. Sice pracovat musel, ale vykonával nakonec i cosi odbornějšího místo svážení odpadků z parkovišť. Takže si to ještě pochvaloval.
A měl ještě jednu historku od jakéhosi Poláka, se kterým pracoval chvíli na těch parkovištích. Ten se sice pohyboval v části parku, kde se pohybovat směl, ale rozdělal oheň kde neměl. Nepřistihli ho, ale druhý den jej zatkli na cestě. Před oním obecním úředníkem proti němu svědčila osoba s kvalifikací stopař, braná evidentně vážně. Stopař vypověděl, že našel zbytky ohniště, stopoval pachatele a tohle je pachatel. Odkroutil si v base týden a pak mohl buď zaplatit, nebo hákovat další tři týdny. Asi na tom byl finančně podobně jako tem můj známý a volil práci :-)
Je to tak; takzvané ochranné podmínky různých chráněných území se v jednotlivých zemích liší. Mnohdy velice podstatně. Třeba v ČR a SR jsou si podmínky dost podobné. Ve zbytku Evropy také najdete značné rozdíly. Např. poměrně volný pohyb a zcela zakázané (většinou poměrně malé) oblasti, jako v té zmiňované Americe přesněji tedy USA. Nebo naopak NP, kde se můžete bez omezení pohybovat a kde místní ochranáři řeší ochranu z jejich hlediska nejcennějších partií tzv. regulací turistiky měkkou cestou. Tedy tak, že se snaží většinu lidí nalákat jinam (budováním infrastruktury, cest a vyhlídkových altánů u zajímavých míst atd.); někdy i za cenu, že z některých patrií udělají placenou atrakci – placenou proto, aby bylo na údržbu cest apod.). A u toho zbytku, tedy několika horolezců a jiných „romantiků“ se předpokládá, že se budou chovat slušně a hlavně jich bude tak málo, že stejně nic nezničí. Ve Španělsku jsem se setkal s kombinací těchto přístupů – např. v NP se smělo tábořit už poměrně nevysoko nad hranicí lesa, pokud nebyla do hodiny dostupná chata, tábořiště či tzv. refugio. Obvykle záleží na kombinaci několika faktorů. Zejména na tom, zda v oblasti jsou nějaké mimořádně cenné části, které může člověk svým pobytem poškodit, a zda a do jaké míry je oblast turisticky atraktivní. V těch atraktivnějších a zároveň z přírodovědného hlediska cennějších bývá režim přísnější. Posledním faktorem je velikost oblasti, čili možnost aby se i usměrňovaná turistický zátěž rovnoměrně rozptýlila. A čím je chráněné území menší, tím bývají podmínky přísnější (Systém výjimek pro organizované lezce je z tohoto hlediska jedním ze způsobů regulace – předpokládá se tak, že jich bude míň a navíc budou svoji organizací poučeni o tom co smějí a co ne. Pochopitelně existuje i jiná forma regulace, i u nás v některých případech, spíš asi pokusně využitá. Např. že povolení někde lézt měl třeba jeden oddíl, za podmínky že každá akce bude nahlášena příslušným ochranářům a počet lezců nebude přesahovat nějaký stanovený limit – tak to fungovalo třeba na Kotýzu, nebo byla vydána výjimka s podmínkou, že během jednoho víkendu nepřijede víc horolezců než… zase limit – jako třeba na Vraní skále; naštěstí se jedná o malou oblast, která je svým způsobem z ruky, takže se limit většinou nepřekročil a místní strážce tam chodíval odpoledne jen upozorňovat, že by tam neměli chrápat rovnou pod skalou).
A závěrem: poměrně podrobný článek na toto téma (resp. téma Lezení a OP, lezení za různých ochranných podmínek apod.) jsem na Lezce.cz už psal. Je to tady: http://www.lezec.cz/clanek.php?key=713
Ani nevim proc se mi vybavila tahle pisnicka od Greenday. Uz chapu proc ta zelena barva ve videoklipu:)
Jinak hezky zpusob ziskavani levne pracovni sily.
Mám pocit, že se získáním pracovní síly až tak moc nepočítají. Normální amík (když už se nechá chytit), spíš zaplatí :-) Ale třeba ty prachy jdou na mzdy pracovníkům parku, takže to vyjde nastejno :-))))