máte s těmahle friendama někdo zkušenosti? Docela mě zaujali asi proto že jsou dvouosový. Kde se dají sehnat? Plánuji si nějaký kupit a tyhle mě fakt zaujali případně mi doporučte něco jiného....
http://www.rockempire.cz/product/axel-54/
Prosím, nepoužívejte v databázi oblast s názvem Arco (teď tam byla opět spousta lezců a podle toho to i vypadá).
Pokud vím, žádná tamní oblast se tak přímo nejmenuje (je to spíše poloha: Itálie - Arco, a mnohdy ani to není přesné). To, že se hovoro
Tak jsem vám šel kolem skály a čumim jak puk: vejška jak sviň, v půlce skály chlap, od prdele mu vedl někam dolů provaz a celý to bylo strašně vysoko. nevíte někdo, o co šlo? Jakože odkud přišel, co to bylo zač a kam to lezl?
cus, dneska jsem šel procházkou drábskejma světničkama a co nevidim, banda bláznů tam měla natahaný lana mezi skalama a chodila po nich, vysoko jako sviňa, nevíte o tom někdo něco víc? čuměl sem na to jak puk
Reaguju na článek ohledně použití jistítka Mammut Smart.
Pro nás všechny je určitě dobré,když se dozvíme o slabé stránce nějakého materiálu.V poslední době je těchto pomůcek čím dál více.Čím více se těchto informací k nám dosta
Zdravím,
nemáte někdo zkušenosti s pobytem na skotské Vysočině? Chci tam udělat během dubna a května příštího roku "survival", resp. projít Skotsko křížem krážem se psem a uvítal bych třeba pár rad, co se týče jídla s sebou, oblečení, vyb
Prosím, nepoužívejte v databázi oblast s názvem Arco (teď tam byla opět spousta lezců a podle toho to i vypadá).
Pokud vím, žádná tamní oblast se tak přímo nejmenuje (je to spíše poloha: Itálie - Arco, a mnohdy ani to není přesné). To, že se hovorově říká - jedeme do Arca (a každý už ví kam), ještě neznamená, že tam ty oblasti nemají své názvy. Systém databáze: sektor - oblast - poloha, není zas tak složitý a ještě nějaká ta kolonka pro lepší určení již snad brzy přibude.
Díky, na nový rok jsem Itálii urovnával a už je to zase rozbordelený:)
Pokud někdo neví jak se nějaká cesta jemnuje (kdekoliv), zkuste alespoň popsat kudy vede, vedle čeho, kolikátá zleva, číslo z průvodece, typ a počet jištění,... Jinak to může namísto toho, aby jste za pár let vzpoměli co jste lezli, dopadnout tak, že cestu prosloučíme s nějakou již upřesněnou cestou v podobné klasifikaci, nebo jí smažeme jako nesmysl a tím pádem budete mít údaje ve svém deníčku zkreslené. Děláme to výjimečně a s citem (pokud je koho, tak se napřed pracně optáme na upřesnění), ale můžete si za to sami.
Opět děkuji všem, kteří nám zasílají opravy, nebo upřesnění v meilech nebo komentářích. I těm, kteří zadávají cesty a své přelezy i poznatky do databáze - toho se rozhodně neobávejte. Z těch "největších" jsou aktuálně v databázi opravené např. komplet Jizerské hory (poloha) a jednotlivé tamní oblasti, sektory i cesty. Další lezecké oblasti i jednotlivé cesty a duplicity opravujeme průběžně.
No v Nagu např. jsou cesty se jmény "Noname 3" apod., aspoň to tak stojí v průvodci, čili pokud myslíš tohle, nemusí to být nutně důsledek lenosti deníčkáře, ale spíš malé fantazie autora toho kvaku (zlatá "Stará cesta" na.. proti "Noname 4")
Vím, pár průvodců jsem už v ruce měl. Pokud jsou v nějakém sektoru třeba 3x, 4x Noname/Senzanome/Ohnenamen,... za 6b a podobně, tak se těžko pozná kdo jakou lezl, ke které vlastně patří komentáře,... To číslo v názvu bezejmenné cesty věc samozřemně řeší a upřesňuje, ale každý to tak nepíše. V databázi jsou stále cesty nebo sektory s názvem "?" a podobně, bez bližšího popisu, které zařadit opravdu nelze - tak ty myslím. Stačí připsat např. nástup vpravo od Čertíka Bertíka a už všichni vědí. Vymýšlet názvy cest nelze, to by měli samozřejmě dělat autoři a pak místňáci podle toho jak starým cestám říkají mezi sebou.
Ahoj,
mozna je to uplne mimo...
Neni uz na case pridat kolonku s GPS souradnicema?
Parkoviste, pristupova cesta, sektor, cesta, ... Dneska uz zacina mit GPS-ku kdekdo a navigace je pak o dost snazsi. ... jen takovy namet na rozsireni.
Dik,
Honza
V horní liště si klikni na MAPY. Jsou tam oblasti, parkování i sektory. Z map se dostaneš do databáze cest, z databáze cest do průvodců. V nich je popis oblastí a mapka. Obráceně to zatím není propojené.
V terénu se můžeš k mapě krátce připojit přes mobil s GPS a ten tě dovede až ke skále. K dispozici jsou lezecké terény z celého světa a ještě k tomu v našem rodném jazyce. Pokud něco chybí, můžeš poslat informace a doplnit to. Vše je ve vývoji a už se to tady několikrát řešilo.
Nevim jak je to v Arcu ale obecne je v tomhle tady na lezci bordel. Ve svy privat tabulce mam jasne: Zeme-Oblast-Sektor-Cast sektoru(-Cast casti-...). Treba Petrohrad je tady podle me blbe, mozna je to stejny jako to Arco. Oblast je Petrohrad a Mlynsky vrch je jen sektor v oblasti Petrohrad. Na lezci je Mlynsky vrch oblasti. Stejne muze byt Nago sektorem v Oblasti Arco, ale to zalezi jak jsou koncipovany pruvodci. V Petraci tu na lezci by se to dle myho melo zmenit.
Ty kolonky pri zadavani cest nejsou asi jasny, zcela zmatecny okynko je "poloha"! pokud to my byt zeme, v ktere se cesta nachazi, necht se jmenuje Zeme nebo Stát. Takhle to nekdo pouziva jako zeme a nekdo si vymysli nejake nove polohy :)
Rad bych si treba nechal ukazat vsechny cesty v konkretnim state, treba norsko, ale nejde to, protoze lidi si pri zapisovani cest navymysleli ruzny polohy.
OK, budu rád i za další typy.
O Petrohradu vím, dojde na něj, stejně i na podoblasti v Tisé a okolí. Tatry - to je velký problém,.... Nový pořádek-nepořádek přinese jistě i průvodce na Moravu, to je ale s každým významnějším průvodcem. Třeba pojem Petrohrad versus Jesenicko se také vyvýjí, imho ty bouldery nejsou jen u vesnice Petrohrad. Mlýnský vrch je oblast Mlýnský vrch.
Dost věcí je zatím řešeno v databázi přes pomlčky, jak v oblastech, tak i v poloze. Co se týče té polohy, tak většinou jde filtrovat podle států a pak zejména u nás podle zažitých krajiných celků, nebo skalních celků. Jednotlivé země určitě přibudou - vydržet, vydržet, je to připravené. Stejně tak budeme mít i lepší nástroje na přesouvání položek v databázi na své místo. Samozřejmě to má i své pro a proti, jestli teď dokážu najít a zařadit cetu chybně zadanou ve třech kolonkách, co potom až jich přibude a kolik klikání nebo přemýšlení jak a kam to zapsat to bude při zapisování nových cest - ale i to se tuším nějak systémově zjednoduší.
Ten nepořádek zas tak velký není, vždycky se dá nějak chytit podle cesty, nebo oblasti a ty největší úlety a významné oblasti se snažíme řešit, drobné chyby opravovat také.
Ještě pořád "vznikají" i u nás a všude ve světě nové skály a oblasti, někde je potřeba víc rozmělnit pojem oblast, nebo poloha, jinde je zase zapotřebí více třídění sektorů a podsektorů.
Ani třeba na skalních oblastech to není také úplně ideální a nejspíš ty oblasti nikdy nebudou postavené na stejnou ideální rovinu, jelikož jsou některé velké a některé malé. Např. jeden masiv, kolem kterého desítky/stovky kilometrů není nic (tam pak zbývá spousta prázdných kolonek mezi oblastí a cestou) a pískovcová oblast, kde jsou stovky věží a je tam potřeba pro lepší orientaci jednotlivé skály několikrát seskupovat.
Pracujeme s tím co máme, je to dost slušný a bude líp;)
Verim ze mame vesme stejny nazor na vec :) Ovsem pro me nebude Mlynsky vrch (aspon co se tyce bouldru) nikdy samostatna oblast. Vzdy to bude cast oblasti, v ktere jsou dalsimi castmi napr. Pod hradem, Brana, apod. Jsou to jednotliva mista ve velke celkove oblasti :) Jestli celou oblast budem nazyvat Petrohrad nebo jesenicko je uz jina starost. A pokud se mame shodovat s mistnimi pruvodci, z kterych opisujeme, musime tuto oblast nazvat Petrohrad. Toto uz nema co delat s nazvem vesnice Petrohrad, bavime se o nazvu oblasti, tvurce oblasti a pruvodce to proste pojmenoval Petrohrad a hotovo. Lezec bud bude informovat a shodovat se s temi pruvodci, z kterych lidi opisuji sve vylezene cesty, nebo bude konkurovat svymi novymi nazvy a budou vznikat duplicity a vsichni budou zmateny, kord nemistnaci.
Arco (at to slovo je nazvem pro neco nebo ne) je diky tamnimu pruvodci zcela jasnym oznacenim pro celou oblast ci polohu.
Nedavno jsem se o podobnych vecech bavil s Jirkou Sikou a vim ze nektere oblasti tady na lezci vznikali treba jeste pred vydanim tisnenych pruvodcu, ale i tak by se potom melo dospet ke stejnym oznacenim, minimalne pro verejnost to bude prinosne.
Vim ze delate kus prace a dik za to, nenechte se odradit. D
spousta prázdných kolonek mezi oblastí a cestou neni na skodu, je to zcela pochopitelny, kdyz je oblast mala. Kdyz budem vyplnovat kolonky odshora (zeme, oblast, sektor..) vyplnime jen co je potreba a zbytek preskocime az k nazvu cesty :)
Jasný, jasný, rozumím, rozumím.
Cíl máme všichni stejný - vyznat se v tom a ne se s tím trápit.
Stále se to mění podle nových průvodců, takže i dál je snaha dělat to líp, apropo nemálo jsem toho už ručně překopal, no problemo.
Petrohrad je kapitola sama o sobě, ale ono se to také vyvrbí, čas vždycky pomáhá;)
spousta prázdných kolonek mezi oblastí a cestou neni na skodu, je to zcela pochopitelny, kdyz je oblast mala. Kdyz budem vyplnovat kolonky odshora (zeme, oblast, sektor..) vyplnime jen co je potreba a zbytek preskocime az k nazvu cesty :)
Pravděpodobně první průvodce na Petrohrad, nebo jeden z nich je: Terra inkognita, Horolezecký průvodce po méně známých terénech SČ a ZČ kraje (Oldřich Löw, Vladimí Kašpar, cca 80. léta). V tom průvodci jsou i skály, které téměř nikdo nezná a neleze. Seznam našich průvodců je k vidění na webu SO, k dotlačení databáze literatury na lezci zatím nenacházím čas.
Dalším průvodcem je: Jesenicko (Petr Resch, cca 2000). Dříve se v šírém okolí Jesenice u Rakovníka lezlo (troufnu si napsat coby přespolní) převážně s lanem. (Rejpnu si - s tou historií je totiž trošku potíž, neb ne všechny české průvodce jsou datované, podepsané, či uvádějí jména autorů - což je pro historiky či sběratele docela oříšek.) Jesenice bývala také významnější rekreační oblastí než dnes, hlavně přes léto, potoky se spoustou dětských táborů atd., po revoluci měl dokonce Saša v Jesenici VHT cestovku a lezecký obchod. V Jesenici se každý rok koná také cestovatelský festival. Apropo Jesenice jsou v Čechách asi 3 nebo 4 a hlavně neplést s Jeseníky, ty jsou zase jinde:)
Odtud tedy pramení poloha Jesenicko. Vskutku se jedná i o skály daleko od Petrohradu a dle mého nedůležitého názoru lenost boulderistů a lezců v pojmenování i vědění způsobuje opět to, že se říká: "jedeme lézt do Petrohradu". A tak bláhově přisedám do auta a cestou se dozvím, že vlastně polezeme na Mlýňáku, Vlčím kopci, nebo úplně jinde. Na druhou stranu když se jede na Kapucínky, tak se říká na Kapucín nebo na Ležky, (za nimi je onen Mlýňák), a ty jsou mezi Mlýňákem a Petrohradem - což? Ono je totiž "říká se" a "říká se" - záleží kdo říká;) Tak tedy nevím, jestli je někdy vhodnější přizpůsobovat psané mluvenému, či lépe číst. Krom toho poloha Jesenicko zahrnuje také i ty oblasti kde se leze s lanem - Vlčí kopec, Petrohradské skály, Kapucínské skály (v nich je dnes mnoho vysokých cest vysólovaných bez lana, některé v závodní motivaci, některé i s úrazy kotníků).
Bohužel Petr Resch další dva průvodce nazval Petrohrad (viz také např. světoznámé boulderingové klání) - a tady je ta chybějící kolonka. Vezmeme-li v úvahu, že tam máme ještě skupiny skal a kamenů typu Větrná Hůrka,... A pojem sektor si schováváme pro jednotlivý lezecký objekt.
Zatím jsme tedy uživatele databáze nechali vědomě Jesenicko živelně zaplňovat cestami s tím, že se to vyřeší později. Nyní bych si tedy konečně mohl třeba já ukrojit trošku času místo ohavného tréninku na překližce či randění a dát to dokupy;)
Nynější poloha Jesenicko by měla obsahovat (zatím - viz padání 2011 a 2012) následující oblasti:
Kapucínské Skály
Vlčí Kopec
Petrohradské Skály *(pro lano)
Petrohrad - Větrná Hůrka
Petrohrad - Pod Hradem
Petrohrad - Hřbitovní Kameny
Petrohrad - Josemit
Petrohrad - Podzimní Věž
Petrohrad - Vyhlídková Skála
Petrohrad - Brána
Mlýnský Vrch
Žihelsko
Kosobody
Bukov
I snad ještě něco od Löwa - až to někdo odkvakuje a zapíše.
- čímž pádem tam budete mít i ten Petrohrad a budeme mít všichni radost. Ostatně takhle je to i v posledním průvodci (Rešík/JirkaS, 2009).
To lano a bouldermatka se někde možná trošku tluče, ale to chvíli počká.
A co na toto vrchní Petří guru?
A co dvorní kreslíř?
Navrhuju to zatím lehce poupravit takhle, to tolik nebolí, není to žádný velký přesun a až někdo důležitý řekne je to jinak, třeba to bude jinak.
Ha, nebude to lehké a hned, to musíš ty Jirko si rozhodnout. Největší úlety odseparuju, jenže v průvodci jsou tu i podoblasti a celé bych to rozházel. Uživatelé mají můj obdiv, že si zapisují cesty ve stejném sektoru ve dvou oblastech a nepřidávají tolik duplicit:)
pride mi to spatnej system. Dal bych to zcela systematicky - ZEME (italie) - OBLAST (Arco nebo nejakej jinej nazev treba udoli, neznam to tam, stezejni jak je to v pruvodci, a promin Martane, ale ted koukam na pruvodce a je i pojmenovan ARCO, takze to vidim jasnej nazev oblasti) - SEKTOR nebo CAST OBLASTI (Nago) - CAST SEKTORU (sektor Massi) - PODSEKTOR - ...
Rozhodne by melo byt mozny nechat si vyjet vsechny cesty v oblasti Arco, coz dle vaseho systemu mozny nebude, protoze slovo Arco neikde nefiguruje. Stejne se tu opisujou pruvodci tamnich oblasti a mistnich autoru, tak se drzme i jejich pojmenovani nejen u cest.
To je jen rozdíl v chápání. Arco je zprofanované. Je v Itálii, většina lidí průvodce na Arco má a lezení si tam najde. Jedu do Arca, znamená asi něco jako jedu do Jižních Čech, akorát je Itálie trošku větší než Čechy. Název průvodce, obzvlášť velkého ještě nic neznamená. Průvodce je vodítko, které na papíře dává systém kde ta a ta lezecká cesta je, ale ten systém vlastně v terénu i na skalách už sám o sobě je.
Zkus si zadat v databázi oblast Sasko - taky nenajdeš, protože je to prostě poloha.
Až vyjde průvodce na Moravu tak taky nebudeš hledat oblast Morava. Mohl bych pokračovat. Stejně tak cizinci hledají stejně velké celky skal i v jiných zemích než doma.
Roviště je lezecká oblast, Massone je lezecká oblast, Nago je lezecká oblast, Hlubočepy jsou oblast, všechno oblasti s různými parametry (Černolice x Tisá,...).
Arco lezecká oblast není, je to název města, název průvodce, ale ne oblast.
Chceš-li najít Arco, půjde to zatím podle polohy Itálie - Arco a dalších několika málo názvů tam. I v průvodci na Arco najdeš základní rozdělení Arco, Nago Torbole, Pietramurata, Rovereto - Trento, Sarche,... Dá to hodně práce, ale neboj, urovnám i tohle, aby se při zapisování cest dalo chytit podle toho co už je zadané a dobře se Ti hledalo;)
Ještě asi dodám, že to Arco jsem si nevymyslel. Při tom škatulkování jsem vzal v potaz všechny názvy sektorů a oblastí, který tady okolo Arca byly zadaný a přiklonil se k většině a zabehlému systému. Někdo psal Nago jako oblast a někdo jako sektor a podobně. Když to bude na jednom stejním místě, půjde to používat, nebo i celé vzít a přesunout. Jestli to celé bude někdy jiank bude to jinak.
Každej zapisovatel se někdy utne, ale kdyby bylo víc lidí při připomínkování cest aktivní jako Danny, šlo by to hlídat líp:)
IMHO je systém "sektor - oblast - poloha" nastavenej v principu dobře, uživatele jsou na to zvyklí a dobrá změna je co nejmenší změna. Jen bych přidal kolonku "stát" a do tabulky bych uved příklady použití, tedy: "stát" - Itálie/Slovensko/Německo, "poloha" - Arco/Vysoké Tatry/Sasko, "oblast" - Nago/Nakost zmrzlá dolina/Bielatal, "sektor" - Dolní Kvaky/Severní stěna zmrzlého mnícha/Malá Herkulova věž. Sice by se občas ještě jedna kolonka uživila, ale většinou by přinesla spíš zmatek.
Pokud se bude nekdo trapit s vyvojem databaze, je taky k nezaplaceni, pokud nektere veci jdou pouze vybrat z listboxu, byt s moznosti pridat dalsi polozky. Jinak se stane, ze stejnou oblast naleznete v Čechách, Czech republic, cechy, ceska republika ... podle kreativity zadavatele a jakykoliv nadrazeny filtr je pak na prd. Toz to jen tak, s cim sem se uz jinde trapil sam. Drzim palce a preju hodne sily s vyvojem a upravami. ;-)
Honza
Nějak mi to nesedí. Pro české oblasti je používáno přiblížení poloha: broumovsko,Český Ráj oblast: Adršpach, hruboskalsko
ale pro zahraniční poloha: Itálie oblast: Nago
Přijde mi to hodně zmatený, přimlouval bych se za sjednocení terminologie a rozdělení, jak je tu navrhováno, tj. oblast: Arco atd. Proč by tento systém měl být nastaven jinak pro domácí oblasti a jinak pro zahraniční ? Není v tom pak pro lidi zmatek ? A nebo přidat kolonku země, tj. :
ČR / Český Ráj / hruboskalsko / ...
Itálie / Arco / Nago / ...
No kolonku zeme (stát) bych pridal urcite. Jestli pribude i dalsi kolonka na podsektor, jen dobre. Kolonka země, může být jen rozevírací (výběr), kde budou všechny státy, ČR tam muze byt defaultne, at se to nemusi porad hledat. Pak lidi nemuzou zadat nejaky varianty zemi. Kolonka povinna.
Jinak diky Martanovi za kompliment ale hlavne za tu praci, kterou dela. Ohledne Arca, ale i jinych oblasti, urcite je mozne vice variant, jen mi pride ze to Arco, petrohrad a tak jsou zkratka nazvy zazite a jsou zazite jako nazvy oblasti :)
Osobne u Petrohradu bych to nechal urco jako oblast, u Arca nevim, az se mi dostane do ruky pruvodcik a podivam se tam, treba uz se mi to bude zdat jinak...
Proč tomu tak je?
Protože uživatelé to zadávají různě, je toho moc a já to třeba zatím opravuju ručně po jednom (a admini zase dělají na lezci něco jiného). Což má své pro i proti.
Jinak třeba to Nago má v databázi jak koukám polohu "Itálie - Nago Torbole" nikoliv jen "Itálie" což sedí podle průvodce i v terénu.
Logické je i to, že u čeho není napsán stát, je většinou v Čechách - jsme přeci v Čechách, že. Tohleto pomlčkování částí některých zemí není dotažené a je novější, vzniká to tam kde je zapotřebí a hlavně tam kde se někdo vyzná. (Bohužel všechno to, co uživatelé nasekali do okýnka poloha se ještě bude opravovat dost dlouho.) Mě to zatím dává docela smysl, ale určitě se v budoucnu ještě něco bude hýbat.
A to jsme jen v Itálii, resp. její části, na kterou mám průvodce a kam jezdím, co teprve zbytek světa:)
Naštěstí je tu velká spousta lezců, kteří jsou experti na nějaké území a vždy nám slušně poradili (Sasko, Morava, Portugalsko, Slovensko, Jizerky, Petrohrad, Severní Čechy,...). Třeba se jednou narodí nějaký lezec Aristoteles, který obsáhne veškeré lezení světa:)
Poloha "Česká republika" - tu se snažím v databázi vymítit, za současného stavu je to nic neříkající. Leč zapisovatelé jsou stále napřed a mají několikaletý náskok:)
PS: až uvidíte Hopa, vzkažte že mu fandím a moc se těším na novýho lezce;)