Ahoj Prosim vsechny kdo by mohl pomoci shanim cesky manual k hodinkam Atech Navigator nejlepe zaslat na mail popripade i nazory nebo zkusenosti predem dik
Zdarec.
Chtěl bych se zeptat, jak velký vliv na výkonnost má to, že zdroj (baterie) jsou třeba u čelovky Petzl Tikka XP umístěny veknu. Nesníží se rapidně v počasí pod nulou výdrž baterek? Uvažoval jsem i o čelovce Petzl Myobelt XP, kde si ten zdr
Ahojte, chci vas poprosit o radu. Chystam se do na mesic a pul do Skotska, Irska (vlhko, dest)- chodit. A se starou vybavou uz si to nelajsnu, takze bych chtel novou. Potrebuju dobrej spacak a bagl, ale rozpocet je kapanek omezenej? Co poradíte?
Zdravim:-) Potřebovala bych poradit ohledně počtu pádů lana. Znamená to, že jestli jich má lano třeba 10 a já se na něm zhoupnu 11krát, tak se přetrhne, nebo co? (zní to asi blbě, ale jak mám to číslo vlastně chápat, resp. s jakým počtem pádů bych si měla
Chtěla jsem se zeptat někoho z Poličáků, zda nevědí, jak se jmenuje první dominantní skála v Pískové rokli vlevo od pěšinky v Broumovských stěnách (přicházím od Hlavňova). Výška asi 25 metrů, cesta přes dva kruhy, první kruh asi v pěti metrech (dost nízko
Zdravim:-) Potřebovala bych poradit ohledně počtu pádů lana. Znamená to, že jestli jich má lano třeba 10 a já se na něm zhoupnu 11krát, tak se přetrhne, nebo co? (zní to asi blbě, ale jak mám to číslo vlastně chápat, resp. s jakým počtem pádů bych si měla lano koupit? - jsem začátečník - kdo by to byl řekl:-)) Díky
Neboj, lano sa nepretrhne. To cislo znamena, ze po tom poslednom normovanom pade ma lano uz vacsiu (alebo rovnu) razovu silu ako udava norma pre dynamicke horolezecke lano (12 kN).Podla mojich vedomosti ti o kvalite lana okrem tohto udaju viac povie razova sila. U kvalitnych jednoduchych lan byva v rozmedzi 7-9 kN, cim mensia, tym je lano maksie, viac padovej energire pohlti svojou dynamickostou (roztahuje sa). Je to udaj po prvom normovanom pade, tento je bez preklzu. Co je to razova sila je na samostatnu debatu, velmi zjednodusene je to sila, ktora posobi pri pade na lezca a tiez aj na postupove istenie, preto cim mensia, tym lepsie. Je to velmi zjednodusene povedane. Ak ta to viac zaujima, skus si nieco nastudovat napriklad na stranke bealu alebo na lezec.sk v metodike alebo na rockstar.sk.
Pre puntickarov: normovany pad = normopad.
Ak ides kupovat prve lano, doporucil by som ti vacsie priemery napr. 10,2 alebo 10,5. Ak si zacinajuca lezkyna, budes asi casto liezt ,,na udicu" resp. toprope a tam by lano s vacsim priemerom malo vydrzat dlhsie. Lano sa tym totiz velmi nici. Pri vacsich priemeroch byva aj razova sila trochu vacsia, tak cez 8,5 kN, tak aby ta to neprekvapilo, neznamena to, ze lano je nekvalitne.
Nad tymto som sa nikdy nezamyslal, napada ma, ze ked lezes toprope, tak ta pravdepodobne tiez spustaju ked dolezies. Takze lano to napriamovanie a ohybanie cez pevny bod absolvuje dvakrat, prvy raz ked lezies a potom ked ta spustaju...
Nad tymto som sa nikdy nezamyslal, napada ma, ze ked lezes toprope, tak ta pravdepodobne tiez spustaju ked dolezies. Takze lano to napriamovanie a ohybanie cez pevny bod absolvuje dvakrat, prvy raz ked lezies a potom ked ta spustaju...
V podstate mas pravdu, ale kdyz lezes tak lano nemusi byt napnute tzn. jen se opira o karablu a nejak ji nezatezuje, kdezto kdyz te spousteji tak je lano zatizene a o karablu vice tre. Kazdopadne lano se nici vic na rybu.
Spouštění nebo lezení na rybu je pro lano v podstatě ten samý masakr. Samozřejmě myšleno v rybaření težkých sportovních cest, kde pořád odsedáváš a "padáš". Osobně po dolezu jednodélkové cesty vždy slaňuju. Nezabere to o tolik víc času a pro lano i slaňák je to určitě lepší.
Jasne, ja prave taky radsi slanuju. Ale nekde se s tim opravdu nepocita. V lete jsem v jedny sportovni oblastce u horsky chaty nechtel nicit svoje dvojcata a slanoval. Z prasecich ocasku a karabin bez pojistky je to ale trochu nepohodlny, i kdyz asi bezpecny.
Nóóó. Já bych tedy řekl, že 10pádové lano se při 11tém NORMOPÁDU (pádu s faktorem 2, tedy ne po 11tém zhoupnutí se) přervat naprosto klidně může. Přinejmenším výrobce vůbec nezaručuje, že se tak nestane. Vždyť právě tak to číslo je definované. Nebo se za posledních 15 let definice změnila?
Počtem pádů se rozumí počet normovaných pádů. Tyto byly zavedeny, aby byl pokus opakovatelný a srovnatelný z různých testovacích laboratoří. Je to nejtvrdší pád, jaký lze teoreticky na skále docílit, jak již bylo řečeno, s pádovým faktorem 2.
Více pádů znamená odolnější lano, nic více, nic méně. Každé prodávané lano s certifikátem UIAA začátečník hned tak nepřetrhne (za posledních 20 let snad nebyl zaznamenán případ přetržení správně použitého nepoškozeného lana mimo fiknutí přes hranu?), takže doporučuji zaměřit se na další parametry:
- Maximální rázová síla (opět laboratorní veličina) - čím menší tím lépe. Vysoká rázová síla znamená že lano je "tvrdší".
- Průměr lana - tenoučká lana (dnes i kolem 9,5mm) jsou příjemná na manipulaci, lehoučká, ale proklatě "rychlá" v jisticí pomůcce, zejména v osmě. Silná lana (11mm) jsou zase už těžká, tvrdá a nepohodlná na manipulaci, na druhou stranu odolná, což se hodí na písku či v horách. Doporučuji nějaký rozumný kompromis.
- Posun opletu - 0mm by mělo být při dnešní technologii samozřejmostí.
- Délka lana - s 50metrovým lanem přeloženým napůl se z 30metrové kolmé stěny slaňuje blbě - mnohokráte vyzkoušeno!!!
Abychom tedy byli úplně přesní, lano má délku 2,7m, z toho 0,3m připadá na tzv. uzel bez tření (několik smyček kolem hladkého kovového válce). Zbývá nám 2,4m. Závaží na jeho konci puštěno z výšky 2,3m nad tímto uzlem, délka pádu je tedy 4,7m + nějaké to protažení lana.
Pádový faktor samotný se v tomto testu neuvádí (vlivem změn lana v průběhu testu se o nějakou tu setinku mění při každém pádu), viděl jsem už čísla od 1,73 do 2,0.
Pro praktický výběr lana stačí vědět, že je to "skoro 2";-)
co tu zatim nezaznelo a dle meno je podstatny je vaha toho normovaneho zavazi. u jednoduchych lan se testuje 80kg - takze centovy lezec ma tech padu mene jak padesatikilova holka.
Tak já vám všem moc děkuju za vaše příspěvky a rady, vezmu si je k srdci:-), nicméně musim podotknout, že nechápu odpověď od PavloseM. Pokud si myslíš, že jsem hloupá, fajn, mohls to klidně napsat rovnou, ale zároveň mi teda aspoň poradit. Pokud mi ale poradit nechceš, tak se laskavě nevyjadřuj, tyhle typy příspěvků mi přijdou úplně zbytečný. Tak se teda mějte a přeju hodně výškových úspěchů!
Nevím jestli jsi hloupá nebo ne. Ale Pavlosovy rady mi připadají nejrozumnější :-). Podívej se na popis normovaných pádů na Sakalu, co to vlastně je. Absolvuj horoškolu a odchytej si pády pod dozorem zkušenějších. Dobré je, abys viděla, kdy a po jaké době a proč se lano bude během lezení opravdu trhat. Ono totiž moc nejde o to, jestli má lano osm, deset, nebo dvacet pádů. Co nejvíc pádů řeší jen prodavači v Hudáči s neznalými zákazníky stejně jako třeba co nejmenší lezečky, nebo co nejzahnutější cepíny. Takže bych shrnul předchozí debatu o koupi prvního lana: 1) Kupovat radši co nejsilnější model (spíš než padáním ho zničíš prodřením). 2) Kupovat univerzální lano (specialitky jako např. indoorová lana či lana s teflonovou úpravou jsou vhodná pro speciální účely). 3) Jestli budeš lézt v Česku, je lepší 50 m. V cizině spíš 60 m. 4) Vyber si radši méně obvyklou barvu, aby sis ho omylem nevyměnila s kamarády. 5) Pokud budeš hledat podle nějakých uveřejněných testů, koukej především na rázovou sílu a uzlovatelnost. (Docela dobrý a pochopitelný test jsem viděl v květnovém čísle německého časopisu Alpin.) 6) Počet pádů je velmi relativní číslo, ale všechna lana vyhovují normě. Dosáhnout normovaného pádu na stěně nebo na skále je velká náhoda, která se většině lidí za celý život naštěstí nepodaří. (v reálu záleží, jetli je lano vlhké, jak je staré - stářím se nějakou dobu zlepšuje, jestli do něj padáš hned po sobě, nebo ho necháš odpočinout,jak ho skladuješ, jak často bylo na slunci atd.).
Mě osobně taky přijde Pavlosova rada paradoxně nejlepší a nejrozumnější... Vůbec neříká ani nenaznačuje, že by jsi měla být hloupá, je to prostě jen to nejlepší doporučení...
- Nojó, ale jsou lidé (třeba já), pro které je rada "zapiš se do oddílu a odchoď horoškolu" nepoužitelná. Nazývají se asociálové;-)
- Nemůžu souhlasit s doporučením vzít si nejtlusčí lano. Já mám 10 let starou Tarru (11mm) - hnusně tlustý ztvrdlý drát, kroutí se, sukuje se, ale furt ho nemůžu zničit, abych ospravedlnil nákup nového.
- Všechny zveřejňované parametry jsou +- v normě. Dnes může začátečník dobře použít jakékoliv lano certifikované ujájá. Daleko důležitější je, aby i po roce bylo měkké, příjemné na manipulaci, po slanění pěti "kamarádů" neztvrdlo a nesukovalo se, po roce tahání na písku, v blátě či sněhu bylo nejlépe pořád vodoodpudivé. Bohužel na tyto vlastnosti neexistuje norma, testování v praxi trvá průměrně tři roky a za tu dobu se trh s lany dnes výrazně obmění.
Jakž takž spolehlivé řešení je zakoupit to nejdražší lano toho nejznačkovějšího výrobce:-/