Proc se necha karta CHS koupit bez nutnosti ziskani zakladnich lezeckych dovednosti? Proc neni ziskani prukazu podmineno projitim kurzu bud individualnim nebo pod zastitou nektereho klubu? Opravte me pokud je to "košér" ale myslim ze je to hloup
Ahoj, chci se zeptat, jestli nemate nekdo zkusenosti s vystupem na Eiger(3970m) po zadanim hrebenu, pripadne na Mnicha (Mönch, 4099m), nebo obdobnym. Nejaky rady, jakej material pro vystup alpskym stylem. Zatim nemame zkusenosti s podobnym vystupem, jdem
Ahoj. Potřeboval bych info o této oblasti. Hlavně kde se tam dá nocovat. Může se tam postavit stan? Kolik stojí ubytování na chatách (nejsem členem alpenvereinu)? A taky jak se tam dá dostat (nemám auto). Díky všem
Ahoj, chci se zeptat, jestli nemate nekdo zkusenosti s vystupem na Eiger(3970m) po zadanim hrebenu, pripadne na Mnicha (Mönch, 4099m), nebo obdobnym. Nejaky rady, jakej material pro vystup alpskym stylem. Zatim nemame zkusenosti s podobnym vystupem, jdem poprve, kamarad zatim lezel ferraty. Ja nemam zkusenosti s mackama a cepinem. Jdem tam nejakyho 2-3.7. Kamarad chce omezit matros na minimum (nejde doslova o lezeni, spise o velmi narocnou VHT, obtiznost AD), tudiz sebou budem mit jen jedno lano 50m 10.2mm , par karabin+expresek, popruhu a ledovcovych sroubu. Samosebou helma, macky a cepin. Prijimam jakekoliv prakticke rady. Pripadne piste na uvedeny mail. Diky Macros
Ty nemas zadne zkusenosti s mackama a cepinem,kamarad lezl feraty! Kluci vy jste se zblaznili nebo vas uz omrzel zivot ? Nejdriv se naucte na tech mackach aspon chodit a pak se s odpustenim serte na led.!!!!!!! Sedte dole na prdeli tak nahore zatim nemate co delat!!!!
Richard má pravdu, ale nemáte někdo info o těchto výstupech třeba pro naší partu (ferraty nechodíme, ale jinak jsme na tom ze skušenostmi právě opačně než tazatel).
Mrkni na www.summitpost.com tam si najdeš horu jakou chceš, podle výšky, podle abecedy, podle kontinentu, podle státu a nevím co ještě ... Hele kluci uvědomujete si vůbec co znamená obtížnost AD????????????????????? Vy jste se asi fakt zbláznili.. To není procházka ani pro zkušený borce, mnohem víc než vy z ferat. Vy si radši nejdřív zkuste tak max nějaký PD- ! S takovou máte tak akorát větší šanci se už nevrátit, než se dostat na vrchol . A ještě k tomu Eiger... Co třeba radši do Rakouska na GrossVenedieger? Na porpvé by to myslím sedlo.
jinak bych sem snad dodal ještě tabulku obtížností.
F - fasile, lehké
PD - pew difficiles, mírně těžké
AD - assez difficiles, středně těžké
D - difficile, těžké
TD - trés difficile, velmi těžké
ED - extrement difficile, krajně těžké
ABO - extrem, výjimečně těžké
Ale to neplatí pro normálního člověka, nýbrž pro člověka HOROlezce ! Takže pro horolezce je stupeň AD středně těžký výstup. Samozřejmě tak zevšeobecnit to nejde. Pokud na 100% klapnou podmínky, může to být procházka, ale když ne...
A ještě já .. Zkus se mrknout sem http://cestovani.havran.info/modules/news/article.php?storyid=34 je zde spousta užitečných rad a poznatků od jednoho hodně zkušeného horolezce.
Pro pravdu zkušeného horolezce, který na skalkách leze bez problémů na prvním okolo pětky, šestka je pro něj výkon a sedmičku dá občas, je D túra tak akorát, aby z ní měl bohaté zážitky. Pokud je na ní led a sníh, tak toho má plné brýle. TD je za slušných podmínek na hrajici jeho možností.
Dovolím si zpřesnit: Jsa lezcem, který hladce přelézá 5, za 7 je hranice možností, do TD bych se nikdy nepustil a D je pro mne teoretická hranice možností, mám za sebou několik AD a jednu AD+.
Korelace skalkařských a horských dovedností není úplně přesná, znám hochy, co lezou občas za VIII, ale batoh do sedla Midi po Merde Glass by možná ani nedonesli, ale i kluka, co na skalách na druhém nevyleze to co já na prvním, ale s 10kg báglem, ve skeletech a po probdělé noci přelézá na prvním místo za V+ jištěn půlkou jednopramenně (a já za ním po té půlce prasím:-((( ).
Sodass so.
kdyžtak si rovnou střihněte Matterhorn ze severu to máte tutovku že se nevrátíte. To je neuvěřitelný. proč začínáte takhle? nechápu ale je Vás škoda a je to Váš boj to je fakt.Ty kopce Vám neutečou chápete.trochu pokory kurňa.Je to ale móda dneska holt ...
Nechápu proč tak strašíte? Pokud je člověk aspoň trochu normální, tak tam přijede, omrkne to, možná do toho naleze a uvidí. Z turistické cesty se snad dá vrátit pokaždé (myslím technicky).
Ano to je pravda pokud ta cesta je dlouha asi tak 1 delku na preklizce.Uz v tatrach s timhle nazorem muzes si docela dobre nabit zobak. Bez turisticky na Gerlach, nahore te chytne snezeni a poledovice a mas videt tu zabavu pri sestupu jak do Velicke tak na druhou stranu. A v Alpach to s tim navratem nemusi byt vubec pravda. Staci kdyz se zmeni pocasi a z mnohe "turisticke" cesty se stane docela pekna past. A v oblasti Eiger-mnich-Jungfrau se pocasi meni rychleji nez nalada u 16tilete holky. Moje vzpominky z mladi z tohoto terenu rikaji cosi o desti ktery nas smyl jak mravence a kolem nas padaly telefonni budky ve ctyrstupu.
Já jsem ale narážel spíš na to, že se jedná o turistiku a musíš uznaznat, že z chodníku se ustupuje rychleji než ze stěny. Myslím, že můj názor není blbý. Kde se mají asi s těma mačkama učit chodit. Kolem baráku? To jim asi k ničemu nebude. Nevím jak ostatní, ale například moje zkušenosti se zimním lezením byly poprvé nasbírány v mixech na slovensku asi v třídélkové cestě. Moji známí na tom byli podobně a v podstatě neznám nikoho kdo by zkušenosti se zimním lezením sbíral někde na cestě okolo města. Pokud dokázal dotyčný napsat tento příspěvek do diskuse, věřím, že dokáže i chodit v mačkách. Proto jim přeju úspěšný návrat z Eigeru a doufám, že si odtud odvezou spoustu cenných zkušeností. Osobně si ale myslím, že to bude zbytečná cesta.
Coze?? Jedna se o turistiku??? Odkdy se tura obtiznosti AD bere jako turistika? Mozna pro borce, horsky vudce atd je to turistika, ale pro vetsinu v horach se pohybujicich lidi uz je to celkem slusny vystup(v zavislosti na podminkach i treba dost husta zalezitost). A to nemluvim o telatech, co do toho chteji nalezt a pritom v zivote nestali v mackach.
Ehm... ja jsem taky pro poměrně rychlé naskakování do problémů, ale opravdu si myslím, že normálka na Venediger, nebo v létě na Glok (pokud zvládnou základní jištění) by mohla být na seznámení s mačkami vhodnější. Tak úplně okolo baráku to není.
Sám si vzpomínám na celkem nevinný třiceti, pětatřiceti stupňový stoupák po zasněženém ledovci, když vítr začal hnát mraky a ve sněhu se rýsovaly dvě trhliny, přes které jsme museli a kluk, co byl dvakrát na Blanku ztratil morál a prohlásil, že nemá zkušenosti na to, aby šel první. Opakuji, i při pohledu zprátky, o houby šlo, tady by člově ustoupil docela snadno a ty trhliny nebyly široké. Jenomže jak začnou sračky, na člověka to může padnout a potom strach zabíjí víc mužů, než zbraně...
Ahoj. No cestou jsem sestupoval a celkem to jde. Ledové pole je akorát dole u konce feraty Rotstok. Mačky bych ale určitě vzal a cepín taky, pokud nebude v červenci moc teplo tak je použiješ i na vršku. Pokud nemáte, ale zkušenosti tak Eiger nepatří zrovna mezi typy hor kde se dají lehko získat. Místami je tato cesta orientačně náročná a rychlé zvraty počasí jsou tam velmi běžné. Pokud tam i přesto pojedete tak hodně zdaru
Trosku Vas podeziram, ze jste to sem dali jako vtip. Pokud opravdu nemate zkusenosti s timhle typem vystupu, tak by to chtelo se rozkoukat na necem trochu jinym. Lehkym a prehlednym. Pokud zjistite, ze Vas ty uplne lehke nudi, no tak huraaaaaa na trochu tezsi.
Treba ta orientace v horach, zkusenosti z mixy, zvraty pocasi... Zacal bych birat zkusenosti na necem pochodakovejsim.
Tento výstup jsme uskutečnili v srpnu za ideálních podmínek (žádný sníh, led) a byl to opravdu nenáročný výstup, lano, cepíny ni mačky jsme nepoužili. Ovšem za špatné viditelnosti může být orientace docela náročná, pokud by pršelo a namrzalo, nedovedu si výstup dost dobře představit. To jsme poznali na sestupu, kdy se otočilo počasí a trval nám dvakrát déle než výstup. Vrcholové délky jsme slaňovali na 2 půlkách, v jednom místě využili i skobu. Přeji dobré počasí, jinak se na to vykašlete.
Když vám náhodou vyjdou podmínky jak by jste si přáli, tak proč nezkusit rovnou severku ? To je taky skoro turistiky ;-D ... Omlouvám se za tuhle reakci, ale myslím, že nic lepšího už se snad nedá dodat ... Já sem na tom asi hodně špatně, když se tady bere AD jako turistika! A ještě k tomu na Eigeru, kde se počasí otočí ze 100% častěji, než já si čistím zuby.
Ale asi si fakt dělali srandu :) Teda alespoň doufám
Je to tak "provarene", ze se to stydim psat. Ale kazdej to vedet nemusi. Tedy: Pojem jako hrebinek, hrana, budi v lidech bez vetsich zkusenosti s horami dojem, ze orientace bude sranda. Hovono, hovno. I ten prehledny ostry hrebinek ma vezicky, ramena... i za slunneho pocasi to muze byt rebus. Mene prehledny hreben, hrana...hmmm.
Tahle cast Alp je vyhlasena zvraty pocasi. Fatalnost zvratu v tak vysokych horach muze byt absolutni. Za opravdove vichrice se nehne ani velky borec. I za vcelku normalniho zhorseni se vratit po ceste, kde jsme s pisni na rtech za slunce smele kraceli vzhuru, muze byt prace na mnoho hodin i dni pro ostrilene borce. Je potreba fyzickou a psychickou odolnost, znalosti a zkusenosti. Zkusenosti si koupit nejde a i ta psychicka odolnost se musi ziskat postupne (mozna jsou nejaci mutanti, co se s tim narodi, ale moc jich nebude).
Na zacatek je moc dobre volit cesty zacatecnicke. Tedy ty nejlehci.
Je tu dalsi maler. Pokud tam vyjedete a budete mit kliku, tak to vybehnete a sebehnete. Pravdepodobne budete mockrat na hranici pru*ru, ale nebudete to ani vedet-nevsimnete si toho-nedojde vam to. Pak si budete rikat, co vas ty srabci strasili a date to dal. Tak vznikaji famy o lehounkych kopcich (treba Mont Blanc), ktere jsou, kdyz to vyjde, fakt lehky. A take ty desitky mrtvych a zmrzacenych kazdy rok (jen na tom jednom Blancu).
Za dobreho pocasi a pokud se nic neprihodi je leccos brnkacka. Pokud se to semele, je jedina nadeje - ze v nebi budou mit volnou jednotku elitnich andelu straznych.
Ufff. Sory za ty kecy, ke mne se neco nalitali. Kdyz si vzpomenu co jsem delal... Jenze par kamaradu uz take nemam. Andele to nestihli.
K tomu neni co dodat- tech kamaradu bylo moc,v mem pripade skoro jedna cela parta a rikam ze pravdu ma prislovi ze je lepsi zivy posera nez mrtvy hrdina. Ucit se chodit na mackach nekde na hrebenech kolem Eigeru zkratka neni ten spravny pristup.
Mám dotaz na Vás všechny... kolik uděláte najednou dřepů? 10? 100? 500? Uspokojí Váš, když uděláte jeden dřep? Všichni tady do jednoho jste lezci, ať mi někdo z Vás vyvrátí názor, že všichni do jednoho máte nejlepší zážitky, pokud jste na hraně svých možností ... to je to, co Vám poskytuje požitek...
Tak cesta, o které Macros píše je podle průvodce normalweg, určená zkušeným turistům a lezcům. Taky se v ní píše, že sezóna pro ni je od poloviny července do poloviny září (od zasněženého vrcholu, po skalnatý vrchol).
Někdo to tu zmíňil, problematické na této cestě jsou jen dvě věci - počasí a její délka.
Seňor Macros by neměl srovnávat svého spolulezce s nějaký feraťákem, taky by měl poznamenat, že nějaké ledy už lezl, výcedélkové cesty samozřejmostí, na překližce neleze, protože nejraději leze po vlastním (fucking nýty), ale tyhle příspavky mají všechny typické normální rozdělení, Macros určí střední hodnotu a má Váš názor.
Hodně štěstí! Jestli se tam doškrábete, vraťte se v pořádku!
Pulku jednoho. Smerem dolu. :o)
Ne vazne. Tazatel budi dojem velmi sympatickeho mladeho muze, ovsem i dojem, ze o tomhle ma predstavu pouze z nejake brozury, kde si precetl popis. Zkuseneho bude delat kamarad, o kterem vime ze lezl feraty, coz je trochu malo. I poznamka o Alpskem stylu nalehko (to se u tehle klasifikace moc nepouziva) a pouziti jednoho lana (padajici kameny jsou svine a zejmena pripadne slanovani po 25m je horor. Pro poradek, nekteri vyznamni metodici jednicku/lano pripousteji, ale prave pro pripadny ustup se do delsich cest hodne nedoporucuje. Tady sice slaneni asi nebude prilis potreba, ale vzhledem k pocasi se to muze stat...)
Radit nekomu koho neznas je pakarna. Jde o jedinou vec. Je opravdu hodne mladych lidi, kteri z fotky kopce s jasnou lajnou (z te dalky) a vypraveni kamose (byla to pohoda) se vrhnou do neceho az moc zhurta. Neco jinyho je vedomne riskovat a neco jinyho je nevedet ktera bije a nabihat si na kudlu. Mozna, ze tazatele jsou na tom jinak a v tom pripade si to preberou a sory, neni to na Vas.
Nejlepsi zazitky mam skutecne z chvil pohnutych az hruznych. Ale na hruzne momenty, do kterych jsem se dostal svoji naivitou rad nevzpominam.
všechny tyhle diskuze se musí brát s velkou rezervou, prostě to je internet - MASA. Stačí si vyjet kolem Prahy na nějaké skalky - Srbsko, Kamík a člověk se nestačí divit, čím se jistí, jak se jistí, jak se leze, jaká je tam "prdel", ... nic proti Praze, jsou tu super lidi, ale na první pohled je většinou jasné, kdo na metodiku sere a leze, a kdo má alespoň nějaký šajn (není metodika jako metodika)
Taky je nutné asi napsat, zajímalo by mě, jestli jste něco někdy lezli a věděli jste, že jakmile přelezete jistou hranici, nebudete se moci vrátit (jste na pokraji sil, přelezete nevratné místo, čert ví, co všechno).
A teď kardinální otázka:
kdo z Vás by prostě lezl, šlapal, škrábal se dál??? Člověk má snad nějakou soudnost.
Počasí - ano, to je problém, neovlivní se, i nejlepší mat. modely to prostě nedokážou vychytat. Ale existují věci, kterým se říká mobilní telefony, předpověď počasí, ano, počasí je svině, může se změnit, můžou tam pochcípat, ale uvědomte si, kolik běžkařů umře na našich horách? Umrznout můžete klidně na Sněžce, a klidně s prstem v nose.
Tím se nesnažím zlehčovat situaci, ale někteří měříte dvojím metrem. Průvodce taky píše, že lano je potřeba jen pro sestup jinou cestou.
Mimochodem, cesta je to turistická, chtěl bych vidět průvodce, který používá dvojčátka. Normal-weg je prostě normal-weg. Se všemi slastmi a strastmi. Žádné bezduché mlácení zbraněmi do kolmého ledu.
normal weg = potřebuješ turistický cepín, turistické mačky, helmu, lano (optional), obtížnosti jsou ty první čtyři, tedy F-D
Taky to znamená, že svah nepřekročí jistou hranici (stoupání).
Dále to znamená, že klidně můžeš upotřebit sadu friendů, nebo jiného matroše, případně šroubů do ledu, ale nikoliv pro F obtížnosti.
Dále to znamená (třeba v Alpách), připravte se podle doby, že se budete pohybovat po skále, i ledu (ledovci)
Mačky užijete, pokud nejste na skále. Cepín slouží jen k samojištění (brždění po uklouznutí), málokdy k postupu
Helma - no, jestli je potřeba, nebo ne, tak tahle otázka si nezaslouží ani mou odpověď
Ja nevim, nemecky neumim a mozna se v posledni dobe neco zmenilo, ale Normal-weg se oznacovala, jak na skalkach, tak i v horach vetsinou prvni a vetsinou nejlehci cesta na vrchol. Nejlehci z moznych, tedy klidne svinsky tezka. Tedy "Normalka" byvala cesta klasifikace 0 - docela dost. Velmi casto treba IV. Na jedne Normalce (mrzka III.) v Alpach se nam moznost slanovat na 50 kach velice hodila (snih a led znenadani)
souhlasím, je to jistě nejlehčí cesta, našel sem, že jí dobyli v roce 1858.
Taky si myslím, že se tady hromadí jen fragmenty informací, lidi odpovídají na otázky, které nejsou moc dobře rozepsány a tak. Si myslím obecně o diskuzích na netu.
Myslím si, že normal weg může být svinsky těžká, to rozhodně, třeba normal weg na K2 - ale to je přesně typický příklad toho, jak diskuze sklouzává na slovíčkažení a debata je postavena na vágních pojmech, které se liší s krajem (odkud pisatelé jsou).
Zeptám se, souhlasíte, že pro normal weg se obecně nepoužívají dva cepoše do ledu, ale jeden choďák? (výjimky jsou všude)
souhlasím, je to jistě nejlehčí cesta, našel sem, že jí dobyli v roce 1858.
Taky si myslím, že se tady hromadí jen fragmenty informací, lidi odpovídají na otázky, které nejsou moc dobře rozepsány a tak. Si myslím obecně o diskuzích na netu.
Myslím si, že normal weg může být svinsky těžká, to rozhodně, třeba normal weg na K2 - ale to je přesně typický příklad toho, jak diskuze sklouzává na slovíčkažení a debata je postavena na vágních pojmech, které se liší s krajem (odkud pisatelé jsou).
Zeptám se, souhlasíte, že pro normal weg se obecně nepoužívají dva cepoše do ledu, ale jeden choďák? (výjimky jsou všude)
Ja nevim a, co to mas s krajovejma zvyklostma a klouzani na netu. Termin normalka nesouvisi s mnozstvim cepinu. RTFM. "Normalka" nevyjadruje obtize.
Dole pises, ze je nesmysl rikat, ze na feratu potrebujes trening popsany jako nacvik zachazeni s pomuckami na toto. Ze je jenom potreba se naucit zachazet s tim setem, co se na to pouziva.
A k tomu dodavas, ze slovickarime.
Hola hej, to uz jsme fakt v jinym kraji masawebu. :o)
Nyt se necertiiiim... :o))) BTW bazirovani na slovickach je pro nas dulezte. I pro chirurgy, treba splest si "obrezat" a "urezat". U nas treba to : "Drz" a "zdrus". Proto se certim, nebot by nekdo mohl pochopit, ze termin "Normalni cesta" znamena bez obtizi, turistarna. Obcas si to nekdo mysli. "Normalka" ma stejnou vypovedni hodnotu jako treba "Zapadni hrana". (leda by se to pouzivalo jeste nejak jinak?).
Tahle NC je (+-)III. Turistika je 0. Borci si muzou dovolit mezi sebou rikat "je to pochodak" s tim, ze mysli lehkou IV, nebo treba VI. Ale do vseobecnych informaci patri III. jako tezke. "Tento stupen prestavuje horni hranici pro prilezitostne lezce" Cetli jsme slovo Chroustovo.
... to beru, ale je taky rozdíl, jestli potřebuješ jeden tur. cepín, nebo dva do ledu.
Ať je to jak chce, průvodce taky píše, že v horních partiích je orientace těžká, že ty plotny jsou stejné a lehce se tam člověk ztratí.
Definice pojmů je IMHO velmi důležitá, na tom se shodneme :-) alespoň na něčem :-)
Mě se třeba nelíbí ty narážky, že si Macros má dat rovnou Matterhorn, nebo nějakou z mnoha cest v stěně smrti. To jsou příspěvky o ničem. Často pisatelé příspěvku poukazují na to, že je blázen a že tam zařve, ale jen někteří píší, proč:
-náhlé zvraty počasí
-špatná orientace
-nedostatek zkušeností není to pravé
-...
Podle mě se autor tohoto threadu zajímá právě o tyto argumenty.
Myslím si, že každý lezec má prostě vzpomínky na vyhrocené situace, při kterých byl kousek od smrti... to je prostě jasné. Někteří tu mají podle mě silácké řeči a chlubí se svými zkušenostmi. Ale podle mě je nabraly stejným způsobem = posouváním svým výkonů k hranici jejich možností. Jinak to podle mě nejde.
Jsem otevřený diskusi, proto zde píši, ale myslím, že někteří jsou pokrytci (nic ve zlém, taky mám spousty špatných vlastností).
Nedávno jsem běžel svůj první maraton v životě. Když člověk běží, celkem brzy zjistí, jestli na to má, nebo ne... podle mě se zde zapomíná na taktiku "ve stěne zjistím - nemám na to, nebudu to hrotit a stáhnu se".
Tedy, pokud si dobře vzpomínám na ostatní příspěvky, jediné, co by mohlo tuto taktiku narušit je zvrat počasí. Jak jsem říkal, zdechnou se dá i tady.
... to beru, ale je taky rozdíl, jestli potřebuješ jeden tur. cepín, nebo dva do ledu.
Ať je to jak chce, průvodce taky píše, že v horních partiích je orientace těžká, že ty plotny jsou stejné a lehce se tam člověk ztratí.
Definice pojmů je IMHO velmi důležitá, na tom se shodneme :-) alespoň na něčem :-)
Mě se třeba nelíbí ty narážky, že si Macros má dat rovnou Matterhorn, nebo nějakou z mnoha cest v stěně smrti. To jsou příspěvky o ničem. Často pisatelé příspěvku poukazují na to, že je blázen a že tam zařve, ale jen někteří píší, proč:
-náhlé zvraty počasí
-špatná orientace
-nedostatek zkušeností není to pravé
-...
Podle mě se autor tohoto threadu zajímá právě o tyto argumenty.
Myslím si, že každý lezec má prostě vzpomínky na vyhrocené situace, při kterých byl kousek od smrti... to je prostě jasné. Někteří tu mají podle mě silácké řeči a chlubí se svými zkušenostmi. Ale podle mě je nabraly stejným způsobem = posouváním svým výkonů k hranici jejich možností. Jinak to podle mě nejde.
Jsem otevřený diskusi, proto zde píši, ale myslím, že někteří jsou pokrytci (nic ve zlém, taky mám spousty špatných vlastností).
Nedávno jsem běžel svůj první maraton v životě. Když člověk běží, celkem brzy zjistí, jestli na to má, nebo ne... podle mě se zde zapomíná na taktiku "ve stěne zjistím - nemám na to, nebudu to hrotit a stáhnu se".
Tedy, pokud si dobře vzpomínám na ostatní příspěvky, jediné, co by mohlo tuto taktiku narušit je zvrat počasí. Jak jsem říkal, zdechnou se dá i tady.
... to beru, ale je taky rozdíl, jestli potřebuješ jeden tur. cepín, nebo dva do ledu.
Ať je to jak chce, průvodce taky píše, že v horních partiích je orientace těžká, že ty plotny jsou stejné a lehce se tam člověk ztratí.
Definice pojmů je IMHO velmi důležitá, na tom se shodneme :-) alespoň na něčem :-)
Mě se třeba nelíbí ty narážky, že si Macros má dat rovnou Matterhorn, nebo nějakou z mnoha cest v stěně smrti. To jsou příspěvky o ničem. Často pisatelé příspěvku poukazují na to, že je blázen a že tam zařve, ale jen někteří píší, proč:
-náhlé zvraty počasí
-špatná orientace
-nedostatek zkušeností není to pravé
-...
Podle mě se autor tohoto threadu zajímá právě o tyto argumenty.
Myslím si, že každý lezec má prostě vzpomínky na vyhrocené situace, při kterých byl kousek od smrti... to je prostě jasné. Někteří tu mají podle mě silácké řeči a chlubí se svými zkušenostmi. Ale podle mě je nabraly stejným způsobem = posouváním svým výkonů k hranici jejich možností. Jinak to podle mě nejde.
Jsem otevřený diskusi, proto zde píši, ale myslím, že někteří jsou pokrytci (nic ve zlém, taky mám spousty špatných vlastností).
Nedávno jsem běžel svůj první maraton v životě. Když člověk běží, celkem brzy zjistí, jestli na to má, nebo ne... podle mě se zde zapomíná na taktiku "ve stěne zjistím - nemám na to, nebudu to hrotit a stáhnu se".
Tedy, pokud si dobře vzpomínám na ostatní příspěvky, jediné, co by mohlo tuto taktiku narušit je zvrat počasí. Jak jsem říkal, zdechnou se dá i tady.
Nemam pocit, ze by se nekdo chtel vytahovat. Mel jsem jen pocit, ze radu lidi zamrazilo.
Predstava, ze kdyz to nepujde nahoru, tak se vratim. Hele, to vazne neni to prave.
Jinak ovsem ano. "Muz nachazi radost v nebezpeci" a "Mas ruce a nohy, tak co bys nemohl na diretku."
Pestovat si bezpeci v klimatizovanem domku a bat se do lesa, co kyby spadnul strom...blbost.
Jenom to chce volit cile, kdy se jedna o vydavani se do nebezpeci a ne vydavani se do rukou osudu.
Odhadnout je to tezke u sebe. U jinych teprve. Pokud ale mas pocit, ze si nekdo chysta nabehnout, tak zarves : "Bacha!"
O to myslim vsem nam slo a jde.
souhlasím, jde o to, že ale nikdo neřekl proč (vyjma zvratu počasí) proč se nejde vždy vrátit? (ja¨sně, z nějakých cesto to nejde, ale to se ví, když se lezou...)
To je tema na dlouhej clanek od nekoho jineho. Kratce. Ani cesta. kde se slanuje v lajne neni na navrat vzdy jednoducha. Pokud takovou vyjistenou stenu zkousis a mas pripravenou, tak to asi jde (tohle neznam).
Ale v cestach, jako jsou tyhle> Casta predstava, ze kdyz jsem to sel nahoru, tak znam cestu bohuzel neplati. Navic z cest podobneho typu musis sejit, slanit to, co jsi vysel. Ne kazdej umi dolu stejne dobre jako dolu. Neco, co jsi prelezl, budes mozna muset slanit. To znamena udelat kvalitni stanoviste. Opet, pokud vsechno klapne-pohoda. Pokud ne-horor. Pocasi, stres... Nektere "Slavne uteky" z nastoupenych cest jsou znama dramata dejin horolezeni. Nektere navraty velmistru horolezeni skoncili smrti. Ostatne Eiger v severni stene...
Ostatne kolekce pr*ru v sebranych spisech DAV i CHS.
Predstava, ze navrat je neco lehkeho je casta. A bohuzel mylna.
"Ustup ze steny je skoro vzdycky dramaticky" a "Nejvetsim horolezeckym umenim, je umeni se vratit." Abych to vyfutroval citatem velmi zkusenych. Mohu z vlastnich, mnohem mensich zkusenosti, jen a jen potvrdit.
Nebo takhle: jezdime pravidelne na Brncalu do Tater. Ty nejsou tak problematicke-je to mensi, ze...
Weberovka je pro snadny ustup vybavena stanovisti s fixnim jistenim. Temer kazdy tyden co tam jsme tam nekdo bojuje cele hodiny pri navratu. Za normalniho pocasi! Tomu se sekne lano, ten prejede jisteni, ten... Ani jeden z nich, co si pamatuji, nebyl vykulenej zacatecnik. proste se to sechrulo tak, jak se to vetsinou sechruje...
Jinak se schazi Nememckym zebrikem (asi II.). Tam zahynul pro sestupu autor prelomovych cest v tehle stene a snad jeji nejvetsi znalec i se svym bratrem.
Pohlednete-li smerem k zapadu uvidite prechod mezi dolinami ( clas I.) Tam skoncil pri navratu jeden z nejnadenejsich ceskych lezcu. Koukneme se jinam? treba na Kozi stity. To uz ani skoro nejsou hory jak se to tam tak krci. Tam zahynulo pri sestupu behem jednoho roku nezavisle...
Staci???
A jak bys to řešil, skokem?. Vždyť normálkou se z Eigeru sestupuju zcela běžně. Tak fakt, že když to nepůjde, vrátím se, beru zcela vážně. Opět beru tu psychickou a technickou stránku věci, tak ne že tady zase někdo začne poučovat o změnách počasí. S tím každý musí počítat :-)
Ano. Sestupuje se, opravdu si nemyslim, ze kopce jsou jednosmerne. Jenom by se mi nezdala metoda ciste a jen pokus-omyl. :o) Take je pravda, ze pokud to nezkusis, tak se to nedovis.
Co je pokus a co je jen sazka na stesti se nakonec musi rozhodnout kazdy sam. Dobrou volbu!
Nakonec trochu stesti potrebuje kazdej.
Já jsem lezl normálku na Matterhorn (v zimě - Lion) s motykama a něměl jsem je ani náhodou pro brždění v případě pádu. Nakonec jsme to nedali - počasí.
Uff. Zas jednou opravdu zábavná dišputace :-) Autor dotazu píše, že „nejde doslova o lezeni, spise o velmi narocnou VHT, obtiznost AD“. No, nechci s ním polemizovat (ba dokonce, jak by se ode mě jakožto bezpečáka očekávalo, jej od jeho úmyslu zrazovat), ale celkem nedávno jsem se tady o VHT trochu rozepsal, v dotazu, kterak na tiuto formu turistiky natrénovat (je to o dvě stránky v diskusi dozadu).
Co je to vlastně VHT? Zkuste ji definovat jako pojem: VHT, tedy tzv. vysokohorskou turistiku osobně defunuju jako nejpůvodnější formu horolezectví, která předpokládá výstupy na vrcholy pokud možno nejsnadnější cestou, průstupy průsmyků, přechody horských hřebenů. VHT nepředpokládá lezení ve vyšší obtížnosti než cca III. až IV. klasifikační stupnice UIAA, podle naturelu osoby VHT provozující (znám velmi málo jedinců, kteří jako VHT definují i lezení přesahující pátý stupeň). Nejběžněji provozovanou formou VHT jsou horské přechody a výstupy v nižších max. středních velehorách (Tatry, Fagaraš, Julijské Alpy apod.). Tato forma VHT nevyžaduje prakticky žádný specifický trénink ani vybavení. Obtížnější formou, která vyžaduje specifické vybavení i výcvik je pohyb v ledovcových nebo zimních velehorách. Nejvyšší formou VHT jsou nepochybně výstupy na vrcholy přesahující 7 tis. metrů. Tuto formu VHT opravdu bez specifického tréninku provozovat nelze. V současné době se objektem provozování VHT stávají i tzv. zajištěné cesty (též via feraty - ”kleterštajgy”), pro které je třeba rovněž specifické vybavení a podle jejich obtížnosti i trénink (které ale stejně jinde než na ferátách nenatrénuješ).
Podotýkám, že klasifikaci obtížnosti VHT cest lze brát opravdu jen orientačně a že autor onoho příspěvku, který překládá AD jako: „A doprdele“, má dost pravdu. Přiznám se, že v podstatě nejsem vlastně žádnej horolezec, jen tůrista :-) V horách jsem se obvykle (až na pár výjimek vyprovokovaných nezodpovědnými spoluchodci) pohyboval uvnitř své definice VHT (i když tomu někdy někdo chtěl říkat třeba výškové horolezectví – ale to je jen takovej reklamní trik – o kopcích které jsem třeba v Sajůzu či Nepálu vyšel, sice říkám že jsem je vylezl, ale bývá to myšleno v původním – nehorolezeckém, slova smyslu, prostě jsem je s nejvyšším sebezapřením vylezl, někdy, a místy počtyřech).
Ale k věci: chci tímto říct, že podceňovat VHT je vrcholná volovina. Osobně jsem dlouho VHT měl omezenou nahoře číslicí IV. od Welzenbacha a dnes i s tímto číslem kráčím dolů (asi to souvisí s tím, jak mi narostl pupánek a jak lemrovatím). Takže shrnuto: výše uvedené rady, jako třeba že to je lépe natrénovat v nějaké nižší obtížnosti, bych možná, na místě tazatele, nebral až tak na lehkou váhu.
Autorovi dotazu se omlouvám, že i já jsem se zařadil mezi ty chytráky, co mu odpovídají výše :-)
Takže bych hrubě nesouhlasil s tím, že na ferraty se musí trénovat... to je teda naprostá blbost. Vyzvětlím. Poznamenal bych, že se tady bavíme o lezcích - lidech, co lezou po skalách.
Každý lezec, který leze pětky, si s prstem v nose může dát F-kovou ferratu. Lezec = sportovec, pravidelný sportovec, člověk nebojící se výšek, ... blablabla
natrénovat ferraty???? WTF! Jistím přes HMS, koupím si nějaký udělátko od Petzlu. Ano, musím natrénovat to, jak se s tím zachází... Jsem lezec, jdu poprvé na Ferratu, F-kovou. Mám něco, čemu se říká Ferratí set, nastavím si jej, doma si to něj skočím, aby byl správně tvrdý... pak jdu do toho...
Proboha, co na tom prosím Vás chcete trénovat? Jak se cvakají karabiny do lana?
Lezec není nějaký papík s břichem, s pivem v ruce sedící před TV...
Analogii nehledejte, ale s těmi ferratami jste to myslím nedomyslel. Těším se na Váš názor...
:-) Nojo, jak na který :-) Ale přiznávám, že s nima mám opravdu málo zkušeností (obvykle to bývá vítaná sestupovka z nějakýho zábavnějšího VHT).
Je to jako s těma normálkama. Třeba ta na Chana mi přišla docela v poho, zatímco po Pamíru jsem udělal pár normálek, co mi takhle s odstupem tak v poho nepřijdou. A po tom všem jsem na jakémsi přechodu potkal železnou cestu, na který jsem se málem po... . Pravda, šel jsem to s vejbavou na dva týdny a myslel si, že ferátka v cestě bude zjednodušením.
Ale myslel jsem to tak, že zatímco na VHT typu přechodů Roháčů, člověk trénovat nemusí, na VHT vejšlap normálou na Chána potřebuje alespoň umět chodit na mačkách, tábořit ve vejškách, brzdit cepínem, na ferrátky potřebuje vědět jak se ovládá ten setík a na VHT na nejvyšší kopce by už opravdu měl mít něco málo za sebou :-)
:-) A ještě, že jsem tak smělý: Psal jsem, že natzv. zajištěné cesty (též via feraty - ”kleterštajgy”), je třeba specifické vybavení a podle jejich obtížnosti i trénink. A dodával, že zkušenosti na ty nejobtížnější feraty se obvykle sbírají právě na jiných (snadnějších) ferátách. Já s touhle formou VHT totiž nějak získal pocit, že to sice jsem schopnej nějak vyřešit, ale ve skutečnosti asi dost "neferáťácky", zatímco předpokládám, zkušení ferátisté by to jistě udělali elegantněji a určitě bez toho, že by vyndavali standardní lezení z báglu (i když, ať nad tím uvažuju, jak nad tím uvažuju, lézt je jako normální cestu, je stejně nejbezpečnější). No, mezi náma, sice jsem hrdým majitelem jednoho kleterštajgovýho setu, ale stejně se jim radši vyhnu :-)
já jsem prostě chtěl jen prezentovat svůj názor: lezec, co dává třeba pětky, šestky, třeba i na prvním, se IMHO nemusí bát Fkové ferraty. To je můj názor. Zkrátka si myslím, pokud chce lezec poprvé vyzkoušet nějakou ferratí cestu, je myslím nevhodné lézt lehké obtížnosti (jsou na nich pomalí turisté, spousty lidí, vopruz, ... a proč lézt lehké, když má lezec na víc?).
To je zase ten mlhavý pojem "turistika". Jestli turista nenasadil nikdy lezečky, pak je třeba na místě stříbmost na svou první ferratu, ale pro lezce???
Dovolil bych si tady pripomenout jednu vec kterou vyse kdosi sice zminil (Pus ?) ale jinak zapadla bez povsimnuti. Psychicka pripravenost nebo odolnost rikej tomu jak chces. To se nekoupi v hudy sportu ani nevycte v knihach. Dokud je pekne pocasi je vse v poradku, nebe plechove a mazeme nahoru nebo dolu. Jakmile se ale podela pocasi cela zalezitost se posouva jinam. Vezmu to ad absurdum na tezkych cestach v zime nebyl problem sedet na standu cely den a jistit zatim co partak nahore vrta. Zkuste si sednout do nytu par set metru nad udolim kolem je vanice nevidite si na spicku nosu kosa s vama klape jak s ratlikem a sedi tam cely den. To je vynikajici cviceni na psychiku. Ja vim ze tohle tam potrebovat nebude, ale az se tam posere pocasi, upadne mu macka bude umet jeste zatlouct skodu na slanovani tak aby to byla tutovka i kdyz vse kolem dokola je pod ledem ? A to uz je velmi realny scenar. Jsou zcela zname pribehy z hor kdy se jde nekoho zachranovat do steny protoze manik uz nemuze dal, je vycerpany. Chlapa dostanete dolu pod stenu a najednou on pozbira a nese vsechny batohy a ma sily ze by mohl rozdavat. Nahore ve stene na polici mu psychika nedovolila ani otevrit konzervu. V doline ma sily za dva. Nemuze za to . Je to dano jeho psychickym stavem. To je napriklad duvod proc se normalka severni steny Eigru neleze kazdy veekend. Vzdyt je to tak za 5 ve Welzebachovi , no mozna nektere mista za 6, ale technicky urcite zadny extrem. Je obrovska spousta vyrazne tezsich cest ktere se lezou casteji. Ale nejsou kolem nich ty dalsi okolnosti- zmeny pocasi, legendy atd. To vsechno je nutno brat do uvahy, ne jen holy popis. Dalsi faktor je delka cesty a s tim souvisejici fyzicka sila.Pamatuji s sve prvni poznani s Eigrem. Byl jsem tam s zenou bylo pekne pocasi ,rekl jsem ji tady si lehni do travy a ja tady jen prebehnu udoli a podivam se do prvnich delek. Za chvili jsem zpet. Zpatky jsem byl az za par hodin- dnes uz nevim za kolik ale moje zena mi dodnes vycita ze tam lezela cely den. Vzdalenosti klamou. Dalsi problem vratit se v Alpach pri zmene pocasi i treba stejnou cestou nemusi byt az zas tak jednoduche. Kdyby bylo, urcite by se zredukoval pocet smrtaku aspon o 50 %. Urcite jsem nevycerpal vsechny temata na tohle tema ale doufam dost abych mohl znovu prohlasit ze clovek ktery neumi chodit na mackach se to ma naucit nejdrive na necem mensim nez je zrovna hreben Eigru.
Páni, to je rozvleklá diskuse. Původně jsem ani nechtěl psát, jak jsme doufal, že to udělá někdo jinej. Ale furt nic, tak já se do toho pustím.
JAK TO TAM VYPADÁ KONKRÉTNĚ:
SZ hřeben jsem osobně vystoupal v roce 1994, sám, nahoru i dolů, a to v červenci. Takže opráším své osobní vzpomínky.
Hřeben bych rozdělil na čtyři části - první výšvih, druhý výšvih, třetí výšvih a vrcholová část.
První výšvih ukloněný. Když se na něj tupě vletí direktem, tak je to lezení tak za II, slabší lezec potřebuje lano. Jde to ale obejít vlevo (při výstupu), kde to je tak za I., ale orientačně náročnější. Navíc tato snazší varianta vede těsně nad kotlem, co je mezi Eigerem a Rotstockem. Tato lehčí varianta však jaksi vede po úzké trajektorii. Stačí se uhnout 2 m bokem, a naleze se do obtížného, a případný pád jde do kotle (= jasná mrtvola).
Druhý výšvih. Ten se leze hodně vpravo, neb se doprava zužuje. Jde to takovým žlebem, či spíše po jeho pravém okraji. Zase. Kdo to vykličkuje správně, má to za I.-II., ale dole je jedno lezecké místo tak za III. asi. Kdo na to vlítně tupě za nosem, zaleze si tam i za V. Tento 2.výšvih je potvora při sestupu. Tady se uplatní lano na slanění.
3.výšvih. Tady už je často sníh, v červenci určitě. Zněť skal, orientačně náročné. Občas tam byl nějaký starý, ubohý fixní špagát. Celý třetí výšvih jde obejít vpravo, čím ž se vlastně výrazně opustí hřeben a člověk je spíše v Z stěně. Neustále se zde střídají lávky s velmi lámavou skálou, a sněhové pole (firn 5 cm, podtím je krystalický led). Chce to umět chodit a být jistý na mačkách.
Vrcholová část. Nejprve svah nad 3.výšvihem + hřeben na vrchol. tady je to aspoň orientačně snadné, protože hřeben je převážně sněhový a ostrý, a vede tě správným směrem.
Sestup:
Je orientačně náročnější (než výstup)!!!!! (Já v něm přepískl, a 150 m jsme omylem při obcházení 3.výšvihu zabočil dolů k ledovci Eigergletcher). Pak jsem měl co dělat, abych se z toho vymotal.
Nad 3.výšvihem jsou slaňovací kruhy (asi celkem 5, jsou to takové železné tyče trčící 1/2 metru ze skály, ohnuté dolů po svahu). Slaňováním se člověk vyhýbá scházení firnvého pole a těch hnusných lámavých skalek a lávek. Ale stejnak neunikne. Kolem 3.výšvihu jich pak níž zbývá ještě dost.
-- Celé je to dost únavné, a strašně dlouhé.
-- Nutno mít zvyk na chůzi s mačkami.
-- Jako úvodní alpská túra je to špatný výběr.
-- Nedoporučuji.
Tomáš Kublák, HO Sakal
Uf. Nakonec jsem se k té fotce proklikal.
Aby bylo jasno: píšu jen o SZ hřebenu Eigeru.
Tam je ta červená čára tak hozená... sice ne totálně blbě, to ne, ale to je jen udání hlavního směru.
V reálu se pak člověk zaplete do lokálních detailů.
Můj popis je, co jsem si vzpoměl po 11 letech. Tehdy jsem se držel náznaků vyšlapaných stop v suti a sněhu, občas byl mužík z kamenů, a pak holt taky si vytyčit směr sám, a překonat to.
Jo, a ještě k fotce, červená čára jde skrz skaliska třetího výšvihu. Já jsem je obcházel zprava.
---
Heleďte lidi, jestli má být ve skupině někdo, kdo ještě nešel s mačkami, a volně moc neleze, tak běžte jinam, na něco kratšího a snazšího, kde i v případě zvratu počasí budete mít všichni nad terénem převahu. Však ta hora neuteče, za rok nebo dva tam bude stát ouplně stejně jako teď... zato vy už budete jiní. Lepší. A on bude lepší i ten vejlet. :-)
Kdyz my nevime, kde tazatele (mam ten pocit, ze "a" je stejna parta [?]) uz byli. Pokud si chteji zkusit macky, a ne za barakem, co treba Paradiso? Nebo cokoliv z toho, co uz tady nekdo navrhoval. Marmolada treba. Pokud fakt jeste nemeli na noze macky, neorientovali se jinak, nezli podle natazene feraty, predpokladaji ze sezenou popis, ktery je krok za krokem provede az nahoru, ze pokud to nepujde tak se v klidu otoci a vrati... Cokoliv u ceho neni vic nezli I. Neni zadna ostuda lezt na takove kopce, byvaji to krasne tury (velmi casto krasnejsi nezli lezeni alpskou suti II-III) a o drzku to muze byt take.
Sehnal jsem velmi podrobný popis od člověka, který to dal minulý rok. (V zásadě bych se chtěl ohradit proti tomu, že mě autor přirovnal k nějakýmu feraťákovi... ale to je jedno, stejnak napsal velmi kusé informace, zobecněné a tak.)
Důležité je, že všechny příspěvky lidí, kteří tu cestu neznají (= nelezli ji) jsou zkrátka velmi diskutabilní. Naopak doporučení a názory lezců, kteří se cestou na vrchol doškrábali, beru jako velmi cenné a děkuji za ně (některé v tomto vlákně nejsou).
Škoda, nikdo z Vás nenapsal, že situace koncem sezóny je velmi příznivá (polovina srpna, nebo tak nějak). Je reálná šance, že cesta bude kompletně bez ledu, tedy mačky a cepín zůstane doma ve skříni. Opět je to stavěno na předpokladu dobrého počasí, ale to se zase točíme dokola. Zkrátka je zde také názor lezce, že v takových podmínkách se jistí (lanem) velmi velmi zřídka, a vlastně se povětšinou ani nejedná o lezení, ale spíš o postup, kdy se lehce přidržuje rukama.
Žádná flame o těch rukách :-) Ale tento názor a zkušenosti jsou rozhodně relevantnější, než výkřiky "magoři, zhebne te tam, za blbost se platí"