Kamarádi z Nového Zélandu chtějí přijet na lezení k nám do Čech a potřebují průvodce. Existuje průvodce kteroukoliv oblastí u nás v ČR také v angličtině? Případně kde se dá pořídit.díky
Ahoj, víte někdo, jaká je aktuální možnost spaní pod stanem na Wilder Kaiseru? Kolem parkoviště u Griesener Alm, nebo u chaty Stripsenjoch.
Díky za info Vláďa
Ahoj lezci, poradíte mi nějaké pěkné cesty se spoustou smyc obtížnost VIIc-VIIIa někde v tisé a okolí. Koukal jsem i tady pár tipů mám, tak to chci porovnat. Děkuji lezbě zdar.
Zdar, odpadlo nám několik účastníků výletu na Gran Paradiso a nakonec jsme zůstali na auto jen dva. Jedeme zítra (2.7.) a návrat v noci ze 7. na 8.7. Nechcete se někdo přidat?
Zn: podělíme se o náklady na naftu/mýto.
Ahoj dneska mi vypad kámoš stim že mi na dva tydny pujci bouldermatku (zítra odjíždim) tak se chci zeptat jestli by něldo z pardubic nepujčil nebo neví kde se dá pujčit... Díky za odpověď pokud někdo ví tak mail: kopecek2@gmail.com nebo ICQ: 338935449 neb
Ahoj, máte zkušenosti se spojením Soči, příp. sjížděním jiných blízkých řek a lezením v okolí? Tzn. jaké tam jsou skalní oblasti, příp. odkazy na průvodce. Dík
Kamarádi z Nového Zélandu chtějí přijet na lezení k nám do Čech a potřebují průvodce. Existuje průvodce kteroukoliv oblastí u nás v ČR také v angličtině? Případně kde se dá pořídit.díky
Novej pruvodce na Kozelku ma par stranek v anj, ale spis takovej prehled o oblasti, info o cestach je zase jen v cj. Pruvodce na petrohrad je taky tak, ale tam zas neni tolik textu k bouldrum a je vic delanej aby se vyznali i cizinci... jinak se da na lezci najit cesko anglickej slovnicek.
Na pisky se daj dobre sehnat pruvodci v nemcine. Vic nevim..
Pokud chce někdo z daleka přijet do Čech lézt, tak jediné co má smysl jako cíl je písek. Žádné jiné lezení, které by bylo zajímavé ve světovém srovnání, tu prostě není. (Krasomilci ap. nechť se nezlobí, ale je to tak. Všechno ostatní je i jinde.)
A pokud někdo ještě nikdy na písku nelezl, tak vzít do ruky průvodce, byť v jeho jazyce, a bez dalšího se vydat cest je dost bezpečná cesta k průseru.
Závěr: (tištěného) průvodce bych vůbec neřešil. Domluvit se s někým znalým a živého průvodce s sebou. A až se otrkají, bude jim stačit i ten v češtině :) /Kromě toho, platí, že na dost oblastí existují německé průvodce, jak se tu píše./
Na Hrubici, na Příhrazy, na Drábky a částečně i na Prachov jsou dokonalé nákresy, na které nemusí umět česky ani kváknout. Jen by se jim mělo na začátku říct jako že smyčky ano, frendy, déšt a maglajz ne.
Kvůli nepískům (Kozelkáři a Krasomilci prominou) se výlet přes půl zeměkoule opravdu nevyplatí.
V angličtině a několika dalších jazycích (i s češtinou) existuje atlas lezeckých oblastí světa, kde je i kousek Čech. Název a vydavatelství bych musel hledat, bílé desky s barevnými obrázky a vlaječkami. Jsou tam základní informace o charakteru lezení, jak daleko je to od auta a jak je to odjištěné a morálové:)
...taky je tam uvedeno kde sehnat průvodce na jednotlivé oblasti a další informace,...
EUROPE Sport Vertical, freytag&berndt 2002:
http://www.horoknihy.cz/ index.php?cPath=2_11&main_ page=product_info&products_id=172
V angličtině téměř nic není, myslím že jen Kozelka se základními informacemi ale těch pár stejných výrazů v popisech cest se můžou naučit cizinci stejěn jako mi jinde. Pak bouldery Petráč, 2x výběr Český Ráj, výběr Adršpach a atlas světa. To je asi opravdu vše. Pokud by vládli němčinou, přínosem by jim byl možná pohled cizinců na tuzemský lezecký styl, základní informace, nebo seznam vybraných cest.
Mimo češtiny se u nás vydávaly první průvodce v němčině na začátku minulého století, pak dlouho dlouho téměř jen česky. Z novějších věcí se dají sehnat téměř celé severní Čechy v němčině (písky), např. Bellmann, Kittler, nebo Pádlo (Labák 2009,... od Dubských skal až po Jetřichovice). Jinak německy psané trošku starší průvodce jsou tyto: Sušky (Dürre Felsen) vydal Hejtmánek v němčině 1993. Schöne Routen Böhmischen Paradieses, Jiří Šťastný, Pavel Hendrych, 1991. Lužické hory 1988 a Žďárské Vrchy 1987.
Čtyřjazyčnou publikaci: Český ráj - vybrané stěny, vydaly Alpy, Jiří Novák 1992 (Č,A,N,I). Co se týče Adršpachu tak si teď nejsem jistý, ale možná je vícejazyčný ten výběr 500 cest. Nějaké tenčí sešity bych mohl nameilovat.
Adršpach, Křížák, Teplice:
Ausgewählte Klettereien in Adršpach und Teplice / Selected Climbs in Adršpach and Teplice, Pavel Lisák, JUKO 1993. Základní informace, mapy, plánky, spousta nákresů, popisy sektorů, fotografie, dokonce přeložené i reklamy. Jednodušší názvy cest navíc přeložené (slova typu hrana/kout/komín v překladu mluví za vše), některé cesty doplněny popisy (odbočky, traverzy, atp.).
Jinak web sklaních oblastí lze spustit i v jazykových mutacích.
Za zmínku stojí také Climbing areas in the Czech Republic (Žaket 2005), je to známá mapa lezeckých oblastí ČR, tahle mutace je v angličtině (legenfa a úvod anglicky + německy + francouzsky). Jsou tam základní informace o našich nejvýznamnějších nepískovcových a pískovcových oblastech, lezecké stěny a školy, mapy sklaních měst, typy na konkrétní lezecké průvodce, termíny lezení, počet a klasa cest.