Na Lezci si v deníčcích hodně lidí píše svoji "pocitovou" klasifikaci. No a dost lidí si neustále píše o stupínek o dva víc. Buď mají z cest blbej pocit, nebo je potřeba mít v deníčku vyšší číslo. Málo se stává, že někdo ubere.
Původní k
ahoj podle té reklami co běží na lezci (lezce čte denně 8.000 lidí a měsíčně 80.000 lidí ) mi vychází že má měsíc 10 dní. počítal jsem to už hodněkrát ale vždy mi to vyšlo stejně ale pokud vím tam měsíce mají 28, 30 a 31 dní . nebo se pletu ?? :D
jak je to s klasifikaci v adru, resp.krizaku? to co je zapsany na lezci je obvykle tak o 1-2 stupne tezsi nez je v pruvodcich, pochopil sem z toho ze jedno je stara, druhy nova, tak by me zajimalo jak to je ve srovnani s klasifikaci jinde (hrubice, tisa?)
ahoj,
zajímalo by mě jak je to ve Finale Ligure s kempem. Slyšel sem, že se tam letos už bude platit. Tak jestli už tam někdo letos byl, tak bych byl rád za info. Předem dík
ahoj,
zajímalo by mě jak je to ve Finale Ligure s kempem. Slyšel sem, že se tam letos už bude platit. Tak jestli už tam někdo letos byl, tak bych byl rád za info. Předem dík
ahoj,
zajímalo by mě jak je to ve Finale Ligure s kempem. Slyšel sem, že se tam letos už bude platit. Tak jestli už tam někdo letos byl, tak bych byl rád za info. Předem dík
jak je to s klasifikaci v adru, resp.krizaku? to co je zapsany na lezci je obvykle tak o 1-2 stupne tezsi nez je v pruvodcich, pochopil sem z toho ze jedno je stara, druhy nova, tak by me zajimalo jak to je ve srovnani s klasifikaci jinde (hrubice, tisa?) diky
No řekl bych, že Křižák až na pár výjimek celkem sedí, ale zase jsem tam moc nelezl. V Ádru je to trochu složitější. Vyplývá to zřejmě ze specifičnosti adršpašského lezení - soukání. Některé pětky dají dost zabrat po fyz. i psych. stránce (často Milana Rusého), některé jsou v poho. Trojka na Želvu - známý to úlet :). Některé sedmy jsou docela zadarmo (Vrátný - Kuplířská) některé odpovídají (hlavně stěnovky za pískovnou a většina Starých cest - i když i tu je dost výjimek) a některé jsou děsné dardy (vesměs Špitálský, Farkašovy spáry, mnoho Cikánových sedmiček - u všech zase najdeme výjimky). Oproti Hrubici tak 1-2 stupně těžší řekl bych... Se Saskem nemohu zatím porovnat...
Opravdu jména autorů cest mnohé napoví. Zajímavé info se můžeš například dovědět v knize Pískaři nebo www.piskari.cz Pokud s místní klasou nemáš moc zkušeností doporučuji začít lehčími cestami.
klasicky adrovy lezeni jsou spary a rajbasy, tradicne dost moralove. Dokud je poradne neumis, bude ti adr pripadat dost tezkej.
Krizak neni Adr..lidi kteri prijedou do adru 1x za rok a zjistej ze se tam neodlepej od zeme prchaj na krizak kde je stenovy lezeni s klasifikaci podobnou zbytku piskovyho sveta.
Teplice nabidnou par peknejch stenovek, rekl bych ze od adru charakter trochu odlisnej (rajbasu a spar tam tolik neni, i kdyz teda nejaky se taky najdou.)
tak kdyz to omezim jen na ten krizak - jaka klasifikace je podobna zbytku piskovyho sveta - ta co je v pruvodci, nebo ta co je tady na lezci? (př.křížová král - jižní hrana průvodce:VIIa, lezec: VIIc) dik
No zrovna u této cesty je to trošku problém. Věřím, že pro delší, kteří cvaknou kruh z římsy to za víc než VIIa nebude, pro menší to klidně za VIIc bejt může, mě osobně spousta křížákovskejch VIIa proti tomu přijde jako naprostý dávačky...
Zrovna ta již. hrana na krále je lehká, ale jinak to je tak, že spousta cest je na lezce zapsaná dle staršího průvodce, v novějším je přitvrzeno, ale ne vždy správně. Ale to je vždy dost subjektivní. Musel bys to vpodstatě brát cestu od cesty, ale jinak si myslím, že realitě spíš odpovídá klasa na lezci.
Ale je to i naopak. Mam dojem Fluidum ze je podle stareho 7-, ale VIIb podle noveho tomu sedi. A stejne tak na sousedno Borovou vez myslim Irska nebo Anglicka? cesta je ve starem nadhodnocena.
U Fluida bude problém, že je trochu ošlapaný ne? Každopádně krásná cesta,i když ta stará klasa opravdu nesedí...Jinak je toho samozřejmě víc, například Cesta datlů VIIIa a Matematická rozcvička taky VIIIa, zajímavý, že obě od T.Čady, ale řekl bych, že matematická je až moc schůdná...taky ten počet přelezů mluví o všem...
Fluidum je sice oslapany ale idealni cesta pro zacatek - VIIa. Mat. rozvička tak VIIb max VIIc. Cesta datlů vostrý VIIIa (nebo VIIIb?), hlavně bouldr nad K. :)
No zrovna u této cesty je to trošku problém. Věřím, že pro delší, kteří cvaknou kruh z římsy to za víc než VIIa nebude, pro menší to klidně za VIIc bejt může, mě osobně spousta křížákovskejch VIIa proti tomu přijde jako naprostý dávačky...
Spis bych byl nachylnej verit tomu pruvodci, taky proto ze tam klasifikace pochazi od autora cesty.
(Ale od toho jsou tu povolanejsi.. muj nahled ma zaklady v dobach kdy jinej pruvodce nez tistenej neexistoval).
A jak uvedli vazeni predrecnici, jmeno autora dost casto rekne o ceste vic nez celej popis v pruvodci. Toto spravne vyuzit vsak znamena stravit v oblasti nejakej cas, prelizt statisticky vyznamne mnozstvi cest od ruznych autoru.. atd.
Kdby se me nekdo ptal.. Odchyt si nejakyho mistniho znalce (predvecer v hospode..) a nech si poradit par cest v rozsahu zajimavym pro tvoji vykonnost. Napoprve do adru jen s pruvodcem a na vlastni pest muze znamenat ze povesis par pytlu a odjedes s tim ze se tam proste neda (adr je i dost orientacne narocnej).
Krizak je sjizdnejsi alternativa, ale prilis se nelisi od jinejch oblasti..
Pozor jen na to, třeba v nejnovějším průvodci na Křižák rozhodně klasa není v mnoha případech od autorů, ale prostě přitvrdili autoři průvodce proti saský klase, což bylo na tu dobu vizionářské, páč se přitvrzuje od tej doby všude. Ne že bych s tím teda vždy souhlasil. V Ádru je to dost těžký s klasou, každá cesta je jiná, spáry, rajbasy, ale i dost stěnovek nebo mix všeho, jak už tu psali chce to nalozit mnoho metrů v těchto terénech a bude jasněji.
aha. nojo, jak rikam.. zaklady mejch nazoru z dob kdy jinej pruvodce nez v knize (a s orig klasifikaci od autoru) nebyl. Bacha na vzpominkovej optimismus )))
Sám si krásně odporuješ. "Věřil bych tištěnému průvodci, protože to oklasifikoval autor, ale nejlepší znát autora a jeho styl, to kolikrát řekne víc". Takže nějakej pitomec udělá cestu, ještě radostně naseká kruh až nad nejtěžší kroky cesty a dá tomu VIIa a myslí si jakej nejni machr, když se mu v tom deset lidí posere strachem. Tady na lezci se většinou takovéto výstřelky korigují.
Nicméně v 99% průvodčík sedí, i když klasa je určitě minimálně o půl stupně težší než na Rovišti a minimálně o půl stupně lehčí než na Vysočině.
Ze všeho nejjednoduší je se zeptat okolních lezců, nebo večer v hospodě ;) A rozhodně bych začínal na Křížáku.
a srovnani s klasou z hrubice nebo tisy by nebylo prosim? a na jaky ty tvoritele cest si ma clovek dat pozor? (uz mluvim jenom o krizaku, adr sem zavrhl :) )
Ono asi vseude je nejlepsi proste jit i s pruvodcem a nejlip se i nekoho po ceste zeptat, jako vsude narazis na 6 co je krasna a na 6 co je na zabiti, ja co jsem lezl zatim to malo na krizaku tak krasna 6 je Logická Závislost. Celkem dobry jisteni, jeden kruh a cesta fakt pekna. Ale pokud na nekoho narazis tak je nejlepsi se zeptat, aspon vis do ceho jdes. Good Luck
Lezu stejna cisla (7-8 sas.) na Krizaku i na Hrubici. V Tise se bojim - vetsina cest je od Beliny, ktery ani neumi dat dobre kruh, ani neumi dobre oklasifikovat. Lez pri prvni navsteve Krizaku ohvezdickovane cesty - to je jistota.
Při vší úctě k tvému názoru, srovnávat Vysočinu, Roviště s Ádrem je dost "mimo mísu". Je to horší jak sčítání jablek s hruškama.
Jednoduše - když přijedeš na Roviště nebo Vysočku, vždy si zalezeš a většinou bezpečně. V Ádru můžeš prodrbat den bez cesty, případně si "skazit odpoledne". Paušalizováno - v Ádru je zhruba klasa o 1 až 2 písmenka tvrdší než Sasaká klasa + morfologická (spáry, rajbasy, zašlost) a morálová specifika, která cestu také přitvrzují.
S tím rozhodně souhlasím. Já to myslel tak, že na Rovišti lezu sedmičky s prstem v zadku, kdežto na Vysočině si v každej šestce pěkně zafuním o sedmách nemluvě. Takže pokud někdo na Rovišti v klidu leze sedmy, mrkne do porovnávací tabulky, kde VIIIa = 7- a řekne si, no tak na rozlezení si dám nějaký VIIb-c tak se taky může škaredě spálit ;)
Nejzásadnější rozdíl proti Sasku je v klasifikování spár. V Sasku je klasifikace spár relativně kompatibilní se stěnami, klasifikace přirozeně pozvolna roste s obtížemi, kdežto v Ádru se spáry z principu klasifikačně tlačej co možná nejníž - protože Ádr je oblast spárovejch specialistů.
No a další problém může být to, že si člověk musí zvyknout na specifičnost materiálu v Ádru (málo chytů a stupů, hrubozrnná solivost v rajbasech, častá mechovitá zavlhlost...), a dokud si nezvykne, přijde mu to těžší. Proti Labáku, Tisý, Sasku je to dost šok...
Ale jinak, mně klasifikace na Hrubici, v Příhrazech a na Drábkách taky vždycky přišla dost poctivá (proti Sasku, a asi i srovnatelná s Labákem, ne-li občas tvrdší než v Labáku).
Ti nevim esli se tam ty spary klasifikacne z principu podhodnocujou - mozna bych spis jev popsal tak ze autorum kteri za zivot udelali vyssi stovky prvovystupu, prevazne sparovych (a vubec v tom terenu stravili desitky let), spary prijdou jako lehkej teren, proste chyt odzdola nahoru. Tendence davat sparovym cestam nizsi cislo muze byt (temer) bezdecna.
Jsem sice odchovanec vápna,ale na písku lezu hodně a hlavně v Ádru a okolí.Pokaždé,když se mi nějaká cesta líbí podívám se do průvodce tady na Lezci.Zkušenosti jiných lezců jsou k nezaplacení.Jinak je samozřejmé,že každé ohodnocení cesty je čistě subjektivní záležitost.Každý jsme jiný a každému sedí něco jiného.Ale většinou problémy s klasifikací nemám žádné.Poslední průvodčíky Ádru i Křižáku jsou zpracovány hodně dobře.