Ahoj. Čekáme rodinu a přemýšlýme jaký kočár. Nevíme jaký typ - aby to šlo složit do auta a nezabralo moc místa, dalo se s tim dojet pod skály, dobře se to přenášelo, dalo se s tim běhat, chodit na procházky nejen po asfaltu, aby se v tom dítě dalo bezpečn
Ahoj, mám dotaz, nevíte jaká je situace na Děčínském Sněžníku, jestli je možno tam zítra (sobota) boulderovat, jak je to se sněhem a tak, zda někdo neví?
A pokud bude chtít zítra ráno někdo se mnou vyrazit, tak v poho od rána do oběda, dejte
Zdravím všechny, chtěl jsem se optat, co říkáte na tento batoh.Pokud máte někdo nějaké zkušenosti, díky.Nebo jestli je jiná varianta, za podobný peníz.Tento se dá sehnat za 2600Kč.Díky
zdravim. v marci planujeme predlzeny vikend v rakusku a radi by sme zdolali nejaku 3000. rozmyslal som nad grossvenedigerom. nebol tam niekto v takom rocnom obdobi? je to v pohode so sneznicami ? ktora trasa je najlepsia. popripade nejaky iny kopec nad 30
Ahoj, sháním do skautského oddílu starší ocelové karabiny, co se třeba někomu válí doma a už nepočítá, že by je nekdy využil. Potřebujeme je na nízké lanové překážky a na slackline, určitě ne na lezení. Odměna by byla ideálně za odvoz:-) Ale dalo by se my
Ahojte lidičky, chci jet s přítelkyní někdy duben, květen na nějaký výšlap a zvažuji bud Tatry nebo Fatru.Nemáte někdo nějaký nápad kam? jde nám o zajištěné cesty, ale nebráníme se i někde na volno. Díky za tipy. Maro
Aspoň děcka nemají čas lítat po ulici a dělat alotria... Ale vážně. To, že to dělá zrovna Hannah a Husky mě nepřekvapuje, otázka je, co se s tím dá dělat. Obávám se, že nic. A kdo další má takhle "zařízenou" výrobu, možná lepší nevědět...
Nesnášim kecy tipu "...je to hrůza, ale stejně s tim nikdo nic nenadělá..."
Udělat se s tim dá třeba to, že budu ještě chvíli šetřit, a místo suprmarketový kvality Husky a Hanahu si koupim bundu od Tilaku, na zimu pak od Sir Joseph. Pokud vim, tak obě firmy pořád vyrábí v čr. Co jsem slyšel tak pracovní poměry v Tilaku taky žádná sláva, ale proti JV Asii samozřejmě ráj na Zemi.
Další věc je třeba to, že každý, kdo si přečte ten odkaz výše, napíše do zmiňovaných firem, proč si jako zákazník odmítám koupit cokoliv od nich. A že očekávám jejich tiskovou zprávu o tom, co udělali pro to, aby se situace zlepšila!
Přesně tak. A nejen látky, ale i nitě, zipy, gombíky atd.. Navíc si myslím, že pro šikovné dětské ruce v Číně (i celé JV Asii) není problém našít do bundy či čehokoliv kousek látky s "made in czech republic"...
Poněkud se tady pozapomíná, že ten, kdo je za podmínky dělnic v Číně (i Vietnamu) především zodpovědný, jsou tamní komunistické vlády. V kterékoliv zemi si výrobce dovolí pouze to, co tamní zákony a následná praxe připouštějí.
Takže Lukasi, pistoli u hlavy těm dělníkům někdo občas drží, a to ne jen obrazně.
A pokud se chceš tvářit, jako že se tě to netýká, tak doporučuju trochu zavzpomínat. Historicky to není až tak dávno, co řada zdejších lidí byla ráda za to, že těm někde daleko na západě není jedno, jak se tady režim k lidem chová a dávají to najevo.
Dávali to najevo a nebylo jim to jedno, ale co z toho? Rok 1956, Maďarsko. Rusko se domluvilo se západem, že se do toho nebude míchat a bylo. Tak nějak za 12 let u nás, že? A když už jsi zmínil komanče, tak si vem Rusko za cara, kde pomalu neznali ani kolo a o pár desítek let později. S Čínou to není o moc jinak...
Zdálo by se, žes toho názoru, že na rozpadu sovětského bloku nenese Západ v zásadě žádný podíl ... Jasně, speciálně v ČSSR režim mohl padnout i proto, protože historicky znemožnil sám sebe; a souhlasím i s tím, že bez změny kursu v SSSR reprezentované Gorbačovem by změna hned tak nenastala a/nebo byla podstatně krvavější. Nicméně dlouhodobě vyjadřovanému a projevovanému nesouhlasu Západu, často i v podobě ekonomického tlaku bych jistou číst zásluhy přece jen připsal. Ono to ostatně souviselo.
Takže jsem toho názoru, že ekonomický tlak na Čínu smysl má. Samozřejmě, na Dálném Východě se opravdu myslí jinak, takže s vnucováním vlastních vzorů opatrně; nicméně "pravidla hry" (tj. vlastní zákony a mezinárodní úmluvy) by čínská vláda dodržovat měla.
P.S. Jinak fakt, na který zjevně narážíš, že sovětský komunistický režim dostal mezi roky 1920 a 1960 zaostalý převážně zemědělský stát na úroveň průmyslových velmocí nelze zpochybnit. Ovšem za jakou cenu se tak stalo? A myslím, že není náhoda, že poté už následovala pozvolná stagnace ...
V Číně zatím probíhá ta první fáze. Co bude dál, těžko říct.
Co do toho, prosim Te, zase motas rezim ve Vietnamu? Indonezie, Filipíny a další to je tvrdý kapitalismus a tam opravdu, když neseženou práci za almužnu, tak chcípají hladem.
Totalitní režim nemusí mát jen komunistickou podobu. Pro Pákistán nebo onu Indonésii platí to samé, co pro Čínu (i když u té Indonésie v o dost mírnější podobě).
vono bych to na ty komouše zas až tak neházel, v některých ze zmiňovaných zemí jich zas tak moc není. je to divoký kapitalismus 19. století, a nutno říct, že na rozdíl od eurosocialismu ekonomicky šlape.
jestli se ptáš, jestli se mi fakt chce na daních a odvodech živit kromě mých vlastních staroušků i rodinku osob práce se štítících nebo nápady hrstky snílků, tak fakt nechce. ovšem měl jsem kliku, uměl jsem se narodit ne úplně blbej a rodičům kteří mě dali študovat, tak bych se asi uživit i tam. stačí?
Ještě jednou: Tady nezaměstnávají děti. Slečky z fairtrade pranýřují údajně nelidské podmínky dospělých šiček, které chtějí pracovat déle než 8 hodin, prý pracují za nízkou mzdu a prý jim občas někdo nadává.
Ano. A odehrává se to v zemi, kde prý když se někdo proti něčemu ozve, tak zmizí ve vězení, údajně v tom lepším případě.
Ovšem to celé podle tebe není žádný problém, který by se nás snad měl týkat, že.
Inu, každý máme jiné hodnoty, to tak je.
Aha. Už chápu, co v Tvé argumentaci nebylo až do teď zřejmé. 1) Slečny z Fairtrade protestují proti nízké mzdě a dlouhé pracovní době v Číně a Vietnamu. 2) Ty mluvíš o levičácké politické úchylce, která ničí životy - někdy doslova. 3) Se slečnami se ztotožnit nemohu, s Tebou souhlasím stoprocentně.
Joo, kdyby rohlíky tak rychle netvrdly, tak se vozí taky z Číny. Čechy byly ve světě textilního průmyslu pojem. Jenže někdo zhasnul, a nastala situace podobná scéně s tombolovým stolem. Bývalý textilní fabriky se rozpadají.
Svět se v pr*el obrací...
jo český textilky zkrachovali, ale kolik si myslíš, že by stála bunda vyrobená tady u nás a kolik lidí by si jí za tu cenu koupilo, je to hold dnešní situace, kdy si můžeš koupit věci, který jsou v rámci možností cenově dostupný, představ si, že máš dítě a musíš co půl roku koupit minimálně dvoje boty, který stojej tak 1500 a nemluvme o oblečení a tak.
Danny, situace s děckama je jiná, těm ty boty koupit musíš, protože rostou. Ale s bundou je to jinak. Když je kvalitní, tak sice jednorázově utratíš víc, ale ona Ti pak mnohem dýl slouží. A jsme i u diskuse o životním prostředí. Co je lepší - každej rok nová levná bunda nebo jedna dobrá na pět či více let? Jenže lidi to neřeší. Koupí shit z Číny, kterej se sice za rok rozpadne, ale co má bejt. Však ta fialová už nefrčí, koupím zelenou...
Tilak je jistota. 100% česká značka. K bundě dostaneš lístek "s hrdostí vyrobeno v Čechách" - nějak tak.
Bohužel to nejpoctivější podnikání nemá většinou za sebou zrovna ty nejlevnější produkty. Nehleďte jen na cenu, ale i to, co za tím a tím produktem stojí!!
Pro mne je Tilak značka férovosti-doufám, že mne v budoucnu nezklame.
A teď mě rosekejte za nějaké to PR a je to všecko...
Ono to v českých textilkách nevypadalo o nic lépe než v asijských. (Byl jsi někdy v textilce aspoň na kukandu? Víš kolik šičky braly? Víš že se textilní výroba pomalu vrací do Česka, ale je málo kvalifikovaných šiček a ještě méně jich to chce dělat?) Nevěř tak úplně neziskovkám - pracují v nich většinou lidé z bohatších a vzdělanějších vrstev se zajištěným dětstvím i dobrým výhledem do budoucnosti, ale bez pracovních zkušeností z oboru, ve kterém se angažují. Jak známo, sytý hladovému nevěří... Chceš pomoci asijské dělnici? Kupuj výhradně vietnamské, čínské nebo pákistánské textilní zboží!
to mi napadá, že za pár let pudu do kreminálu, když pošlu háranťata vynýst koš nebo je přinutím vyluxovat. dětská práce, a ještě pod pohrůžkou násilí...
Ale vždyť v té zprávě, ze které vychází novinové články, není nic o dětské práci! Tam makají především ženy. Kdybych nebyl na Lezci, napsal bych, kde kompletní zprávu najdeš :-)
no jasně, o dětské práci tam není. ale vono obecně nemusíme chodit tak daleko. stačí zajít na nějakou větší stavbu a poptat se jak moc agenturní dělník dostane a kolik hodin dělá. (tam do toho maličko vidím, dělník má někde u bardějova či kišiněva rodinu, a není zvědavej dělat 8 hodin a pak se na levný ubytovně kopat do zadku. chce tahat dvanáctky sedm dní v týdnu po dva měsíce a pak jet na měsíc domů). překvapovalo by mě, kdyby se agenturní dělník měl nějak líp v oděvnictví nebo třeba v metalurgickém průmyslu. no a nakonec by mě nepřekvapovalo, kdyby to bylo v čajně nemlich tak.
Ale vždyť v té zprávě, ze které vychází novinové články, není nic o dětské práci! Tam makají především ženy. Kdybych nebyl na Lezci, napsal bych, kde kompletní zprávu najdeš :-)
Ano. Ani zdejší KSČ řízený režim se k dělníkům nechoval zrovna slušně, přes své proklamace (a třeba v Polsku to bylo ještě o třídu horší).
Ovšem slepým nakupováním zboží ze země ovládané diktátorským režimem tamním dělníkům škodíš, a ne pomáháš.
:) Puntanela je pohádková země z Arabely, žejo? Ale už si nějak nepamatuju, co tam bylo specifického :)
V čem vidíš problém? (Kromě pohodlnosti řadových občanů konat a nechuti podnikatelů a vlád přicházet o aktuální - podle mne krátkodobé - ekonomické výhody?)
jo a singrovku poháníte fofrníkem a látky tkáte ze šťastného biokonopí, které vokopáváte motyčkama, bez dětí a ženy na zkrácený úvazek, vokolo běhají kozy a zvonivě mečí.
některé firmy šijou někde, protože je to pro ně především levnější (třeba ve smyslu nižší náklady na zmetkovitost a udržení kvalitativních standardů)
Tilak nešije v ČR kvůli hrdosti, ale protože toho prodá tak málo, tak nenaplní kontejnery a dostane velmi špatné ceny. Tak mu nezbyde nic jinýho než oslovit jiný segment a prodat toho o dost víc nebo dál vyrábět "kusovku" v ČR.
Ano, ten problém tady je a může být velmi nepříjemný. Tady se ale původně mluvilo o něčem jiném - nejde o to nenakupovat z Číny vůbec, ale nakupovat pod podmínkou, že se k lidem budou chovat slušně: v tom smyslu, že budou dodržovat vlastní zákony (ano, formálně je v Číně 8 hodinová pracovní doba) plus mezinárodní úmluvy které podepsala i Čína (Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních atd. právech mezi ně tuším patří).
U nás je taky 8hodinová pracovní doba a dělá se klidně 15 až 16 hodin denně. Kdo nechce, nemusí. V Číně také nemusí. Ve Vietnamu také nemusí. V Severní Koreji asi musí, ale od nich nic nenakupujeme, protože nic neprodávají. Lukáš B. tady zcela jasně uvedl příklady ze stavebnictví. Mluví se hodně o zdravotnictví. Já znám to samé z médií. Kdo chce dělat, maká jako šroub. Kdo nechce, prostě dělá jen 8 hodin. Nic divného na tom nevidím.
no zase zpomal sekáči. 16 hodin dělat pravidelně, manuálně a dlouhodobě nelze, a to ani na stavbě vlastního baráku nebo na vlastním poli. 16 hodin může dělat dejmetomu noční hlídač nebo felčar držící noční pohotovost, účetní poslední tři dny před uzávěrkou nebo tak nějak.
ale i vopravdická dvanácka v mrazu, dešti, vedru, bahně a prachu je poměrně hukot, a nedomnívám se, že ve vedru a rachotu a úmorné jednotvárnosti textilky by to bylo nějak zásadně jinak.
práce to rozhodně je, to, že si většinou u takový práce pěkně schrupne nemění nic na tom, že by zadarmo byl radši doma. nicméně držet pohotovost třeba osmačtyřicet hodin se na rozdíl od házení lopatou nebo sezení za šicákem dá.
Tak jo, Kubo. A teď zkus trochu zjemnit rastr a všimnout si blíž toho "nemusí" a "chce". Ve všech destinacích, které tu padají (od Asie přes Ukrajinu až k nám), to asi nebude znamenat totéž - "motivace" k tomu "chtít" budou asi různě pádné, a to jak v negativním případě (nechci, nebudu... a co pak?), tak ty pozitivní motivace (hurá, budu dřít 16 hodin denně... to se pak budu mít...).
Touha měnit svět k lepšímu se pravidelně jeví jako utopie, ale zas ve jménu "realistického" pohledu na věc nad problémem jen tak mávnout rukou, nebo říct dokonce třeba trochu demagogicky "však oni taky nemusejí", to se mi nezdá.
Stejně tak argument, že i ti, co v Asii nešijou, tam nakupují materiál, takže je to jedna sebranka: množství práce na nějakém výrobku je 100 %. Asi je trochu rozdíl, jestli v Číně dělají celých 100 %, nebo třeba jenom 60 %...
A co je vlastně ten problém? Nějak se to tady zamlžilo. (Myslím, že zrovna podmínky v práci v textilkách, o kterou se lidi v Asii perou, problém v podstatě není. Ten si vyřeší tamní zaměstnanci se zaměstnavateli podle požadavků globálního trhu.)
Mně se zdá, že to bylo řečeno dost jasně. Totalitní vlády v Asii (jakékoliv barvy, nicméně hlavní podíl tam má rudá) neposkytují tamějším zaměstnancům moc prostoru na to, aby si vyřešili problémy se zaměstnavateli. A globální trh jim v tom rovněž nepomáhá. Tak je na místě přispět k tomu jinak.
(Obvykle se, pane předřečníku, komunistů příliš nezastáváte, mám ten dojem. Tentokráte je to jinak. Že byste si připomněl svou veřejně přiznanou minulost spolupracovníka vojenské podoby STB? To je ale jen okrajová poznámka.)
Komunistů se nezastávám nikdy a tedy ani v tomto případě. Celá zpráva lehce pomýlených děvčat z Evropy o textilním průmyslu ale nebyla o extrémně levičácké politice (ačkoliv to je právě to, čím trpí jihovýchodní Asie nejvíc), ale o údajně neúnosných podmínkách pro práci ve vybraných textilkách ve Vietnamu a Číně. Když jsme byl na jejich tiskové konferenci, tak tam pravila jedna z dívek, že lidé se s nimi nechtěli bavit, protože se báli o práci. Tento moment osvětluje vše - všude je chleba o dvou kůrkách, musí se tvrdě makat, všude jsou rozdílné představy zaměstnavatelů a zaměstnanců, ale lidé v zásadě rádi prodávají svoji práci zaměstnavatelům a tak je tomu i v tomto případě. Je to ryze kapitalistický vztah. Že se jim do toho ještě motá komunistický stát, je věc jiná a to děvčata nekritizovala.
Tvůj příspěvek je úplně mimo. V Číně a Vietnamu žádný (svobodný) kapitalismus není. Vládne tam komunistická diktatura, kde by ses velmi pravděpodobně bál promluvit i ty. Čínští kapitalisté / majitelé továren jsou zároveň ve většině případů vysoce postavenými osobami v komunistické straně, nebo jsou s nimi spřízněni. O tom, jestli dělníci tam chodí do práce rádi nebo neradi, je zbytečné mluvit. Už to docvaklo?
Od začátku jsem ji četl a musím konstatovat, že debatér před tebou popisuje věc výstižně. Pravděpodobně rozumět nechceš. Proč, to je tvoje věc.
P.S. Osobně znám tři lidi, kteří strávili delší čas (několik měsíců) v Číně. Všichni umějí alespoň trochu jazyk. To, co vyprávěli, nebyly moc hezké historky.
Absolutně nechápu proč se tu všichni otírají o Husky a Hannah, možná jsem něco přehlédl. Pokud zůstaneme u oblečení, tak můžu pouze konstatovat, že v dnešní době nejde oblečení vyrobit bez asijské spolupráce, tak aby bylo konkurence schopné. A to nemyslím jen cenově. Když nakoupíš látku a galanterku v Číně, a pak si to ušiješ u nás tak je to v pořádku?
Je to smutné ale bohužel je to tak.
Někde dělali pokus nepoužívat 24 hodin nic co by bylo uděláno v Číně. Ne na východě, pouze v číně ) Pokus bohužel nevyšel, výzkumnící by si nemohli v podstatě ani prdnout.
1) Z mého pohledu jsou největší lumpové prodejci. Podívejte - vlezu do H-sportu, A-sportu, R-P a jinam a je tam posezonní sleva 70%, z charity to nedelaj :-). Stale na tom trhnou. Sami nic neprodukuji, jen koupi-prodaj. Riziko nese vyrobce: vymyslet, usit, udelat reklamu, distribuovat ...
2) Zboži šité v Evrope, ci Americe je taky levne a ze sve zkusenosti musim rict i kvalitnejsi. Mluvim o gore hadrech pro armadu. Bunda k dostani na kramu za 1500,- az 2000,- (slouzi mi uz 8 sezonu, stejne jako gate). Jenze obchodnikum jde o kazdou korunu - ta sama bunda bude z Asie rekneme za 1000,-. Pri 1000 kusech je to pul milionu k dobru. Plus nasita ta spravna znacka 3000 navrch/ks.
A to nemluvim o tom, ze nikomu nejde o to prodat bundu na 5-8-10 let. Idealem je, aby se kazdou sezonu koupila nova (stejne vic jak dva roky - zarucni doba - nevydrzi). Takze tohle mluvi proti kvalitnimu textilu. Ty outdóršopy už dávno nejedou na lezeckém vybavení, to už jsou dávno jen outdórové butiky.
3) Prestanete na zaklade tohodle clanku kupovat Hudeckuv DirectAlpine? By me zajimalo
Priatelia diskutujuci, neviem kolko z vas navstivilo podniky v Azii a rozvojovych krajinach. Mam to stastie ze som precestoval desiatky takychto krajin a moja prace je presne zamerana na zlepsenie podmienok a technologie atd atd v takychto krajinach, a teraz poviem nieco co urcite oficialne nikto nehovori.
1. Napriek vsetkej snahe vsetkych oranizacii atd. sa nedari vyrazne zlepsit podmienky - rozumej odstranit chudobu - predovsetkym lebo vlastne vykoristujeme rozvojove krajiny a zda sa nam normalne ze u nas za rovnaku pracu sme lepsie plateny, mame vsetky socialne vyhody atd. 2 DETSKA PRACA, neviem kolko z vas videlo a stretava sa denne so zobrucimi detmi na ulici ktore nemaju ziadnu buducnost, a vyedy sa pytam sam sebe kde im je lepsie v praci (co je proti nasme dnesnemu europskemu chapaniu ale nebolo 100 rokov nazad) alebo vonku zobrat?
Chceš-li mít z přelidněné a nevyspělé země ekonomickou velmoc, musíš levně a hodně vyrábět. Abys mohl levně a hodně vyrábět musíš zaměstnat všechny, včetně dětí. Nezaměstnáš-li všechny, nebudeš tolik produkovat, ekonomika neporoste a děti budou chcípat hlady. Asi tak to tam zatím funguje... Jednou by to tam díky tomu mohlo být jinak. Jsou holt trošku pozadu. Není to tak dlouho kdy u nás pracovali děti a volno bylo jenom v neděli, že? Docela mě dostalo jak někde psali, že dělníci v Číně mají asi 19kč na hodinu, ale už nenapsali kolik tam stojí chleba. A srovnávat situaci v Číně se situací u nás před rokem 89 je normální ubohost, protože tak drsný jako tam to u nás nebylo!