Ahojte!Můžete mi doporučit pláštěnku na batoh-mám Tibet extrem 50l.Musím na to koupit od Treksportu,nebo bude "sedět" i jiná?Nechce se mě za to moc utrácet:-))Nebo nemáte nějaký zlepšovák,jak si pláštěnku udělat?Dík.
Po precteni dalsiho clanku o dalsi normalce na dalsi notoricky znamej kopec me napada, jestli jsou tu vsici taponohove a jestli teda muzu byt sam se sebou spokojenej, nebo jestli ti, kteri opravdu podavaji solidni vykony v horach a ke kterym je mozno vzhl
Dobrý den, jsem úplný začátečník a chtěl bych si koupit první lezečky. Vím, že "o botách to není", ale přesto bych se chtěl zeptat, jestli mi můžete někdo doporučit nějakou konkrétní značku či model. Díky.
Jestli se nekdo v minulych dnech vyskytoval v Tatrach, byl bych rad kdyby mohl dat vedet jak to vypada se snehem: snehova pole na nastupu. Konkretne me zajima Mengusovka -- Volia veza; Zlomiskova -- Osarpance, Vychodna zelezna brana, Velky Ganek. Dik za i
Ahoj dacánci, mám pro vás malý tip, přestože to pravděpodobně nikdo nevyužije...náhoda je blbec a co kdyby... Byl jsem včera v jednom SHOPU a koupil lezečky Five-teny Anasazi za 45€. Háček je jen v tom, že tam toho už fakt moc nemaj-dost přebraný a jen as
Zdar, nevíte někdo jak je to s výjimkou, neplatností výjimky v sulovských skalách? Nikde jsem nenašel nějakou solidní zprávu, že aktuální výjimka je zatím neplatná..
Ahoj, nemate plz. nekdo zkusenost s prechodem z chaty Dom Tamarju pres hreben Srednja Ponca na Rif. Zacchi v Julskych Alpach? Mapa tvrdi, ze se jedna o jistenou cestu, ale na netu nemuzu najit jeji obtiznost (mozna blbe hledam), resp. zdali by tuhle cestu
Po precteni dalsiho clanku o dalsi normalce na dalsi notoricky znamej kopec me napada, jestli jsou tu vsici taponohove a jestli teda muzu byt sam se sebou spokojenej, nebo jestli ti, kteri opravdu podavaji solidni vykony v horach a ke kterym je mozno vzhlizet a rikat si, musim zacit makat, abych byl taky tak dobrej, nemaji jenom cas psat na lezce o svych podnicich nebo tu jsme vsici taponohove ? Svetle vyjimky samozrejme existuji, ale na pet podobnych clanku o vystupu na Grossglockner pripada jeden, ktery je o "opravdovem" lezeni v horach a jehoz autorum nalezi obdiv dotykajici se hvezd ... tak jak to ?
Tak zamakej a pak něco napiš. Já myslim, že je spousta lidí, kteří třeba motivuje právě tenhle článek, protože ty (články), o kterých mluvíš ty jsou pro ně nereálné záležitosti.
A navíc 1 ku 5. To je docela slušnej poměr lezců ku taponohům... Ve skutečnosti je to asi jinak.
nereálné...??? :o))) muhehe... takový slovo nejni... zjistili to ti, kteří tam šli... zjistíme to i my... jednou...
lezbě zdar a poctivé přípravě také...
No asi většina té menší(nezahnívající)části populace která má vztah k horám, holt bude chodit normálkou.kdo chce dát Palavicini na Glockner ať si ho dá. Pro mě osobně je to příliš velký risk=jsem ťáponoha tedy.Těch mrtvých je tam fakt fůra.Před všemi kteří ho vylezli mám obdiv. je to ale opravdu jen zlomek lidí kteří chodí do hor dle mého.Já vím že můžu zařvat na normálce taky ale ta pravděpodobnost je menší.Asi tak
Prosim Te, a neber to jako ironii, vysvetli mi, v cem je Palavicini tezky. Jestli se to jezdi na lyzich, tak to bude jen nejaka tezka pesarna, nebo se pletu?
Cekal jsem spis popis, v cem se pletu. Vzdy jsem o tom slysel jako o snehovem/firnovem lezeni v x-set metru dlouhem zlabu. Takovych budou ale jen v Alpach desitky mozna stovky? Proc teda prave Palavicini je ten nejslavnejsi?
Protože je ve východních Alpách nejhezčí. Na lyžích už bylo sjeto kdeco, a přesto to zůstává jako vážná horolezecká túra. Že je sjetý Pueterreyský hřeben z Blanku neznamená, že pořád není dobrý výkon ho vylézt. Že se běžně jezdí na lyžích Posledná štrbina, Krčmarov žlab, nebo Lastovičia štrbina neznamená, že jsou to úplně lehké túry.
Máš recht. A mimochodem, některé jmenované jsem šel (je to přece tůristika) a dycinky byl v rozpacích nad pomyšlením, že se mi do těch špagátků zaplete nějakej prkýnkář :-) Ale nakonec jsem prkýnkáře potkal jen jednou, na oblíbené sestupovce za II. Takže to sice je možná sjetý, ale opravdu to nejezdí každej kdo si právě koupil lyže. Prostě se to nějak nejezdí obden.
Příjemnou tůristiku na oblíbených sjezdovkách vinšuju...
Podívej se na film, je tu na Lezci v sekci Video. V horní části je trochu nepříjemný komínek.
U ledovcových cest strašně žáleží na podmínkách. Při tvrdém ledu bez vrstvy firmu je to dost záhul. Při správné vrstvě firmu to je jen o bolavých lýtkách.
Pallaviccini není ve své kategorii nějak zvlášť obtížná cesta. V kategorii ledových stěn bych ji dal někam doprostřed nebo i mírně dolů. Choďák to ale taky není.
Více můžeš najít v časopise Lidé a Hory 4/2003 v článku od Marka Cermana, kde je popis lezeckých výstupových cest na Grossglocker.
Nebo tady: http://www.hor ydoly.cz/vyp sat.php?id=35, nebo tady: http://www.ber gsteig en.at/de/tou ren.aspx?ID=176. A nezapomeň jako vždy vymáznout mezery.
Taky si myslím, že by se autor článku měl trochu zamyslet než něco napíše. Nevím kolik lidí totiž zajímá, že šel někdo na procházku i kdyby to třeba bylo až na samotný Glockner. Ale na druhou stranu si myslím, že je ten článek ještě lepší než třeba big wall Mosoraški. Pokud má někdo potřebu prezentovat své nadlidské výkony, měl by tak s podobnými výstupu činit na jiném serveru, kde by za to mohl sklidit u neznalých i třeba uznání. Ale tento server se jmenuje LEZEC.
Nevidim sebemensi duvod aby se autor nad sebou zamyslel... Spis se nad sebou zamyslete vo, co vam ten clanek vadi - jsem presvedcen ze jste ti kecalove co nedaji nikdy do kupy kloudny odstavec ale plivat a hanit cizi dilo jim jde.
Kdyz jste takovi machri tak proc nepisete jeden clanek za druhym a nedavate je tady na lezce. Pak by v mori extremu bylo sem tam cteni o pohodovych akcich...
Jose, jako mnozí zde si pleteš plivání s kritikou. Kritika je potřebná a na místě, protože bez ní se z Lezce stane časem žumpa verbálních průjmů.
Konkrétně třeba nevím, proč nám autoři hrdinského eposu o výšlapu na GG prezentují 4 fotografie aut obložených bincem.
Na můj vkus je tu těch šlapálistických článků už opravdu nějak moc, ale je to třeba tím, že opravdoví horolezci moc nepíšou a taky že za posledních 20 let úroveň horského lezení velice upadla.
Souhlas , uroven horskych vystupu sla dolu ale uz se zase skrabe zpet. Neni to tak davno (4 roky?) co jsme sedeli na pivkus jednim cinovnikema slovo slo" kdybych mel dneska sestavit mansaft podle vykonu v horach tak musim sahnout do nasi generace" . To bylo v dobach kdy clovek v lete se v Tatrach bal protoze byl v doline sam. Kdyz udelali jednou tatranci pruzkum kolik je lezcu v Tatrach -bylo to nekdy na zacatku leta tak nasli 2 slovy dve dvojice.Kde jsou ty doby kdy se na popularni cesty staly fronty. Bylo to realce na prichod umelych sten, kazdy kluk byl velky horolezec a lezl na stene. O pisku si vypraveli vecer v hospode, jak tam jednou pujdou a Tatry- to je moc nebezpecne. Nasledek metodiky "TOP ROPE"!!!! Takze kdyz pak do hor tak jen neco bezpecneho nejlepe Mt. Blank. Ze to muzeme byt docela pekny pruser o tom tihle supermani nemeli ani paru. A velke alpske steny- no to je pro sebevrahy. Ale situace se zvolna meni a zase jsou videt sem tam mladosi kteri lezou v horach. Potkal jsem se pred lety s jednim ktery na mne hledel skepticky protoze jsem predti zprasil nejakych VIII c neciste. Dali jsme v hospode pivo a ja povidal o Zlute stene, o zapadni Lomnici a Kezmaraku a pod. Hledel na mne divne ale prece jen slibil ze tam jednou zajede. Potkal jsem ho pak na podzim, doslova se hnal ke mne. Mel oci navrch hlavy a ted povidal on . O zlute jak tam ztravil 14 dni jen na ni. o tom kam se chystaji ted na Lomnicak, nadseni z neho primo kypelo. Objevil hory. Byl nadseny. No byla prestavka ale doufam ze se to zaceli a zase se bude lezt hlavne v horach. Nicmene ja uz zustanu taposlap. Nebo ze bych jeste neco dal?
genau. pak totiz i ja mam nutkani napsat o tom jak jsme zdolali (Apfel)Strudlgrat za nadherneho pocasi a dosahli jsme pri tom casoveho rekordu. jeste, ze jsem to neudelal, pac by me asi vyloucili z oddilu, CHS, OeAV a uz by me nikdo nikdy nepojistil ani na vylet na Kokorin.
opravdu hodnotne pociny se asi nedeji kazdy den, ale primlouval bych se za osmeleni se tech, kteri treba vylezli neco v jizni stene Dachsteinu a nemusi to byt kdo vi jaky prask. neco co muzou lizt normalni lidi a co by slouzilo jako inspirace. spousta clanku by se tady hodila vic na server klubu ceskych turistu, cimz nechci rict, ze sem clanky o VHT nepatri, ale vseho s mirou ...
Jo. Taky se primlouvam za osvetu. Nejaky ten tip na pekne nenarocne (cti neextremni) lezeni v horach by se hodil. Napr. neco ve stylu Petrova Jandikova serialu o dolomitech pro lenochy a rekreacni lezce.
Neco takoveho treba o Tatrach. To by bylo fajn :-)
Tož zamyslím se. S těma Tatrama mám problém, že už je to delší dobu, co jsem tam nebyl a obrázky jsou starý a všelijaký. Namalovat schéma podle Bloudila Kroutila se nedá a paměť už tak přesně neslouží.
No ale třeba se něco najde. Orlowski a Stanislawski na Lomičák, Korosadowicz, Diretka, Cagašík, Orolín na Žlutou stěnu, Korosadowicz, Káňa nebo Diretka na Stredohrot, Motyka na Širokou věžu, Velická stěna, Granátová stěna, Batizovský štít, Galerie Ganku, Žabí Kůň, Volovka..... Třeba Zoban by mohl něco napsat. Fotky má čerstvý, oblejzá určitě tyhle nádhery s klientama.... Co, Zobčo? Pro změnu by tě za to všichni pochválili, to se vsadím :-)
Nezapomen na Stanislavskeho, jeho cesty jsou obvykle dost pekne. Bradavice, Lomnicak, Gerlach, Maly kezmarsky atd. Motyka v jizni stene Lomnicaku, no at se turisti kouknou z lanovky, Na Cerny, hergot toho by bylo co se da lezt. Kdo chce neco u chaty ma Streleckou vezu. Zebro vlevo od Krcmeraku ma 1100 metru to uz je stena jak blazen Na mengusovske ze severu ten pilir je jeste delsi. No a nezapomen na Osarpance, to zas je takove komorni lezeni, par dylek a jde se domu.
Ošarpance tam samozřejmě taky patří, ale o Ošarpancích a Volovce se tady občas píše.
Taky třeba JZ stěna Jastrabí věže je nádherná - Pochylý Zrůst. Stanislaw na Černý štít. Taky plotna Kozího štítu je supr. Ono by se toho našlo.
No vidite to. A ted to pekne sepsat a sup s tim na lezce. Pro nas taponohy. At jsme inspirovani. A az budeme dobre inspirovani tak se tam "mladi" se "starymi" treba potkame na nejake klasicke ctyrecce .. :-)
Na jednu z nich se za par dni chystam. Ale zmineny Pochyly-Unger v JZ Jastrabky VI A4 v dolnej casti lamavy to nebude. :o) Jo, jedna z tech J na Cierny, to snad jo.
Technika je dneska diky umelkam uzasna a mozna pro leckoho je ta Jastrabka s jistenim a trochu skalkovym charakterem jednodusi nez III na Pysny. (?)
Nenáročný nejsou, ale jsou pěkný, Úroveň samotné lezecké techniky se díky překližkám v poslední době dost zvýšila, takže by se po doplnění zkušeností v horách mohly lézt i tyhle cesty.
Hehe, úroveň techniky. Mě tak akorát zvyšuje úroveň pádů. Dokážu padat velmi sofistikovaně :-) Ale pouze na překližce. Venku se mě teda fakt padat nechce. Ale jo. překližka je celkem pomoc. Kdysi se to muselo oddřít venku, nebo někde na vydlážděných březích kolem řeky....
Já si myslím, že články by tady měli být od každýho něco. Jak pár extrémních výstupů a výkonů, tak i výstupy pro "normální" lidi. To by tady ale člověk něsměl do každýho hned rýt a na každýho hnojit a pak by to snad neodradilo spoustu lidí ke psaní. To je muj nazor, tak mě pls nekamenujte, bo na něho mám , teda doufám, ještě právo :)
Hele Spider, nejsme. Ale já teda jo. Ono to je těžký. Na jednu stranu mě dojímá furt číst články "Byli jsme na procházce", ale na druhou ani články "Koukejte jaký jsme borci". A ty první mi furt připadaj lepší. Já nejsem žádnej sportovec, baví mě popolejzání na těch našich hezkejch skalkách, hlavně na písku. A když sem tam podniknu něco fakt zajímavýho,(obvykle sólo) psát o tom nebudu, nechci být označen za žvanila, o popularitu nestojím, ani o to, aby mi pak ostatní spílali, že se to nesmí nebo že to přece nejde. To píšu jen proto, že je určitě více takovejch magorů jako já a cítí to podobně. Ale pokud by měl někdo zájem, v OUTDOORu se občas najdou články typu "vyrazili jsme na výlet, bylo to děsně drsný a nakonec jsme to málem nepřežili"
Myslím, že v hodnocení článků se pořád zaměňuje téma a kvalita zpracování. Dobře napsanej článek může bejt stejně tak o normálce na kopec, jako i o krutým bouldru na Petráči, nebo čemkloliv mezi tím.
Jde ale o to, aby byl dobře napsanej a něco přinesl nejen autorovi ale čtenářům. Informace, zážitky, potřehy, ale ne drbání vlastního ega, nebo rozvleklé sdělování věcí, které mohou zajímat jen samotné účastníky akce.
Zkuste se podívat na úspěšné články z poslední doby. Málokterej z nich byl o nějakým strašným prásku. Namátkou si vzpomínám: Výchova skialpinistky, Houmyho Pískomilové, Většina článků od Jardy Maršíka, Sólo na Krkavčích skalách od Ještěra Houmlese, Výstup na stolovou horu v Egyptě (to vlastně ani nebylo lezení).....
Dá se psát o čemkoliv, když se to dělá dobře. Naopak, ani téma nějakého superprásku nezaručí automaticky kvalitní článek.
Pekny uvahy, tenhle temer metodologicko diskusni sloupek o vyrobe clanku. Skoro by stalo za to nalepit ho pod nejaky clanek "Jak psat (dobre) na Lezce":)). Aspon pro me je podstatne zajimavejsi nez clanky z akci z posledni doby:(.
Jen si nejsem jistej esli by to nebylo staryho prda platny. Zrejme je lezecky narod ovlivnen efektem 'Cim vic lezu tim min o lezeni kecam' (nebrat obecne, nekteri z nas chronickych kecalistu by skaly museli videt jenom na obrazku!:)).
Ale zpet k vejci. Ona nejspis 'filozofie lezcu konatelu' a ctenaru Lezce ale i informacni zebricek zminenych skupin jsou malinko ruzny (nic nemeni fakt ze se aktivni a pasivni tabory prolinaji, dokonce v ruznych casech jde o stejny lidi). Ono co taky chtit, sic ti nejlepsi splhavci urcite, a i ti ostatni co pachaji zajimavy veci, svuj nejlepsi cas vesmes travi v sedakach ve vertikalni poloze a ne naslednymi uvahami "jak co nejlepe svuj vykon popsat laskavemu ctenari" (scenar v lepsim pripade:"HUDY mi dal na maglajz, VOCUN fusekle , asi bych mel(a) neco napsat, ach jo") Znam i takovy co maji k psani temer odpor (pripadne WWW neberou jako medium) neb na rozdil od tezkyho vystupku je pro ne psani tezkej porod. Nezbyva nez je ukecavat:) -ovsem to predpoklada kamarada 'osvetoveho pracovnika' nevadz kdo by se o neco snazil kdyz pribech zna uz od piva. Nebo psat za ne? to taky neni uplne ono, hm nevim. Ci se spokojit s temi nekolika vyjimecnymi co zvladaji umeni obeho (smutny dvojnasob ze ti nejlepsi mistri psaneho slova predcasne odchazeji-Filip Silhan (ten se dal cist doslova dokola),Houmy). Tak snad mozna az na podzim do hor vtrhnou pliskanice a zmoknou pisky tak nekdo neco vypoti.
No, Michale, jsme pravda tůristi (ostatně Ty i autor prvního příspěvku jste ze stejného oddílu - jen jste se možná zatím nepotkali - a Bůhsámví, kdy a kde se potkáte, pravidelné podzimní promítání v Rudníku je ohroženo, neb Váva skončil), ale na druhou stranu si pochvaluju, že u nás sice schraňujeme nejrůznější tůristy a čundráky, ale v některých případech pěkně drsný :-) Jsou tací, kteří rozdíl mezi VHT a horolezectvím definují pouze rozdílnou motivací. (Horolezec překonává obtíže za účelem podání výkonu, zatímco tůrista je překonává za účelem poznání; je-li tedy na výletě, občas překoná, není-li zbytí, i nějakou tu obtížnější partii. A jsou tůristé, kteří směrem nahoru - myšleno v klasifikaci UIAA, neohraničují obtížnost VHT - resp. ona se ohraničuje sama tím, že přes VI už málokdo dokáže překonat s batohem určeným na několikadenní čundr. Netřeba říkat, že s nima nesouhlasím, a myslím si, že turistika v zimních horách končí už tehdy, když si musím sundat rukavice).
No ty to dokážeš opravdu nádherně podat. Poetika, stejně jako Jan Puš. Vaše příspěvky vždycky zhltnu jedním douškem...
Hore zdar
P.S.
Taky bych si něco přidal: Cesta s slnku na Malý ladový :-))
Tak to teda musím hluboce, ale opravdu hluboce nesouhlasit! Poetična a romantična v nás (chlapcích o kousek drsnějších než rašple; teda alespoň to proklamujeme), v nás není ani kousek. Jak známo, romantika spočívá v tom, že si člověk působí ještě o něco větší nepohodlí, než je nezbytné (to jako když při čundru přes nějaký kopce jdeš spát do vyšší polohy ne kvůli aklimatizaci, ale kvůli výhledu, přestože za normálních okolností bys takhle vysoko spát nepotřeboval, a ani bys nemusel nutně tábořit na ledovci). Romantické je nepochybně setkání s bandity co v dnešní době disponují rychlopalnými zbraněmi (ale kdo by vo to stál, víš jak je protivnej pohled do lavně kalacha? A jak rychle mizí zbytky lidské důstojnosti, které si hýčkáš; třeba když Tě nutěj jim vydat i ty boty co zrovna máš na nohou), romantické je rozdělávat oheň na uvaření posledního bujónu pokud možno poslední sirkou, protože ty ostatní se rozmočily. Romantika končí, když ten bujón neuvaříš a do civilizace Ti zbejvaj dva, tři dny. Nemám rád romantiku. Společně s Jirotkou mohu říct, že opravdu netuším, oč je romantičtější nechat se budit lvy nebo kočkami na střechách. Tak. Tolik k romantice. Teď se ještě vypořádat s poetikou... Nebo radši ne, ještě by mě někdo kamenoval.
A vůbec, chlape, jakpak se máš v té své zapadlé vísce? Pro samou romantiku není čas na lezení, co? Nebo alespoň tůristiku, žejo? To víš, já neromaticky zdrhnul do města (původně študýrovat, ale na tu neromantičnost, kdy člověk otočí kohoutek a teče teplá voda aniž před tím musel zatopit, si člověk rychle zvyká), protože nutné práce na zahradě na zahradě a baráku se dycky kryly s mezimonzumovou sezónou :-)
Takže ten poeta a romantik tady seš Ty :-))))
Zvykám si, jaké to je mít tři malé děti, rozestavěnou chalupu, dvě ovečky, koťátko a půl hektaru zahrady...ale také na báječné sousedy, každovečerní klábosení u piva, opekání párků na zahradě, ranní rosu na bosých nohou, když jdu nakrmit pejska, ranní kohoutí kokrhání, vesnický šum i klid...na lezení opravdu čas není a břicho stále roste, za týden jedu do Tisé na týden s klukem na kolo, lezení pro jistotu neberu, páč bych si přetížil klouby...takže tak. Ale flintu do žita neházím, ještě jsem nezasel :-o)) na nějaké velké lezení to už nebude, ale na skialpech občas něco sjedu.
Jo, vona ta romantika může mít i něco (maličko) dosebe :-) Zrovínka kvůli dětem bych o vypadnutí do zapadlé vísky uvažoval. Už proto, e jsem ve městě nevyrost a neumím si představit, kam jdou městský děti odpoledně. Tak to zatím řeším zvyšováním standardu na naší chalupě (aby tý romantiky nebylo moc), a přes léto nechávám ženu (naštěstí je ještě na mateřský) kočovat po chatách příbuzenstva a kamarádů aby děti byly venku. Je to vlastně dost polovičatý řešení. Ale až děti povyrostou, chaloupku mám teď takovou aby nutné údržby nebraly čas moc. A než přijde monzum, chalupu zamknu a...
A jinak, pupánek se mi též zvětšuje, a o lezení už většinou jen krafám. Ještě loni jsem stihnul Tatry 3x, Alpy 2x, svenský jeskyně jednou a skalky taky nějaký byly. Ovšem letos jsem bouchul i zimní sezónu v Tatrách, v létě jedu jen na jeskyně a lezečky jsem ještě neobul (což sice tak úplně neznamená, že bych nebyl na skalkách, ale nic moc :-).
Nojo, užívej rajské pohody a klidu. A Tisou užij ve zdraví, já tam byl se starší dcerou koncem jara, a bylo to docela dobrý.
O přelezu známých alpských stěn v posledních letech se dá třeba najít s nadhledem napsaný článek na serveru www.climbers-uh.net v sekci hory. Doufám, že mě za to kluci nezmlátí, že jsem to tu uvedl.
Treba maji clanky, a zejmena popisy lehkych tur sva positiva? Ti, co uz hodne lezou, tak uz tolik poradit kam, jak a inspiraci nepotrebuji. Spis, kde sehnat cas anebo kvalitni protezu. :o)
Pro ty kteri se poprve nekam vys chystaji, je to take uklidneni, ze pokud vyjedou a nevylezou tam hnedle VI A2, tak to neni nestesti a nemusi po navratu chodit kanalama. Tedy se treba nenasackujou z fleku do nejake hruzy za mizernyho pocasi. Pripadne se dozvi, ze i "chodak" se v drsarnu muze za spatne konstelace zmenit.
Na to, abych se radoval z clanku, je dobre se moci do pocitu vypravece vcitit. Tedy paradoxne borci z big wall, osmitisicovek a devetacek to maj tezsi nejen pri lezeni, ale i pri vypraveni.
Ale, jo vseho s mirou. Preci jen je to Lezec a ne chodec. :o)