najde se tu někdo, kdo by si chtěl někam povyrazit – nejprve někam u nás (na vandr), pak třeba do rumunských hor během léta? Zemi Drákuly a dáčií jsem navštívil už loni (pohoří Rodna), ovšem i letos je to s mými spolucestovateli značn
Zdravím všechny. Prosím pěkně, jedu do Vieste v Itálii. Je to pobřežní městečko v Garganu. Chci se zeptat, zda-li někdo neví, jestli se tam smí lézt na útesech hned nad mořem (boulder, nic velkýho :o). Místy jsem na fotkách odtud viděl nějaké cedule, tak
nastal cas koupit si nejake friendy, tak jsem koukal na ruzne znacky a jako nejlevnejsi me vysly frindy zn Kouba , mate nekdo nejake zkusenosti stimto matrosem a pokud by nekdo vedel jakej je rozdil mezi sadou flex a manta(popripade c
Ahoj ctěné lezectvo...
Narazili jsem na citlivé téma, stejně asi tak citlivé jako magnesium na písku :) Zajímá nás jakým názvem označujete svou lezeckou obuv.
zjistili jsme, že lidé označují obuv různými názvi
např: kopačky, l
nastal cas koupit si nejake friendy, tak jsem koukal na ruzne znacky a jako nejlevnejsi me vysly frindy zn Kouba , mate nekdo nejake zkusenosti stimto matrosem a pokud by nekdo vedel jakej je rozdil mezi sadou flex a manta(popripade co je lepsi) bylo by to uplne super....
diky vsem za rady...
Kup si Camaloty, sice stojí o něco víc, ale friendy si většinou nekupuješ po dvou letech nový. Sám mám něco Koubů a DMM, ale občas se mě do ruky dostane Camalot a je to něco jinýho jak zpracováním, tak rozsahem.
Mně víc vyhovují všeobecně dvou lankové friendy. Jednolankové se nepříjemně otáčí okolo své osy při zakládání, což mně docela vadí a hůř se vytahují. Klasickým šťáradlem prakticky nemáš šanci.
ahoj, kup si dvouose (nemyslim tim dvoulankove) friendy, dela je blackdiamond, a nebo nove i kouba, jsou sice o neco drazsi nez jednoose, ale tato investice se vyplati, friendy maji daleko vetsi rozsak pouzitelnosti. jsem vlastnikem obou typu a jednoosace mam jenom na doplneni racku....
Mám zkušenost jenom s Koubou a stačí mi - nezpochybňuju že jsou lepší, ale poměr cena/použitelnost se mi zdá dobrej. Přestože se mi na jednom přelomila nožička - táhlo (dal jsem tam místo toho kus provázku). Manta vs. Flex - to je dilema asi jako drátovka vs. keylock. Osobně jsou mi sympatičtější manty. Jsou trochu levnější, mají trochu větší rozpětí, trochu líp se mi vytahujou, ale zase jsou trochu těžší.
Pokud mas penize a budes friendy pouzivat casto, kup si Black Diamondy. Pokud chces usetrit za kazdou cenu nebo budes friendy pouzivat jen prilezitostne, kup cesky. Flex X Manta = pro me urcite flex, nebo ted uz ty dvouosy Flexy, nevim jak se presne jmenujou. jsou proti mantam proste FLEXibilni :) manty jsou ok, ale ne tak univerzalni. pokud nebudes nakupovat hned celou sadu, tak vem stredni velikosti 1,2,3 a maly 0.5,0.75. zbytek pak dokoupis. no a sadu vklinencu taky nejlepe od anglickeho ci USA vyrobce, maj ohebnejsi lanka a nekdy lepsi tvary nez RE, Kouba, bohuzel. casto se da koupit i na eBayi.
Myslel jsem to tak, ze jsou univerzalnejsi tim ze jsou flexibilnejsi :) a flexibilnejsi jsou diky sve stopce (jedno lanko), daji se tudiz ohybat ve vsech smerech, Manty se daji ohybat jen v rovine spojujici obe lanka. kdyz budes mit vertikalni melkou diru, flex udrzi vic nez manta. Napr BD uz vyrabi prevazne jednolankove kce. Ostatni fy jednou oba principy, ale jednolankove vedou...
Na druhou stranu potrebujes o prst vic k jejich ovladani :()
Pokud je ta únosnost větší o rozdíl sil potřebných k nějakému limitnímu ohybu dříku, resp. dvojice lanek, pak ten přírůstek bych odhadoval v řádu desetin kN, což je navýšení nosnosti v řádu jednotek procent. A toto navýšení se bude realizovat pouze ve speciálním případě mělké vertikální díry.
Jedno lanko je ohebnejsi nez dve (kord u RE). Flex ma taky uzsi hlavu (plati u mensich velikosti), coz je vyhodnejsi. Na sedaku se mi zdaj jednodrikovy prehlednejsi, asi i lehci. Celkove jsou mi sympatictejsi :) Naopak nevidim zadnej radikalni duvod proc spis dvoulankovej oproti jednolankovymu (snad celkova pevnost?)
abalaky nemam, ale tricamu celou sadu a pouzivam je stejne jen v lehcich cestach, kde ma clovek vic casu na zakladani, v tezsich usetri friendy hromadu casu.
Jakej suchac? nejakej druh trhaciho tlumice?
Určitě je pohodlnější a rychlejší zakládat friendy, než se rozčilovat s Trik camem. Nicméně sou místa, kde ze zdi kolmo trčící friend působí celkem smutně, byť má "ohebnej" nosník.
8 kousků.. nevím do jak těžkejch cest a v jaký lokalitě se chystáš, ale pokud to není do nějakejch extra dlouhejch spár nebo na nějaký delší hákování, doporučil bych spíš začít střídměji a pak postupně dokupovat. Zeštíhlování bych začal od největších. Že by se i velký občas hodily je možný, ale že jsou to hrozný krávy který tě budou svojí velikostí neustále otravovat je jistý. Příklad: Dušičková spára ve Sv. Janu. Mít nějakou pětku frenda tak ho tam sice lupneš, ale dáš to i bez něj. A nemusíš se s nim tahat na deseti dalších cestách, kde ti bude než k zlosti.
Kouba 0,25 - 3 dvě sady, větší po jednom. Jedna sada jednolankové, jedna sada dvoulankové. Ale smyce a vklíněnce určitě nezavrhuj. Smyce nos už kvuli prodlužování jištění, friendy na krátko (když máš lano cik cak) se rychleji vyzvoní.
Já jedu na vel. 0,5 - 4 plus sada čoků (10ks). Krom vel. 4, to jsou jednolankáče. Vlastním i 0,25 a zatim jsem ho nepoužil.
Abalaky mam, ale moc je nepoužívám. Jsem dost nešikovnej na jejich zakládání.
Můj názor na materiál do začátku je:
friendy 5ks: 0,5 - 3 (později dle potřeby 4)
vklíněnce: 1 sada 9ks.
Potom si dokoupíš, co budeš potřebovat a hlavně co budeš lézt.
Např. třeba na lehký alpský cesty max 4 UIAA, hřebenovka apod. si všichni berou max 2-3 friendy cca vel 1-3 a do 4 čoků větších velikostí. Co se tedy týče jen železa.
Dávej přednostně levný, lehký a spolehlivý vklíňáky a smyce. Drahý, těžký a trochu záludný frendy tě sice budou jednoduchostí zakládání svádět k nadužívání - potřebuješ je, to jo, ale jen když tam nepůjde nic jinýho.
No jestli to máš na Vysočinu, tak ty BD sou možná zbytečný, jejich přednosti využiješ hlavně tam, kde se leze hodně po vlastním. Navíc bych si je nekupoval u nás, na "interdrátu" se dají zpoza Atlantiku sehnat za výrazně lepší peníz...
Ahoj. Doporučoval bych ti nejlépe 4ks friendů od Omega Pacific, velikost 0,5;0,75;1;2. Každý znich má rozpětí 4 friendů od Kouby. Všechny čtyři se pak překrývají ve velikostech. Jejich rozpětí je od 13,5mm až 64mm, tedy ve srovnání s Koubou 0,5 až č.4, ale oproti Koubovi použiješ v jedné spáře vel.1 všechny čtyři friendy O.P., kdešto od kouby jen vel.friendu č.1. Jejich cena u nás je cca 10.000 za všechny, kus 2600, v Dolomitech jsou o třetinu levnější a na amazonu za polovinu, 74 dolarů. Jsou ideální do všech klasických cest. K nim jsou ideální aktivní vklíněnce Ball nuts od campu, rozpětí 5 kusů 3mm až 18mm, cena cca 7000. Což je v porovnání s ostatním materiálem jen kapka. (pokud se naplno budeš věnovat všech horolezeckýcm disciplínám, tak tě vyjde matroš třeba jako mne na 800 tisíc, pak to je pakatel). Mám taky friendy Camalot od Black Diamond vel. 0.3 až 3. jsou výborné, mají i po častém používání lepší chod než Kouba, větší rozpětí a hodně vydrží pri pádech. Přes amazon seženeš kus za 800kč, v Hudy kolem 2000. Mám i Roboty a Flexy od R.E=Kouba, dost jsem snimi dříve nalezl. Jsou určitě cenově levnější, ale menší rozpětí a tak jich musíš brát více, případně některé velikosti dvakrát. V práci mám několik sad od Kouby (a trikamy od Campu), na kurzech lezení je dost používáme, nutné promazat, tuhnou. Jednotáhlové flexy jsou flefibilnější a vhodnější di horizontálních spár.Do vápevcových děr jsou pak dobré Trikamy, dají se použít i jako vlíněnce a smyce se lépe chopvá než lanko nebo jdou nahradit Abalaky.
Pokud by jsi se rozhodoval od Kouby tak bych pro začátek doporučoval 5ks Flexů vel. 0,75 až 4.
Ale ideální je sada 4ks friendů Omega Pacific, sada 5ks vklíněnců Ball nuts a sada 4ks Abalaků (je jich v sadě 6, ale nejmenší a největší nemusích tahat).
Toť můj názor.
No husty. Uf uf.
Tuhle radu asi poslechne malokdo, kdo teprve zacina nakupovat. Kazdopadne doufam, ze o nutnosti (vhodnosti) koupe sady normalnich vklinencu se ani nemusim znova zminovat (klasika WC, DMM, RE c.1-10) + idealne sada mikrovklinencu treba pak casem.
Doporucuju si o tom neco zjistit i sam, ne jen poslouchat co ti tady kdo radi..