Ahoj, dostal jsem nápad jet si někam na pár dní o vánočních svátcích zalézt, jaký má kdo zkušenosti, kam se dá na jih, aby to nebylo moc daleko a bylo tam aspoň trochu teplo. Trochu moc požadavků co? Díky Míra
Ahoj,
Nemáte někdo v elektronické podobě průvodce na Kavkaz? Začínám vymýšlet "expedici" tak ještě ani nevíme přesně kam, tak zatím jakákoli oblast se hodí. Díky! P.S.: Nebo posílejte odkazy... dik
Ahoj,byli jste někdo na skialpech v Hochswabu? Stačí nám okolní cíle na 10 dní? Jak to bylo s plností winterraumu?Kolik stojí na SchiestelHaus noc ve winterraumu? Snažila jsem se toho co nejvíc najít na webu, ale nic moc. Díky.
zdar kolegové ve zbrani! rozjeli jsme takovou malou stránečku, ale myslím, že především průměrní lezci v horách by tam mohli najít něco, co je potěší- tak ten brak omrkněte:-)
www.svihyibuam.estranky.cz
(název je inspirován stránkou huberbua
Ahoj.
Potreboval by som poradiť. Som sa tu dočítal, že na pieskoch sa lezie pomocou šmyčiek - resp. sa používajú namiesto friendov a vklínencov. By som sa chcel opýtať z akého materiálu je dobre si také šmyčky urobiť a akú asi majú pevnosť. Sa mi c
Zdravím všechny příznivce lezení. Chtěl jsem se vydat v sobotu ještě s kamarádem na zmapování Brněnských lezeckých center. Chceme vyjet ráno a zde přicházím k problému. V sobotu ráno není snad ani jedna stěna otevřena....znalci, pokud víte o nějaké
Ahoj,
hledam nekoho,kdo mi poradi. Chtel bych v zimne usporadat na nasi male stence v Hrusovanech u Brna male bouldrove zavody. Nemam ale zadny zkusenosti s organizovanim podobne akce.
Kdo muzete, poradte prosim co je potreba.
piste
Ahoj, jedeme do Nepálu a zvažujeme vařiče. Máte prosím někdo zkušenost, jak se tam dají sehnat plynové kartuše na VAR případně na něco jiného? Díky moc.
Ahoj.
Potreboval by som poradiť. Som sa tu dočítal, že na pieskoch sa lezie pomocou šmyčiek - resp. sa používajú namiesto friendov a vklínencov. By som sa chcel opýtať z akého materiálu je dobre si také šmyčky urobiť a akú asi majú pevnosť. Sa mi celkom páči, že nepoškodzujú skalu. A ešte by som chcel vedieť aký uzol sa používa pri ich viazaní. Za akékoľvek informácie od skúsených lezcov vopred ďakujem.
Smyčky se používají ty,co se prodávají v horoobchodech jako horolezecké smyčky. Průměry od 3 mm - nekonečno. Né vážně - všech průměrů a až do těch nejtlustších jaké se seženou. Také z různých plochých smyček a speciální tvrdé smyčky.Nepoužívají se staré smyčky z použitých lan. A uzly hlavně dva - obyčejný vůdcovský a osmičkový.Pak jsou speciální uzly, které vytvoří takový veliký vklíněnec.Vše ale najdeš v jakékoli horolezecké literatuře.
V metodice se píše nepoužívat stará lana na smyčky kvůli životnosti materiálu, nové lano si můžeš klidně nařezat, ale nevidím důvod když se dá koupit smyčka v jaké délce chceš. Ale já normálně stará lana na smyce řežu, pokud není ten oplet teda uplně urvanej od jádra....
on mozno na piesku neleze, ale odrezky z lana su vyznamne a citelne levnejsi nez vklinence (nehovorim frendy) tak mozno s tym vystaci aj v tatroch, alpoch ci aj totych hymalajoch. :o))
No na piesku neleziem. Leziem skôr krátke a odistené cesty ale občas príde cesta keď je tých istení pomenej a napr na 20m sú dve a keďže sa mám celkom rád a povedzme, že by som nerád dal zem z pod prvého - no a preto sa pýtam lebo smycky sa mi zdajú dostatočné v takomto prípade. Samozrejme uvažoval som aj o vklínencoch ale viac sa mi páči spôsob istenia pomocou šmyčiek doplený menšími vklinencami no a keďže nikto známi ich nepoužíva tak sa pýtam aj na také elementárne veci aby som sa nezabil pri prvom pokuse :) A hlavne nerozumiem tomu prečo ten uzol znižuje tu nosnosť. A ešte by som chcel vedieť či stačí napr. priemer 6 mm na takú už spoľahlivú šmyčku. Ďakujem za všetky príspevky.
http://www.horolezeckametodika.cz/ viz jištění -> smyčkování aspoň takovej bazal. 6mm smycka, taky smycka, nekdy to i zalozim, ale spadnout bych do toho nechtel, praska to uz brzo, spis je to jen na moral, ale ten taky dela hodne, ze jo :)
Jednou sem pod prvním zhučel do smyčky z trojky repky, kterou sem původně nechtěl ani založit s tim že je to zbytečný. Vydržela. A jak sem byl rád, že sem jí tam dal :-)
Byl jsem první,kdo reagoval na tvůj dotaz.Já myslel,že chceš lézt na písku.Pokud lezeš jen u vás na vápně,slepenci či vyvřelinách,kde se můžou používat vklíněnce, tak se na smyčky,založené jako vklíněnec, úplně vykašli.Jištění s nimi se musíš dost dlouho učit a jak tu už někdo psal,založená smyčka je často jen pro morál.Na písku jinou možnost nemáš,ale ty si to nekomplikuj a používej rúzné typy vklíněnců,které jsou mnohonásobně jistější.
Počkej, počkej. Že by vklíněnce byly "mnohonásobně jistější" než smyčky, to bych teda obecně neřekl. Občas je smyčka i lepší než vklíněnec - buď, že líp drží (<= přizpůsobí se líp prostoru ve skále), anebo, že se dá založit tam, kam vklíněnec prostě nedáš (typické u šikovného použití plochých smyček).
Je fakt, že je třeba se to učit, ale to pro používání vklíněnců přece platí taky.
No uvažoval som o kúpe nejakej metodiky. Zatiaľ so naberal skúsenosti od kamarátov a z internetu - napr. o tom smyčkovani na www.horolezeckametodika.cz som čítal skôr ako som sen napísal - chcel som vedieť ci som to správne pochopil a konzultovať so skúsenejšími :) A ešte mám jednú otázočku - prečo sa vlastne uzlom znižuje pevnosť napr. lana akosi sa k tomu neviem dočítať :) želám príjemný deň
Každý uzel o něco snižuje pevnost lana, protože se v místě uzlu lano jakoby láme a není namáhané ideálně. Ale to je taky uvedeno v každé metodice. Taky z tohoto důvodu se prodávají ploché smyčky sešité. Jo a každý druh uzlu má vlastnosti rozdílné. Z tohoto pohledu je výhodný osmičkový uzel (samozřejmě je výhodný i z jiných). Je to opravdu dost široké téma a vysvětlit všechny náležitosti pár větama skoro nejde. Uzlování je téma na celou knihu.
je sice pravda ze uzol znizuje pevnost slucky a to podstatnou mierou (kludne aj na polovicu), ale prakticky ta to nemusi absolutne trapit, pretoze material lezeckych sluciek je dimenzovany so znacnou rezervou, cize ani v tom uzle pri normalnom pouziti slucku nepretrhnes. No treba volit ten material s rozvahou, napriklad slucky kruhoveho prierezu ja osobne pouzivam s priemerom min. 7 mm, ked budes pouzivat 8 mm tak mozes byt kludny. Teda pisem o takych do ktorych by sa mohlo padat. Na prusiky staci 4-5 mm. Dalsia vec po nejakom case to treba obmenit, oderom samozrejme pri pouzivani material degraduje. A tiez ked najdes stare slucky tiez im netreba slepo verit, lebo ked niekde 3 roky mokli mrzli a boli vystavene slnku tak uz to nie je spolahlivy napriklad zlanak.... Ploche (dute) slucky su velmi pevne, takze okrem tej najuzsej su uz dost pevne (aspon Roca to ma tusim v 4 sirkach, tu najuzsiu mam len na zlanaky)
No ještě snad dodat že ne všechny uzly které se dají dělat na kulatých smyčkách jsou i pro ploché smyce. Na ploché smyčce jde jen pár uzlů, jiné nefungují, rozvazují se, nedají se urovnat,... (např. osma se nevážena plochých).
Taky bacha na špatný zatížení uzlu, nebo jeho rozvávání o nějaký ostrý výčnělek. Samozřejmě uzel má mít akurátní konec, jinak se může rozvázat, ctí se desetinásobek průměru.
Mezi největší uzel na kulatých smycích patří Opičí pěst, najdi v encyklopedii uzlů, nebo na webu.
Sešitá plochá smyce je super na obhození skalního hrotu, ale nesmí z něj sklouznout, k tomu se dá stáhnout - podvázat uzlíkem, to udělá takovej kloub a pak jí nestrhneš lanem.
Sešité ploché smyčky se dají rychle nastavovat a prodlužovat jinými sešitými pomocí liščí smyčky (po lezecku prusík). Šev sešité smyce nesmí být v uzlu ani na nějaké hraně.
Když se budeš snažit přetrhnout smyci, tak vždy praskne v nejslabším místě, stejně jako cokoliv jiného, tj. tam kde je porušená, nebo je uzel, pokud není urovnaný, má zase nižší pevnost
Od vklíněnců je také rozdíl, smyce přilne ke skále jinak, je měkkčí, ale při velký prdě špatně - volně založená může i protéct spárou.
Tenký kulatý smyčky od 3mm jsou nezbytný do malých dírek, nebo na protažení tlustších.
Super jsou ploché dyneemy které se většinou v hodinách při provlíkání tolik nekroutí a jsou užší. Známé na provlíkání jsou i tuším kevlarové smyce, které drží jako drát a jen tak se neohnou, ale dobře si zjisti pevnost, lepší je provlíknout pomocí jí nějaký normální materiál.
Máš tady někde email? Někde v montáně byl článeček ze starý literatury o zakládání.
Sežeň různé smyce, zkoušej zakládat, ale hlavně nepadej!
V Horolezecké abecedě je to snižování pevnosti uzlem vysvětlené i s tabulkou o kolik který uzel nosnost smyčky nebo lana sníží. Na www.horolezeckametodika.cz je ve stručnější verzi totéž v sekci uzly :-)
tak ak v tej horolezeckej abecede pisu same hentake zbytocnosti ktore v podstate pri lezeni nepotrebujes vediet, tak chapem preco je taka hruba a draha. Ci ma zmysle si info tohto druhu nastudovat ked sa chces stat lezcom, necham na zrelej uvahe prispievatela.... ;) Su akosi aj lepsie publikacie o lezeni sa mi zda, a vobec nevadi ked su aj trochu starsieho data a neobsahuju tolko barevnych obrazku.
Asi tvorcovia chceli tou hrubkou dokazat pokrok, modernu dobu, vyspelost, zlozitost a nebezpecnost ich konania :D
Niekedy byvala v jednoduchosti krasa, ale ta doba je uz prec a je to momentalne asi nejak aut.
nevidim jedinej dovod proc nedelat smyce ze staryho lana (krome faktu za budou vsechny stejny), vyrazeny (tedy ne to co najdes u popelnic) lano mas bud nekde jebly nebo je to desnej drat se kterym se blbe leze. mista kde couha jadro, nebo maj nejakou jinou vadu (zuzeni jadra, rozdrbanej oplet) vyhodis, ze zbytku mas paradni smyce ktery sou z hlediska nosnosti uplne v pohode, navic to krasne chlupaty lanovice co krasne drzej
1) jsou drazsi
2) jsou tuhy, takze se hur vazou a nektere uzly maji vetsi tendenci se povolovat, mam taky pocit, ze se uzel na kevlarce hure prizpusobi tvaru spary
3) myslim, ze jsou nachylnejsi k propaleni
- jsou drahé
- vázáním uzlů se "jakoby lámou" a snižuje se tím jejich pevnost
+ jsou tuhé a lze s nima protáhnout i lecjaké dlouhé hodiny s malou dírou
+ jsou pevné, i 6 mm smyčka lze použít jako jištění
= daj se použít tam, kde se jiná smyčka nedá dát.
Reakce na používání starých lan na smyčky : asi je zbytečné o tom polemizovat,ať si každý leze na čem chce-je to jeho věc. Ale jedna reakce tu byla skoro jako doporučení. Každý materiál má svoji životnost a kritické je to hlavně u lan. Všude se píše jak dlouho by se mělo lano používat. A smyčky jsou to samé. Při jakémkoli pádu je smyčka velice nevýhodně zatěžovaná(pádový faktor), tak proč riskovat zabití kvůli pár stovkám. U Peňáka nechá každý z nás za pivo mnohem více za jeden večer. Staré lano patří do popelnice a nikdo by to neměl zpochybňovat.
Tuhost kevlarky se uplatní občas i v okamžiku, kdy lezec nedosáhne v cestě na kruh (byť je velmi blízko, třeba pod ním) a má potřebu se zajistit. V tom případě se kevlarka velmi hodí k "nahazování" (navlékání) dříku kruhu.
Pár nevýhod by bylo.
Kevl. vlákna se mají tendenci se lámat - v místě pravidelných ohybů (uzel...), což samozřejmě snižuje nosnost. Takže je asi lepší preventivně je občas vyměňovat, i když by na pohled ještě nemusely vypadat špatně. Taky se pěkně blbě zatavujou konce.
Většinou bývají kevlarky spíš tužší, takže jsou dobrý třeba na provazování hodin a tak - ale někdy kvůli tomu třeba zase trochu hůř sedne uzlík do hnízda.
Výhodou je samozřejmě veliká nosnost i při malém průměru.
Tomu se celkem blížej i některý nový (kulatý nebo oválný) dynemy, ale ty zas bývají velmi měkké, což může být někde nevýhoda, a taky se dřív psalo, že mají tendenci se rozvazovat. Proto se původně používaly jen šité (ploché). Teď se prodávají i v metráži, nesešité, tak by mě zajímalo, jestli už je to rozvazování nějak vyřešené (třeba jiným, ne tak kluzkým materiálem opletu), protože v nějakých starších testech na trhačce se dyneema vždycky dřív rozvázala (projel uzel) než se ji povedlo přetrhnout.
Konce se u kevlarek zatavujou fakt blbe. Nejlepsi, co jsem zatim vymyslel je, ze nuzkama podelne rozstrihnu asi 1cm na konci smycky, pak ustrihnu vykukujici kevlarovy vlakna a tim 1cm opletu se to uz krasne da zatavit.
Ptas se na pevnost smyce/lana v uzlu, to neres, protoze nejslabsi misto zalozene smycky je dole, kde visi preso, ktere jsi padem zatizil. V obou pripadech snizuje pevnost ohyb a ohyb pres karabinu je v ostrejsim uhlu nez v uzlu. Na http://www.joergbrutscher.homepage.t-online.de/knoten.htm je fotka hromady smyc odzkousenych na trhacce - vsechny prdly tak, jak jsem Ti to tady popsal. Pevnost v uzlu hod za hlavu, nebo to nech konovi.
resime-li celou dobu nahrazeni vklinencu smyckami, pak mam pravdu ja. jinak bych s tebou asi souhlasil, ze na hrotu apod. bude asi nejslabsi misto uzel. Jenze na hrotu ti nic jineho nez obhozeni nezbyde. a nebudes resit, co s uzlem. to bys nemohl vubec lezt, ne?