Zdravim, a přeju příjemnou mezisváteční pohodu ....
Nevíte někdo o ledech rozumě dosažitelnejch z Tisý (řekněme do hodiny autem)? (Tzn. Krušný hory, Labský písky ...).
Diky, A.
Ahoj, chci se zeptat, jestli byste nekdo mel obavy u vázání Dynafit TLT Vertical ST, že vám rupne. Slyšel jsem o tom pár zmínek a teď, když si hodlám koupit novou výbavu, tak se jen chci ujistit, že udělám dobře.
Ahoj, zajímalo by mě, jestli (jako že asi jo) a kam na Petráč třeba jezdíte bouldrovat, když leží sníh vůkol. A za jakých podmínek se dá očekávat slušné polezení -tj. třeba kolem nuly taje a po odmetení sněhu bude stejně mokro... a takové poznatky.
Kupuju svoje treti lano ale poprve se divam na pady, prumery, hmotnosti atd... Vyslo mi teda Beal Booster (9.7) a Flyer (10.2). Ostatni parametry docela podobne, sirku sem nikdy neak moc neresil no tedka si z tech dvou nevim vybrat. Krome ciste skaly taky
poradte chcem vyskusat ladolezenie, mam pohory bez zliabkov a skialpove lyziarky, co bude mensi oprus: remienkove macky na pohorach (makke a horizontalne hroty) alebo ramove macky na skialpovych botach (tazke)?
Kupuju svoje treti lano ale poprve se divam na pady, prumery, hmotnosti atd... Vyslo mi teda Beal Booster (9.7) a Flyer (10.2). Ostatni parametry docela podobne, sirku sem nikdy neak moc neresil no tedka si z tech dvou nevim vybrat. Krome ciste skaly taky na zimu a vicedelky v tatrach, takze tu odolnost lana neak neznam. Jestli by ste mi mohly poradit co vybrat.
Ale no to se mi tam tahat nechce. Pravda, bezpenější by to rozhodně bylo... me bude jednicka stacit, jeden pad pres hranu to ma. Pro me to bude opravdu idealnejsi - aj na ledovcove skialpy, no a prachy by se mi hodily spis na jinci veci(ikdyz krome lezeni a skialpinizmu us toho vic neni :-)
:D Pad cez hranu to ma? Veris tomu co pises? Cez aku hranu, cez zulovu? Lano pod 10,2 mm by som do Tatier bral len ak by som mal este jedno nejake podobne a cvakal ich striedavo...
Na horské vícedélky kromě bezpečnějšího pádu přes hranu mají půlky ještě jednu naprosto zásadní výhodu: jsou dvakrát delší na slanění, odstupy štandů se nedělají na slanění z jednoduchého lana.
Ak veris tomu, ze lano vydrzi pad cez zulovu hranu, alebo uder kamenom, si na najlepsej ceste sa zabit. (Ev. sa pozri, co to je tzv. test padu cez hranu ktory ma onen Beal /a preco bol UIAA zruseny/ a co to bol Granit test a ako dopadal.)
Do hor jedine polovicky (alebo dvojcata).
Inac Booster ma 9.8 mm, to iba pre poriadok. A je to velmi dobre lano - ako jednotka. Skvele pruzne a dobre sa s nim manipuluje. Sam ho mam na skalky.
Nevim jestli jeste do bealu pujdu mam od jara stingera 9,4 nejvyssi uprava, je pravda, ze v lete jsem skoro kazdej den ve skalach, lano celkem drzelo, ale na opletu bylo videt ze jde rychle do kytek. pak na podzim 14 dni na vapne, hodne se v tom sedelo a je dost rozdrbany, na to moc vhodny neni. Dokonce se kamosovi stalo, ze ho parkrat za sebou opral do stejnyho mista a prasknul oplet. Zalezi co a jak moc casto chces lezt. Ted vidim jako idealni volbu tendom master 9.8, mam s nim i nejakou zkusenost, prijde mi jako lepsi lano za min penez...
cakat od intenzivne pouzivaneho lana zivotnost viac ako sezonu je iluzorne. Nechapem, preco tak idete po tych tenkych lanach pod 10 mm ci dokonca pod 9.5... Ked mam 10,5 mm lano tak 1) viac vydrzi 2) lepsie sa mi s nim robi.
Třeba protože chceme. 10,5 je třeba pro mne kabel (někdo na to může mít jinej názor) a na laně průměru 9,8 a méně se cítím úplně bezpečně. Booster je dobré lano, Tendon Master 9,4 (Mám ho) a 9,8 (mám ho) taky. Ještě Edelride dělá takhle tenká lana, dokonce i 8,9 jako singl. To teprve bude jízda. Kup co ti řekne srdce.
proc slaby lano?treba proto, ze treba v labaku kdyz nekde muzes vymotat 80m tak to preci jen trochu min tahne, atd. Necekam zivotnost, jen rikam, ze v porovnani se mi zda, ze ten beal nevydrzel tolik co tendon...
Také se přidám, mám 3 různá lana od Tendonu, už nevím přesně názvy. Na jaře jsem přikoupil Beal a už asi nikdy více. Sice se s ním líp dává lano, že jede líp kýblem, ale jde tak neuvěřitelně rychle do kytek. V tomto ohledu je Lanex o dost lepší. H.
Lezení na jednoduchém laně v horách bych si ještě rozmyslel.
Ze stránek Bealu (žádná konkurence): Standardní zkouška UIAA představuje pád závaží o hmotnosti 80 kg s pádovým faktorem 1,77, zachycený přes kovovou hranu o poloměru 5 mm, která simuluje karabinu.
Výsledek podle mého názoru je, že lano vydrží pád přes zakulacenou ocel o poloměru 5 mm, to znamená, že na tomoto laně můžeš padat do expresek. To je sice báječné, ale předpokládal jsem, že to mohu i na konkurenčních výrobcích.
Podle mého názoru Beal má o třetinu menší životnost než Tendon. Takže bych řekl, že pokud je o třetinu levnější, je fuk co si vybereš, pokud je ještě levnější, kup si Beal.
Pokud penízky neřešíš, kup si co chceš.
Boužel je to tak , mě osobně model Edlinger vydržel necelej rok a oplet měl několik průstřelů .
Ale před 12 roky tento model špička ,tenkrát s upravou Program - držák ! asi ,,frantici v africe,, navlékli slabší oplet , nejlevnější model - ted lezu na STERLING-u a pohoda .
Myslím, že tvůj příspěvek není správně.
Edelrid nevyrábí ve Francii a myslím, že ani ve Francii. Řeč je o Bealu, který vyrábí francouzská firma a myslím, že je už několik let vyrábí v Africe.
On nepsal o Edelridu, ale o Bealu model Edlinger. A popisuje to podle mne asi výstižně, s tím, že je na místě dodat, že stávající model Edlinger označuje Beal (celkem poctivě) "Edlinger II". Edlinger byl známý jako držák, Edlinger II je low-cost lano a podle toho taky funguje. (A na tomhle se spálilo už asi víc lidí.)
Jinak zkušenosti se Sterlingama jsou asi různý; osobně jsem jich pár v ruce měl (i občas ještě mám) a *hodně* se mi nelíbily, s jedinou výjimkou tenčího lana které vypadalo jako zmije (tuším Sterling Velocity?).
No ze diky, najivni us nejsem, kupuju tendon atd... no ale ruku na srdce: rekneme hokejka - fakt takove riziko padu pres nuz? No rekneme ze jo, ja bych to bral ale tak, ze s treba s prokluzem by to prece projelo jakoby natupo, a ne jak kdyz to chcu prefiknut. A rekneme ze to pojede v obou smerech - lano se bude rezat ale na kazdem kousku jenom chvilku. Jestli mi teda rozumite... no, nechcu vypadat zase najivne, navic to je na dalsi tema :-) Ja osobne tomu takto proste verim (jak mi tu nekdo radil: srdce mi rika jo :-), muj spolulezec sdily nazor, takze se o jeho mnou zavinenou smrt neak neobavam, jakoze ten svuj us neresim.
Co mas proti? Ja som nahodou za tychto komikov uz vdacny. Najprv som tiez kazdemu svedomito radil, ako ist do hor zodpovedne vybaveny, ale uz ma to prestalo bavit. Nahodou metodika moze byt vdacna, ze svojou dobrovolnou obetou niektori pepkovia ukazu, kadial vyvoj ist nema - to je rovnako dolezite ako ukazat, kadial ist nema.
Hlupost sa evolucne eliminuje sama. Vsetky potrebne informacie su verejne bezne dostupne, a ked napriek tomu niekto dojde k zaverom ako tento exemplar, tak ten si tie problemy zasluzi. A v skusobni tiez nenasimulujes realny pad s prerezanim lana o skalu, cize cim viac bude takych pripadov z praxe, o to kludnejsi budem ze som za svoje dva pary poloviciek nevyhodil prasule zbytocne.
;)
"v skusobni tiez nenasimulujes realny pad s prerezanim lana o skalu" - O metodice T-edge, kterou zkoušel svého času (když byl v Singing Rocku) vyvinout Radek Fáborský, víš?
Osobne si myslim, ze ked chces opakovane sezonu za sezonou porazat v pocte umrti tamojsich domacich v ich vlastnom, nemenovanom pohori, tak to si nemozes len robit srandu. To vyzaduje seriozny systematicky pristup, dlhorocnu drinu, a hlavne TALENT
Nevim jak se tesuje pad pres hranu ale kdyz u stejne firmy je jedno lano uvedeno s padem pres hranu, druhe bez, tak to logicky udela neaky dojem a mnohem radsi vezmu to s tim padem
"Nevim jak se tesuje pad pres hranu ale kdyz ... tak to logicky udela neaky dojem a mnohem radsi vezmu to s tim padem"
:))))))) Tohle by stálo za citaci v nějaké publikaci o reklamě, resp. marketingu. Názorná ukázka toho, proč to může fungovat ....
Prave to cos tam vynechal"...u stejne firmy..."je docela podstatne. To us by to teda mohly napsat u kazdeho lana prece. A na tom je prave videt, ze neake lano, stejneho vyrobce, stejne pofiderne testovano, nevydrzi to co druhe. Jak by to byla jina firma, predpokladal bych, ze to us delaji jinak.
Nejsme v rozporu, pokud jde o to že 1) /a především/ dvojité lano do hor je na místě a že 2) tzv. Sharp edge test, kterým se pyšní různá lana (a Hadrburg tu popisuje - jen pozor, UIAA už od něj opravdu dala ruce pryč) neříká nic o tom, jak se to bude chovat při pádu přes skalní hranu. Nicméně pokud jde o T-edge, má dojem, že to skončilo hlavně na marketingu – nějak moc nešlo udělat takové lano, které by to vydrželo :) ; jako simulace reálného pádu mi to špatný až tak nepřišlo, proto jsem na to odkazoval …
Testy odolnosti lan pri pade cez hranu nie su cesta, pretoze ako nasimulujes, ze okrem urcitej definovanej hrany je realny pad casto viac alebo menej do kyvadla, co znesie len ocelove lano? Do hor patria polovicky, je to skvely jednoduchy a dobre fungujuci system. Ked jednoduche do hor, tak len na pouzitie, kde staci. Preto IMO nema cenu zdokonalovat jednoduche lana v zmysle odolnosti voci padu cez hranu - vysledkom mozu byt len drahe lana so zlou manipulaciou.
Kdo teda leze s jednicku vicedelky (jestli bude nekdo ochotny se tady priznat a udelat ze sebe magora jako ja). Ja si samozrejme vasich rad velice vazim (ikdyz vlastne nevim jak lezete, ostatni vase metodicke zvyky taky neznam), taky bych ctel rict ze su predevsim skalar a jak to neni previs tak se mi to nelibi a skialpinista, kde to lano na ledovci as tak roli nehraje. Ja todle lez jenom jednu s tamojsim, meli sme dvojku ale proc to sem se ho fakt neptal. Dostanu se tam 1x za rok a dalsi 5tis. jenom na jedno pouziti za rok? Ale jo, koupim to. Vlastne ne, vy chcete abych vam ukazal spravnu cestu, zabil se jako exemplarvi pripad. Tak ja tam pujdu radsi s tou jednickou abych vam potvrdil, ze takdle ne (ty posledni dve vety deda us byly jakoze vtip). No ale aby sme to us neak presli: Znamena silnejsi oplet aj delsi zivotnos, prip. odolnost proti prodreni? Tedka teda srovnavam Tendony - Ambition 10 a Master 9.7 (ta vaha by me fakt lakala, no prave ze je tensi).
"Znamena silnejsi oplet aj delsi zivotnos, prip. odolnost proti prodreni?"
Silnější lano nemusí nutně znamenat silnější oplet. Řekl bych, že se liší spíš průměry jádra - ale samozřejmě záleží to hodně na výrobci/ konkrétní technologii. Vlastnosti opletu se liší výrazně podle konečné povrchové úpravy (obvykle ty různé *dry) – ale to se týká hlavně odolnosti proti vodě, což tě asi tak moc nezajímá, odhaduju. Silnější lano nicméně vskutku obvykle znamená delší životnost – pokud srovnáváš lana stejného typu od stejného výrobce ...
Cos to šmarja napsal... to že by na vícedélky v Tatrách byla lepší dvojčata/půlka je rozhodně pravda. Ale abych uvedl příklad třeba zrovna ze skialpinizmu: kolikrát uš sem nováčkům řikal že prostě musí mít pípák, lopatu, lopatu a kolikrát sem slyšel ale... nikdy by mě však nenapadlo říct: běž tam, uvidíme jak to dopadne. I kdybych to řekl stokrát zbytečně, rozhodně by mě to nepřestalo bavit, věděl bych že to aspoň jednomu zůstalo na srdci. Skušenosti mají jít od skušenějšího k neznalému a ty to uplně stavíš na hlavu.
No bych řekl, že v horách jde o pád přes hranu až v té poslední řadě. Odolnost proti pádu na ostré hraně je fajn, ale dvě lana jsou více než jedno. asi tak.
Ja osobne neresim znacku a typ lana - proste koupim na ruznych vyprodejich cca za 1500,- padesatku (samozrejme original balenou) - neni mi ji nijak lito, kdyz ji davam po sezone pryc...
A do hor s jednickou nelez! Pochopis to, az budes potrebovat slanit - 30 a 60 metru slaneni je trochu rozdil, kdyz tak mas sjet treba 200metru steny - vsak to tu uz nekdo psal...A kolikrat se ti podari udelat takovej pad, aby presne odpovidal norme - co kdyz ta hrana bude ostrejsi, nez pri testu? Norma ma presne dane podminky, aby se pokus dal opakovat a byl vypovidajici...Prirosa na normy proste kasle a dela si ty hrany jak chce.. Pak jsou tu treba padajici kameny atd...