Zdar! Urco se uz nekdo z vas zkutalel a sesroubovali mu pater aby zase mohl popolizat. Mate zkusenost jestli je lepsi ty srouby vyndat nebo nechat vevnitr?
Vaznot zraneni minimalne 4 srouby a nejaky spoje mezi tim;)
Ahoj, jen malé upozornění při praní spacáku: sarkofág ok Kammsportu nyní Tilaku. Pro jistotu jsem si svého miláčka (po X letech poprvé) chtěl vyprat v ruce. Vše šlo hladce, sušení v leže a přesto mohu spacák vyhodit. Za vše mohou spojené komory (2cm po bo
Ahoj, rada bych se s dcerou, ktere bude tak rok a ctvrt, pohybovala chvili nad 4000 m.n.m., jen vystup ze dvou tisic na par vrcholku v Africe, den dva na aklimatizaci. Nemate nekdo podobne zkusenosti, jak to muzou snaset deti? Diky.
Ahoj - tak nám začala překližková sezóna a sní i bolavý prsty. Tak bych se chtěl zeptat na vaši zkušenost: Byl jsem tento týden asi podruhý na stěně a lezl jse co jsem asi lezt neměl, rozbolel mě prostřední kloub na prostředníčku. Druhý den mírně natekl a
Timto bych se rad obratil na kompetentni lezce s zadosti o vytvoreni jistych pravidel (a jejich zverejneni) ohledne zadavani novych cest. Par bodu
1. typ hory x skaly: vidim tu 1000m dlouheho Steinera (V) na Dachstein jako skalni pocin a 110m Mer C
Ahoj, rada bych se s dcerou, ktere bude tak rok a ctvrt, pohybovala chvili nad 4000 m.n.m., jen vystup ze dvou tisic na par vrcholku v Africe, den dva na aklimatizaci. Nemate nekdo podobne zkusenosti, jak to muzou snaset deti? Diky.
Myslím,že to je risk.V časopisu outdoor jsem četl článek "Hory a děti".Bylo tam napsáno - roční děti 1500 mnm a do 14 let maximálně 4000 mnm ... Myslím,že děťátko by to mohlo nést špatně.Zkuste se poradit s doktorem,možná by Vám k tomu řekl víc ;)
Tohle je přepis článku z časopisu : "Tak brzy,jak je může,zvedá batole hlavu.V tu dobu se vám rozsvítí zelená,a brzy můžete vyrazit do terénu s dítětem na zádech.V tomto věku dítěte to nebude nic světoborného,protože více času než chůzí věnujete přestávkám a budete se pohybovat maximálně v dolinách.Z lékařských poznatků vyplývá,že děti do dvou let věku není vhodné brát na horské tůry a do lanovky.Takto malé děti nemají adaptační schopnosti vůči nedostatku kyslíku ve výškách od 2000 metrů,vyrovnání tlaku ve středouší polykáním není ještě vyvinuté a může u nich dojít k bolestem v uších a zánětům středního ucha.Jejich obranyschopnost vůči infekci je málo vyvinuta.Ve věku do jednoho roku,nejvíce mezi 2. a 4. měsícem,je v souvislosti s nadmořskou výškou zvýšené riziko syndromu náhlého úmrtí.V souvislosti s tímto problémem lékaři varují před polohou ve spánku tváří k podložce.Pro tůry s takto malými dětmi byste měli plánovat výšlapy maximálně půldenní,zbytek dne by se mělo dítě věnovat hraní a spánku." Dál je tu uvedena maximální výšková hranice pro děti do dvou let : do 1500 m.n.m.
Čtyři tisíce mi přijdou hodně. My jsme s dětma běžně jezdili do dvou tisíc, s tím že se chodilo kolem 2,5 - 3 (ty tři byly na vrcholu, zase se hned jde dolů), s aklimatizací v těch cca dvou tisících.
Zažila jsem ale i větší dítě (8 let) které mělo v těch 2,5 tisících problém (bolesti hlavy, vyčerpání) museli jsme se vrátit - nikdo to nečekal, to prostě nevíš, dokud se to nezkusí - mladší děti, včetně sourozence tohodle klučíka byly v pohodě, lítaly, blbly.
Ještě promysli i to, že rok a čtvrt staré dítě se zrovna naučilo chodit a bude chtít chodit - tj. nebude moc zvědavé na sezení v nějaké krosničce, ale zároveň bude dost neohrabené a nejisté (tj. asi není moc dobré ho vypustit na turistické stezce na srázu) a bylo by pro něj asi humánnější, kdyby mohlo zůstat v nějakém základním táboře a popelit se někde u potoka nebo na louce, než být vláčeno na vrcholky.
Dále zvažte separační úzkost, kolem cca toho roku obě moje děti těžce snášely cestování, znervozňovalo je balení, spaní na různých místech a dost se na nás věšely. Od dvou let to bylo mnohem lepší, synkovi byly necelé tři, když se začal vědommě kochat krajinou (odmítnul jít dál, dokud se pořádně nevynadívá na řeku v údolí pod námi) a zhruba od těch tří let jsou schopní a ochotní něco málo ujít (není to jen ploužení se od kamínku ke klacíku).
Abych to vzala zkrátka - já bych s tímhle programem rok počkala... nemluvě o tom, že je to na jiný kontinent, do jiného podnebného pásma a že je tam větší šance nějakého průseru (zažívacích potíží) a menší šance na slušnou lékařskou péči (a může to bý banální zánět středního ucha, u kterého dítě bude trpět jak zvíře). MOžná bych teď s prckem zkusila třeba Alpy, kde je přeci jen relativně civilizace, domů kousek a je to více méně pořád stejný podnebný pás.
já mám dvě děti,tomu staršímu je šest-když ke mě utíka s pláčem z hřiště,tak až dobreči 2-3min tak další minuty mapujem co se mu vlastně stalo.relativně zná své tělo a dokáže mluvit.Stejně nevíme zda se mu něco nestalo.Až opět blbne na stejném místě urazu,teprve potom vím že je vše o.k .
roční dítě--neblbněte
4000m ,Afrika? Roční dítě? Jsem sice magor, ale takovejhle teda ne. Jestli ho chceš poškodit,nebo rovnou zabít,jsou i jiné způsoby. Sorry,jinak se to snad ani nedá napsat.
mě nedovolili při padáku vzít 4 letou dcerku ani do letadla (skákat neměla samozřejmě) - max výška právě těch 4000m - nemá prý vyvinuté vyrovnávání tlaku v dutinách
kombinace možné jiné tropické nemoci, oslabení imunity po nutném očkování,nemožnost vyrovnat ušní tlak batole, mouchy a ovádi Tse Tse. No, pokud je to malý Afričan- tak to možná přežije.
Chtěli, proto se informuju, ne? A z odpovědí jednoznačně vyplývá, že je to kvůli výšce nebezpečný, tak, i když je to jednoduchoučkej pomalej choďák, to podnikat nebudu, to je přeci jasný. Dáme si v tu dobu alternativní program. Já jsem ve výšce kolem 4000 mnm už pár dětí hlavně v Asii (samozřejmě míním nemístních) potkala. Neni přece čtyři tisíce jako čtyři tisíce.
Maru,
nejde jen o výšku... když nějaké dítě žije v 2,5 tisících od narození, tak pro něj třeba ty čtyři tisíce problém nejsou...
... ale zvaž i tu Afriku - dítě bude ve fázi, kdy bude neustále cpát něco do pusy a na africké bakterie atd. nebude mít imunitu. Zvaž dostupnost lékařské péče - tihle prcci chytí kde co a ta pravděpodobnost, že vám tam onemocní je poměrně vysoká (z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že ta imunita malých dětí je na houby - zhruba do tří let dětí snad nepamatuju výlet, kdy by neonemocněly - minimálně nějaké virozky s teplotama, ale hojně jsme vymetali i pohotovosti - záněty středního ucha, angína - a když ani to se nepodařilo, tak alespoň šitá hlava - a to jsme neopustili jeden stát, takže jsme neřešili komplikace s pojištěním a domluvou).
POvaž i to, že dítě klidně onemocní den dva před odletem - jste ochotní a schopní celou akci zrušit?
Uvědomuješ si to, že roční dítě potřebuje častější stravu a pravděpodobně trošku jinou než dospělí? Vy si uvaříte instatntní těstoviny, ale budeš tohle dávat ročnímu dítěti? Ty si zobneš nějakých oříšků a rozinek, ale dítě do tří let by oříšky dostávat nemělo (alergie, zaskočení). POvlečeš pro něj krabice nějakých dětských sušenek, svačinek atd.? Co mlíko? A vůbec, co voda? V civilizovaném thajsku jsem se pět dní posrávala (pardon, ale to se jinak vyjádřit nedá) jak amina. Mě to nevadilo, shodila jsem pět kilo a výborně se mi lezlo - ale roční dítě se ti dehydruje raz dva a i to, že shodí kilo, může být pěkný průšvih.
No a dále zvaž, k čemu takový výlet bude tomu dítěti? Vlastně ho budete ve všem omezovat - ve zkoumání, v chůzi, ve spánku (nebo budete pokaždé když udeří jeho hodina spánku zastavovat a ukládat dítě a čekat tři hoďky až se vyspinká?), v jídle... krásy krajiny neocení, exotiku už vůbec ne (bude ho znervozňovat). Cestování s ním bude na palici pro všechny zúčastněné....
Já bych fakt dala dítě na tu dobu k babičce, nebo bych výlet o rok (spíš dva) odložila. A to si myslím, že jsem docela drsná matka, s dětmi jsme cestovali, tábořili s námi od miminka, chodili na túry, děti s námi lezou, jezdí na raftech a od příští roku na koních... ale prostě v tom roce jsme program omezovali na to, co je zvládnutelné a ZAJÍMAVÉ i pro ty děti (přespali jsme ve stanu a pak se povalovali na louce a házeli kamínky do řeky, vykoupali se v horkých pramenech a šli pohladit koníčka, dvacetkrát přešli velezajímavou lávku přes potok a pouštěli klacíky atd... - a to vše se dá dělat v blízkosti domova a civilizace - kde člověk v případě průšvihu - viz. angína - sbalí stan a odpoledne už je své pediatry a nasazuje první antibiotika)
My jeli s rok a půl letým prckem k moří a to jsme si říkali jací jsme tvrďáci. :o)))
Ve dvou letech do Afriky, ty vole to je síla. Zubatou na ni !!
Už jenom z té představy je mi toho dítěte strašně líto. Chudák, to si ponese do konce života. Znám dospělé tvrďáky, co afriku nerochodili ani po X letech, natož malé děcko.
na jednu stranu..ano. Nevim teda jakej sem tvrdak ale v africe sem pred nejakejma 12 lety malem natah brka a myslim ze sem se z toho jeste nevzpamatoval (a uz asi nevzpamatuju),
Na druhou stranu...afrika neni vesnice, ale obrovskej kontinent, sice do znacne miry pruserovej ale nelze pausalizovat.
Pres 4000 .. muze byt vychodni afrika nebo sever, oblasti diametralne rozdilne. Tady se nevyjadruju k tomu zda brat dite na kopec nebo ne, to je myslim jasny, spise k podminkam v podhuri.
Ono to neni jen tak nahodou ze v docela hodne zemich maj prumernej vek kolem 40 roku...
Výšková nemoc, otok mozku nebo plic, je u dospělých zaznamenáván již od výšky 1885m! A to si dokáže říci, že mu je blbě. Jen uvažování o tom vzít roční dítě do takovéto výšky je hloupost nejhrubšího zrna.
Minule tu někdo psal, kam že s dvou a půl letym klukem na bouldrovku. Proboha lidi neblbněte! Těm dětem nic neuteče. A nebo mějte ohled alespoň na nás ostatní. Děti se tam motaj nebo toho ročňáka bude muset někdo z dospělých resuscitovat, transportovat a jiné věci s tím spojené.
Přijde mi, že se stává módou, děcka všude tahat a tím si dokazovat, jak jsem frý a v pohodě.
Jen technická poznámka inspirovaná mj. předřečníkem. Nejprve úvodem minorita - ačkoliv o součinnosti výšky a dětí zhola nic nevím, kdysi v ca 8 letech na Kaprunu (?) mi bylo echtovně blbě, jak jsem nebyl s to v zubačce vyrovnat tlak v uších. Možná je to individuální, neb když vzpomenu, jak jsem nesl trek a spánek v 5k, je mi blbě ještě teď, nicméně takhle riskovat s dítětem mi přijde zbytečné. Napadá mne, jestli jde možné individuální predispozice otestovat pomocí nějakých kvazi-proxy-testů. Změna tlaku v kabině letadla při startu kupř.? (Nutno ale poznamenat, že prý jsou na světě lidé, kteří by testy na svých dětech dělat nenechali.)
Hlavní téma je ale ta "Afrika". Přestože každý, kdo o kontinentu něco tuší, ví, že tam nežijí jen objekty Šibíkových fotek dětiček bez rukou s nafouklými bříšky, sem to ještě nedorazilo. (Lidi, vždyť o konci těhle předsudků mluví i Rosling v jakémkoli videu na TEDu - což je tak maximálně směřováno na jednadvacetileté chytráčky, co se s novými znalostmi chtějí vytáhnout v hospodě a nebo před slečnou.)
Na druhou stranu, zmiňovaná výška dost limituje oblast výběru. Atlas, oblast jezer, rohu a možná prý něco v Kamerunu? Upřímně - zatímco u Maroka ještě chápu rozvažování (sám jsem jej kupř. přežil bez ztráty kytičky) u zbytku moc ne. A forma Tvého dotazu dává tušit, že Maroko asi nejedete (kdo by ho také nazval "Afrikou").
Jedete-li tam na dovolenou, přijde mi to vyloženě nejen bezohledné, ale i stupidní. Neopustíte-li hotel, neuvidíte nic než co lze vidět v Chorvatsku; pojedete-li z hotelu užívat reálné Afriky (tím nemyslím jednu noc pod stanem koukat na gorrily v doprovodu suity sluhů) - viz výše.
Jedete-li tam na déle (pracovat), pochopil bych, že výlet nelze odložit, či že prcka chcete s sebou. Stejně ale pro jeho zdraví doufám, že makáš u UN, WB apod. firmičkách, které vládnout bílými firemními auty a velkým respektem. Kamarád, co má v Zambii jen normální firemní káru byl tuhle narychlo v běžné nemocnici (vběhlo mu pod auto chudé dítě) a jeho popis dětského oddělení/doktorů mne docela vyděsil. (Mohl bych se vytasit i s historkami o dvojí malárii známého v Angole, ale to by bylo trochu nefér, neb on opravdu jezdí do "pole".)
P. S.: To do chudáka dítěte narveš nejenom státem nucená očkování, ale k tomu i ty tyfy, Hepatitidy a žlutou zimnici (tu prý potřebuješ i na tu etipskou náhorní plošinu, ač mne to trochu překvapilo)? Tak to bude hustější koktejlík. Ale co, ať si zvyká, že život není peříčko.
Ta kniha jde brát jako skripta k vývojové psychlogii a pediatrii nebo je v ní vyjádřen jen subjektivní názor dvou lidí, kteří vychovali pouze dvě děti???
no jo letenky koupené--škoda peněz,možná tu pak udělaji článek jak se vrátí a my budem smekat-nad otrlosti toho dítěte.(ted kolem mě prošel 1,5 lety matěj,vžadném případě)
No, jsem ráda, že jste všichni tak starostliví o blaho mého dítěte. Upřímně řečeno, kdybych potřebovala prodiskutovat místo dovolené, asi bych šla na jiný web, ale neva, rozhodně oceňuji spousty dobře míněných a někdy i velmi milých rad. S tou Afrikou jsem teda šlápla do vosího hnízda, přitom jsem uvažovala jenom o Maroku (lehce na 4) nebo Kanárech (lehce pod 4) a uvedla jsem Afrika, netušíc, co to vyvolá, proto, aby bylo jasné, že to v této výšce bude suchej choďák. Obé znám, obé mi přišlo velmi lehké, tak jsem zauvažovala, kam až se dá klíďo s mimčem vyšlápnout v krosničce, ale taky se docela rychle vrátit. Ale zas hory, jsou vždycky hory, ať se tváří sebemírněji. Upřímně řečeno jsem si myslela, že to nebude schůdné, ale zajímaly mne informace a rady. Do obou zemí doporučováná očkování už naše holčička splňuje, stravu jí vozím. Co se týče dotazu na případné zrušení akce, pokud si kupuju drahé letenky, snažím se mít pojištění storna, pokud levné, tak to neřeším (storno pojištění u nich většinou ani nejde), v obou případech je tedy jasné, že při zrušení letu, se zas tak moc neděje. Stav mimča je přirozeně priorita. Co se týče cestování, myslím, že nejvíc záleží na dítěti, aby mělo režim a klid, který potřebuje. Máme štěstí na pohodové a velmi aktivní miminko, které nejlíp spí ve stanu (opravdu nekecám) a cestování téměř kamkoli (zatím po Evropě) snáší přímo geniálně. V kočárku v lese pobrekává, prostě se musí něco dít. V osmi měsících jsem s ní byla na pár dní na kola (ve vozíku, který má i crash testy a po cyklostezce pro případné obavy čtenářů) a pod stan a byla to paráda a byla tak spokojená až mě to překvapilo. Tak nevím, proč s ní nejít na nějakou, jí přizpůsobenou, tůru, jen tedy do rozumné výšky a za rozumných podmínek.
V případě, že poletíš například do Nepálu a lítání problém není, dostaneš se do 4000. autem jako nic.
Myslím, že starostlivost některých příspěvku pramení z nedostatku odvahy a pohodlnosti.
V případě, že poletíš například do Nepálu a lítání problém není, dostaneš se do 4000. autem jako nic.
Myslím, že starostlivost některých příspěvku pramení z nedostatku odvahy a pohodlnosti.