Ahoj lidi, dosud jsem slézal jen kvalitně onýtované cesty, ale nyní bych rád přešel na vyšší 'level' a začal lézt cesty, které je třeba si sám dojišťovat. Proto vás prosím o radu, lze říci, které frendy a stopery užiji nejčastěji a je tudíž dobré jich kou
Caute, spali ste niekto v stane ciernej farby? Nie je to nejake stiesnujuce alebo tak nieco? Tiez ma zaujima ci je tam malo svetla a tak... ak mate nejake pripomienky tak uvitam. Prave som kupil Coleman Adrenaline a este som ho nevyskusal, som zvedavy co
Zdravim, potrebovala bych poradit, je mi pres 20, obcas si jdu zalezt na stenu a chtela bych se tomu venovat vice je v Brne nejaky klub nebo kurz, kde by me poradne naucili techniku a vsechno kolem toho. Rada bych take vedela na kolik by takovy kurz prise
Ahoj,koupil jsem si své první nové lano a mám pocit, že se kroutí více než lana na kterých jsem dosud lezl. Nevím jestli je to normální a jak se toho kroutícího efektu zbavit. Poradí mi někdo? Jak takové lano nejúspešněji sbalit?Díky
Ahoj lidi, dosud jsem slézal jen kvalitně onýtované cesty, ale nyní bych rád přešel na vyšší 'level' a začal lézt cesty, které je třeba si sám dojišťovat. Proto vás prosím o radu, lze říci, které frendy a stopery užiji nejčastěji a je tudíž dobré jich koupit víc? Nerad bych koupil celou sadu a pak některé vůbec nevyužil. Je nějaké pravidlo od jaké velikosti je lepší použít robota, místo klasického stoperu? Všem díky moc... LT.
Univerzálně těžko říct. V Jizerské žule se ti budou často hodit ty největší kusy co jsou (široká spára a jinak nic). Na křemenci často najdeš místa, kde jedině ten nejtenčí stoper a nebo Ballnutt.
V rovnoběžných spárách budeš milovat Friendy, které ve vylámaných buližnících někdy nechtějí sedět a je lepší čok, nebo lépe Tri-cam (Abalak).
A leckdy je naprosto nejlepší smyce (i mimo písek).
Máš pravdu, tohle lezení vyžaduje širší schopnosti, nežli jen svaly. Takhle to vypadá beznadějně, ale většina brzo najde to své a ani to nemusí stát jako auto. Koupil bych smyčky a čoky. K tomu případně nějakého středního frienda. Ale záleží na terénu, kam se chystáš. Většinou stačí ty střední friendy a malé čoky (třeba).
tak tak, v podstatě se snad nestane že bys nějaký velikosti nevyužil, možná ty uplně mikro jsou na prd, stejně mají malou nosnost. Myslim že třeba sada vklíněnců od viamontu je za pěkný peníze, zvlášť když si je objednáš přímo z webu. Smyce jsou jasný, ty prostě potřebuješ. Frendy nejsou nutnost, já jsem je začal nakupovat až teď, jinak používám vklíněnce, abalaky a hexy. Velký hexy jsou super věc.
Ty uplně mikro: V Tarách párkrát, ale stálo to za to. Nikde nic, jen trhlinky. Tak jsem tam sázel jeden mikro za druhým a doufal. :-)
Ale k tomu nedojde tak často. Já Friendy skoro nepoužívám. Je to drahý, ještě by se to rozbilo. :-) Né fakt, drahý těžký a není na tom vidět, jestli to drží. Ale v těch souběžnejch spárách je to věc.
Každopádně byc se naučil uívat ty smyce. Na písku je to janý a na nepistku tím jde neuvěřitelně. navíc se tak lehce jako čok nevycuká, méně tlačí na skálu...
Kdyz uz budes kupovat vklinence tak kup celou sadu od jednoho vyrobce. Je to proto, ze ruzni vyrobci maji pod stejnym cislem ruzne velikosti a tak se ti aspon nestane, ze ikdyz uz mas cislove celou sadu tak jsou v ni stale diry bez prekryti velikosti. Az se stim naucis delat tak si poridis dalsi modely ve specifickych velikostech a materialu podle toho kde je budes chtit pozivat.
Nemusis hned vyhazovat penize za drahy zahranicni.Koubova sada je supr a hlavne si kup dobry staratko a nauc se snim delat. Usetri ti to penize z sily.
... ser na nakupování.
Co nemáš nepotřebuješ :-))
To byl vtip, ale dá se lízt i tak a jistit morálem..... kup nejlevnější základní sadu čoků a abalaků a lez a zkoušej. Za nějakej čas uvidíš, co ti nejvíc vyhovuje. V tý době toho bude stejně většina v dolině nebo navěky ve skále a potom si koupíš, to co opravdu používáš :-))
Tak, tak.
Pokud se chystám do hor a očekávám jistící orgie, tak pár mosazných mikročoků. menší z vklíněnců Koubů (ty největší jsou těžký) sadu Abalaků (poměr váhy a šířky vykrytí je příznivý a drží to). Tak tři střední Friendy a dva Ballnuty. A hafo smyček na ovazování, provazování, prodlužování, uzle...
Pokud na lehčí cestu, tak smyce (moc) a třeba dva friendy, nebo abalaky.
To neznamená, že je to univerzální a nejchytřejší, jen jsem si to pro sebe takhle našel. Před lety jsem nosil dvě sady friendů a čtyři vklínence a zase hromady smyc, teď se mi zdá nejlepší tahle varianta. Hlavně váhově--jsem línej. :-)
Na cesty, které znám, beru jen to, co tam použiju. To pak jde jít do (lehčí) 30m cesty bez fixního jištění s třema kouskama železa.
Vzhledem k tomu, ze uz mam po letech sadu friendu (ruzni Jezisci a narozeniny) a mraky smycek, tak vklinence s sebou na zule nosim asi dva a to ty co nejmensi do der, kam by se jinak vesla pouze velmi tenka smycka "pocitovka" (pro lepsi pocit). Do vetsi diry uz jsem schopen nacpat poctivej uzel, pripadne friend.
na ploché smyčce vůdcovský, na lanovici vůdcovský, osmičkový a kinderkopf. Jo a ktěm vklíněncům: do hor nezapomeň taky na skoby - někdy to bývá to jediné co ještě jde použít ;)
S uzlem právě můžeš dělat všeliké skopičiny. Vytvořit tvar uzlu spec na dané místo. Založit tak, aby tah šel na lano na vnitřní straně spáry...
U všeho, nejen uzle -- Nejlíp si vzít co máš, dojít pod skálu a na zemi zkoušet a myslet. Založit, zkusit cuknout, zkusit jak se to "vyzvoní" cukáním, zamyslet se, co by to asi dělalo, stoupnout si do toho (nízko nad zemí a zhoupnout...
Jedno bude překvapivě držet, druhý vypadne. To není test, ty to nezatížíš zdaleka jako při pádu, ale získáš představu jak určitě ne. Založíš něco "bytelnýho" a ono to vylítne, jen co za to vezmeš. Dáš jinak a ono to drží. Tutovej friend -- zatížíš do strany a letí. po pár hodinách už to asi začneš vnímat. Jsou místa, kde jsem ochotnej dát uzel a skočit do toho. Ale většinou je to stejně jen odhad. Při lezení cest, které si sám hledáš, sám jistíš, většinou (většinou!) není jištění něco, co hodláš používat. :-) Věříš si, že to dokážeš bez pádu, věříš, že se s tím, co tam potkáš nějak vyrovnáš, že najdeš řešení třeba i v časovém presu, kdy docházejí síly v převisu, že najdeš správnou strategii v klíčovém místě... Když to dokážeš, je to báječnej pocit. Pitomá trojka může být zážitek, překonáš místo, kdy spadnout nesmíš a nerozklepou se ti nohy, musíš se ovládat, myslet, být rozhodný, ale ne zbrklý...
To jsem se rozkecal. Sorrrráč! :-)
Ahoj. Ja pouzivam nejvice sadu klasickych dural. vklinencu od Kouby. S tim se da dost dobre vyhrat. Plus friendy 1-4 (asi nejlepsi pomer vahy, velikosti a uzitecnosti).
Mam i mosazny coky, ale abych se priznal moc je neuzivam... Abalaky jsou dobry, jenze ja jsem motoricky pako a strasne se s tim piplam. :)
Samozrejme smyce (radeji vzdy delsi).
cus
Vklinence tak 1-6 a friendiky 1/2, 1 , 2, mozna 3. Frienda trojku jsem pouzival sporadicky, nez jsem zalozil tak dobre, ze nesla ven. Novou jsem nekupoval. A samozrejme Tesco vacky, to musis :-) Jestli na to mas, zkus se mrknout na vklinence s mekkym lankem (treba Cassin, nebo jine firmy) - ma kamarad, moc hezky a sikovny vecicky.
Já na to moje trojky - čtyřky - pětky - občas šestky to mám obráceně. Sadu vklíněnců včetně největších od Kouby a několik středních a velkých friendů. Taky smyčky z plocháče a lana. Vždycky je to tak, že kdo se s čím naučí dělat napoprvé, tak u toho zůstane.