Fyzioterapeutka mi pro mou 7 letou dceru (počínající skolioza páteře, vyhrožuje v budoucnu i korzet) doporučila jako ideální rehabilitaci lezení a vyrobit malou lezeckou stěnu. Doma máme k dispozici volnou stěnu 170 x 200 cm, která je postavená z bílých t
Chtěl bych poprosit někoho znalého o radu jestli se u svazu pojistit pojištěním standart nebo nadstandart. Pokud vím, tak jen start vrtulníku v Tatrách vyjde na nějakých 75000. Díky moc
(STANDARD - kumulovaný limit na jednu pojistnou událos
zdravim... chtel bych si zitra zajet zaboulderovat nekam a nemam na to cely den... tak jsem se chtel zeptat jake jsou boulderingove moznosti v srbsku??
Čuste nemáte někdo zkušenost s tímto typem botů Salomon Kumbu PRO Triplex comfort -30C oranžovo černé. Potřeboval byjch vědět jestli v nich někomu mrzly nohy atd.... díky moc Cena obchod 12000Kč.Můžu je mít za cca 4000Kč fungl nové, takže proto.
Ahoj, chtěl bych se zeptat na jak malé hožky se vyrábí lezečky. Potřebuju botky pro dcerku která má nohu cca 16 cm dlouhou. Na stránkách různých výrobců jsou sice tabulky ale v nich aby se čert vyznal. A kdybyste měli někdo takové doma a nepotřebujete je
Zdravim.
http://www.lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=5495
Tu pise Nikolaj Martinák o prechode hrebena v Z Tatrach.
Nebol nahodou jeden z tych 2? Nezahynul nahodou on?!
Bratia Cesi, nepokusajte nase hory. Ked neviete ako s nim
Přeju Blanko brzké uzdravení.Jistič je vůl, ale pravdou je i to, že způsob jakým poměrně dost lidí na stěnách jistí vyděsí i otrlejšího jedince. ( P.S. - poté co jsem byl poslán jedním mladým a perspektivním jističem do řiti na nedostatky již nikoho neupo
Fyzioterapeutka mi pro mou 7 letou dceru (počínající skolioza páteře, vyhrožuje v budoucnu i korzet) doporučila jako ideální rehabilitaci lezení a vyrobit malou lezeckou stěnu. Doma máme k dispozici volnou stěnu 170 x 200 cm, která je postavená z bílých tvárnic (Ytong). Nelezu ani jsem nikdy nelezla. Poradí mi někdo, jaké chyty se hodí pro 7 leté dítě, jak se dávají daleko od sebe a jak se upevňují?
Díky!
Hanka
Zkuste tyhle stranky a kontakty http://www.lezeckesteny.cz/, z my strany to neni reklama, mozna to pro ne bude moc mala vec, 170x200 neni moc, v tom smyslu ze pohyb nebude moc velkej i s ohledem na rust, tahle plocha je mala. Jinak chyty se daj koupit vsude mozne Hudy sporty fa AIX apod, kupujte spise vetsi a oblejsi. Anebo dite obcas poslat do nejakyho detskyho oddilu, pokud vim tak v Praze treba v Holesovicich (Mammut centrum), na bouldrovce v LokalBloku (Smichov) nebo na Ruzyni (stena), to by mi prislo mozna smysluplnejsi nez doma stavet mini stenku, tyhle uskupeni jsou vetsinou pomerne nenatlakovy, takze nebudou chtit az tak udelat z ditete spickoveho lezce. Aby to melo ten efekt je asi treba aby lezeni bylo systematickejsi, zada posili ale dite by nemelo ziskat spatne drzeni tela coz spoustu lezcu ma z nevyrovnanych svalovych pomeru (prilis silna zada). Takova ukazka toho o cem mluvim je na tomto odkazu:
http://climbing.com/print/techtips/tttraining228/
tak snad jsem pomohl,drzim palce aby korzet nebyl treba, nevim jak tezka ta skolioza je, ale sport nikdy skodit nemuze.
Předchozí rada se mi zdá velmi dobrá. Naráží ovšem na omezení - tedy lokalitu. Jakub S. doporučuje pražské stěny. Je fakt, že právě na těch doporučených s dětmi pracují a obvykle opravdu dobře (tedy žádné extrémy k výkonostnu lezení, motivace dětí atd.). Ale při většině stěn po celé republice někdo s dětmi pracuje, mnohé stěny jsou dnes při ZŠ, takže obvyklle stačí zapátrat po okolí :-)
Na druhou stranu chápu radu tak jak byla dána. Lezení posílí zádové svalstvo. Stěnka doma, byť malá a hlavně s dobrým doskokem aby se ke stěnce nemuselo pořizovat žádné zabezpečení proti pádu, jistící stanoviště atd., zaručí, že dítě na ní stráví lezením mnohem víc času (obvykle zcela dobrovolně a jaksi mimovolně), než bude-li i pravdidelně chodit na nějakou stěnu s výcvikem. Osobně bych hlasoval pro kombinaci - nízkou stěnku domů na běžné "blbnutí" a protahování, a přihlásit do nějakého kurzíku a ještě lépe oddílu pro děti. Tím se se zvýší motivace (dítě se bude srovnávat s ostatními na stěně, doma bude s větší chutí "trénovat", v oddíle se naučí jak pracovat s těžištěm atd., takže i doma mu to půjde líp, bude ho to víc bavit).
K tomu zřízení stěny. Lze to udělat i velmi jednoduše. Kamarád udělal stěnu pro děti tak, že prostě navrtal velké hmoždinky určené do tvárnic a na ty přišrouboval velké chyty a bylo. Další zase udělal dřevěnou desku z fošen, kterou pevně ukotvil stavebními lepenými kotvami, chyty jsou na desce, okraje desky rovněž slouží jako chyty. Deska je výklopná. lze ji tedy používat jako převis a tí zvýšit obtížnost (a také trénikovou hodnotu). Myslím, že řešení č. 1. by mohlo být dostačující. Zeď se okope, ale to navadí, a hlavně to lze pořídit v podstatě okamžitě, není zde ovšem převis, tránuje se pouze na rovné zdi; řešení č. 2. je variabilnější, chyty lze snáz předělávat aby to dítku nazačalo připadat nudné. Navíc lze pro začátek koupit chytů méně, a stěnku doplnit lištami (kusy hranolů s obrouženými hranami) které pro začátek mohou sloužit jen jako stupy. Řešením č. 3. by mohlo být nechat si zkrátka stěnu postavit podle potřeb a prostorových možností. Je to ovšem také nejdražší řešení. Na druhou stranu, nelze vyloučit, že lezení dítě "chytne" a bude mít v budoucnu vyšší požadavky. Chytře vyřešenou "profesionální" stěnkou pořízenou hned lze předejít dvojím nákladům.
Chyty bych také doporučoval kupovat pro začátek hlavně ty velké (koupit se dají opravdu všelikdes - v horolezeckých prodejnách, někdy i na stěnách, přímo u výrobců - zapátrat na internetu). Dobrá kombinace je velké oblé, které se musí chytit celou rukou a které tolik nazatěžují prsty, a další velké za které se dobře drží (tzv. "madla"), zvlášť zpočátku, než si dítě zvykna se držet i na těch oblých, je dobré mu dát jistotu, vždy má k dispozici zároveň chyt, o kterém bezpečně ví, že se na něm udrží. Malým chytům je v případě dětí lepší se vyhnout. Je nutné je stisknout prsty, nebo se za ně držet jen špičkami prstů. To neúměrně zatěžuje šlachy. Na podobnou zátěž je přecijenom nutné trochu natrénovat, a hlavně ji lze doporučit až ve vyšším věku. Soustavné lezení po malých chytech může vést až k trvalým problémům (lezení sice posílí záda, ale nemělo by to být za cenu jiného poškození).
Joho, smysl určitě bude mít možnost předělávání chytů, tedy nějaká třebas OSB deska s buldokama (narážecí matice M10). Ty mám do rovnostranných trojúhelníků po 15 cm (návod lze vyhledat zde na lezci). Chyty velké madla, právě z důvodu poškození prstů. Víc bylo dostatečně řešeno výše...
no nevim jestli to neni nahodou trosku vtip:-). pokud nekomu hrozi v budoucnosti pro skoliozu i korzet, pak asi lezeni neni uplne to nejlepsi. pri nem se posili hlavne horni polovina zad a to je jeste otazkou, jak moc je rozvoj svalstva rovnomerny, rozhodne muze dojit onim zpevnenim svalstva k prohloubeni lordozy v useku bedernim a krcnim (zvlaste v tom bedernim useku to muze do budoucna delat paseku). obecne se pro preventivne lecebny rezim doporucuje kupr. plavani (styly kraul, znak), kompenzacni cviceni (desna otrava), nacvik spravneho dychani a drzeni tela (z toho to dost vychazi). V neposledni rade je problem sportu pro problemy s pateri v tom, ze pokud se to prezene, tak vznikaji komplikace a ty se fixuji vekem.
p.s. odkdy fyzioterapeutky maji co mluvit o korzetech (tohle je zalezitosti lekare-speicalisty ortopeda a nedela to kdejaky tele).