Ahoj!
V lete se chystam na Kavkaz. Krome "povinneho" cile Elbrusu se mi zamlouva Nakra-tau, Dzantugan, Donguzorun ci Bzeduch. Alespon na jeden z techto vrcholu bych rachom radi vylezli. Nemate nekdo za sebou tyto vystupy? Ve vsech pripade
Ahoj Zkuseni, chci se zeptat, jak je to podle Vas s lezenim na vapenci a mokrem. Bude zitra (predpokladejme, ze bude hezky) bezpecny lezeni,kdyz dneska prsi? Dik, Mates
Ahoj. Vy , co jste byli na Matterhornu hornliho hřebenem, co jste brali za věci s sebou ? Jako myslím ten den na vrchol a zpět. Co se osvědčilo, jako potřebný, co jako zbytečnost? Nerad bych nosil věci co mi pravděpodobně na nic nebudou.
Nevíte jak je to dneska s přihlášením oddílu k ČHS, když není v oddílu instruktor? Někdo říkal, že povinost mít instruktora (nebo instruktora - zástupce) již neplatí, ale na horosvaz.cz to pořád maji.
Zaujala mě debata okolo výstupu na Eiger záp. hřebenem a tak se ptám: Chtěl bych si jednou vylézt třeba Pallaviciniho na GG, Peuterey na MB, Frendo Spur na Midi, severku Tour Ronde apod. - Co doporučíte pro začátek? Mám představu něčeho kratšího, objektiv
Ahoj!
V lete se chystam na Kavkaz. Krome "povinneho" cile Elbrusu se mi zamlouva Nakra-tau, Dzantugan, Donguzorun ci Bzeduch. Alespon na jeden z techto vrcholu bych rachom radi vylezli. Nemate nekdo za sebou tyto vystupy? Ve vsech pripadech uvazujeme o normalkach ci jejich variantach - tzn. do 2B az 3A ruske klasifikace.
Moc diky za jakekoliv info.
Tyhle vystupy jsou solidne popsany v Pecoldovi, kteryho jak predpokladam mas...Ja byt tebou bych sel prvne do Zelenej gastnice vylezl Dzantungan pak sestoupil k Bzeduchu vylezl Bzeduch pak kdyz budes mit chut a silu muzes zkusit Donguz nebo Nakra....no a nakonec bych sel elbrus protoze uz budes perfektne aklimatizovanej a tudiz to nebude problem..Druha moznost je ze bude hnusne..
jj, pecolda mam, pak mam celkem slusnou mapu Baksan Valley and Elbrus region a jeste jednoho pruvodce v cestine - zluty, na jmeno si ted nevzpomenu. Dzantugan normalkou je z techto kopcu nejjednodussi? A co Nakra? Tvuj typ vzit Elbrus nakonec je dobry - rovnez jsem ze stejnych duvodu o tom premyslel. Ale i na Dzantugan bych se asi aklimatizoval - tzn. chtel bych na nejaky 3000 - 3500 m vysoky kopec v jednom dni na zacatku. Da se Nakra srovnavat napr. s Matterhornem? A Monte Rosa se da k necemu prirovnat? Predem vsem moc diky za info.
Ahoj
My jsem sli nejdrive na Bzeduch, pak na Nakru a nakonec Elbrus. Bzeduch je v pohode, na Nakre jsme meli trochu hnusne a sli jsem nahoru a dolu 14 hodin, jestli chcete jit normalkou, tak je to asi lehci nez Matterhorn, sice jsem tam nebyla, ale Nakru jsem sli nahoru, krome jednoho mista bez jisteni. Dolu neco seslanovali.
Jestli chces vedet neco vic, tak pres mejla.
kacka
Ahoj Zdendo,
právě jsem se dívám na ruskou klasifikaci a moc mi to jako normálka nepřipadá : 3A - sklon až 60°, těžší ledopády, dlouhé svahy, strmé skály. Užití zbraní do ledu, všechny způsoby lezení a jištění, plné lezecké vybavení. Noclehy na ledovci 2-3 noci, možnost kopání jam pro nocleh.
2B - sklon 45-50°, skály na kratších úsecích, dlouhé úseky s jištěním na ledovci, v těžkých úsecích nutný postup bez batohů, někdy nutné štandovat. Nutné mačky, cepíny, skoby, skalní kladivo. Lavinové riziko.
Ještě jsem tam nebyla, tak nemám osobní zkušenost, ale přeju vám vše dobré a zdravím. :-)
Zdarec, už jsi dostal spoustu dobrých rad, jen si dovolím něco málo přidat. Úplně především, nevěř až tak úplně tomu Pecoldovu průvodci. Autor opravdu Kavkaz prochodil, je v tom spousta užitečností (někdy jsou ovšem informace zastaralé), avšak na druhou stranu není až tak úplně horolezcem. Takže opravdu pozor, výstupy popsané evidentně ne vždy lezl. Po přečtení jsem získal dojem, že pomíchal dvě ruské klasifikace; turistickou a horolezeckou. Pohodová cesta za 3, kterou párkrát popsal jako „normálu“, se může ukázat jako pokurvách těžká mnohadýlková cesta (kdyby šlo ruskou klasifikaci převádět jednoduše do UIAA, řekl bych tak V.A1). Rada, abyste se aklimatizovali a polezli u Zelený gastinice, která tady taky padla, není špatná :-) Dejte choďák na nějakou třítisícovku, třeba první den Gumači, pak Jantungan (bacha, už tady bude zapotřebí jištění, čtyřkový úseky, a když poctivě nepovalíte nahoru, může se to protáhnout na dva dny, taky znám takové) než si zvyknete, pak třeba Nakra-tau, Donguzorun nebo ten Bžeduch, prostě něco z kopců, který sis vybral, a na Elbrus vypadněte kdykoli v druhý polovině pobytu, když budete mít pocit, že si chcete odpočinout od lezení. Báječně se na něm doaklimatizujete na nějakej opravdu hezkej vejlet. Pokud byste si chtěli ten Elbrus ozvláštnit, lze to taky udělat jako přechod, a hezky porusku řečeno „vzít“ oba vrcholky, pak bacha na Východní vrchol, sestup (koneckonců i výstup) je mnohem zábavnější, v hromadě sraček a s plnou bagáží je dost srandovní (navrch bombónek - nečitelnej ledovec ve spodní části). Doporučuju tam pobejt minimálně tři tejdny, mám zkušenost, že po prvních dvou (a po Elbrusu) teprve nastává ten správnej čas na pěkný vejlety. A taky dávejte majzla na bandity na hraničním hřebenu, mějte v pořádku bumágy, hlavně „prepust“ do pohraničního pásma – nejlépe na každou osobu zvlášť, abyste neměli problém, když se z nějakého důvodu rozdělíte (třeba necháte maroda v údolí) a nechte si udělat ověřený kopie z pasů (a pasy si nechte uložený v nějakym alplágru – stejně budete muset minimálně formálně v některým zaplatit ubytování, abyste dostali razítko „priglašenie“ – teda pokud se nic nezměnilo; bydlet tam nemusíte, zato Vám, jako ubytovaným schovají věci. Pokud byste bydlet opravdu chtěli, dobrej je lágr Elbrus a Šelda, pokud jen schgovat věci, pak berte nějakej strategicky položenej dole v údolí, třeba Adyl-su).
A hlavně si to tam užijte, už jsem tam dlouho nebyl, takže tak malinko závidím. Mimochodem, pokud potřebujete vyřídit papíry, jezdí tam taky několik českých cestovek, třeba Rajbas má rovnou v nabídce jen vyřízení papírů, nebo i zajištění dopravy - busem až na místo nebo letecky a tak.
Ke Kavkazu obecně přikládám pár odkazů, sou tam mj. průvodčíky (umíte azbuku? Pokud ne, v angličtině tam taky něco je, třeba Kopylov).
http://mountains.tos.ru/ - komerční ruská horostránka, odkazy, průvodce, oblasti v bývalém SSSR; v ruštině a angličtině
http://mountains.tos.ru/kopylov/clmb.htm - na předchozí adrese stojí za návštěvu zejména tato část – mapy, plány výstupů, spousta užitečných informací
http://www.risk.ru/ - oficiální stránky Federacie alpinisma Rossii, mnoho odkazů; v ruštině a angličtině
http://www.bask.ru/ - ruská komerční stránka pro pořádání outdoorových aktivit
http://www.vertical.com.ru/ - a zase jedna taková
http://www.infosys.ru/~travers/index.html - ruská stránka - hory
http://alpinist.narod.ru/ - a jedna navrch
http://www.speleo.org.ru/ - a ešte ruský jeskyňáři
http://ski-club.org.ru/ - a lyžaři
http://www.lib.ru/ALPINISM/ - ruská stránka o možnostech trekkingu ve Střední Asii
http://www.infocentr.cz/ - Ruské informační centrum v Českých Budějovicích
http://slavomirhorak.euweb.cz/centralasia.htm - výborná česká stránka nabušená aktuálními informacemi o střední Asii, cestování, kultuře, ale hlavně doplněná výbornými odkazy (včetně informací o vízech – získávání, podmínky, možnosti získání pozvání – CK v místě)
http://hera.vsp.cz/home/pdf/student/pskopet1/www/CZkavkaz.htm - Kavkaz - Agydeja (jedete-li kombinovat na Kavkaze lezení se speleoalpinismem, určitě se Vám tahle stránka hodí.
http://www.euroasia.cz/ - česká cestovka nabízející řadu (i dílčích) služeb při cestách do hor bývalého SSSR (Ťan-Šan, Pamir, Fanské hory, Krym, adt.)
Je pravda ze je podle Pezolda obcas tezky se orientovat...napr. u toho Bzeduchu mam pocit ze vubec nesedi treba cas sestupu...ma tam napsano asi 3hodiny az dolu do tabora Dzantugan...to je dost nerealny...No a treba v Zeleny gastnici vas zaskoci kolik je tam lidi...my jsme tam byli par dni pak prisli 3 cesky cestovky najednou a postavili tam tak 50 stanu...brutus..Zato pod bzeduchem na ledovci Kaskatas je temer liduprazdno..nepotkali jsme tam krome dvou odchazejicich horolezcu nikoho..Podminky se samozrejme meni my jsme treba na dzantungan sli po desti a obleve takze nektery useky co se normalne v klidu jdou po snehu jsme museli lizt v rozchrastany skale...coz nebylo nijak zvlast tezky ale pomerne neprijemny a zdrzujici..JInak petzold vyvrtky doporucuje vzdy ...samozrejme se muzou hodit ale taky nemusi..Na tury typu dzantungan, bzeduch vam myslim 3 pro sichr budou bohate stacit..Jo a k elbrusu za peknyho pocasi to je urcite pekna tura..protoze jsou z nej paradni vyhledy ale verim ze za spatnych podminek muze pocasi dost potrapit takze asi nema cenu to lamat pres koleno..hodne stesti