Ahoj občasně dělám vejškovky a rád bych si pořídíl něco na slaňování místo osmy se samoblokující funkcí. Na stromech si lano obvazuju 2x kolem nohy a chytam do karabiny u steheního popruhu. Na stromech většinou nejsem v jedné poloze tak dlouho tak to jde.
Ahoj občasně dělám vejškovky a rád bych si pořídíl něco na slaňování místo osmy se samoblokující funkcí. Na stromech si lano obvazuju 2x kolem nohy a chytam do karabiny u steheního popruhu. Na stromech většinou nejsem v jedné poloze tak dlouho tak to jde.
Ahoj,
moc to s lezením nesouvisí, ale protože hodně horo/lezců má suunta, a já už dlouhodoběji uvažuju o koupě nějakých hodinek, tak se ptám tady na fóru:
- co si myslíte, je lepší si pořídit Suunto Vector za 4400Kč nebo radši si př
Potřebovala bych poradit oblasti, kam se dá vyrazit s velmi malými dětmi. Mám na mysli, že dítko má vlastní hlídání a nemusí zrovna trávit všechen čas přímo pod skalou. Oblast, kde jsou kromě skal i terény pro procházky s kočárkem, nebo místo, kde se dá v
Caute, kde se daji sehnat gumicky myslim ze od Singingrocku na exprdy? Ty stare zavarovacky uz mam v tahu a nejak si pamatuji, ze jsem zahledl nekde za slusny peniz origos gumicky (ne ale od Petzla, to je strasne drahy).
Ahoj občasně dělám vejškovky a rád bych si pořídíl něco na slaňování místo osmy se samoblokující funkcí. Na stromech si lano obvazuju 2x kolem nohy a chytam do karabiny u steheního popruhu. Na stromech většinou nejsem v jedné poloze tak dlouho tak to jde. Na fasádách už je to horší. Tam používám osmu ve "spalchovacím" režimu ale moc pohodlné to není a bezpečné taky ne, hlavně na starých vytvrdlých lanech :-(. Rád bych něco použitelnějšího. Nabízí se Gri Gri, Stop a Double Stop, Trango Cinch, a teď novinka od Petzla Rig. Máte s tím nějaké zkušenosti? Jaké používáte na vejškovky slaňovátko? Osmu používám z důvodu největší variability lan 8-13mm je naprosto ok, a to žádný jiný prostředek nemá... Ale pěkně to zpomaluje a není to úplně dle norem :-(
No pokud jsi někdy něco natíral tak jistě víš že to lano zatvrdne než dojedeš jednou dolu :-) Ptám se na zkušenosti těch co to používají k práci. Hodně jsem viděl používat toho Stopa a GriGri
Gri gri je jen na 11-12mm lana. Lano od barvy ber jako min jeden mm navíc! Já používám běžně i cca 11,5 - 12mm lana ale občas musím použit i pod deset a někdy i 13mm. Ze zvyku z hor jsem na vejšky používal reverso s prusíkem, ale na vejšky jsem si pořídil pravě tu osmu.
Cvakám ji ale do velkého oka na kříž (podobně jako do HMSky). Takže nikde nic kolem stehna neobvazuju. Pokud potřebuju popojet tak zatáhnu jen za malé oko ve kterém mám karabinu přes kterou mi lano 100% nepřeleze. Pokud se chytám někde do odsedky tak karabinu v malém oku procvaknu zkrze horní lano. Nevím jestli je to metodické ale funguje to. Klasicky přes osmu (cvakat do malýho) oka jsem snad nikdy nepoužil, protože když jsem poprvé dostal k dispozici osmu (rezavou ocelovou), tak jsem nevědel jak se správně používá a tak jsem zkoušel a zkoušel :-).
Teď už jsem viděl že to někdo ode mě taky odkoukal.. Jinak kamarádi většinou používaj tu Stopku v kombinaci s osmou na lana které na to nejsou vhodná.
Sice používám osmu, ale na vejšky mám VŽDY ještě záložní lano s ASAPem!!!
Ten Rig je snad jediné normované slaňovátko splnující normy pro Výškové práce. Chtěl jsem to vyzkoušet ale jestě jsem o tom nic nenašel.
Jinak Gri Gri není na delší slaňování a Stop se velice rychle opoužívá. Osmu na splachovadlo jsem dřív používal taky, ale v Rakousku na mě koukali nějak divně. Ovšem když jsme přidělávali na fasádu velkoformátové desky a byly potřeba obě ruce tak jsem opatrně splachoval přes repku nohou.
No já jen tolik co se nejvíc prodává. Na stromy si lidi hodně berou Riga od Petzlu a na dlouhé slaňování zase Indy od Singáče (je to v podstatě ta STOPka od Petzlu). Na osmách jezdí většinou jen brigoši a příležitostní výškaři, protože je to opruz a každý kdo zkusil něco jiného mi musí dát za pravdu. Normy splňují Rig i Indy.
Musim ti dát za pravdu. Bohužel se osma na vejškovkách vidí hodně, ale s výškovými pracemi v pravém slova smyslu to nemá nic společnýho.
Aby pak někdo zvládl pohodlně něco do "V" nebo se bezpečně a metodicky správně přecvakl, je problém.
Spíš by mnoha lidem pomohlo to, že by na ně někdo zavolal bezpečáka a začlo by se řezat: konce lan (staří), normované slaňovátka a chatače pádu, o sedácích ani nemluvě a přilby už úplně pominu... ;-)
Tohle by bylo na dlouhý povídání u piva...
No a ještě je potřeba podotknout, že jsou výškovky a výškovky. Pokud někdo chodí po rovné střeše a zaměstnavatel mu koupil něco pro jistotu, tak ať je klidně na prusíku. Lepší než nic. Ono ty jistítka nejsou jen o normách, ale i o obsluze a kolikrát jak to vidím, je pro ožralého zedníka stavějícího komín lepší prusík než třeba Rig ;o)
Hmm, teď nechci vypadat jako nějakej sabotér bezpečnosti, ale jaký je rozdíl mezi přecvaknutím z osmy a Rigu či Stopky nebo indyho?
Jedinej problém u osmy je ten že je dost nešetrnej k lanu a kroutí ho, dokonce ppri rychlejch sjezdech vypaluje lano do zkroucena. Ale to u vejšek neni problém protože tam se používají statiky silnějších průřezů a lano se nicí daleko více jiným způsobem, jakým je znečištění barvami a pod.
NA osme si mi líbí to že je z jednoho materiálu snadno zkontrolovatelná. Taky ji nevadí znečištěná a ztvrdlá lana. A je imuní vůči různým průřezům lan. Použít se dá cokoli.
Kdysi jsem slaňoval na nějaké české variantě tý stopky a na 12mm jsem se s ní těžko hnul na kolmé stěně. Pak jsem použil lano něco pod deset a bylo to zas nepřiměřeně rychlé. Osma jede furt skoro stejně a proskakovaní o kterém jsem tady teď někde četl se nekoná. Je to naprosto plynulý sestup (ale bacha na hranatou osmu).
Do hor bych ale za osmu zabíjel, tenká dlouhá zkroucená lana které se v mokru a mrazu snadno seknou jsou dost velkou hrozbou.
Na slanění používám jen osmu s lanem založeným tak, že lano se samo vůbec nehne. Při popojetí můžu plynule sjet třeba jen o pár cm. Navíc je karabina cvaknutá do malého oka, takže žádné "nestandartní" použití jako u splachovadla. V jednoduchosti je síla!
Lano do osmy založím klasicky a navíc udělám ještě otočku kolem "krku". Karabinou procvaknu malé oko a fous vedoucí dolů (to aby se ta otočka navíc neodmotala). Pouze na uplně novém tenčím laně jsem musel chvíli dělat otočky 2. Pro pohyb je třeba lano do 8 postrčit, jinak drží. Nevím jestli je mé vysvětlení dostatečně. Zájemcům pošlu foto.
Jedinej problém osmy je, že nesplňuje normu. Snad ani nejde blbě založit a když je potřeba, dá se jet na dvou lanech. Prusik je v případě 6mm smyčky asi nejpevnější a hlavně drží v obou směrech. Jinak u klasických výškovek je dobrý jet na statice a jistítko mít na dynamice, ale to je snad jasný...
Jediný a největší problém osmy je, že není samoblokující, proto při použití bez prusíku hrozí pád. Jednoduchý model: zablokuješ osmu, odlehčíš (osma se odblokuje což není takový problém) a po zatížení letíš dolů. Proto v životě toto jistítko neprojde normou na výškové práce. Není soběstačné a vyžaduje zvýšenou pozornost a koncetraci.
Přesne! Až budete dělat něco speciálního a budete se muset hejbat o pár metrů vejš a níž celej den, tak budete osmu házet do údolí. Ve 30 stup. vedrech a nátěrech syntetikou budete rádi, že budete mít blbuvzdorný ID.
Ad. jistící lano dynamika; Normálně by se mělo používat statické a od zachycovače pádu k sedáku vede trhačka či jiný článek dynamicky brzdící pád. Může se použít dynamika, ale z praktickýho hlediska jsem to neviděl nikde. Od převazování po převěsy v lanech...
ID je možná blbovzdorný , ale má osobní zkušenost - 5 měsíců práce s tímto zázrakem - zvětšení vůle na hlav.ose / ovladací páka / - posláno do Vertikalu a pak do Petzlu - odpověd do měsíce / vyřadit / opotřebované - nebezpečné !
Beru , pracuje se - opotřebuje se , ale za tu cenu ! výkon / cena !? - dost špatné.
Makám dál na StopPetzlu a každej rok beru novej - za těch 19 stovek to stojí .