Máte někdo tip na levný camp nebo možnost táboření na 1 týden na horním konci Lago di Garda-MTB+feraty (nepolezeme v Arcu), prosím rychle, jedeme v pátek 26.8., díky !
Ahoj, mohli byste mi prosím někdo poradit-potřebuji smyci na provázání sedáku a prsáku.Ve všech metodikách píšou, že je třeba minimálně 15kN,nejlépe dutého spirálovitě pleteného popruhu. Nejpevnější co jsem našel byl dutý popruh Rock Empire 18,7kN,spirálo
Nemáte někdo ponětí kde sehnat nějaký informace ohledně západoalpské klasifikace? Jde mi zejména o porovnání jednotlivých stupňů co do technické obtížnosti lezení. Vím, že ostatní faktory moc srovnat s UIAA nebo francouzkou nejdou, ale rád bych věděl co j
tak se tak koukám zas jednou na zprávy a čumim jak puk... :o/
Kdyby měl někdo v oblastech postižených velkou vodou a sesuvy bahna nějaké příbuzné nebo kamarády, kteří potřebují pomoc a potřebovali byste ještě dvě pomocné ruce, rád se připojím.
Ahoj, mohli byste mi prosím někdo poradit-potřebuji smyci na provázání sedáku a prsáku.Ve všech metodikách píšou, že je třeba minimálně 15kN,nejlépe dutého spirálovitě pleteného popruhu. Nejpevnější co jsem našel byl dutý popruh Rock Empire 18,7kN,spirálovitě pletený(tj. že pramen vláken plynule přechází z jedné strany popruhu přes jeho hranu na druhou stranu popruhu) nebo dutý Mammut 20kN, ale nepletený spirálovitě. Jde někde sehnat dutý spirálovitý popruh 22-25kN, nebo alespoň co nejpevnější? Díky za radu
moc to resis, ale je to lepsi nez to neresit vubec. obecne se pouzivaji plochy smycky, ktere maji vetsinou prouzky. jeden prouzek znamena ze unese 500 kg ergo smycka se ctyrmi prouzky udrzi dve tuny. to by snad melo stacit, ne? jinak myslim ze i triprouzkova se da pouzit. je dobre smycky cas od casu menit. ted uz muzes jit lizt :)
az hodis jebu ze na tebe bude pusobit sila 15kN, tak si dolu dej vanicku (protoze vice mene proteces uvazkem) - pri takovemhle zatizeni je jista mira deformace lidske schranky temer jista. ale jinak je lepsi samozrejme ctyrnitovy popruh (ponekud ale tlustsi)
Mnohem lepší je navázat se přímo na lano (ano i s prsákem), například pomocí propichovaného vůdcovského uzlu. Provazování smycí jsem použil jen při jištěných sólech, kdy jsem neměl k dispozici konec lana.
Mohl bych se zeptat, ctěný anonyme, odkud bereš jistotu svého tvrzení o smyčce? Já svůj výrok o přímém navazování na lano opírám, o poslední doškolení instruktorů ČHS.
Je to volné lezení podél fixního lana - to zní strašně co? :) V podstatě jde o to, že si do cesty vložíš fixní lano (nahoře jej přiděláš, dole zatížíš), vezmeš si na sebe sedák a k lanu se přiděláš blokantem (raději dvěma - nad sebou). Solo je to protože můžeš lést sám, jištěné protože tam máš fixní lano (aby ses nezabil). Má to mnoho omezení - nemůžeš do traversů, musíš nejprve dosáhnout vrcholu abys uvázal lano, je to drahé (1 talíř za blokant), není to sportovní výkon (jedná se TR/RC styl (jištění shora)) ... ale zase k tomu nikoho nepotřebuješ, nestaráš se o jištění takže můžeš bezpečně přelést nezajistitelné věci, ... Víc informací je v archivu Montany a tady na Lezci se to také probíralo. Každopádně to není řešení pro nováčka/samotáře! na to pozor! Rozhodně to není bez rizika. Mnohem lepší je v takovém případě investovat do boulder-matky a vrhnou se na "nižší" cíle.
Myslím, že je ještě jeden typ jištěného sóla, kde nejsi jištěn zhora, ale naopak zdola "pevným" štandem. V uvozovkách je to proto, že spodní konec lana je veden přes brzdu (podobně jako u feratového setu), takže když spadneš, štand ti dá prokluz. Blokantem provlíkáš lano a volný konec buď visí dolů, nebo máš zbytek lana v batohu na zádech. Normální blokanty se na to nedoporučujou. Nejznámější používané pro tenhle způsob lezení jsou Soloist a Silent Partner. Už tu na to téma bylo docela dost diskusí, tak "zalistujte".
Rekl bych take tak. To popsane se vetsinou nazyva lezeni se samojistenim.
Kockou zminene jistene solo je pro hoooodne protrele (trochu mam pocit, ze je to stupnovani nebezpeci sola bez lana - krom toho, ze te to nechytne, tak si jeste na neco slapnes a do neceho se zamotas (to byl vtip!!!}a tak mas asi (podle dotazu) jeste cas
To navazovani je tema na plamenou hadku bez konecneho reseni (tez muzes vyhledat a taky nic zajimavyho). Na to provazani je asi nejlepsi plocha. Standard je 2200 tamtech njutnovejch a to je az az. Pokud to provazes lanem a nezamotas se do tech uzlu a dokonce je vsechny dotahnes, tak taky hurrraaaaaa!!!
Privaz se a lez a nepadej a je to! :-)
Jo s tema 2200 jsem se upsal. Ale nedelej si starosti, Kdyby Tve telo melo vyfasovat tunu a vic, tak je to putna. Nastesti to neni realny. Ve vratnem bode je to maximalne tak nejak 1200, no a tam se to scita = u jistice a na tobe je toho cca +- pulka.
Jinak: vyhledavac > Sakal > metodika > doctes se.
Takze novej, dutej, sirokej, hodne pruhovanej... a je to!
Na to tvoje jistene solo snad ani nepotrebujes prsak. A co se nebezpeci tyka, tak tam je snad jedinej problem, ze v se pripade padu muzes zhoupnout do kyvadla a muzes se potlouct nebo se muze preriznout lano o hranu. Nebo muze neblokovat blokant. Kdyz jsem to provozoval, tak mi to nikdy neprislo zvlast nebezpecne, u cest, ktere vedly rovne nahoru.
V podstate nejzajimavejsi problem pro novacka/amatera tam je, kdyz visis v previsu na lane na zimaru a rozhodnes se, ze budes slanovat.
To je zajímavé, když jsem se před třemi lety školil na instruktoráku já, byl metodiky doporučován alpský způsob přes smyčku...Kdo že vás školil? myslím jméno metodika?
No, já to nebyl :-) Já už uzlování budoucí instruktory (tu bandu ignorantskou) neučím. Osobně rovněž preferuju provázání se smycí - řady výhod viz mé texty zde i jinde; ale rozhodně učím i navázání přímo na lano, protože podle mého názoru by měl každý oba způsoby znát.
Jiste, dle metodiky DAV. A Tvrdik je pro me stejnej anonym jako nepodepsanej ja pro tebe.
A mail na centru si kvuli debatam na lezci zakladat nebudu :)
máš recht, navázání na smycu je lepčí, to ví každej. A když je lano shora, tak to není jištěný sólo, ale top rope, to Ti mohli na školení instruktorů kurva taky říct, jestli se nepletu, hihihi
No nevim. Takovedle navazovani napriklad na pulkach ci dvojcetech bude dost prekazet. tam bude lepsi ten alpsky zpusob....
A propichovany to jako vudcak s rybarskym ?
Na kurze Jamesu sme sa ucili navezovat sa s hrudakom tak isto, ako bez neho - len si musis nechat viac volneho lana. Urobis osmickovy uzol, zacnes v prsaku, dole do sedaku a napset do prsak,ukoncis osmu a lezies:-))) tak to neries a lez
No, ja to neresim. Jen jsem dal nazor aby diskuse byla uplna a ja mel jasno co je propichovanej :-) Takze je to to cemu na sakal.stredozem.cz rikaji dvojitá vůdcovsko-rybářská smyčka ..
Osobne pouzivam neprime spojeni - alpsky zpusob. A jak kdosi dole podotkl, nejdulezitejsi je dobre umet aspon jeden zpusob ....
Myslím, že propichovaný se říká trojité osmičce nebo trojitému vůdcáku. Na sedáku navážeš mormální uzel, potom volný konec lana provážeš prsákem a vrátíš se s ním skrze původní uzel. Je to sice větší bakule, ale zase neuděláš chybu - když je uzel dobře poskládaný, vizuálně je jasné, že je vše v pořádku. Kdežto u alpského (spíše tedy německého) způsobu musíš udělat dva uzle na plocháči a do toho ještě další na laně. Takže je 3x větší šance, že něco zvořeš, než když použiješ navázání přímo na lano propichovaným uzlem.
Ty se v tom obrim , mnohakilovym monstru co vznikne vizualne vyznas??? :-)
Trikrat asi ne. Pokud udelas jen jeden z provazovacich dobre, tak by to mohlo stacit a ...vubec...ja uz tomu nechapu...ja se snad budu privazovat uzlem v pase! :-)
Mezi propichovaným vůdcákem a trojitým vůdcákem je dost velkej rozdíl. trojitej snad není třeba popisovat: vůdcák, sedák, vůdcák, prsák, vůdcák.
Když děláte propichovanej je to vůdcák, sedák, vůdcák, prsák ale potom už se neprovazuje celej uzel ale jen se propíchne a udělá se pod ním pojistka - uzel je nosný - jste v sedáku, propíchnutí s pojistkou vám doladí prsák a pomůže rozložit váhu. ideálně se to vyvažuje, jednoduše rozvazuje, když potřebujete jste hned z prsáku ale stále bezpečně v sedáku.
Někde jsem tu četl o trojité osmě - to už není ideální a kor když to někdo udělá jak jsem četl výše nejdříve na prsáku (obrácenej vůdcák je to samé)- to bych označil jako chybu. -1. lano po ukončení vystupuje dolů - v zatížení se povoluje uzel 2. při rozvázání půlky uzlu(chcete se na štandu uvolnit nebo svléct)zůstáváte jen v prsáku a ten je v případě pádu samostatně k.....
Navázání pomocí smyce je doporučované hodně v Rakousku - je to tzv. Alpský způsob. U nás je v současné době preferované navázání přímo na lano. Nevím co je lepší oboje má svá pro i proti, hlavně je třeba umět alespoň jeden způsob dobře a znát jeho úskalí.
:-)doufám že jsem někomu pomohl:-)
...osobně stejně lezu jen v sedáku....a většinou i bez přilby a s MG a jsem instrukor...a proto se nepodepíšu...
Jak osobně ty lezeš, asi nikoho nezajímá, anonymní instruktore. Zajímavější je inormace o navázání na prsák. Pokud existuje riziko, že půjdeš do nekontrolovaného pádu (šutrák, lavina, výlom, lano mezi nohama, málo jištění, batoh na zádech, velká únava, vlasní omyl, parťákův omyl, překvapení, lezení na tření s ukončením tření, lezení ve spárách v převisu s vyjetím paží, vystoupení ve vodopádu), tak se navážeš i do prsáku. jeho stabilizační funkci nemusíš poznat, když tě mine pád. Je to prevence, která má cenu života. Něco jako pásy v autě (málokdo zažil jejich funkci). No a pak tedy je veledůležité navázání takové, aby to správně zafungovalo. Tedy prosím ty, jimž to zafungovalo, ať řeknou jak to bylo. Já se navazuji dle jamesu osma uzel delší konec přes pravé ucho prsáku do sedáku a nohoru do levého ucha, jím k osmičkovému uzlu protisměrem a je to. Nic se nemůže rozvázat (smyce navíc), prasknout(karabina) a jsi na svém laně. Je to ořechové. Strašný průser ale je, když si nevezmeš toaletní papír. Já si osobně žádný neberu a to jsem instruktor a tak se raději také nepodepíšu. A nebo jo.
kelt
1. co to tady proboha řešíte? Všechno tohle tady už x krát bylo. Popsáno, propráno, prodiskutováno… Copak je tak těžký si najít správný odpovědi třeba tady na stránkách (hledání podle kategorie – metodika – Metodické ústřižky od Johna a Bolka – navázání se věnovaly minimálně dva díly, uzlům další dva…). Nebo si třeba nalistujte stránky Toma Kubláka (HO SAKAL – někdo tady dával odkaz).
2. jištěný sólo: eště to do toho tahejte! Bájo. Několikrát jsem ho tady popisoval já, několikrát Zoban, několikrát John a dohromady jsme popsali prakticky všechny v Evropě a ve Státech běžně užívaný techniky. Rozdíl mezi lezením se sebejištěním, a jištěným sólem tady popsán byl. Za sólo je obvykle považován výstup odspodu! Nikoli výstup s horním jištěním (na který lze použít běžný dva blokanty – třeba nějaký dva spolehlivý prostředky typu jümar, na rozdíl od jištěnýho sóla, kde se, jak tady někdo, myslím Kočka, správně poznamenává, tyto blokanty nedoporučují – proč? Protože nejsou stavěné na to, aby se do nich padalo!). Pokud někoho jištění sóla opravdu zajímá, nechť zalistuje dozadu! A dočte až tam, kde to autoři uvedených textů (kupodivu dost shodně) nedoporučují nováčkům!
3. Michale! Ty zvíře! Stařičké pískařské praktiky do týhle diskuse netahej, nebo někdo začne bádat o uzlech na zádech (koneckonců, když se to používá u některých záchranářských úvazů, proč by to nemělo fungovat, žejo).
A už dost. Pokud chcete víc, hledejte, šmudlové :-)