Chtěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s výstupem na Breithorn v zimě? Jestli se tam dá vůbec jít? Uvítam jakékoliv tipy a zkušenosti, dík, horám zdar
Rozhoduji se pro koupi nového jednoduchého lana. Dnes mám dosluhující Beal Edlinger. Rozhoduji se mezi typy Booster 9.7mm,Flyer 10.2mm a Edlinger 10.2mm, vše od Bealu. Lezení - hory,ledy, skalky.
Má někdo někdo zkušemosti s výše uvedenými typy lan?
Ahojte,
chci si koupit pípák na skialp, ale nevim, jakej z ty hromady co sou na trhu mam vybrat. Bylo by fajn, kdyby byl okolo tech sesti, sedmi tisic. Co treba Arva Evolution Plus? Ten se mi docela libi...
Ahoj lezci,
Mam doma uz nekolik let starsi rossignoly sjezdove lyze.je mi lito se jich zbavit a tak me zajima,jestli je mozne predelat sjezdove lyze na skialpove(drazka vzadu na pásy apod).za vsechny odpovedi budu vdecny.
Diky moc
Ahoj lezci,
Mam doma uz nekolik let starsi rossignoly sjezdove lyze.je mi lito se jich zbavit a tak me zajima,jestli je mozne predelat sjezdove lyze na skialpove(drazka vzadu na pásy apod).za vsechny odpovedi budu vdecny.
Diky moc
Bude to dost nouzové řešení. Sjezdové lyže kromě toho, že jsou těžší, jsou obvykle konstruované na upravené sjezdovky. Tzn. malá radost při stoupání a patrně i při sjezdu. Předpokládám, že lyže nemají žlábek ve skluznici, pokud ano, nebudou pořádně držet pásy.
moje první skialpy byly sjezdové elany RC 06(rok 1982), tehdy jiné lyže moc nebyly. A šlo to dobře.
Dnes bych bral skialpové speciály, jsou lehčí a jsou stavěné na neupravené terény.Je to dost velký rozdíl. Na jarním firnu si toho ani moc nevšimneš, ale na ostatních terénech ano. Ale pokud je nemáš, tak to klidně zkus na těch rossignolech.
Pokud nebudeš dělat výstupy delší než 3 hod a víc než 1000 m převýšení budou stačit i ty staré sjezdové lyže. Zkontroluj šířku ve středu, nad 68 mm ti zajistí už dostatečné manévrovací schopnosti a vztlak v hlubokém sněhu.
Co to je zas za dradu?! a když bude stoupat jkao 1001 m už musí bejt jiný lyže? Půjde to pravděpodobně hůř, ale půjde! A to i když budeš na lyžích týden a stoupat jak vysoko chceš.
hodně zdaru
to crosby: Asi si zaspal dobu. Teď trochu vědy. V Německu je standart OEAV orientační tabulka pro prodejce pro jedince s průměrnou kondicí právě na typ lyže podle průměrných předpokládaných denních hodnot převýšení a času stoupání: rozdělení typu lyže dle denního převýšení 800m, 1000m, více než 1200m
Ono je to ještě trochu jinak. Záleží především na tom, čeho si chceš nejvíc užít. V kostce je to takhle: Skitouring (rekreační chození a sjíždění v terénu, záleží ti na pěkném sjezdu, často s lyžemi vjedeš i na sjezdovku, nepočítáš s extrémními výkony na rychlost dolů ani nahoru) - nejlepší jsou normální sjezdové lyže, spíš širší. Přesun (potřebuješ se na lyžích jen dostat pod skálu a po lezení se vrátit dolů na chatu, někdy jezdíš i ve vázacích pohorkách) - klidně nejstarší a nejlevnější rovná prkna. Závodění (běháš do kopce a dolů už to nějak zkrosíš, ale nezáleží na požitku ze sjezdu) - záleží na každém gramu, kup si závodní speciály. Tradiční skialpinismus (vícedenní přechody, extrémní sjezdy, občas sjezdovkové lyžování, lezení s lyžemi na batohu) - kratší hodně točivé sjezdovky, spíš širší a lehčí, nebo skialpové speciály. Freeride (chození do kopce tě moc nebere, hodně používáš lanovky, ale k pěknému sjezdíku si klidně dojdeš na pásech) - široké prašanové lyže, spíš méně vykrojené.
když je někdo bohatej snob, tak ať má promězamě doma 23 párů šialpovejch prkýnek a vozí si je pod kopec v dodávce a ráno podle délky výstupu, aktuální kondice, počasí a sněhových podmínek vybírá ty pravé (samozřejmě k tomu má i sedumnáct párů lyžáků).
správnej hrdej punker chodí každý rok do půjčoven spojenejch s bazary vysomrovat nějaké lyže zadarmo (třeba s poškozeným vázáním nebo se skluznicí podrápanou tak, že z hlediska sjezdovkového frikulína nelze opravit) a na taková prkna si montuje prehistorického márkra, silvrétu, nebo fričáka "lámačku" (tu mám já a nemůžu si ji vynachválit, páč je nerozbitná a skutečně bezpečnostní).
normální člověk si s těžkým srdcem a za krvavý prachy zvolí nějaké kompromisní řešení, a to používá od tatranskejch nástupů bezedným prašanem po ledovou napreparovanou sjezdovku, dle individuálních preferencí preferuje jízdní vlastnosti, váhu nebo cenu.
no a na svahu to dopadne tak, že nakonec rozhodujou haxny, lyže pomůžou, ale nejsou samospasitelné. ti dva rakušáci, co v jednašedesátém sjeli palavičiňák, vzali obyčejné dvoumetrové rovné sjezdovky, zkrátili je na metr čtyřicet pilkou na železo a natvrdo se do toho uvázali šňůrou v koženejch vázacích pohorkách. kterej z frikulínů s vybavením za cenu pěti průměrných hrubých českých platů to sjede, he?
Hlboko si Vas vazim LB :) (seriozne!) ale myslim ze to toto nejde - kto co dokaze na drevach od suda, aspon teda mne nie. Pointa je podla mna v tom, ze spravna volba vybavenia dokaze vyznamne sprijemnit cely zazitok z toho vzacneho pobytu v horach, a nespravna naopak zhnusit. Mam doma zjazdovkove 205ky a trochu novsie 175ky so silvretou 404, a to lyzovanie na jednych je uplne ine ako na druhych. Prosto je to ako so vsetkym ostatnym - auta, topanky, zeny :)) Kto si priplati, ma dokonalejsi produkt.
osobne si myslim ze hlavny problem so starymi zjazdovkami bude, ze budu dlhe, uzke, tazke ale najma ze budu tvrde. Lepsie riesenie je mozno zohnat vypredajove nove original skialpove lyze - kludne aj low end. Ide totiz o to ze na tieto lyze musis kupit pasy potrebneho rozmeru, primontovat viazanie a proste az tolko neusetris kedze vydavky sa podstatne neznizia (ja mam Atomic TC 9 za 85 euro a z toho preprava stala 25...) no predovsetkym pocit z lyzovania to podstatne ovplyvni. Najviac to citit ked nie je podklad tvrdy a pri slapani trochu tu vahu naviac.
Ahoj Tome, s tou dobou nevím jestli jsem zaspal, osobně takový pocit nemám...ale promiň jestli jsou tabulky, kde se dočtu na jakých lyžích můžu udělat kolik metrů...jen vůl se podle nich může řídit!
Crosby, sou to tabulky pro precizní !! Němce,kteří si je z pohodlnosti orientačně sami vytvořili. Samozdřejmě můžeš tahat do kopce třeba 6 kg prkna na superG a porazit tak s přehledem borce Tatranského maratonu,kteří převažují každý gram navíc, abych se tě náhodou nedotkl. Rada typu jde to na každých prknech mu asi na dotaz moc neřekne.
Tome to je v pořádku, obá to myslíme dobře. Ale z dotazu je evidentí, že člověk, který se takto ptá, si skialpy pořizuje prvně a nemá moc peněz. Proto si myslim že napsat "Jde to na každých prknech" je možná hodnotnější, než rozbor tabulek a zboží na trhu. Dotyčného to povzbudí k "improvizaci" a třebas za rok za dva lyže koupí lepší. Zároveň mu to přidá minimálně dva volné víkendy, které bude moc strávit na horách a ne vyděláváním peňez na lyže.
Asi bych nepředběh Tatranský závodníky, ale radost bych určitě menší neměl a to i na starých lyžích...a o to mi jde:)
OK, když je o penězích, tak na starých lyžích posuň težiště o 1,5cm dozadu, zvýší se tak vztlak špiček lyží, potřebuješ je ve volném terénu dostat nad sníh. Odstraň z lyží všechny sjezdařské vymoženosti jako podložku, kryty špicí apod, přebrus hrany, obrus hrany těsně u špiček, zbytečně by se zasekávaly v krustě, sežeň pásy, namontuj přesně vázání, aby ti chodilo přesně na střed a můžeš jít na to.
Můžeš valit vyšší rychlostí,lehčeji,nezařízneš se tolik do sněhu, točivost si už sám reguluješ tělem -přikloněním kolen, boků ke svahu jak potřebuješ. Pokud by ses ale specializoval na úzké žlaby,nechal bych to na středu.
Podložku bych neodstraňoval ani náhodou. Přidá sice nějaké deko, ale sjezd s ní je daleko zábavnější a méně unavující. On už třeba samotný Diamir je dost vysoko nad lyží, ale když jedu po hraně, někdy zadrhnu botou.