do CB som prisiel pred nedavnom a pri tej prilezitosti hladam niekoho, komu by sa chcelo ist liezt, ci uz na umelu stenu, alebo sklalky. Leziem 5-7 UIAA ale o obtiaznosti a cislach lezenie urcite nie je. Tel. kontakt na mna je +420
Ahoj, dá se někde vyzkoušet helma Edelrid. A nebo má s těmito škopky někdo zkušenost. Pořád mi nic nesedí na hlavě a moje staronová Campka se rozlepila a i přes diskuzi na Lezci se jí nepodařilo slepit.
Nepochopím,jak někdo může dělat nové cesty v oblasti,kde se nesmí už několik let lézt(viz. CHKO Český ráj)a ještě se tím chlubit v CAO News 10.A co vlastně dělá vrcholová komise?Co vy na to páni a dámy lezci?
&nbs
Nevíte někdo jestli se dá někde sehnat samotná hadička (od flašky k vařiči) k benzíovýmu vařiči MSR. Nekompromisně se mi ucpala a v Hannahu praví že neví... Díky
Ahoj, v Bartsportu (www.bartsport.cz) prodávají karabiny a expresky od Raveltiku za zajímavý ceny (expreska 269 Kč, D karabina šroubovací 149 Kč) Nemáte s něma někdo zkušenosti? Stojí za to? Díky
chtela bych vas poprosit o pomoc. Lezu jen kratkou dobu. A chtela bych se zeptat, jestli nekdo neznate nejake fajne finty na posileni pazi a predlokti. Pokud to mam brat pres nohy, tak je to ok, ale jakmile prijde delsi usek na ruce-konec. Dekuju!
výzva : kdo znáte Luďka Sainera alias StRoMa z České Lípy, tak ho prosím kontaktujte zprávou SMS na jeho mobil : 608872072. Několik posledních dní bydlel u nás a nyní se vrátil do Č.Lípy. Domnívám se, že si už sám nedokáže pomoci.
P.S. Před
Ako už názov napovedá osma je na zľanovanie a nie na istenie, ale ak sa chceš zabiť nech sa páči. Jedine pri lezený z horným istením (TP) je lepšie použiť osmu a rukavice pretože si menej ničíš lano. Brzdy sú fajn ale nemôžeš pri páde dávať vlastnú dynamiku pretože sa to hneď zasekne a tým žiadny preklz, teda zas ničíš lano a v horách brzdy už vôbec nie. Ja osobne vždycky len polovičný lodný uzol cez hms a ak mám polovičné alebo dvojité lano tak istým cez ATX-XP, čo je približne niečo ako kýblik z drážkamy od Black Diamond. To posledné platí to pre hory aj skaly.
Doporučuji jistit přes poloviční
"loďák", který si můžeš pojistit prusíkem. Některé lanové brzdy či blokanty můžou mít nevýhodu. Pokud tvůj parťák je prvolezec, nebo i když jdete TR, tak ho s blokantem těžko spustíš. A jak řekl kolega přede mnou, osma není jistící, ale slaňovací prostředek.
osmu už vůbec nepoužívám (ani ke slaňování). Důvodem je že kroutí lano, což kyblíky a jim podobné nedělají (narozdíl od půlloďáku). Používám Reverzo pro jeho možnost jištění druholezce a snadnou manipulaci i s 1/2mi a dvojčaty.
Z toho, co bylo napsáno výše můžu souhlasit jedině s tím, že v horách je nejlepší jistit přes půlloďák. Jinak na jištění na skalkách stačí!! osma. A to i když je v obchodním názvu slovo slaňovací. Výhody a nevýhody, které potvrzují moje tvrzení najdeš ve starších diskuzích. Kyblíky mají při dolním jištění stejný prokluz jako osma. Jediná jejich údajná výhoda je, že nekroutí lano. Ale není to stoprocentní pravda. Po čase se kroutí taky.
No zkusil jsi někdy v horách Reverzo? Jestli ne tak doporučuju. S tím "údajným taky kroucením" to rozhodně není tak žhavý. Proti půlloďáku nebetyčný rozdíl
Osmu téměř nepoužívám, občas pouze při slanění. Používám téměř výhradně Reverso, mám ho už druhým rokem a jsem s ním naprosto spokojenej, nekroutí téměř vůbec lano a má mnoho využití: jištění v horách polovičními lany a dvojčaty, jištění druholezce, slanění, možnost jištění dvou lezců zároveň (nikdy jsem teda nevyužil, takže nevím). Navíc to není zase až tak drahá věcička. Jinak místo osmy používat poloviční lodní smyčku s HMS karabinou.
O něco výš jsem napsal pouze, že jistit osmou skutečně lze - to byla polemika s těmi dvěma prvními reakcemi. Co komu vyhovuje je individuální. S kroucením lana, které je bezesporu větší u osmy, souhlasím. Ale je tu částečná výhoda mluvící pro osmu. Protože se to v osmě točí přes šest hran, nemusejí být tak ostré. Oproti tomu v kýblu či reversu to brzdí jenom ve dvou místech, přes HMS, se to ohýbá o 180 stupňů(tzn lano trpí ohybem podobně jako při jištění TR). Vylepšit to samozřejmě jde přidáním druhé karabiny. A kroutící se lano můžeš vytřepat a narovná se. Máš-li na Reverso, nebo Piu, klidně si to pořiď a osmu kupovat nemusíš. Obyčejný kýbl bez schopnosti kousnout lano při pádu (od Black Diamondu, Singing Rocku ard.) jsou podle mého vyhozené peníze.
Reverso je krasna vec, sam ho pouzivam uz skoro dva roky, ale jste vedle pokus si myslite, ze je setrny k lanu. Lano nici tim, ze ho "lisuje", cimz placati lano (ze 4 mesice staryho Mamuta mame uz placaka s obdelnikovym prurezem), coz by tolik nevadilo, ale horsi je, ze se vam pouzivanim reverza mnohem rychleji na lane uvolni oplet a zacne po jadru cestovat!
Reverso, kyblik...lano nekrouti, protoze jim prochazi bez "krouceni", ale jen ohybanim. Na rozdil od osmy a HMS. Zasmodrchat se pochopitelne muze, ale udelat klasicke "praseci ocasky"? To by chtelo talent. :-)
S tim opotrebenim nevim. Ja do nej nepadam ani se nenenchavam spoustet, coz muze byt duvod, proc mi lano nenici. Ale zrovna Mammuta mame uz pet let a je sice chlupatej jak housenka od drsnych skal zulovych, ale nasledku po reverzu (a predchudci podobneho typu) jsem nezaznamenal.
PS Reverzo, kyblik... jsou nepostradatelne pri pouziti techniky polovicnich lan (cvakani stridave).
Este stale vidim velmi vela ludi istit aj prvolezca cez osmu. Podla mna plati jedno pravidlo - isti s tym, co vies perfektne pouzivat. Teoreticky je najlepsia HMS a pollodak,ale ja som vacsinou isteny cez kybel alebo piu a uz som do toho x krat zletel a dostal som aj slusny preklz.
S tim lisovanim mas pravdu, dela to z lana peknou uhlednou placku - hada :-)
Ale je to dano principem. Lano se pouze ohyba a pod zatizenim (slanovani na reverzu) se silou tlaci na placatou plochu v reverzu. U osmy k tomu dochazi taky, ale protoze se lano ruzne obtaci pres osmu, tak se placati ze vsech stran a vysledek je zase kulaty prurez, ale taky praseci ocasky.
Obavam se ze libovolne jistiko nekroutici lano ho bude placatit (pod zatizenim - slaneni predevsim) pokud v nem nebude treba drazka na lano pulkulateho prurezu...
S tou osmou. Sám som s nou istil keď som s nou začínal, až dovtedy kým som nezažil obrovský pád, malo to byť 6 metrov ale skončil som meter na zemou (18 metrov) môj spolulezec si poriadne spálili ruky a len vďaka tomu že sa prekonal tu nechutnú bolesť to udržal. Ak sa chceš zabiť najlepší spôsob. Inak ja osobne aj na skalách leziem z hrudákom a prilbou, narozdiel od väčšiny. Aby som to zhrnul z osmou môže istiť iba absolutný blbec, alebo človek ktorý si myslí že sa mu nič nemôže stať.
Na tohle se musim ozvat. Jestlize jsi měl padnout 6m, to jsi byl tak pul druha metru nad jistenim. Jestli jsi spadl 18 metru, nebyla chyba v osme, ale jisticovi. Dovol mne parafrazovat Te: "Ak sa chceš zabiť, najlepší spôsob" je najít si neschopného jističe! S takovzm clovekem s kterym jsi tehdy byl muze lezt "iba absolutný blbec, alebo človek ktorý si myslí že sa mu nič nemôže stať".
Souhlasím s názorem, který byl prezentován výše, že člověk má jistit tím, co dobře ovládá. Jistím přes osmu od začátku a za těch 10 let už jsem si na ni zvykla, pádů jsem taky chytila dost, tak nevidím důvod, proč bych ji při jištění sportovních jednodýlkových cest nemohla používat. Až možná někdy pojedu do hor, tak vezmu druhou HMS a hodím tam půlloďák, nebo si pořídím Reverzo, jinak se spolehnu na svoji zažitou osmu.
Muzete vysvetlit zacatecnikovi: Proc je tak velky rozdil mezi jistenim prvolezce a druholezce? To je pro kazdy z techto pripadu vhodne jine jistitko? Dekuji za odpoved.
pri jisteni druholezce nemuze dojit k obraceni smeru sily pusobici na jistitko/jistice. Porad je pod tebou. U prvolezce k tomu muze dojit (pad do standu) pokud druholezec/jistic nema dobre zbudovane jistici stanoviste, resp. prvni jisteni v retezci. O usmy to pak ma za nasledek mene trecich bodu a tudiz mensi brzdne sily (zkus si to doma - lano ktere vychazi k prvolezci nahoru dej dolu ...). Pekne je to popsano jak jinak nez na sakal.stredozem.cz
jenze pro jisteni druholezce se osma nehodí.
Příklad: Sedíš ve štandu a jistíš přes osmu kterou máš nad sebou = malé tření v osmě. V případě problému nemusí bít lehké druholezce zajistit nebo dlouhodobě držet.
:-) Vsak ja ani nerikal co je nebo neni vhodne. Ale zase tak hrozne jak pises to neni. U druholezce pokud ti nezhuci v traverzu je to v podstate vzdy jen takove trosilinku vetsi odsednuti, ktere skoro nepocitis, pokud tedy tvuj druholezec neni obr vazici 150 Kg. A pokud ti tam visi dlouho ? vzdycky si tam muzes dat prusika :-)
Ale na druholezce je urcite pohodlnejsi treba reverzo v samoblokovacim rezimu ...
Používám to (s kýblem) taky a má to navíc tu výhodu, že při střídání na štandu nemusíš nic předělávat. Druholezec doleze a může v podstatě bez zastavení pokračovat.
Ufff. Prvolezec pada vetsinou z nejake vysky a chytas podstatne vetsi "pecku" nezli u standardniho chytani druholezce, ktery si jen odsedne. Tedy chytat prvolezce je umeni, nebot je dobre mu dat prokluz. aby byla rana mensi, ale ne zase takovy, aby letel az na zem.
Druholezce jde dobirat na samoblokant (krom nejakeho specifickeho pripadu) a jde jen o to ho nepustit.
Tolik kratce.
Jak se pekne doplnujem. :-) To nebyla reakce k Tobe, to jsme psali simultanne.
Rozdily jsou znacne a metod jisteni mnoho. Asi se hodi jine jistitko i na telocvicnu a do hor a ... ale mnoho hejblatek horolezcova smrt.... Lepe se naucit poradne jedno funkcni. Ja bych pro sichr i ucil jisteni pres rameno. V nejake nouzi, je to lepsi, nezli nic.
jojo. to ja vim ze simultanne :-)
s temi starymi metodami cehokoli souhlas. ja kdyz jsem zacinal, tak navazany dracakem primo na lano a jisteni pres rameno me jeste zastihly vzapeti :-). slanovani dulferem - toho by mel umet kazdy, kdo to mysli alespon trosku vazneji (osma, sedaky usite z pozarnich hadic, ci bezp. pasu z auta). to byla teprva sranda. pak dlooouha pauza a najednou koukam a pratele (friendy), reverza, dualisticke lana apod. :-)
ale to jsme odbocili z magistraly do muzea starozitnosti ...
Ja treba to jisteni pres rameno pouzivam na prijisteni druholezky v "chodeckym" terenu. Jenom tam, kde nepredpokladam pad a pocitam s tim, ze mi pobezi jak diva a ja pres jistitko nebudu stihat dobirat.
Lezu asi 10 let jistím na osmu a přes výše zmíněné názory jsem s ní nikdy neměl problém (vyjma kroucení lana). I tento víkend jsem do ní chytil 5-6 pádů do 5 m a nikdy jsem nikoho nenechal spadnout na zem.
Ještě jistější je skutečně půlloďák, zvlášt při velkých rozdílech ve váze spolulezců.
Různá reverza atd. kýble se na skalkách začala objevovat tak před dvěma roky, stále jich přibývá a řekl bych, že se podle toho dá rozeznat i jak dlouho kdo leze.
Každopádně bych řekl, že podle prodavačů je osma za 250,- absolutně nebezpečná a vrcholně nevhodná pro jistění, ale Grigri za 2500,- jediné správné (zajímavé, že tuto pomůcku v zahraničí naprosto běžně užívanou nikdo v diskusi nezmínil).
Jistidlo, jako jako voditko, jak dlouho kdo leze, to bys asi obcas pekne ujel. :-) Navic on to neni novy napad, ale opraseni starych Stichtovych (a jinych) desticek, takze s tim muzes videt manika, co takovy novinky, jako hms, jeste nevstrebal. :-)
Byla-li driv desticka a nebo osma, to nevim.
Kup si osmu, je levná a rychle se s ní naučíš. Také ji víc uplatníš. Teprve později můžeš uvažovat o nějakých "modernějších" jistítkách, ale osma se ti neztratí..
Ty Vaše názory jednoho vždy pobaví :-)), je úplně jedno čím kdo jistí a na čem slaňuje, důležité je aby měl správné návyky a ty pak pokud možno neměnil, pokud je někdo s prominutím pako a že jich na skalách potkávám čím dál tím víc, tak mu ani to nejblbovzdornější jistítko nepomůže a průser může nastat kdykoliv, zásadou je nechat se jistit jen od lidí o kterých vím, co umí a nebo jak říkají staří klasici nepadat. Každému bych doporučil, aby se naučil jistit přes záda a slaňovat na Dulflera a to by ho naučilo obezřetnosti a správným návykům jedna dvě :-)), čím více technických vymožeností, tím přímo úměrně vzrůstá blbost jednotlivců. :-)))Jinak osobně používám osmu přes dvacet let a neměl jsem s ní žádný problém, jsem zvyklý chytat pády běžně i okolo 15m, akorát si beru rukavice, na hmotnosti prvolezce u mě nezáleží, lehčímu dám větší prokluz abych ho nepřizdil, těžší mě trochu zvedne, resp. si do toho trochu poskočím a povolím. Mezi mnou a kámoškou, co se mnou občas leze je rozdíl 30kilo a taky nemá se mnou s jištěním osmou problémy. A slaňování je úplně v pohodě.
stareho vlka novym kouskum nenaucis :-) ale jinak souhlas, je lepsi umet velmi dobre jistit pres "nebezpecnou" osmu, nez blbe jistit "blbovzdornym" grigri (ono staci ho zmacknout a .....). Osmu beru treba na preklizku (HMSka mi dost dre lano) tlamu pod stand mi neda :-), no a na vicedelkove cesty si beru spis perversino ci vetsiho brachu (krome toho, ze nemusim resit kdyz jedu na pulkach jestli se ta lana pripecou nebo ne, pripadne se pokouset o jisteni na dvou HMSkach najednou - jak nekteri propaguji - asi jsem desny nesika) tak vidim na vicedelkove ceste vyhodu v tedlech udelatkach hlavne to, ze pouziji autoblokant, takze i kdyz na me prilitne sutr, nebo se budu hodne kochat okolim, tak je druholezec v podstate stale jisteny (jen nesmi chtit po odsednuti jeste trochu povolit - to je troska prace - na tohle je treba fajn tre nebo snad udajne xp guide). No a taky muzu jistit dva druholezce. Nerikam, ze v horach osmou nejde jistit (kdyz si udelam tutovy vratny bod... mozna by mohl byt problem s tema pulkama, ale KAZDY AT SI JISTI JAK CHCE, ALE AT TO DELA DOBRE)
Drazí moji, máte pravdu. Všichni! Ne vždy celou, ale pořád máte pravdu. Takže jen pár poznámek:
1. osma je na slaňování a ne jištění = tento výrok je (i když se mi to taky ne úplně pozdává) nepravdivý. Určení výrobku je v jeho popisu od výrobce. Jde o to, na co byl výrobek určen a testován. Zrovínka teď BK řešila jakýsi problémek týkající se pádu při jištění přes osmu. I kolega nelenil, a obešel pár prodejen kde si nechal ukázat „příbalové letáky“, katalogy atd. Výrobci osmu doporučují na slaňování a jištění. Hotovo.
2. Kýbly jsou lepšejší = tento výrok rovněž není pravdivý. Kýbly (zvlášť některý) jsou na některé úkony o dost lepší (třeba na půlky či dvojčata) a přitom nekroutí lano (resp. oplet proti duši). Myslím si však, že osma v rukou nováčka je více „blbuvzdorná“, a přitom ve většině poloh a u většiny kýblů, je brzdný účinek prakticky srovnatelný.
3. HMS a půlloďák řeší vše = i tento výrok je nepravdivý. Neřeší. Sám tak jistím v 99% případů. A vím proč (hlavně proto, že jsem se to tak naučil, jsem na to zvyklý, udržím víc než v nějakém jistítku, nepotřebuju další zařízení – jak známo, čím víc a složitějších vachcáblat, tím spíš může někde dojít k chybě či selhání). Ale i díky tomu znám všechny nevýhody HMSky. Třeba to, že kroutí lano jak sviňa, manipulace s dvojčetem je až nemožná, manipulace s půlkama obtížnější (kroutí víc, a kroutí se tak dvě lana – obvykle dosebe). Ale na obyč. jedničku lano je alespoň pro mě ideální.
Tak se nehádejte :-)
Zcela mimochodem, opravdu nevím, co je nejlepšejší :-) Osma má rovněž značné limity. Osobně se domnívám, že zvlášť nováčci by se měli dobře naučit jistit na HMS, a teprve až nasbírají víc zkušeností, zkoušeli něco jiného (třeba osmu, ve které jsou menší brzdné síly, což však může být někdy výhodné, ale v rukou nezkušeného jističe to může znamenat problém).
Osmu bych doporučoval výhradně k použití při těžších sportovních výstupech (delší pád moc nehrozí, bývají dobře vybavené fixním jištěním, a rychlost obsluhy osmy může být velkou výhodou při „podávání“ a dobírání podle okamžité potřeby, nebo při výcviku s horním jištěním (rybařením), kde pád jako takový nehrozí vůbec, a na odsednutí má osma brzdný účinek opravdu spolehlivě dostatečný, a přibývá výhoda, že si zase nováčka můžete bezpečně spustit k sobě – tedy nic nikde nemůže podělat. Aby však bylo jasno, ačkoliv se k osmě jako jistícímu prostředku moc nepřikláním, nechci tím vyčítat zkušeným borcům, že ji používají, platí již jinde řečené – když to člověk umí a je na osmu zvyklý, ať s ní prostě jistí - zkušení borci totiž neudělají takovou tu nováčkovskou chybu s jištěním osmou shora aniž by použili před osmou ve štandu instalovaný vratný bod atd.)
A ještě ke kýblům: jo, právě si jdu jeden přechytralej koupit. Kdysi jsem používal desku, tu mi však ukradli Rumuni v Rusku (kterýmžto sdělením hodlám přispět k šíření národnostní nesnášenlivosti v této diskusi :-) A dobrejch patnáct let jsem se obešel bez něčeho podobného. Ale stejně jsem se nakonec přiklonil na stranu kýblů :-). V případě nováčka (a jedničky lana) bych však vždy hlasoval pro HMS. A úplně navíc. Největší plochu pro tření, a přitom nejméně ohybů na laně (tedy nejmíň lano ničí) nepochybně jištění přes záda. Jen je to nepříjemné, málo pohodlné a někdy bolestivé – je tedy větší šance, že jistič ve strachu z toho co přijde, udělá chybu. Takže k tomu bych se ne zcela přikládal, ale budu radši, když si mě Dag hodí zeshora přes záda, než neuvázanej nováček na „superbezpečný“ jistítko od Petzlů (tím nechci říct, že by grigri nebylo místy docela užitečné). A někdy naopak. Docela bych se bál starýho borce, kterej si to superbezpečný jistítko koupí a bez zkušenosti s ním půjde poprvé rovnou na velkej prásk (pak třeba zareaguje „postaru“ a až budu padat, místo aby grigri pustil, jej zmáčkne, žeano).
A závěrem připomínám Vlkovu pravdu: Je jedno, na čem kdo jistí; HLAVNĚ KDYŽ UMÍ JISTIT!
A úlpně nakonec - dpověď na dotaz zde položený:
Jako bezpečák bych Ti doporučil koupit si osmu a HMS karabinu. Na osmě slaňovat, na HMS jistit (a až za nějakej ten rok nasbíráš zkušenosti, uvidíš, kde si můeš situaci ulehčit třeba jištěním přes tu osmu)