Má někdo zkušenosti s boty typu Approach. Koukal jsem se na Saltic a na Garmont, ale nemužu najít prodejnu, kde by sem si je mohl omrknout. Dík za jakoukoli odpověď.
minuly vykend jsem byi na ostši a nemohl jsem nezajit na tamni bouldry sel jsem prvni na střechač a fakt mi hlava nebere proč jsou omaglajzovane takove zaplouvaky navic to ze to je piskovec vam asi vy debili uslo ostatni bouldry jsou taky pěkne zasrane ta
Čau, potřeboval bych poradit s výběrem vařiče. Mělo by to být pro výstup na Mont Blanc. Uvažoval jsem o našem Var II se závětřím, týpek v Hudáči říkal, že na tom v -6 sních nerozehřeju, že to chce něco výkonějšího. Přitom v katalogu píšou, že se Var hodí
Nemáte někdo zkušenosti s jistítkem Piu od cassina?
Dle toho co jsem se dozvěděl,připadá mi mnohem výhodnější než reverzo-lehčí,stejné vlastnosti.Možná nemá takovou tu možnost otočit o 180 stupňů a víc brzdit, nevím....
Dík za info
Ma
Čau, potřeboval bych poradit s výběrem vařiče. Mělo by to být pro výstup na Mont Blanc. Uvažoval jsem o našem Var II se závětřím, týpek v Hudáči říkal, že na tom v -6 sních nerozehřeju, že to chce něco výkonějšího. Přitom v katalogu píšou, že se Var hodí jak pro turistiku, tak do hor. Cp by jste doporučovali vy?
No nejlevnější zrovna není, ale za to těžce ušetříš na médiu. Navíc benzín, naftu, či přinejhorším petrolej koupíš všude. Zato kompatibilní plynové bomby se venku shánějí těžce a ctěla bych vidět toho odvážlivce, který by si chtěl plynový náplně případně převážet letadlem. Jednoznačně doporučuju MSR.
var je úplně dostačující, vaříme s ním všude po celých alpách a nikdy nebyl problém.navíc závit je stejný jako bomby coleman a ty sezeneš i v zahraničí.benzínak bych bral pouze tam, kde se nedají koupi bomby var/coleman, jelikož se nedají převážet v letadle a benzín koupíš všude. O problému roztápět benzínák ve stanu ani nemluvě...
Podle dotazu tipuju, že půjdeš nějakou normálkou:-) V tom případě budeš vařit nejspíš ve stanu za Gouterem nebo ve stanu v Midi. Tam uvaříš i na tekutým lihu, chce to jen umět zapálit liháč v takový kose, co tam může bejt po ránu. Jak Var nemám rad, na tohle ti bude stačit bohatě.
To máš recht, ale já myslím tak trochu i do budoucna, aby stačil. Je také fakt, že vysoký výkon je zase na úkor spotřeby paliva :-(. Nějaký kompromis...
Vařiče mají podobnou účinnost, závisí hodně na nádobí, v praxi má soustava vařič+nádoba účinnost kolem 50%.
Větší max. výkon není nikdy na škodu, nikde není psáno, že to musíš furt kotlit na plný kule.
Mě přijde Var nešikovný, výsoký, obrovské závětří/stabilizátor, nemožnost připojit piezo, mimoto mám plnicí ventil na Camping Gaz.
Dívej se, co kdo používá, půjčuj si od kamarádů, sám se rozhodni, co je pro tebe nejdůležitější: váha, cena, spolehlivost, výkon, uživatelský komfort...
Mam VAR 2, naprosta spokojenost, zatim nikdy nezklamal. Slo v pohode varit i pri -20st. Zavetri funguje i v silnym vetru. Velkej vykon se hodi v zime=varic aspon trochu funguje, varic s mensim vykonem je na nic.
Já Mám Coleman Outlander Compackt PZ. Jsem s ním spokojený. Uvařil jsem i v -10. Sice to chvíli trvalo ale jde to. Navíc má PZ zapalování, tak nemusíš šktat zkřehlýma rukama. Stojí 900,--. Litr vody v běžných teplotách za 4,5 minuty.
Na joea: Musím reagovat na ten tekutý líh, já měl shodou okolností s tekutým lihem, právě na Gouteru, problém. Pravda, měl jsem vařič vyrobený po domácku z konzervy a nešlo na něm v této výšce uvařit vůbec nic. Sice to jaksi hořelo ale nehřálo.. Mohl by jsi uvést jaký máš lihový vařič? Od této neblahé události, kdy jsem absolvoval výstup s litrem studené vody, už používám výhradně plyňák(var2).
Mám asi 20 let starý Horal (lidově bývá nazýván Vařík, ale Vařík je něco jiného, skutečný Vařík zná jen málo lidí). V -20 to udělá litr čaje za čtvrt hodiny, ale je to strašně háklivé na průvan (nízkotlaký vařič, snad všechny horo/turo plyňáky jsou tlakové), hoří jen to co se odpoařuje, takže amatérská výroba použitelného tekutoliháče je problematická.
Finta spočívá v tom, že celý vařič a blízké okolí musíš polít lihem, zapálit, vařič se tím rychle zahřeje a začne odpařovat líh, výpary chytnou a na nich vaříš. Takže musíš vařit značně opatrně, na nehořlavé podložce (např. v hliníkové krabici na jídlo.
Jinak liháč je uveden jako extrém, recese, pro případ, že by se někdo chtěl vsadit a argument ad absurdum, že Var na Blank bohatě stačí.
Nejdřív bych si rozmyslel, kolik toho budu na jeden zápřah vařit. Roztápění sněhu, raději ledu, sežere o chlup víc, než uvaření vody. Pokud budeš vařit pro max. 3 lidi, volil bych plyn. Když to bude víc, tak benzín. Výkon vařiče je tak trochu demagogie. Např. Var poskytuje takový výkon, který je stejně k ničemu, protože plameny šlehají kolem ešusu. U benzínových vařičů je komplikovaná manipulace, ale jejich výkon je stabilní. Plynové vařiče limituje teplota v bombě. Odběrem plynu se ochlazuje, až se dostane kus nad bod varu plynu a ten pak má velmi nízký tlak. Vařič pak může mít výkon třeba 10kW, ale stejně bude skomírat. Potom už není velké vaření moc OK, pokud bombu neohřeješ. Sám jsem si pár vařičů dělal a testoval, ale teď používám na plyn Var, na beznin DragonFly od MSR.A pokud je k dispozici plyn, na benzíňák ani nepomyslím.
No, já potřebuji vařič pro dvě osoby. Budem muset samo roztápět sníh. Na Varu se mi líbí, že má závětří a je cenově dostupný. Nerad bych se ale dostal do situace, že budu rozehřívat litr sněhu třeba hodinu. Prostě to nesmí tam nahoře kiksnout...
No, já potřebuji vařič pro dvě osoby. Budem muset samo roztápět sníh. Na Varu se mi líbí, že má závětří a je cenově dostupný. Nerad bych se ale dostal do situace, že budu rozehřívat litr sněhu třeba hodinu. Prostě to nesmí tam nahoře kiksnout...
Dobrý den, pokud mohu poradit, tak nejlepší je vařit Varem (mám Var 1, bomby doplňuji přes přepoušťák) uvnitř stanu. Na karimatku se dá hliníková krabice na jídlo, na to vařič a hlavně vhodný typ hrnce s pokličkou, ešus není zrovna ideální, používám už 10 let menší a širší hliníkový hrnec s pevnou rukojetí a poklicí. Je lehký a dobře se s ním manipuluje, hlavně rozměry a objemem dobře odpovídá výkonu vařiče.
Při vaření ve stanu, hlavně při zvednutí pokličky a pití, se dostává dovnitř vlhkost, je dobré dát spacák do igelitu. Jinak je to naprosto v pohodě.
Sníh se večer nabere do igelitky, např. Delvita taška dokonale těsní, ve stanu není vliv větru a na doplňování kyslíku bez problémů stačí větrací otvory v uzavřeném stanu. Po uvažení se čaj přelije do termosky a vaří se pořád dál, třeba dvě hodiny v kuse.
Na zapalování je lepší mít zapalovač, piezzo není v zimě ideální. Hlavně při plné bombě je potřeba pomalu pouštět plyn, ve výšce je větší přetlak a plyn jinaak plamen uhasí, přidat se může až během hoření.
Pokud se na MB přijde brzy odpoledne, nejlepší je mít na dva lidi dva vařiče, vařit se dá i v okopu u stanu. Večer se pořádně najíst a napít, navařit zásobu na druhý den a ráno bez vaření za světla vyrazit k vrcholu, pořádně se uvaří až po návratu z vrcholu. Petr Lavička
Petr Lavička
Never tomu, to jak uvaris zavisi prevazne na slozeni palivove smesi, kvalite zavetri a izolaci nadoby. V zavislosti na uvedenem se da na VARu II varit prijatelne treba v -20. A naopak, vykonem varice vetsinou nic moc nezachranis.
K informacim prodavacu z Hudace doporucuju pristupovat s maximalni ostrazitosti.
Je fakt, že ty prodavači maji nějakej ten přesvědčovací kurz. Když na to přijde, tak můžeš roztávat sníh i nad svíčkou, ale jde spíš o rychlost a komfort. Ty Colemanový vařiče jsou dobrý, ale nemaj k nim závětří a cena je také dost vysoká - dilema.
Krajina se do tmy noří
naše VARy věrně hoří
z ešusů se silně páří
něco k snědku už se vaří
potom ještě čaj či svařák
ze zimy je rázem pařák
a tak to jde celý týden
s VAREM 2 my nezahynem!
Mam cerstve darem MULTIFUEL a je to podle mě dobrá kombinace - benál je levné palivo, na plyn to může chodit ve stanu. Mám ještě MSR, ale toho času v opravě, MULTIFUEL je
- o něco těžší
+ je stabilnější
+ lépe se manipuluje s pacičkama
+ mene se zadelava sazemi
Další zkušenosti ještě nemám. Ale s benzínem jsem spokojen a možnost připojit plyn mě vyhovuje. A VAR? Ten v Hudaci nedoporucili jen kvuli cene, jinak je to fajn varic, s podchlazenym plynem mam ale horší zkušenosti a na můj ešák je bohužel závětří malé (dusí se tam plamen).
Never tomu, to jak uvaris zavisi prevazne na slozeni palivove smesi, kvalite zavetri a izolaci nadoby. V zavislosti na uvedenem se da na VARu II varit prijatelne treba v -20. A naopak, vykonem varice vetsinou nic moc nezachranis.
K informacim prodavacu z Hudace doporucuju pristupovat s maximalni ostrazitosti.
Co říkáte na tohle? Taky si myslím že záleží víc jak (a v čem) vaříš než na čem vaříš:
www. svetoutdooru. cz/ Users/ Clanky/ clanek.asp? id_clanku=446
(Je to jeden odkaz, spojte si to, diskuze mi zakazuje \"dlouhý slova\" - nechápu proč, ale je to tak...
Mozna je to jen muj pocit, ale zda se mi ze treba VAR ma vetsi spotrebu nez Coleman.. je to mozne? Varil jsem na nejakem typu colemana a pak jsem jeden vikend pouzil var a mel jsem pocit ze plyn z bomby mizi zavratnym tempem...
To by se muselo vyzkouset, pro oba varice stejny podminky a pak vazit kolik plynu ubylo... Treba v lete na velky bombe v pohode varis tyden a v zima jen dva dny..
VAR má citlivé ovládání. Pokud regulaci roztočíš", vařič viditelně víc něhřeje ani rychlost vaření se moc nezmění, ale rychlost ůbytku paliva vzrocste dramaticky.
Souhlasím s názorem JK - poslední příspěvek,nevím ale co to všichni melete o vysokém výkonu u VARU 2 . Tabulkový - udávaný výkov má sice 2800Watt ALE třeba Colemany a Campingazy mají snad všechny 3000Wattů je to možná jen o málo více,ALE alespoň třeba ten starší Var měl malinkatý hořáček velikostí vršku od piva a nádobu ohříval spíš "bodově" a ve větru bez DOKOUPENÉHO závětří toho moc věru neuvaříš.Nezdá se mi,že by Var2 měl nějak výrazně větší hořák.A jak praví JK když otevřeš ventil naplno tak spotřeba silně stoupne.A na rozehřívání sněhu je lépe mít větší nádobu a zde se lépe uplatní větší hořák. Další věc je cena plynu.Já mám Campingaz, bomby maj všude a v supermarketech : Interspar,Baumax,Carrefour... mívají akční slevy a bomby se dají koupit daleko levněji než od tuzemského Varu-ten je na můj vkus značně drahý /bomby/, sice levný vařič ale předražené bomby.Navíc Campingaz je prodáván i se závětřím a nemusíš nic dokupovat. Dokoupit se ale třeba dají redukce na dvoukilovou bombu,třeba na vaření v zákl. táboře... Jinak samozřejmě platí co bylo už řečeno výše, že Var stačí-pro tuto akci- to je bezpochyby.
Ahoj. Asi nemám tolik zkušeností co ostatní, ale zkusím to. Letošní zimní táboření, -10 až -15. Měla jsem VAR 2 a bomby Coleman zimní směs (30/70). Vařič fungoval v pohodě, bomby jsem musela průběžně nahřívat, aby líp hřály. Ostatní, kteří měli přepouštěné (tj. tuším 50/50), vařili v pohodě. Druhý vařič by se určitě hodil. Celkem dobře fungoval takový alobalový obal kolem celého vařiče včetně bomby - izoloval a zároveň dobře vedl teplo.
Tak já nevím, Jardo, zda tato otázka není myšlena jako žert. Odpovídal jsem tady totiž na ní už několikrát. Prostě si prolistuj diskusi směrem dozadu. O výhodách a nevýhodách jednotlivých važičů, paliv, směsí jsme už tady diskutovali.
Jestli to však má být otázka směřovaná na prověření pozornosti "moudrých starců" kteří tak mohou recyklovat své příspěvky, je na místě :-)