Všetkých upozorňujem na zákaz lezenia v oblastiach Súľova a Manína. Prečítajte si výnimky
povolené k lezeniu na www.hkmanin.sk
Lezenie je tu silne oklieštené, tak to dodržujte, aby aj to málo po roku 2004, keď výnimka skončí, nezrušili. Ap
Kdysi jsem kdesi četl, že každá karabina má mít atest UIAA. Mám doma karabiny Mammut a Faders a ty mají označení CE (Faders - CE 0120, CE 0123, Mammut - CE 0335). Dá se někde zjistit (internet, knihy, ...) co to konkrétně znamená? Jaký je rozdíl mezi norm
Ahoj, docela by mě zajímalo, co si myslíte o porovnávání těchto druhů přelezů. Nedávno jsem dokonce zaslechl, že PP 7b+ je pořád ještě víc než OS 7b. Můj názor je že to je dost velká blbost. Nejtěžší OS na světě je 8b až 8b+ a nejtěžší PP přelez 9a až 9a+
Vidíš Pavle, nikdo ti adresu nedal a je to průser. Výrobci nás prostě mají za znalce. V návodu k půlce nemáš k tomuto klíčovému problému ani prd kromě obrázku dvou karabin, každá s lanem zvlášť, vedle sebe. Taky jsem to poměrně dramaticky řešíl. Nejprve jsem málem parťáka Prvouka strhl z plotny, když jsem mu nebyl při jištění HMS schopen povolit jen jedno lano. Ten mě měl za několikanásobného blba. V Hudy poradili, kup si jistítko co má dvě vedení od Pezla REVERSO. To funguje skutečně skvěle. Lana se nemotají a v pohodě střídavě povolíš-dobereš (klidně dva lidičky). Pozor na tření. Je dobré mít rukavice a jistit přes dvě HMS (v horách jsi poněkud těžší). Poradím Ti a myslím, že správně. Půlky nejsou na skalku nebo na překlišku, ale do hor, kde je málo nejtů a lezeš volně. Tedy rázová síla do jištění by raději měla být minimální. Pak je opravdu potřebné věst každé lano jinou cestou, a to obzvláště v místech, kde hrozí pád přes hranu nebo řez. Současně není možné udělat odlez deset metrů a nepoužít druhé lano. Někdy (většinou) se dá odjistit pouze v jednom místě. Dáš třeba poslabší vklíněnec nebo pofiderní frend. Vedeš jím buď jenom jedno lano, to když máš druhé lano v jištění v rozumné (myslím tak do 5 metrů) vzdálenosti pod sebou. Lana se tedy někdy sejdou a potřebuješ obě dát do jištění a dokonce obětuješ drhnutí. Proč ne, ale pozor! Nikoliv v jedné karabině. Dám prostě dvě karabiny a vedu je poctivě až do konce délky odděleně. Přetavení třením v jedné karabině nepovažuji za nejhorší problém, ale více vadí nárůst rázové síly při vedení obou pramenů spolu. Eliminuji tedy obě rizika a maximálně využiju to, proč jsou půlky pro brutální cesty v neodjištěných cestách v horách vyvinuty. Toť vše. Ano, je to náročnější na materiál a na čas. Ale něco za něco, jak se s oblibou v našich diskusích uvádí. Lepší bezpečí při pádu za čas, materiál a váhu. Co tedy dodat? Už bych se bez půlek do hor nevydal. O slanění na celou délku ani nemluvím.
Ahoj Pravouk
Kdyz uz je tu debata o pulkach, tak se chci zeptat, jak pri jisteni pomoci dvou HMS delate, aby se karabiny navzajem nedotykaly? Ja to delam pomoci dalsiho pretoceni na smyci standu a kazda z karabin je v jednom z nich. Jen nevim, jestli je to zrovna nejlepsi zpusob.
Pulky pouzivat zasadne soucasne! Jak zatnuti, tak povoleni! V prvom pripade si striknes do kalhot jen pulku hovna nechtene a v druhom chtene. A na Petraci jen po Leve pulce! Karma taktez!
Vzdycky kdyz jsem se snazil cvakat to oddelene - kvuli treni, byl z toho akorat peknej vopruz. Lana pak nejsou stejne dlouhy, musis jedno dobirat - to znamena to druhy pustit apod. Pokud to je mozne cvakam vzdy dohromady.
tenis
Kvůli tření mezi prameny není dobré v jedné délce chvíli cvakat půlky společně a pak odděleně.
Dále půlky se můžou jako dvojčata použít bez problémů tehdy, když celková rázová síla od nich nepřekročí 1200 daN. A jak to zjistit? Mno, nejlepší je, když to udá přímo výrobce (prostě provede nestandartní pádovou zkoušku svých lan, kdy s půlkami zachází jakoby to byla dvojčata). Pro česká lana z Lanexu Bolatice tě odkazuji na článek v Montaně plus, podzim 2000, str.14.
Přibližně jde zjistit společná rázová síla obou pramenů půlek tak, že hodnotu rázové síly jednoho pramene vynásobíš dvěma - protože máš dva prameny, které používáš dvojčatově. Ale pozor, je tu nepřesnost, protože jeden pramen půlky se zkouší závážím 55 kg. Kdežto regulérní dvojčata se dvoupramenně zkoušejí 80 kg závažím.
T.
Já pro cvakání půlek společně do jištění nevidim důvod (teda kromě psychiky ;-). Ztratíš tim jejich hlavní výhodu, kterou mají oproti dvojčatům. Když už, tak je musíš cvakat společně do VŠECH jistících bodů!! V případě střídání (tu obě, tam jedna..) hrozí při pádu přepálení lana.
dle meho nazoru lze lana pouzivat jako dvojce tj cvakat je do vsech bodu postupoveho jisteni, cimz se ale prijde o hlavni vyhodu pri cvakani stridavem, tj o to, ze kazde lano jde jinou cestou a tim pri padu prvolezce minimalizuje riziko riznuti obou lan o hranu, pise se o tom v prvnim subrtovi a myslim i v jisteni je jistota
asi bude teoreticky hrozit přepálení lana, ale ještě jsem neslyšel o tom že by to v takové situaci v praxi nastalo (myslím tím samozřejmě že na obou lanech je tentýž člověk a nemyslím tím kraviny při návalu v cestě). samozřejmě používání devítek vyžaduje přemejšlení.
osobně si teda nedovedu představit necvaknout obě devítky do jistícího bodu při vyhlídce na desetimetrovej odlez do plotny bez možnosti zajištění. asi úplně nejvíc košer by bylo vedení každé devítky v jíné karabině/expresce.
Chlapi, proč by se potom vyráběli dvojčata? myslíte jen ohledně váhy? Ne. Půlky jsou prostě spočítaný na to, aby se cvakali zvlášť. Na to jsou i testovaný a pokud nechcete překročit rázovou sílu, tak to tak i dělejte. Přetržení je sice jen teorie, ale... Navíc, jištění dvou lan v jedné osmě, to určitě nedělá dobrotu (přepálení) a neni to pohodlný, taky jsem to dělal:-)))
K co napsal Maty bych doplnil jen několik osobních praktických zkušeností s používáním půlek: Při sřídavém cvakání lana líp "chodí" a tolik netáhnou, zvlášť tam, kde se leze přes nějaké břicho, převis, traverz apod. Cvakat půlky je třeba se naučit a je u toho potřeba trochu zapojit hlavu (lana se nesmí křížit, jinak drhnou atd.). Na jištění určitě používejte nějaké jistítko, které vede lana odděleně (osobně používám kýbl nebo Magic Plate), líp se pak dobírá a nehrozí přepálení lan při pádu.
no jasně že můžeš. někteří teoretici sice tvrdí, že by současné cvakání půlek mohlo vyvolat větší sílu při zachycení pádu, ale v praxi je vždycky jedno lano o trochu víc povolený. a taky jistíme dynamicky a s prokluzem, a u hmsky, osmy nebo kyblíku pád s větším faktorem a silou ani bez prokluzu chytit nelze.
Záleží od situace a cesty. pokud lezu zleva doprava a zprava doleva, tak se střídavé vedení lan zatraceně vyplatí, samozřejmně pokud mám na délku dvě jištění, pak ztrácí střídavé vedení smysl a navíc to jedno lano pak přefiknu jak malinu....
Jako vše, je to o situaci zvyku a zkušenostech.
Správně použité střídavé cvakání rozhodně život usnadňuje.
Radek