Mohl by mi někdo poskytnout nějaké informace o Arcu. Fota a tak. Hledal jsem to tady na lezci a nenašel jsem. Alternativní e-mail. slavicek@tstrutnov.cz Díkas jen:)
Stalo se Vám ,že někdo vyfotil Vás, nebo Vaší práci (lanové překážky, ....) a teď to prezentuje na svým komerčním webu a vydává to jako svoje dílo. Jak se proti tomu dá bojovat????? Jinak K2 v Plzni je dost dobrá !!!!
Díky Jirka
Ahoj,potreboval bych poradit od zkusenych horalu. V obou dilech p. Schubert doporucuje kombinaci sedak/prsak. Ale v I. dilu je vlozena metod.brozura od p. Prochazky ml. kde se pise, ze na ledovec je nejvyhodnejsi samotny sedak (mam pocit ze jsem o tom cet
Mám prosbu, nevíte jakou knihu bych měla koupit kamarádce k narozeninám když začala s výstupama (nebo jak se tomu říká). V loni byla na Dachsteinu a chce s tím pokračovat. Našla jsem knihu: Alpy, příroda, turistika, výstupy, ale ta už není k sehnání, je t
Chtěl bych dát novou cestu do "Databáze cest" jenže mi to pořád píše neznámá klasifikace, nevíte někdo co dělám blbje. Jedná se o normální pískovcovou klasifikaci. Konkrétně o VIII
Ahoj,potreboval bych poradit od zkusenych horalu. V obou dilech p. Schubert doporucuje kombinaci sedak/prsak. Ale v I. dilu je vlozena metod.brozura od p. Prochazky ml. kde se pise, ze na ledovec je nejvyhodnejsi samotny sedak (mam pocit ze jsem o tom cetl i tady na lezci viz. metodika..), kde je teziste nize a lepe se pad zachyti. Vysvetleni chapu, ale jak mam vedet kdo poleti do diry a kdo bude chytat pad ??? Osobne budu radeji pouzivat "Schubertovu metodu", zvlaste kvuli batohu. Diky za vysvetleni.
Opravdu existují dva tábory "prsáků" a "neprsáků". Částečnou pravdu mají oba a není asi možné to jednoznačně "rozseknout". Osobně se přikláním spíše k "neprsákům". Nejlepší rada, jak se rozhodnout je vyzkoušet si někde u pěkné trhliny pár pádů a zachycení pádů s batohem, prsákem i bez (vždy však s helmou) a potom se rozhodnout. V každém případě získáš potřebné zkušenosti. Myslím, že není tak důležité jestli prsák máš nebo ne, hlavní je se na ledovci navázat!!! Pořád existuje plno lidí, kteří na ledovci chodí bez lana.
Nevim, nevim, pri predstave, ze letim do trhliny jen v sedaku majice na zadech dvacetikilovy (pri mesicni akci i bezmala tricetikilovy) bagl bych prsak rozhodne nezavrhoval.
Taky mne napadlo, že asi nejsem taková autorita, abych vás přesvědčil. Nahlédněte do příruček OEAV či CAF. V obou je navázání jedinné rozumné - karabinou na sedák. ALE: Na některých nákresech se objevují lidé na ledovci i s prsákem. (To je z výchovných důvodů - snaží se lezce přesvědčit, že lezec ... to je sedák s prsákem) Nicméně, na všech nákresech, které jsem kdy viděl bylo v takovémto případě lano sice navázáno do prsáku, ale pak procvaknuto do sedáku (což je to samé jako by prsák nebyl).
Porad me to neni uplne jasne, mel jsem pocit ze v obou dilech od Schuberta se mluvi jen o kombinaci prsak/sedak...Asi jsem spatne cetl a musim znovu, opakovani je matka moudrosti.
Do trhlin se nelétá. (Pokud netočíš něco jako Vertical limit) Většinou se jen lehce "prosedneš" (aviatický termín). Pád (dá-li se to tak nazvat) je velice krátký a bržděný vším možným. Tedy, pokud jej kamarádi zastaví, což jim ale půjde mnohem hůře, když budou navázáni vysoko nad těžištěm. Jinak v létě se dá na ledovci klidně pochodovat bez lana, pač ledovec je vytátý a všechny trhliny jsou vidět.
Ke slovickareni se tu nebudu vyjadrovat, nicmene i do trhliny se da "vletet" kdyz s tebou rupne most nebo skaces pres "podezdrelou" a vysnezenou prohluben a jen tusis, kde "potencialni trhlina konci". Pokud jde o to teziste, tak s onim dvaceti a vicekilovym baglem mas teziste podstatne vys nez bez nej. A co se tyce zachyceni padu, tak paklize vis co mas delat, neni to o nic vetsi/mensi problem nez jen v sedaku (vlastni zkusenost).
Pokud jde o tema LETO a LEDOVCE, tak to snad nemyslis ani vazne? Pri prechodu snehovych mostu a kdyz ti nahodou ledovec pres noc vysnezi ti preji hodne zdaru...
Jinak asi nema cenu se k tomu dal vyjadrovat. Nekdo chodi jen v sedaku (a v lete bez lana?) a nikdo ho asi nepresvedci a nekdo zase i v prsaku a taky ho jen tak nekdo nepresvedci...
Jindráku, ty´s takový příliš oddaný poučkám z knih. Což takhle vlastní zamyšlení se. Hele, nejde tvrdit, že člověk s kombinovaným úvazem při zachycení letí beznadějně do trhliny, a zároveň, že pád do trhliny je jen prosednutí, žádné velké síly. Fajn, tak je to jen prosednutí, ale pak to nebezpečí kombi-úvazku je mírněno. A dále - slyšel jsi někdy o tlumiči pádů na ledovce. Ani to není nic drahého, jen takový malý kovový výlisek. Na laně jdou také udělat brdící uzlíky, další pomoc pro kombi-úvazek. Když je družstvo z více lidí, tak tři, čtyři, je téměř nemožné, aby byli všichni s kombi-úvazky stržení do trhliny, jde-li se po rovině. Ale každý jeden z nich se může propadnout. Nijak jsi se vůbec nepostavil k tomu, že má člověk na ledovci většinou těžký batoh. Nemusíš nikam padat, prosedávat, stačí si někdy vzít 20 kg batoh a zkusit slanit jen v sedáku. Jde to, ale je to záhul. Rozhodně bych s tím batohem nechtěl nikam prosedávat. A už vůbec ne s mačkama na nohách, které se mi škobrtnou o stěnu ledovcové trhliny a rázem visím hlavou dolů. A 20 kg batoh se mi sveze bederákem až k žebrům.
Já doporučuji kombi úvazek s tlumičem pádů na ledovec.
Ovšem, když někoho potkám na ledovci v sedáku, nemyslím si hned "to je trdlo", vůbec ne, prostě zvolil jiné řešení problému. Každý způsob navázání má své pro a proti. K optimálnosti je pak nutno dojít přemýšlením nad svou konkrétní situací (jdeme dva?, jde nás pět lidí?, mám batoh? jak je těžký batoh? jak jsou zkušení s prací s cepínem zběhlí kamarádi? atd.atd.)
Mě na tvém názoru Jindráku trochu vadí ta jednoznačnost pohledu. Ta je podle mě chybná.
Dobre, zeptam se konkretneji. Pujdu s holkou po udolnim ledovci, ona bude o 20 kg lehci, budeme mit prinejlepsim stejne tezke batohy (ale logicky asi ja ponesu vice). Na lano budou uvazany brzdici uzly. Jaka by byla nejrozumejsi varianta ??? oba jen sedak ? nebo nekdo prsak ? atd.... samozrejme spadnout muze kdokoliv
Radím něco jiného - oba dva sedáky.A provažte delší smyčkou závěsné oko batohu , tuto smyci provlečte za zády a mezi nohama ke slaňovacímu oku sedáku. Do toho smyci zapněte karabinou. Po pádu batoh shodíte (nebo spadne) a visí pod Vámi.Schubert popisuje situaci, kdy i lehčí partnerka vytáhla těžšího chlapa díky tomu, že se zařízly uzly. Ještě chci zmínit, že i zřízení štandu (zakopání cepínu)a přenesení váhy do štandu se lépe provádí ze sedáku.
Poslední rada : Nacvičte si vyproštění z trhliny s instruktorem nasucho.Z Lezce se lze hodně dozvědět, ale stresová situace v horách vyžaduje návyky, ne laborování.
Tedy, trochu to zní divoce Johne. Mám pár připomínek. Pokud se počítá s tím, že člověk bude viset hlavou dolů a přitom mu může spadnout batoh (což se dá při jeho větší hmotnosti očekávat), tak NEmít zapnutý bederní pás batohu. Mohl by se zachytit o krk člověka. Další věc - Cepín v ruce. Pokud bude poutko od cepínu zachyceno kolem zápěstí ruky, tak se může stát, že padající batoh se ramenním popruhem zamotá s cepínem a jeho poutkem a při pádu batohu se může poranit zápěstí ruky. Takže NEmít poutko od cepínu na ruce, počítat s tím, že cepín bude při pádu ztracen. -- Johne, je známa nějaké statistika ohledně toho, kolik jističů v kombi-úvazku bylo na ledovcích strženo za spadlým do trhliny? Např. Schubert se o něčem takovém v knihách "Bezpečnost a riziko" vůbec nezmiňuje. Mně je jasné, že kombi-úvazek není optimální, ale celé to doporučování jen sedacích úvazků mi přijde takové, že výhoda pro jističe se získává na úkor bezpečnosti propadlého. Přijde mi to nelogické. Jak se říká, je to jako přelévání vody z jedné sklenice do druhé. Měly by se vymýšlet postupy, které posílí bezpečnost celkově. Co soudíš o tlumíčích, kdysi o tom psal Chroust v Montaně. Je zakopání cepínu se zatíženým kombi-úvazkem nemožné, nebo jen nepohodlné? Co jsem já absolvoval, tak to bylo jen nepohodlné. Když je ten kombi-úvazek tak nevýhodný, proč není známo spousty nehod stržených jističů? Je fakt lepší poslat propadlého do temnoty trhliny dělat salto mortále s otočkou hlavou dolů s těžkým batohem?
Záchranku z trhliny jsem nacvičoval několikrát, v Alpách se pohybuji poměrně často.V praxi vím co jaký typ úvazku provádí. Ve dvojici zachytit pád do trhliny není jednoduchá záležitost.A pro zachycení musím udělat všechno.S kombi úvazkem se značně sníží šance pád zachytit.To pak pohodlně můžete v trhlině viset stokrát , když padáte oba, jste většinou v hajzlu.Doporučuji prostudovat katalog Petzl 2003 str.152 a 153. Tady je situace jednoznačná a pro mě je jednoznačná také.Fígl se smycí za zády může po pádu částečně eliminovat nevýhodu samostatného sedáku. Kombi úvazek je doporučován na skialpech při sjezdu ale to není moje parketa.
Jo, právě teď popisuješ jednoznačnou situaci (bohužel takovou, o které se zmiňuje kdejaká "alpská příručka" jako o té nejnebezpečnější).
Tak tedy: sečna by (protože je lehčí, tedy Ty ji snáz udržíš) měla chodit první, vyhledávat cestu a zkoušet mosty. Pokud je méně zkušená než Ty, počítej, že se může propadnout i častěji. Prostě to hůř odhadne, ale koneckonců, jak jinak ty zkušenosti nasbírat, žejo. Vzhledem k větší pravděpodobnosti že propadne ona, jakožto první na ráně, je moudré, aby byla navázána na sedák i prsák, zatímco ty jen na ten sedák (pod těžištěm, abys v případě jejího ropadnutí nemusel brzdit tlamou, ale správněji dosednutím na řitní otvor, přetočením se na pikl a jeho zatlačováním vahou svojí i batohu :-)
V případě, že propadneš Ty vzadu, tak už je to stejně fuk. Slečna (o 20kg lehčí, navíc zády k tobě) tě stejně neudrží, resp. nechytí, takže dete dolů voba.
Ještě bych Tě měl uklidnit, existuje jisté procento případů, kdy pád obou členů lanového družstva neměl za následek smrťák, ba dokonce jsou známy takové případy, kdy to, v ucházející kondici, přežili oba :-)))
Aha, takže ten dlouhý odstaveček mi měl říct, že můj pohled je příliš jednoznačný? TO JISTĚ JE! Pád do trhliny s prsákem může býti jistě pohodlnějším, ale jen do té doby, co se za tebou vrhnou na prsáky navázaní kamarádi. Ti totiž mají s prsákem (a 20kg batohem) menší šanci tě zachytit. Takže jaká nejednoznačnost?