Vyzkoušejte tento online hokejový manažer, který je zdarma a který hraje přes 30.000 manažerů. Registrovat se můžete tady -
http://www.hockeyarena.net/hokej.php?ref=45832
Použití osmy při slaňování má jednu typickou nevýhodu. Pokud lezec ztratí soudnost či vědomí a pustí lano, přestane osma brzdit a nastává pád. Brání se tomu klasickým jištěním dalším lanem nebo použitím prusíku na slaňovacím laně.
Ještě jednou prosím nálezce modrých lezeček Na Rovišti pod Krakonošovou zahrádkou o kontakt,odměna jistá, přidávám mob. 608565690 a adresu theiny@seznam.cz. Díky.
Ahoj, mám velkou prosbu, včera jsem byla celý den na Rovišti, nechala jsem pod Krakonošovou zahrádkou modré lezečky č 37. Prosím nálezce o kontakt. Díky. theiny@seznam.cz
Použití osmy při slaňování má jednu typickou nevýhodu. Pokud lezec ztratí soudnost či vědomí a pustí lano, přestane osma brzdit a nastává pád. Brání se tomu klasickým jištěním dalším lanem nebo použitím prusíku na slaňovacím laně.
Kdysi kdesi-za devatero horami-jsem četl o použití klasické osmy trochu neobvyklým způsobem (viz popis níže), který má tu vlastnost, že je samosvorný. V okamžiku, kdy slezec přestane osmu a lano kontrolovat, zafunguje osma jako blokant a kousne se.
Zajímalo by mě co vy na to. Mohl by to někdo okomentovat, pochválit, pohanět či otestovat a poslat mi pak účet z krematoria a tak....?
Přišlo mi to zajímavé, docela se mi to líbí. Zkoušel jsem to a funguje to bezvadně. Našel jsem na tom jen jedinou chybu a to je riziko omylu při zakládání lana. Ale přesto se mi nechce zbůhdarma vyhazovat peníze za doktory-třeba v tom najdete nějakou mouchu...
Nejde sem vložit obrázek tak se pokusím o slovní popis:
Lano visí svisle podél mého pravého ramene. Osmu držím před sebou vodorovně naležato, oběma otvory otočenými k sobě - jako "brýle" Malý otvor nalevo, velký napravo. Lano vsunu klasicky do osmy a to směrem OD SEBE: na laně udělám ohyb a protáhnu jej velkým okem do osmy směrem OD SEBE a přehodím přes malé oko osmy k sobě. Lano nyní vede shora ke mě, vstupuje směrem ode mě do velkého oka osmy, obtáčí útlý "pas" osmičky, velkým okem vede ven z osmy směrem ke mě a pokračuje dolů volně visícím koncem.
Nyní osmu otočím kolem horizontální osy o 180°-tj. jako bych si jí chtěl rolovat po břiše směrem VZHŮRU. Opět je vodorovná jako "brýle" s velkým okem vpravo-ale lano se tentokrát kříží a oba konce lana vystupují z osmy směrem ode mne. Osmu zacvaknu karabinou za VELKÉ OKO do sedáku. Malé oko nepoužívám, je prázdné. Pokud se do sedáku opřu osma se zablokuje, potřebuji-li jí uvolnit, stačí stáhnout malé oko osmy směrem dolů. Lano se tak přestane křížit a osma funguje jako klasická brzda.
Pokud lano protáhnete opačně nebo osmu otočíte druhým směrem pak brzdí při pohybu vzhůru...
podivej se prosim na tzv splachovadlo, jestli to nahodou neni to co popisujes.
pokud ano, pouzivam ho na vyskovkach.
k jeho pouziti ti muzu rict ze je to dobry zpusob rutinniho slanovani vetsich vysek s nekolika ALE:
- ta osma se hreje (jako kazda) a pokud odjedes delsi kus a zastavis, lano dostava peknou cocku.
- manipulace jednou rukou je mozna, ale chce to grif a silu. v pripade urazu behem slaneni ktery ti vyradi jednu ruku anebo v pripade podchlazeni, extremni unavy potenc risk. Ten maji ale i jine slanovaci pomucky
- rozjezd je vetsinou neplynuly, stojis/skoro padas, zastaveni je s cukem. chce to cvik.
- obrovske riziko fatalni chyby pri zakladani, nutna 100pro kontrola - test zatizenim kdy jsi jeste ve standce. podivas co to dela, kousek 10-15cm sjedes a zastavis. Vse ok, vypnu standku a jede se
- pri kazdem odlehceni hrozi vysmeknuti, a to je fatal - lanao uplne opusti osmu. reseni je do maleho ocka cvaknout stand, ale neni to 100pro misto pruseru vznikne spletenec ktery budes resit prusikem a dlouho. dovedu si predstavit ze i toto dodatecne jisteni muze selhat napr vylomenim nezajisteneho zamku na karabine standky
- ne vsechny tvary 8 se chovaji stejne a na nekterych hranatych to funguje dost silene
- pokud mas matros, bagl nebo visiciho raneneho napr, s touhle hmotnosti bude rozjezd hodne razantni a zastaveni taky. chce to cvik
+ levne a docela spolehlive blokujici,
+ uvolnovaci sila je malo zavisla na zatezi, dovedu si predstavit pouziti napr pri improvizaci na slaneni s ranenym, ale GIGA suk na konci lana a prusik velmi vhodny.
NELZE pouzit k jisteni!!!
pokud osmu pouzivas vyplati se znat, pouziti je na kazdem.
pozor, tech nevyhod je dost a minimalne 2 jsou zcela fatalni - volne lano visi a borec ze zaplou prazdnou 8 dole - zahady kriminalistiky :((
Pěkně popsané, chtělo by to možná poslat jako článek i s několika fotkama, aby každý viděl jak to vypadá a co hrozí. Na to jak je to ,,riskantní,, blokant, tak je velmi hojně využíván právě u výškovek, kde máš občas k dispozici pouze jednu ruku. Rozhodně lepší varianta je např. STOP Petzl, bohužel je ale o pár stovek dražší. Chybné založení lana, i u tak drahé pomůcky, je resp. může být tvrdě potrestáno. Rozjezd i zastavení je plynulé, alespoň to je moje zkušenost.
Jo docela dobrý komentář, díky za poznámky. Jen dodávám že ovládádní POUZE jednou rukou jsem nezkoušel. Nějak mi tam ta druhá stále ze zvyku držela lano...
Na nebezpečí vysmeknutí lana jsem zapomněl a je opravdu fatální! Ale riziko špatného založení se mi zdálo srovnatelné s rizikem chybného založení do reverza nebo do Guidu od Black Diamondu
Fatálnímu vysmeknutí lana jde zabránit procvaknutím malého oka osmy a lana vedoucího k zemi další karabinou (se zámkem). Při vysmeknutí vznikne sice spletenec, na krerý je potřeba prusík, ale neproletíte se. Navíc se za tu karabinu tahá pohodlněji, než za to malé oko :o)
Při výškovkách se to používá docela běžně. Článek by stál určitě za to, jelikož si myslím, že hodně lidí ani netuší, že jde osma zablokovat, natož s ní dělat toto. Resp. článek je, tak ještě fotku.
Tento způsob slaňování je popsán v katalogu KONG. Tudíž lze říci, že na osmách této firmy legální. S výhodou se do malého oka uváže smyčka a za tu se zatáhne, popřípadě zkušení matadoři jsou schopni si do ní šlápnout a tím popojet (nebolí je tak ruce). Ale chce to cvik. Jinak opravdu poskakujete, eventuelně letíte. Ta smyčka evokuje i název - splachovadlo.
Ještě k použití při pracích ve výšce s použitím OOPP (výškovkách) . Není to samozřejmě povoleno, protože musí být použit jen materiál schválený podle norem pro OOPP pro práce ve výškách. A to pokud vím není žádná slaňovací osmička (ale samozřejmě nemohu vědět všechno).
ok, az se uzdravim z padu pri vyskovkach kvuli chybnemu zalozeni lana do splachovadla :)) forek! ze zanetu dutin, udelam clanek s fotkama. kdyby to slo opravdu dobre, udelam to pres vikend ale v zadnem pripade to neslibuju.
napisu co vsechno umim s osmou, byt jsem na lezeni tastance hms a tedy likvidator lan.
to jistitko od petzla je dobre ale s menicim se charakterem lan se take nechova porad stejne a da se ojet za sezonu prostym opotrebenim, kolegove meli 2 ks cca 2002 az 2004. opravdu je to ale pohodlnejsi, o tom neni spor. ale ta zivotnost byla zklamani. Ale pozor, meli lezecko speleo verzi, ne tu na vyskovky. ta je jeste drazssi.
nevim proc kolegove nesli touhle cestou. dotycny co to vlastnil bezne vybaveni dost devastoval a nestaral se o ne, je mozne ze to nevedel. Je dobre ze se tx brzdici elementy daji koupit vymenit. jeste jednou, ja ten stop nezavrhuju. osobne jsem do nej ale nesel, to je vse. Vlastne jsem si ani nezapamatoval jak se ta pomucka jmenuje - pamatuju si to az od tedka.
pres vikend s kolegou budu a zeptam se ho na to.
Asi by stálo za to udělat nějaký článek jen o osmičce. O všech způsobech použití-nejen klasické použití a to zmíněné "splachovadlo" ale třeba taky další možnosti: dvojí provlečení nebo použití malého oka osmy pro větší brzdnou sílu (tenčí lano či těžší váha), použití malého oka jako stichtovy brzdy a tak. Docela by mě zajímalo co kdo z téhle oblasti zná a umí. :-)