Ahoj všichni,nevíte něco o lezení kolem jeskyní Průchodnice u Ludmírova a na Zkamenělém hradu nedaleko Javoříčských jeskyní?O víkendu jsme tam byli jen tak nalehko,na Zkamenělym hradu jsou natlučeny nejaký cesty,vypadá to celkem nově a taky možná obtížně.
Slyšel jsem, že prý mají vyjít dvě knížky, které bych chtěl mít. 1. nějaký výběrový průvodčík po Vysokých Tatrách (né Gálfy), 2. reprint 10 velkých stěn.
Nevíte někdo, kde by se daly sehnat nebo cokoliv jiného o autorech nebo vydavatelích?
tak jsem si vzal v HrŮzněDrahYm obchodu zadarmo katalog 2003, a zřejmě za účelem pobavení koupěchtivého občanstva je tam popisována nějaká veselá příhoda jak Hudy leze v Josemitu nějakej Nos či co.
Ale k věci: to, že neumí správně přechodníky Hudy
Chci si koupit bundu Rock Empire Rondoy XP z materiálu Gelanots XP. Máte s ní někdo zkušenosti? Nikde jsem o ní nic nenašel, jenom v katalogu Hudy sportu píšou ,že je do extrémních podmínek. Chtěl bych vědět víc.
V Prachove sa pokazilo pocasie , a tak sme okrem Susiek liezli aj na Privysine priamo pod vyhlidkou.Su tam asi 3 klasicke cesty a asi 4 nove cesty s horhakmi .
Nepoznate niekto autora ,nazvy a obtiaznost tychto ciest?
Dakujem
Při čtení smutné zprávy o Radce jsem si vzpomněl na příhodu z minulého roku (květen nebo červen)ze Sušek. Byla sobota a jistil jsem spolulezce na Alabastrové věži, když slyšíme záchranku, jak brzdí pod skalami. Někdo spadnul na Kostce-já jsem se tam moc n
Poraďte mi někdo, prosím, jak změnit odkaz na naše oddílový stránky na Lezci. Je na nich provizorní průvodce po Orlických horách, pro všechny zadarmiko, ale přestěhování nebere náčelnicvo Lezce na vědomí. Už jsem vám to psal několikrát a nevím, jak jinak
nazdar, nelezu nejak dlouho a tak to nemuzu objektivne hodnotit ale zacinam mit desivej pocit ze tohle jaro spadlo extremne moc lidi. Je na to nejaka statistika a je to normalni ? Snad je to jen spatnej vykyv....
nazdar, nelezu nejak dlouho a tak to nemuzu objektivne hodnotit ale zacinam mit desivej pocit ze tohle jaro spadlo extremne moc lidi. Je na to nejaka statistika a je to normalni ? Snad je to jen spatnej vykyv....
Jojo, špatný jaro. Nicméně z letošních nehod všechny nastaly nebo se alespoň zhoršily vlastním přičiněním postiženého.
Nepřivázání se na štandu, nenošení helmy, cyklistická helma místo horolezecké....
Číst Schuberta, a to ne jako černou kroniku, ale jako poučení na co všechno si musím dávat pozor.
No, ja myslim, ze je sice spravne cist Schuberta, nicmene je k tomu treba uvadet prectene do praxe, to vsak u lezeni neni az tak uplne jednoduche, nebot kazda chyba se obvykle tresta prinejmensim zlomenou nohou, kdyz pri tenise spatne prasknu do micku, nic se obvykle nestane (pokud ten micek nerozbije okno a sklo neprefikne nekomu krk), ja sam mam Schuberta precteneho nekolikrat, lezu 8 let a taky obcas pri padu reflexivne chytam expresku (viz nova nehoda), po tech mordech uz cvakam dve presa, pokud to jde, lezu s helmou, vypadam jako blbec, pro mladiky superlezce spis jako mimozemstan, ale myslim ze zvysuju sve sance na preziti a o tom to lezeni myslim taky je:)
Myslím si, že pokud není lano cvaknuté špatným směrem, že je lepší do něj hupnout, než se chytat expresek. Pokud je ten návrat trochu rychlejší, můžeš si tím přinejmenším s tou rukou něco udělat, nebo si tu expresku i vycvaknout, jako ta nešťastná dívčina.
Ostatně si pamatuju podobnou nehodu v Paklenici, tam co na konci soutěsky začíná stoupat cesta pod Aniča Kuk, je za potokem cesta s převisem asi v deseti metrech a na jeho hraně je první nejt. Zkoušel ji jeden z tehdejších špičkových lezců a stalo se mu, že si tu expresku při návratu pod převis vycvakl a zahučel těch 10 metrů do potoka (vyschlého) mezi metrový ostrý šutry.
Zázraky se dějí i v lezení, zůstal celej. Jen do konce zájezdu pajdal o větví místo berle. A to byla ten týdej již jeho druhá podlaha. Některé chyby zůstanou i nepotrestány.
proč mluvíš o nějakém tehdejším špičkovém lezci, buď prosím konkrétnější:
můžeme ho kodově nazvat pan Lezec Unáhlený, k tomu co píšeš by bylo spravedlivé dodat, že ho jistila jedna tehdejší špičková lezkyně, kterážto mu snad, podle jedné verze, dopřála měký dopad na ešus. Bylo by zajímavé dodat, že tomuto Lezci se tato nehoda stala v Paklanici na jaře a obdobná s dopadem na zem se mu stala ten samý rok na podzim ve Vratce v Bulharsku, což tehdy odnesl jeden z jeho kotníků, který však brzo rozchodil. Horší přišlo o někoik let později v Srbsku, kdy svůj solovýstup zakončil pádem, což tenkrát odnesly obé jeho chodidla, která rozcházel několik let a ještě delší dobu trpěl bolestmi chodidel. Krom toho byl snad jednou zachraňován na písku z nevratné patové pozice chrabrým sololezcem Bobulou, jenž vylezl po hraně/7?/ věže / Prachov či Drábky?/, aby mu z vrcholu věže vytáhl záchranou smycí..
Je však třeba zdůraznit, že se jednalo o velmi aktivního lezce a známého lezce.
Pokud se nemýlím, tak je spoluautorem minimálně jedné cesty v Srbsku na Bláže za cca 8 UIAA, do které byly dodány pro vaši jistotu "páni lezci" 2 borháky - jeden dole a jeden nahoře.
Petře sedni a začni sepisovat konečně ucelené paměti .....
P.S. žádné, zde uvedené, příhodě jsem nebyl osobně přítomen .................................
slyšel jsem mnohé jiné ......... a jiným jsem byl dokonce osobně přítomen ...... koho by dnes ale zajímal dávnověk.
No, alespoň to dneska nebylo ve verších, příteli od nad Sázavy:-) Na jméně onoho lezce celkem nezáleží, jde o událost samu. To, příslušnou reprezantantkou z Brna lehce bržděné odsednutí z deseti metrů na krabici od řízků byla jen rozcvička, po které náš unáhlený borec odešel ještě po svých a lezl dál, zatímco ten druhý let přestál opravdu zázračně, jen s nějakým výronem, jak usoudil lékař výpravy.
Je zde vidět, že štěstí asi není spravedlivé. Na jedné straně ten Unáhlený Nevěřící spadne deset metrů mezi ty pěkně nabroušený paklenický šutry a skoro nic, pak tady dívenka spade pět metrů a natočí se blbě na hlavu a je po ní. No, a mě předminulej tejden uklouzla ruka na nástupu na Svatoškách a po pádu z metru dvaceti už druhej tejden pajdám vo berlích a kotník mám jak bambuli. Ani helma mi nepomohla.... :-)
Tak pozdravuj v Ratajích.
Předpokládám, že bych se měl ozvat. Jak napsal Honza Bloudek na ČHS, vyfasoval jsem bezbečnostní komisi. Prosím o strpení, než se nám všechno podaří dát dohromady. Obrátil jsem se především na ty, kteří už v tom pracovali a zanechali za sebou kus práce. Teď byly volné dny, kterýjsem se snažil využít jinak, než ke schůzování a totéž jsem předpokládal o ostatních, takže organizační záležitosti až tento týden. Pokud se týká statistik nehod, podle mý představy nejde o to, aby byly evidovány někde v šupleti, ale aby to byl zdroj poučení, aby si další zbytečně nerozbíjeli hubu. Proto bych chtěl taky evidovat prekérky se šťastným koncem - ale to bude především záležet na dobrovolnosti aktérů se se svýmy zážitky podělit. Snažil jsem se nastínit jednu z činností, které čekají novou BK, ale ještě jednou prosím o strpení.
Jetě dodatek, aby v těch podlahách bylo jasno:
Na jaře v Paklenici nastaly dvě. První způsobená jističkou, která drbala a nekoukala a druhá způsobená vycvaknutím expresky při návratu z pokusu.
Ta podzimní podlaha v Bulharsku, která měla následky největší, byla způsobena nedokončením uzlu po x-tém pokusu o RP přelez čehosi v dolině Vraca. Prostě udělal uzel, konec protáhl úvazem a už ho neprotáhl zpátky uzlem. To se ale může stát každému, nejen Unáhlenému.
Statistika v Česku neexistuje (což vyčítám ČHS jako největší chybu), ale podle toho, co evidují Slováci ve Vysokých Tatrách, počet mrtvých se dlouhodobě pohybuje ve stejných číslech. Leze stále více lidí, ale mají stále lepší vybavení, takže to vyjde fifty-fifty. Lezení je nebezpečný sport, a proto ho všichni děláme.
Jsem zvědav, kolik ze zde na Lezci proběhlých úrazů bude také nahlášeno na ČHS - ostatně nikde nebylo zmíněno, jestli byli postižení jeho členy.
Asi by bylo možné zjednodušit hlášení úrazů, ale v současné situaci asi nelze relevantní aktuální statistku vůbec dostat, protože:
- zdaleka ne všichni lezoucí jsou členy ČHS
- Alpenverein aktuální statistiky úrazovosti tají a ani pražská sekce je nemá kompletně k dispozici. Zřejmě to nějak souvisí s pojišťovnami, nevím. Lze se dostat jen k několik let starýmn statistikám a ty dostala lékařská komise ČHS ke zpracování - výsledek je na webu ČHS
- Vzhledem k charaketru pojištění Alpenvereinu se statistika úrazů jeho členů nastalých v ČR nevede, protože se z něho záchranky a léčení u nás nehradí.
Tak mi řekni, jak a z čeho bys chtěl za těchto podmínek statistiku dělat? Podle neověřených drbů na Lezci?
Ale přátelé, tomto místě by se slušelo poznamenat, že několik oddílů navrhovalo na VH povinnost hlásit úrazy svých členů (při objednávání průkazů ČHS na začátku každého roku)... U těch oddílů, kde se nic nestalo napsat jednoduše 0 (nula). ALE: návrh neprošel a byl jednoduše a rychle smeten ze stolu, což byla obrovská chyba. Takže: můžeme si za to sami, hlavně však ti, kteří pro tento návrh nezvedli ruku... Tak jaképak debaty?
Smeteno ze stolu to bylo kvůli oné nule. Kdo by se nějakým hlášením zabýval, když se v oddíle nic nestalo. Tomu rozumím.
Někdy během minulých let jsem navrhoval ČHS: 1) požádat vždycky po skončení roku Horské služby z Tater a celého Česka o nějaké shrnutí nebo jakékoliv informace, které mohou poskytnout s ohledem na pozůstalé, 2) zjednodušit interaktivně formulář na webu ČHS, 3) na konci roku zveřejnit "výsledky" a nějak je komentovat a propagovat.
Když jsem dvakrát posílal hlášení o úrazu (a jednou skoroúrazu), měl jsem pocit marnosti. Nevím, zda-li pošlu i příště.
s tím, že Alpenverein "tají" statistiky nemohu souhlasit, naopak Alpenverein každý rok vydává publikaci s podrobným rozborem. Publikaci vydává německý Alpenverein (jsou tam započítány i úrazy z ÖAV), Bergunfallstatistik najdete v PDF formátu na: http://www.alpenverein.de/brosch/index.php , je tam i plno jiných zajímavých publikací. Souhlasím s tím, že funkčnost (spíš nefunkčnost) informačního "sytému" Alpenvereinu v ČR je nulová, ale budu se snažit s tím něco udělat. "Váš" AV instruktor... :-)
Vážený SVAZE, hlásím vám, že jsem si při provádění horolezecké činnosti 3-krát strhl kůži na předloktí o vystupující chyt na bouldrovce, 20-krát odřel koleno, 6-krát narazil loket o vyčnívyjící chyt na bouldrovce, 2-krát odřel hlavu, tentokrát o strop ve stěně, 1-krát narazil patu při odskoku pod 1. nýtem, pro detail to bylo o zem. Dále jsem měl zraněny téměř všechny klouby a šlachová poutka na prstech ruky, 2-krát natažené vazy v rameni, několikrát náběh na zánět úponů v loktech, chronický zánět vazů na zadní straně kolene z příliš častého používaní nebeské paty. Jednou jsem měl i ekzém z přílišného používání Mg, ale od té doby, co ho i jím, zmizel. Nadruhou stranu mě Mg snad 1000* zachránilo život. Ještě jsem si vzpomněl na třídenní průjem po požití vody v Alpách zakončený briskní šavlí. Lezení na mě zanechalo stopy i v oblasti psychiky a podle mnoha známých patřím do Dobřan. A jsme u další stránky - kompenzace zažitých traumat alkoholem a lehkými drogami ze mě udělalo alkoholika a feťáka. Růžová játra jsou pryč, ale získal jsem žaludeční vředy a zahulený plíce. Zvyknutí si na pěknou přírodu kolem skal mi v městském prostředí přináší další psychická traumata a mé problémy se jen zvětšují. Bude hůř, a bylo...
Ano, máš naprosto pravdu. Díky, já na to fakt zapomněl a nejen na to. Tak ještě pád na kládu ze slanění - pochroumané zápěstí, naražená žebra. Tím to ještě nekončí, po týdnu klidu mi na bouldrovce mezi těmi žebry něco prasklo. Bolelo to jako čert a při kýchnutí jsem šel bolestí k zemi. Což naneštěstí ještě bylo v červnu a tak jsem si jako alergik pěkně užil. Pak jsem ještě chytil ve skalách cca 15 klíštat, naštěstí neinfikovaných a aby byla statistika úplná - loni mě v Tisé štípla včela, asi neměla ráda maglajz. No a ještě: v Srbsku mě ohrožoval netopýr, v Písku sršni, na Suškách nám málem oprávněně poštolky vyklovaly oči a v Lumignanu jsem byl napaden holubem - naštěstí jsem se vždy pevně držel díky firmám Salewa, Camp, Mamut a Šťáva a přežil ve zdraví.