Nevíte jak je to dneska s přihlášením oddílu k ČHS, když není v oddílu instruktor? Někdo říkal, že povinost mít instruktora (nebo instruktora - zástupce) již neplatí, ale na horosvaz.cz to pořád maji.
Zaujala mě debata okolo výstupu na Eiger záp. hřebenem a tak se ptám: Chtěl bych si jednou vylézt třeba Pallaviciniho na GG, Peuterey na MB, Frendo Spur na Midi, severku Tour Ronde apod. - Co doporučíte pro začátek? Mám představu něčeho kratšího, objektiv
Ahoj všichni. Už nějakou dobu chodím po horách i VHT a podobně, ale rád bych věděl, co s sebou vy ostatní berete za jídlo. Myslím tím takové, co se rychle vaří, je výživné. Protože se mi zdá, že toho vždycky zbytečně moc tahám. Klasika jsou samozřejmě: čí
Ahoj.Hledam oddil nebo par lidi kteri by mne naucili lozit po skalach a hlavne bych chtela najit takovy krouzek,kde se lozi po skalach a delaji se ruzne vypravy.Prosim specha to.
Ahoj všichni, vím, že už jsem asi milióntá, která o to žádá, ale chtěla bych vás poprosit, jestli někdo máte v elektronické podobě průvodčíka na lezení u Kutné hory, mohl by jste mi ho poslat na mejla? Byla bych vám moc vděčná, dík moc, Petra
Je to strasny, ale je to prej tak. Zloutnuti stromu, ktere pozorujeme v posledni dobe, je pry zpusobeno nedostatkem... ach Boze, fakt prej nedostatkem mg v pude! Kysele deste vyplavily mg a stromy chradnou! Laco! Kde se to kupuje? Kde???!!! :o)))
Čau, chystám v létě do středozemí. Nemáte něaké tip, jak překonat místní vedra? Kde sehnat něakej superlehkej spacák (za málo peněz), případě redukovanou verzi stanu (snad tam neprší). Díky
Honza
Zaujala mě debata okolo výstupu na Eiger záp. hřebenem a tak se ptám: Chtěl bych si jednou vylézt třeba Pallaviciniho na GG, Peuterey na MB, Frendo Spur na Midi, severku Tour Ronde apod. - Co doporučíte pro začátek? Mám představu něčeho kratšího, objektivně bezpečnějšího... Nějaký zkušenosti mám (často letní Tatry, Glockner a Venediger normálkama, Matterhorn - Hornligrat), ale v ledu jsem nikdy nelezl. Je nutný pro takovýhle akce (firn, mix..) mít natrénováno na ledopádech? Díky za všechna doporučení a rady..:-))
Udělej si představu sám. Pallaviciny na Grossglockneru je sjetý několikrát na lyžích a snowboardu. Přesto se tam při výstupu mých kamarádů zabil nějaký němec. Vyloženě lezení v ledu to není (pokud za špatného počasí nebloudíš). Proto jsou dva cepíny asi nutností.
Snad se ozve nekdo, kdo to lezl (GG), jen co jsem si vyslechl: Kamosi to popisuji (a podle fotky neni proc neverit) jako nekonecny zlab, kde jde spis o to vydrzet tak dlouho furtunkfurt mlatit krumpacem, nakopavat macky a neudelat chybu. Jak to uz v zlabech byva, tam prej kazdou chvili neco pada dolu (nejen lidi). Tedy hlavne fyzicku a psychickou odolnost na tyhle bily strane.
Na tohle spis nez kolme ledy, je potreba umet lezt ve snehu, firnu a ledu na jistotu.
Vyhledavac Ti najde urcite nejake popisy a zazitky, i v nejake starsi Montane o tom nekdo psal.
Podle me je dobry mit na ledopadech neco nalezeno, protoze kdyz vis, jak seknout a kopnout ve strmym ledu, tak tu techniku na mirnejsi sklon snadno preneses. Stejne tak se trochu naucis cist led a odhadnout kvalitu zaseku.
Samozrejme ledovy steny jsou o dost neco jinyho nez ledopady jak materialem, tak celkovou obtiznosti. Tam je potreba v prvni rade hledet na podminky tj. na kvalitu ledu a vsechno ostatni jako pri jinych horskych vystupech. Na zacatek si vyber neco ledovyho treba se sklonem 45-50 stupnu. Na pohled je to smesny sklon, ale pokud to bude ledova stena, budes nejspis prekvapen, ze to neni az takovy chodak, jak by se ze sklonu mohlo zdat(mluvim z vlastni zkusenosti ;).
Pak to chce lezt postupne strmejsi a strmejsi, delsi a delsi ledovy cesty v horach. Spoustu moznosti mas napriklad v Oetztalskych Alpach. Inspiraci ti muze byt kniha Firn und eisklettern in Ostalpen (temer cela je vytazena z www.bergsteigen.at ;).
Ta kniha je vyborna, kup si ji a mas spoustu tipu co si vylezt. Urcite ti muzu doporucit Hintere Schwarze, Zuckerhuttl, Taschacheiswand, Weissespitze. Hodne zalezi na podminkach, nekdy je v stene snih a je to jak na sjezdovce, nekdy je led a pak se zkusenosti z ledopadu hodej. Spousta vystupu uz fakticky neexistuje - roztaly a daj se lizt jenom na zacatku jara.
Spravna pripominka o tom lezeni z jara. Tou dobou byvaji obvykle nejlepsi podminky na lezeni ledovych sten. Na jare je mnoho veci z vetsi casti snehovych nebo firnovych(pozor na aktualni lavinovou situaci) a s pozdejsi rocni dobou pribyvaji ve stenach obnazene skaly, padajici kameny a cisty led. Na cistem ledu opravdu zkusenosti z ledopadu hodne zuzitkujes.
Ještě bych doplnil, že na úplný začátek bych vybral něco, v čem leží firn (fórum na www.bergsteigen.at poskytuje mnoho informací o aktuálních podmínkách). Čistě ledová stěna je asi lepší jako další krok a bez alespoň základní zkušenosti z kratších ledů bych do toho nešel. Eiswandy jsou mnohem víc než technicky náročný psychicky (pokud není do čeho zavrtat, tak mizerný nebo žádný jištění) a fyzicky (několik set metrů na předních hrotech nebo prošlapávání stopy, a to pokud možno co nejdřív ráno a co nejrychleji). Pár tipů na lehké stěny: Bärenkopf N-Wand, Fuscherkarkopf N-Wand (pouze na jaře), Johannisberg NO-Wand (vše Glocknergruppe - Oberwalderhütte); Weissseespitze N-Wand (Ötztalky - Kaunertal); Daunkogel N-Flanke, Zuckerhüttl N-Wand (Stubai). H. Schwärze N-Wand je často čistý led, Taschacheiswand je zase dobrý test lehké, ale delší stěny (cca 600 vm). Všechno podstatné je v tom "Kultbuchu" Firn- und Eisklettern - nejlepší průvodce po ledových vrcholech ve východních Alpách.
K te psychicke otrlosti a fortelu drevorubce bych si vzal (pokud mas moznost ) delsi lana (k necemu, co alespon vzdalene pripomina stand, byva daleko). Pokud se budete jistit a nechces opakovat klasickou chybu (take jsem udelal), navazte se uz dole. Jdes a jdes, a najednou si rikas, ze by to chtelo lano a montujes to pak v te strani - nic moc. S jistenim to byva blbe a velmi casto je jedina moznost proste nepadat. Obtiznost cesty se obrovsky meni podle aktualnich podminek.
To souhlasím - nepadat. V zimě jsme tak lezli jeden ledík a přemýšleli jsme jestli jsme už vůbec viděli jak někdo na ledu hodil tlamu. Neviděli! Z ledu má asi každý respekt a leze se na jistotu.
Souhlasim s Vildou, ze by si nejdriv meli dat neco snehovyho/firnovyho. Tu ledovou stenu na zacatek jsem myslel tak, ze uz budou mit nejake zkusenosti ze zimnich hor(napr. Tater) a z ledopadu. Pak at jdou do vyse popsane ledove steny.
A k tomu padani na ledu, tak je vazne neuveritelny, jaci letci jsou obcas k videni v Oldrichove. Letos jsme tam jednou videli hosiky, co si odskakovali jak na preklizce. Asi nemaji radi svoje vazy v kotnikach.