Ahoj. Pracuji na projektu chemie a sport. Mým úkolem je mimo jiné zjistit složení kapalného magnesia, jeho využití a výhody/ nevýhody oproti práškovému magnesiu. Proto jsem chtěla poprosit, zda byste mi někdo nemohli poradit.
Díky Katka
Ahoj, v patek/sobotu chceme vyrazit na grosserpriel, nemate nekdo aktualni info jak to tam vypada se snehem,jestli je pristupna chata a podobne..za jakekoliv informace moc dekuji;)
Nevite nahodou nekdo par informaci ke skalce u Nectin (Nectiny Hrad). Nemyslim tu celkem kompaktni 30m vysokou skalku se starejma skobama, ale tu vice vzadu (100m vpravo z celniho pohledu). Je to asi 10-15m vysoka skalka spise clenita zelena, ale zajisten
Cus, v sobotu bych chtel vyrazit do tater, dat si tam nejaky trek, nevite, jak je to s uzaverkama stezek? Vim, ze vysoke uz asi budou a jak je to s nizkyma.
Ahoj...chtěla bych znát názor "odborníků" :) Co doporučíte víc...Singing Rock Zenith nebo Singing Rock Ballance II? Lezu spíš tak pro radost,stěna,skalky...Díky moc :)
Takze pokracujem v serii zaciatocnickych otazok ohladom lezenia v lade :o) Potreboval by som si ujasnit, kolko by som si mal obstarat skrutiek do ladu, a ake by mali byt dlhe. Ked pocitam ze na standoch by mali byt po dve a to skor tie dlhsie, a na dlzku
Prosím o radu.
Aké mačky od Salewy kúpiť na VHT? Aguile Walk, Dru walk alebo Claw walk? Nikde na nete som nenašiel rozdiely medzi nimi a ani v obchodoch mi nevedeli vysvetlit rozdiely.
Díky
Zdar,
nemate nekdo tip, kam vyrazit okolo Silvestra za lezenim? Ponevadz jsme pohodlni lezci, tak bychom uvitali oblast, kde zrovna nebude mrznout, teploty tak 15st. a vic.
Diky, lezeni zdar.
Takze pokracujem v serii zaciatocnickych otazok ohladom lezenia v lade :o) Potreboval by som si ujasnit, kolko by som si mal obstarat skrutiek do ladu, a ake by mali byt dlhe. Ked pocitam ze na standoch by mali byt po dve a to skor tie dlhsie, a na dlzku treba tych 5 skrutiek, tak na dvojku to vychadza zhruba tych 10 ks… Vzhladom na ich cenu je to celkom dost penazi. Alebo vystacim aj s mensim poctom? A dlzka? Kratsie menej udrzia, ale zas rychlesie idu zaskrutkovat. Ake a kolko pouzivate vy?
A druha vec: ked sa opierate prstami o lad, to ako robite ze vam neodmrzaju? Mam taku kratku skusenost z VHT kde bolo strmsie miesto a musel som sa rukavicami opierat o firn, po 5 minutach som myslel ze mi odpadnu ukazovaky. Je to len rukavicami? Dik za prispevky.
No lezli jsme i s 4-5ti vrutama, každou akci koupili jeden dva navíc (1000kč), ale při pádu kdo ví :)
Určitě víc délek šroubů, v tenkém ledu se při šroubování do skály ohnou hroty a pak to jde šroubovat jenom do předvrtaný díry. Pokud šroub trčí jde ovázat smyčkou, aby byla páka menší.
V rukavicích mám cepíny.
Pozor na ovazovani soroubu smyckou! Tato drive doporucovana technika uz je zastarala a zkousky na trhacce dokazaly, ze i kdyz sroub trci ma lepsi hodnoty, kdy se expreska cvakne normalne do oka a ne kdyz se ovazuje smycka. Zdroj najdete v materialech DAV pod hesly: Eisklettern, Eisbelastbarkeit atd. Jedna se a clanek asi 4 roky stary. Jinak zalezi na tom, kde budes lezt. Pokud budes jezdit vic na lehci veci do ciziny. Tak uzijes hlavne 22, 19 a 17 cm. Pokud se budes vic pohybovat u nas a na Slovensku tak vyuzijes i 13 cm. Kratsi neber nema to cen uz i ta 13 cm je trochu na moral sily, ktere udrzi pri padu nejsou moc velke. Zdroj viz clanek vyse.
Ruce mrznou skoro kazdemu, hlavne v prvni delce. Hodne pomuze lezeni bez poutek, ale to je dnes stejne temer standard.
K tomu lezeniu bez putok, rad by som vyliezol ked zvladnem zaklady nejaku klasicku alpsku ladovu stenu, ratam ze sklon 45-60 stupnov. Potreboval by som vediet, nakolko je na taky bezny alpinizmus pouzitelny BD Reactor, pripadne Grivel Taakoon? Dik.
45°-60° se neleze ale spíš jde. Vždyť se to běžně jezdí na lyžích. Tam ti stačí turistický cepín. 45° má třeba konec žlabu do Pričneho sedla (z Teryho ch.) a to se dá vyjít normálně jenom v mačkách. Jen tak aby jsi se zorientoval. Pokud chceš lézt klasické cesty, tak bych se nebál vybrat něco od 60° s místy i 80°. Tam ty zbraně využiješ.
Tak jednoduchý to zase není. Palavicini na Glockner má furt 50 stupňů a až poslední délka v ledu je 55 stupňů a jaká je to túra! To samé je třeba severní stěna na Ortler, ještě míň je to na Johannisberg atd... 40 stupňů led už vyžaduje normální lezeckou techniku se dvěma cepíny a jištěním o šrouby.
No jasně. Já jsem nenarážel na to že to je pohoda, ale hlavně na to že na takové tůry stačí mnohem levnější a obyčejnější cepín. Pravda, přehlédl jsem slovo "ledovou" .. hned jsem si totiž představil klasické lyžovatelné žlaby.
Dik, z tatranskych firnov skusenosti mam, tam je to pohoda s obycajnym turistakom, ale ten lad myslim dost meni situaciu. Vzhladom na to ze po skutocnom lade som nic nesiel, vyberam radsej opatrnejsie sklon, len nemam jasno v tych zbraniach, ci napr reactor je pouzitelny vyslovene len na tie kolmice, alebo sa to da pouzit aj na polozenejsie cesty... Lebo sa mi paci ta ochrana prstov, ze to ma take hlboke vybratie, ale zas mi nie je jasne ci sa k tomu vobec da pripnut putko, resp. ci bez putka ten klasicky alpinizmus bude v pohode alebo nie? Asi musim posobit dost dezorientovane v tejto problematike... :o))
Klasiku vylezeš s čímkoliv. Dvěma turisťáky i dvěma superhypersportklettern zbraněmi. Myslím, že na dlouhé alpské lezení jsou poutka standardem, hodně si v nich odpočineš. I na ledopádech (typu Maltatal) se leze většinou s poutkama (nemluvím o špičkových obtížnostech). Na čistém vodním ledu je každá investovaná tisícovka znát. Čím dražší vybavení, tím těžší cesty můžeš lézt. Ale třeba takový Strannerbach (WI 2+) jsem několikrát viděl lézt i se dvěma turisťáky a vázacími mačkami.
Většina cepínů nemá odpínací systém. Prostě cepín zasekneš, vyndáš ruku z poutka a vrtáš. Pak do poutka zase ruku strčíš a lezeš dál. (Já nemám žádnou sílu v rukách, tak si k tomu ještě do druhého cepínu v prudkých sklonech sednu :-)
Lezení bez poutek v horách je ale pěkná blbost. Na krátkých ledech je to asi jedno, ale opravdu nevím co si počne člověk např. v severní stěně Eigeru bez cepínu. Nemusíme ale chodit daleko, kámošovi vypadl cepín v severu Javoráků a taky to nebyl žádný med. Druhá věc (krom toho, že tě ztráta ohrozí na životě) je cena, protože cepín už s největší pravděpodobností nenajdeš. Jak vždycky vidím v Tatrách někoho (dneska většinu) bez poutek, tak se jenom usmívám při vzpomínce na popisovanou příhodu.
Myslim že lezení bez poutek v horách zas taková blbost není a při troše treninku si myslím že to nedělá problém ani v tak dlouhejch cestách jako třeba žlábky na Tacul nebo v severkách ve Valisu. Samozřejmě nutno pojistit tenkým plocháčem s gumou na sedák. Lezu takhle v kopcích i na ledech pár let a s poutkama si to už nedokážu představit.
Nehrot to a zacni pomalejc. U sroubu prisaham na BD Turbo Express, dva dlouhe, dva stredni, dva kratsi. Ultra kratasy neber. Delsi sroub se rovna vice moralu (Freude Freude Freude....). Z kraje dlouhe exponovane ledy stejne nepolezes, tak nekupuj moc.
K rukavicim: ja to delam tak, ze mi ruce zmrznou, pak rozmrzaji a silene to boli. Nevim, jak ostatni.
Nazdar Radku.
Pekne jsi to napsal, BD jsou zrejme to nejlepsi, hned pak Grively. Tod alespon moje zkusenost. Jak pises, do hor tech sroubu zase tak moc potreba neni, ale zalezi jak na stylu, tak na charakteru cesty. Me osobne se obcas hodil i ultrakratas, i kdyz to bylo spis o podrebe psychycke podpory.
Co se tyce rukavic, tak se mi zatim nejvice osvetcila neprima umera na obtiznosti lezeni. Tj. cim tezsi lezeni tim tenci rukavice. Ale obcas to dost boli. Hodi se mit v kapse druhy par teplejsich rukavic, i kdyz u kratsich cest si vetsinou vystacim s jednema.
PS: Letos se do Rjukanu asi nechystas?
Njn, co se da delat. U nas to asi taky nebude zadna slava. Nejak se nedostava cas.
Btw. brzy se tu snad objevi neco malo o tom, jak jsme si uzivali RRG.
Jen takova glosa pro neznale. Srouby se daji koupit super levne v Rusku. Ja je kupoval pred rokem a pul a 22cm me vysel na cca 70Kc. A to uz je znat;-) Necekej sice atest UIAA, ale jinak kvalitni...
Jo, jsou strasny, ale dat za sroub 70 nebo 1500 Kc mi prijde jako dost padny argument pro ty rusky. Pochybuju ze se od sebe budou nejak zasadne lisit kdyz do nich clovek opere: kdyz je led kvalitni, udrzi to i ten ruskej a kdyz je led sunt a je vedro tak vyrves i ten znackovej...
Tohle muze prohlasit jedine clovek, co nikdy do ledu sroub nevrtal. Zavrtani rusaka stoji hodne casu, energie a sil a naopak vetsina kvalitnich ocelovych sroubu usili i cas minimalizuje. Rusaky jsou dobry jako srouby na utikani(kdyz uz to nejde jinak) nebo pripadne na doplneni standu apod. Lezt s nima cokoliv tezsiho je bes...
z ruska pochazeji srouby ruzne kvality, nektere srovnatelne s tim slavnym "zapadnim" zbozim.. ale ty za 70 kc jsou vskutku dobry tak na utek, vrtat jednou rukou prakticky nejdou. Ty lepsi/srovnatelny uz nasly distributory na zapad od ruska a cenove jsou na stejne urovni s cimkoli od kapitalisty.
Když se smíříš s tím, že při každém vrtání sedneš do cepínu, nebo postojíš někde na polici, jsou ruské šrouby OK. Do Tater a do Krkonoš stačí na většinu ledů a mixů. Taky jako záloha na ledovce nebo dlouhé túry v Alpách stačí. Ale lézt s nimi strmé ledopády je peklo.
Doplnujuca otazka: idem kupit par srobov, uvazujem o Petzl Laser (mozno Laser Sonic - ma to aj klucku, funguje to?) alebo Grivel Helix. Zaujimalo by ma, ci mate k nim nejake vyhrady, alebo su ok? A este, na druhej diskusii citam ze sroby Black Diamond su nejak extra podarene, je to tak ze by boli lepsie nez Petzl/grivel a spol? Dik :o)