čus, netušíte někdo, jestli někdo na Moravě opravuje vyrvané hrany z lyže popřípadě za kolik? Urval sem asi 15cm na nových skialpech a nechcou se mi dávat do řiti. Dikas za typy. Horám zdar.
Ahoj vsici. Je tady nekdo kdo kdy lezl na tenhle kopec cestou Prima jizni cesta - "Berglerweg" ?
Bylo o tom kopci v 4/08 montane. Rad bych ji dal ale nez bych do toho sel tak by mne zajimalo jakej je to teren, pokud nekdo lezl tak prosim
Hledám schopného překladatele z Anglického jazyka do Českého jazyka a z Anglického jazyka do Slovenského jazyka. Možno zvlášť. Přepoklady Anglický jazyk na vysoké úrovni a znalost lezeckého/lyžařského hardwaru. Velmi slušné platové ohodnocení. Krátké CV n
Zdarec. Prosím o radu.....
Dnes mi praskly kožený pohorky (nubuk). Asi 2cm dlouhá vodorovná prasklina v kůži těsně nad podrážkou, na boku v místě nejčastějšího ohýbání.
Máte někdo pls zkušenost s opravou takového defektu? Nerad bych odepisov
Tak jsem dnes koukal jako puk!!! Kamarad co chodi na stěnu mi povida: ,,Si představ , borec prusikuje, pak si řekne co ten magor co mi drží lano děla? Dáva poror? Vyzkouším jesli si mě všíma a hup do lana, borec co je dole uvazanej na lano a hlídá, se nes
jasne ze lepsie su tie so stranami do obluka, krasne sa to zahryzne zatialco s rovnymi v tej pukline len tak necinne odpocivaju :o)
(myslis asi tie Rock Empire hlinikove, co robi Kouba predpokladam)
A ty hlinikove od Kouby jsou prave ty dobre nebo spatne? A obrazku na internetu se mi nezda ze by byly moc prohnute, ale neznam je osobne.
Jake mate celkove zkusenosti s vlinencema a friendama od Kouby?
ty prdl jsou podle myho ty rovny. prohnutejma bych nazyval treba viamont horn. jinak zkusenosti s frendama kouba - ulomilo se mi v ohybu tahlo vacky (da se tam dat provazek) a je to ten jeste starej typ ne s vyfrezovanejma vackama, ale s kolickama, a mam dojem, ze o tech koliccich sly historky, ze se mohou prolomit. ale za ty prachy bych do nej sel znovu.
tie co som myslel ze mam dobru skusenost su Kouba PRDL (fakt netusim jak dosli na tento obchodny nazov!!! Kazdopadne genialny :o)))) V Hudy sa to predavalo ako Rock Empire hlinikovy vklinenec, sada 8 ks, ale uz to v ich katalogu nie je a su tam nejake podobne Granit.
Este doplnim, na tych Kouba PRDL je super aj ze maju taku drazku ktora sa dokaze zachytit na nejakom vystupku v spare, tak to je tiez taky stabilizujuci dodatocny moment, a niektore typy to nemaju, tusim aj tie Granit. Mimochodom mam silny dojem ze tie PRDL su opajcnute nejake americke od ktorejsi tej ich tradicnej znacky, keby bolo treba aj pohladam ktory typ presne :o))
Inac tieto vklinence som si pri lezeni v Tatrach 100x pochvaloval ze to je velmi pouzivany prvok mojej vystroje (to hexy Camp absoulutny opak, nejak nemam talent ich zakladat...) a asi tym padom najlepsi nakup v Hudy co som doteraz urobil.
kouby su dost zle, aspon tie klasicke, konicke... ja pouzivam uz dlhe roky DMM a kouby sa v 40% pripadov nedali dat tam, kam DMM, pripadne sa lahsie "vytriasli"...
lezu s vklíněncama a friendama jenom od kouby a no problem - jenom jednou se mi vystrčil kolíček z vačky, ale šel tam zase zasunout a frendík maká dál bez problému. mám je už docela dlouho a něco jsem na nich odlezl, ale jen v létě, v zimě moc nelezu, takže asi tak, ale každopádně ty prohnuté určitě drží líp - si o tom něco někde přečti
Podľa mňa také, aby styčná plocha vklínenca a skaly bola čo najväčšia. Na žule sú špáry často pravidelné, hranaté, tam napr. Kouba Granite alebo Viamont Rox. Prehnuté, napr. Kouba PRDL zase do nepravidelných vápencových a iných trhliniek, kde by tie hranaté držali len na 1 bode z každej strany a hrozilo by vytiahnutie bočným ťahom alebo pri tvrdšom páde vytrhnutie tlakom aj s kusom skaly... Ale nechcem tým povedať, že 1 vklínenec sa nedá použiť na rôznych horninách.
Přesně, už pohřbeného přítele od Koubiče za pětikilo člověk málem opláče. Utopit někde BD Kulomet za dva litry, to bych chodil týden s černou páskou na rukávu ;-))
Maťo ho v létě nechal v Knize na Žeruchovkách. Myslím, že pláče doteď a vydělává krvavou prací v krámě na dalšího :-( Při tom tam v pohodě jdou jednoduché vklíněnce :-)
Kouby jsou v pohode, ale jak jednou zkusis BD nebo DMM, WildCountry, neni cesta zpatky, pak uz je nevyhoda jen ta cena. ale pokud budes jisteni pouzivat casto, urcite se vyplati investovat. Osobne preferuju Camaloty od BD a vklinence z anglie DMM nebo WC
Frendy:
1) Camaloty jsou super, ale ty šité smyčky v nich by mohly být variabilnější jako u
2) RE Flex je dobrý, líbí se mi smyčka z dyneema, jde použít ve dvou délkách. Určité mínus je tato nehoda, kdy se přerval nosný drát http://www.thebmc.co.uk/check-your-cams
3) Kouba je levnější klasika.
Vklíněnce:
1) Cassin - moji favoriti, konický tvar perfektně drží v mělkých spárkách, ale taky bych řekl, že je to i složením slitiny. Měkký drát. Už sem do nich i spadnul.
2) Camp - velmi dobře drží, ale Cassin mi pasoval do spárek spíše
3) Kouba - musí hodně perfektně padnout, i ty s drážkama a konickým tvarem. Starší typy Koubů jsou na jedné straně širší a na druhé užší. U všech Koubů je o hodně větší tendence k vyzvonění. Dáno slitinou? + napomáhá tomu i zřejmě tvrdý drát. Ten je však skvělý na protáhnutí zanesených spár a děr.
Doporučuji zkombinovat dvě sady vklíněnců (výrobců), dražší i levnější. Na 30-50 metrech jedna sada nestačí a získají se i potřebné mezivelikosti.
Když se mi hodně zatáhne vklíněnec tak šťáradlo a kladivo či kámen.
Občas něco zůstane ve skále, ale o tom to tradiční lezení je.
Hlavně se neučit zakládání z videí a lezeckých filmů.
smycka u camalotu je takova jaka je prave proto aby se nepretrhlo lanko. nekde jsem to videl popsany asi na strankach BD. Trochu se divim ze ostatni firmy to nijak neresi. Az DMM vytvorilo novej system uchyceni aby se tomu vyhli a zaroven myli smycku vyriabilni ale porad preferuju BD, kdyztak muzes cvaknout jeste preso na prodlouzeni..
uz fakt nevim kde to bylo, ale ted jsem v rychlosti nasel tohle http://www.blackdiamondequipment.com /en-us/journal/climb//qc-labres linging-camalots-and-c3s (2mezery) coz je o tom stejnym. docela zajimavy cteni..
Danny děkuju, sem dost v šoku.
Ale začínám si dávat dvě a dvě dohromady. Článek odpovídá zjištěním, které se objevují v posledních dvou letech tj. že dyneema, která má nízký tavící bod a nulové dynamické vlastnosti se při sevření (liščí smyčka) a/nebo dotažení (vůdčák aj.) prostě roztrhne.
Přidávám další varující odkazy:
http://dmmclimbing.com/ news/2012/03/ knotting-dyneema%c2%ae-vid/
http://dmmclimbing.com/ knowledge/ how-to-break-nylon-dyneema-slings/
Podla mna je dolezitejsi tvar podstavy (podorys) vklinenca. Ked je to stvorec, tak je to naprd, takyto vklinenec mozes otacat a ajtak ti nesadne. Najvyhodnejsii tvar je podla mna lichobeznik alebo obdlznik, tento ked ti nesadne, mozes ho otocit o 90°a skusit znova. Takyto tvar ma BD, DMM a tiez niektore vklinence od Kouby. Ked som zacinal, nemal som skusenosti a kupil som si kvoli cene RE alu rapid, tie maju podstavu stvorec s vyrezom. Uplne na hovno. Velmi som nezakladal, takze som bol spokojny, ale ked som ich pozical skusenejsim kamaratom, tak nadavali. Nakoniec som bol rad ze som sa ich zbavil, lebo ked som zacal viac liezt po vlastnom, skoro nikam nepasovali a pritom spolulezec s inymi vklinencami nemal problem cestu odistit.Tiez doporucujem co najjednoduchsie tvary, napr. BD stopper
Docela zajímavá diskuse,možná by se mohla ještě více rozpoutat v lepší výsledek.
Osobně používám Viamont Abalak a Hex,Kouba prdl a sadu Friend Kouba.Můj názor-Viamont Abalak-super,to používám nejčastěji a nemám problém,Hex-jako doplněk a friend Kouba-když jde do nejhoršího a potřebuju někam něco strčit.
Ale-diskuse byla o vklíněncích a taky by mě zajímaly další možnosti názory a funkční použití dalších možností.