Verim, ze ledova sezona v cehach uz je v plnem proudu. U nas na ostrove je to malicko horsi, proto jsme si opet zakoupili letenky do Rjukanu. Pri te prilezitosti jsme zjistili, ze do Torpu lita z Prahy Wizzair. A dokonce dost levne.
Pokud by nahod
Zdravim, neni nekde vysvetleni ten zkratek, ktery se zadavaji, kdyz si zapisuju cestu do denicku? Je mi jasny, co je OS, flash, RP tusim (Red point?). Zbytek se tak nejak ztratic. Solo je "free solo" (ala Osman) nebo proste "normalni solo&q
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s používáním péřových spacáků podle současných ISO norem? Když mi píšou, že teplotní "komfort" pro chlapa je třebas -5, tak v minus 5, na obyč karimatce, bez stanu, s lehkým spodním prádlém mi bude akorát? Nebo je t
Ahoj,
jak koukám na dnešní foto dne, napadlo mne, jestli při vedení dvou lan nehrozí při nešikovné kombinaci křížení během pádu jejich přepálení? Asi by se ale přepálilo jenom jedno z nich, že? A nebo je to mimo mísu a nemůže se to stát? :-)
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s používáním péřových spacáků podle současných ISO norem? Když mi píšou, že teplotní "komfort" pro chlapa je třebas -5, tak v minus 5, na obyč karimatce, bez stanu, s lehkým spodním prádlém mi bude akorát? Nebo je to spíš jen iluzorní hodnota? Hledám 3 sezonní spácak, co by byl lehký a zároveň aby v něm bylo aspon trochu teplo :)
Díky za jakejkoliv tip!
Je to hodnota naměřená v laboratoři při přesně daných podmínkách ( vlastně se měří tepelný odpor spacáku- tedy jak rychle vychládá umělá figurína při norm. podmínkách v laboratoři) tyto hodnoty jsou pak podle jakéhosi modelu převedeny na lidský org. Číslo je tedy pro orientaci zákazníka a pro porovnávání. Pokud má spacák hodnotu -5 není tedy logicky určen pro bivak na Everestu apod. Samozřejmě ti asi nikdo nezaručí že ti v něm nebude zima třeba v +10 pokud budeš unavený, nemocný a hladový atd... Pokud chceš lehký a spolehlivě teplý spacák vol kvalitní peří a nic jiného, třeba Koteka 500 nebo Looping 500 od Rákosky. připrav se ale na pořádnej ranec peněz. Pokud chceš šetřit tak ti asi neumím poradit
Díky za názory. Nemáte něco z vlastní zkušenosti?
Jak jste se cítili vy ve vašem při určité teplotě?
Rákoska je za solidní ranec, no, to bude chtít hodně spoření :-D. Pokukuju po Deuter Atmosphere 750. Nezná to někdo? na CZ trhu skoro nesehnatelné...
warmpeacy driv testovali krome iso podminek i kluci primo na sobe,takze teploty jsou prizpusobeny,taky se dost casto uvadi dve teploty v komfortu - holcici a klucici.. takze jestli ti byva zima, ta holcici je pro tebe:) koukni treba na warmpeace viking - 600, nebo 900 objem peri - je to jeden z malaperaku za rozumnou cenu. dalsi je samotrejme rimo od rakosky, ... je drazsi, protoze ma kvalitnejsi peri a odolnejsi svrchni material, ale ani ten viking neni vubec spatnej...
Ona ta euronorma není závazná. Kdo ji ale používá, tak do docela odpovídá pro mladého chlapa nebo ženskou - jsou tam uvedena dvě čísla (do cca 30 let, středně otužilého, v celotělovém spodním prádle a za bezvětří). Ze značek například Salewa. Pak je tu starší ČSN, tam je to až o 10 stupňů jinak (odpovídá velmi otužilému trénovanému mladému chlapovi). Tu používá většina velkých českých výrobců a dodavatelů. A nakonec jsou především malí čeští výrobci, kteří házejí hausnumera, jak je to napadne. Z těch solidních, co si asi nevymýšlejí, je to to právě třeba SirJoseph na jedné straně, uprostřed Warmpeace a na druhé straně Pašek (podle ceny a využití). Komu bych moc nevěřil, je třeba Bobo, nebo levnější modely Colemanu pro supermarkety.
Cerstva zkusenost: Warmpeace Explorer 1200, dlouha varianta s 1330 g peri, teplota okolo -30. Byl jsem navleceny jak pumpa a spani bylo akorat tak na hrane. A jak se to srovnana s normou: EU-norma rika Tlim -20. Potom vyrobce udava jeste udaj podle zkusenosti vlastnich testeru, kde Tlim je asi -27. Rek bych, ze okolo -20 bude spacak hodne v pohode, v tomhle pripade je k nemu norma asi trosku prisna. Ale to je dost subjektivni.
Trisezonaky jsou (pro me) mezi 600 a 900 g peri, takze se 750 g naplne asi neudelas chybu.
Já mám jako třísezónní Sir Joseph Rimo 600. Psané je -1,5/-8, extrém -22. Vyzkoušené je, že ten "horní komfort" (-1,5) ještě odpovídá komfortu :) O pár stupňů míň cítím chlad i ve žďáráku.
Využívám ho pořád a na všechno možné, je super hlavně kvůli váze a velikosti. Narveš ho třeba i do příručního zavazadla v letadle.. :) Pokud ale plánuješ spát aspoň občas v teplotách kolem -10 a nižších, a OPRAVDU CHCEŠ PEŘÍ, tak nešetři. Je to investice na delší dobu. Kdo má rád teplíčko, neváhá... :)
mám Rimo 1000 od Rakoncaje a v -15 (ve stanu a ve funkčním prádle včetně dlouhých spodek a mikiny!) to bylo na hraně. Příště bych koupil teplejší :-).
Jinak nechci hanit Rakoncaje, ale vadí mi tam suché zipy (nic moc pro funkční prádlo). No a pak si taky dovolím rýpnout, že u spacáků objednaných k občasnému spojování se neobtěžovali otočit suché zipy, takže při spojení nešly zapnout (háčky na háčky...). Myslím, že co se týče provedení spacáku v detailech Rakoncaj zaspal dobu. Marmot má některé detaily lepší.
musim plne souhlasit s uplne prvni odpovedi. Pricti 15 stupnu k dolni hranici na visacce a dostanes se na hodnoty, kdy ti bude fajn. Navic nekupujes na jednu sezonu, takze pocitej s tim, ze uz druhou sezonu na tom bude o dost hur. S dalsimi roky ale uz ten tepelny komfort tolik neklesa (to prvotni nacechrani uz je prolezele).
Samozrejmosti je vykaslat se na supermarket
Super, díky za tipy. Z toho se už dá udělat rozumný závěr: peří 90/10 650cuin, a váha náplně tak těch 750g. což?
Nemá někdo zkušenost se spacáky Deuter? U nás to skoro není, ale v Německu se dají sehnat za přijemný peníz.
Jo, tyhle parametry jsou na 3-sez. luxus. Kdysi se to tak neresilo a maximalne se sem tam klepala kosa.
Se spacakem s takovymi parametry muzes i v zime, s kvalitni karimatkou a kdyz se dobre obleces. Budes to mit 3-sez.: podzim, zima, jaro :) - v lete by ses v tom upekl.
MOje zkušenost se spacáky Husky Ember a Emotion: horní komfort je OK-dá se v pohodě spát, spodní už je dost kosa i pořádně oblečený. Hodně záleží na podložce, jestli máš žďárák, jestli spíš ve stanu. Když máš třeba péřovou vestu-dá se vydržet i nižší teplota.
Hoši Rákoska, Rákoska a zas rákoska- moje zkušenosti: Péřáky North Face spal jem se ve dvou modelech BlueKazoo (T lim. cca -9) pěkně propracovaný detaily, super designa ale šit peří a čínský provedení komor (tzn. leze z toho peří) po 3 víkendech testování spíš nebrat, drohý model byl o něco lehčí a studenější ale nevzpomenu si na název obdobné. Deuter Trek lite 300 spíš teplý letní péřáček, opět krásný design, detaily... ale zase čínské provedení leze z něj peří a po 3 týdením používání v USA i trochu slehl ale za ty prachy to nebyl až tak špatný kup. Rákoska Koteka 500 mám ho 3 roky, ještě mi v něm nebyla zima ( používám hojně na skialpech- spaní pod stanem u auta, vinterraumy do 3500 mnm... po celou zimu) "rekord" je asi -25 prakticky pod širákem. Spacák je furt v absolutní pohodě a když srovnám jak z něj málo leze peří a jak je tenký ten materiál ( i Rákoska jako u jediného modelu upozorňuje na pronikání peří!) tak prostě bezkonkurenční značka. Parťáci vlastní různé Loopingy a eraticy takže mám srovnání přímo na každé akci- velmi oceňují svrchní matroš ExelDry. Takže já pudu příště do Loopingu, ale to bude tak za 100let :-))
Zdar,
mam pro tebe jeste jeden tip: pokud se budes snazit fakt usetrit a nebudes to chtit na uplne top aplikace, tak zkus mozna i spacak sity na miru z
http://www.vltavskeperi.cz/
Osobni zkusenosti nemam, ale treba se nekdo k tomu vyjadri. Pokud bys to mel spis jako trekovy spacak, tj. nehonis kazdy gram, tak by to mozna nemuselo byt uplne nezajimave.
Kazdopadne at uz vyberes jakkoliv, tak je to vzdycky kompromis = jak moc jsi jeste ochotny mrznout za cenu tahani nizsi vahy :-)
Vykašli se na tepelné údaje. Každá firma je uvádí při jiných podmínkách, každý je subjektivně vnímá jinak. Vem si jakýkoliv spacák se kterým máš zkušenosti, protřepej ho a rozlož volně na podlahu. Změř si jak je tlustý a podle tloušťky porovnávej ostatní spacáky. Hřeje (izoluje) vzduchová vrstva, bez ohledu na náplň. 10cm peří hřeje stejně jako 10cm umělého vlákna nebo ocelové vlny (ale o něco víc píchá :-).
až na tu drátěnku naprostý souhlas.
čili kdyby na to jeden chtěl jít vědecky, tak při stejné kvalitě peří náplně (což je těžko ověřitelné, málokdo se obtěžuje specifikovat) rozhoduje čistě hmotnost.
dalo by se to snad nějak exaktně měřit, kdyby se spacák rozložil na podlahu, na něj by se hodily třeba interiérové hladké dveře a změřilo by se jak je spacák po tomto velmi mírném stlačení tlustý. což teda nevím v kterém kšeftě ti to umožní.
mimochodem, za bezvětří se docela podstatná část tepelných ztrát spáče odehrává směrem dolů (tam kde se při spaní na boku stačí spacák pod boky a rameny prakticky na nulu), takže překvapivě obrovský podíl na tepelném komfortu nese karimatka (a docela funguje pavlíčkovská kombinace jedné celoplošné karimatky a druhé krátké pouze pod trupem)
mám dva péřáky. jeden 3 sezoní Milet (nevím co za značku, dolní limit asi -5, ale v -5 už by ti v něm byla zima, leda být navlečenej v hadrech) a jeden z druhé ruky zimní Rákoska Eratic 1000, ten má dolní limit -14, to sem nikdy nezkusil, ale jinak kolem 0° a -5° co jsem zažil tak v teple.pohoda.
ten milet mě stál tenkrát necelý 4tis, Rákoska novej stojí 9tis, ale měl mám ho z druhé ruky. v létě ti bude v 3 sezoním péřáku vedro. čistě na léto stačí nějakej jetej duťák, aby sis neničil zbytečně peří. já mám doma 3 spacáky, ty co píšu + 15 let starej coleman a v tom jezdím na kalby přes léto...
Mám od Raka RIMO 850, dolní komfort by měl být cca -11,7 st, otestovala jsem ho hned na první akci, kdy bylo -11,3. Spaní bylo pod převisem na slušné nafukovače, v podstatě bezvětří. Bylo to dost na hraně, vyspala jsem se spíš díky přitisknutí ke spolunocležníkům. Takže pro mě je reálný spíš ten horní komfort (a nejsem tak úplně drobná žena).