Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s nákupem batohu přes net ze stránek www.bagl.cz nebo www.batohybrasny.cz Všechno v pohodě? Díky
nedokazete mi nekdo poradit ohledne dopravy z letiste Antalya do Josito campu? Nechce se mi platit 40 eur za jednu cestum kdyz si zajistim dopravu primo u kempu. Ale nepodarilo se mi dohledat zadny autobus mym smerem. Pokud s ti
Ahoj, nevíte nekdo jak se jmenujou cesty na masiv vlevo od Umbaby? V průvodci je pouze Sarajevská stěna a pak až Umbaba. Zkusil bych si je v nových cestách za rok 2010 na EC ale nevím jak se jmenuje ten masív a na levej ke Kostovy do sešitu se už asi leto
Mám dotaz pro ženy. Jak dlouho po porodu jste byly schopné se vrátit k lezení a jak to šlo?Jsem na začátku trochu rizikovějšího těhotenství, takže se musím na celou dobu vzdát i TR a trochu mě děsí, jaký bude návrat. Už se nemůžu dočkat, až budu moct zase
Ahoj,
prosím o radu. Letos v létě jsem zaslechl že je možné nakoupit v Arcu materiál na fakturu a že mi ho tak prodají levněji, prý bez DPH? Nevíte o tom někdo něco bližšího? Za týden se tam chystáme a máme v plánu nakoupit nějaký meteriál, tak byc
Mám dotaz pro ženy. Jak dlouho po porodu jste byly schopné se vrátit k lezení a jak to šlo?Jsem na začátku trochu rizikovějšího těhotenství, takže se musím na celou dobu vzdát i TR a trochu mě děsí, jaký bude návrat. Už se nemůžu dočkat, až budu moct zase začít..:)
Nejsem žena, ale moje žena mohla v pohodě lézt (cca 5 UIAA na skalách) cca měsíc po porodu. Moc se jí ale nechtělo - hormony pracují pro dítě a proti matce.
Ked si sa nerozhodla pre potrat, tak este existuje druha alternativa a to tzv. hniezda zachrany, prosto kontajner kde decko po porode strcis a uz sa on nemusis viac starat. To tvoj navrat k lezeniu zaiste enormne urychli, ziadny nanichodny fafrnok ta nebude rozptylovat a rusit od odskrtavania okienok v treningovom plane.
Uplne idealne ale je dieta dat na adopciu za nejaky motivacny poplatok, to su potom aj prostriedky na zimnu pripravu v teple. Pripadne sa to da doviest do dokonalosti tym, ze po vrchole sezony vynosis dieta ako nahradna matka, a zo ziskanych prostriedkov potom trenujes dalsie 2-3 sezony, tvorivosti sa medze nekladu.
tak na takovou odpověď jsem čekala, jen něvím, co má společného s mým dotazem. Ale prosím nenamáhej se, nic rozumnýho z tebe stejně nevypadne a akorát by to tu zabíralo místo. Jinak dotaz byl preventivně mířen na ženy. I když Kubovi Turkovi děkuji:)
Milé M., tohle jsi už předváděl u několika podobných celkem seriozních dotazů několika žen. Není Ti to trapné, když jim takhle odporně znechucuješ nejhezčí období života?
starej Freud by to byl schopen vysvetlit celkem snadno, s pomoci cizich slov. Dneska se tomu rika normalni uchyl.. a dlab na nej, provokace tohoto druhu jsou dost ubohym pokusem nejakyho deprivanta o upoutani pozornosti.
Jake nejhezci, jake nehjezci?! Kubo, dyt vona nemuze lezt, je v jinaci, jeste k tomu na rizikaci, tak jake nejhezci vobdobi Turku, to si delas jako vocas??
Nechci tě zrazovat, ale je možné, že dlouhou dobu po porodu nebudeš lézt.
a) po porodu je to celkem změna a dost fyzicky náročná
b) ještě dobu po porodu bude dítě potřebovat relativně často nakojit, každý večer vykoupat atd.
c) okolo 2-3 let budete hledat oblasti, kde nejsou šutry, výšky svahy, vyhybat se pískovcovým věžím atd. a těch taky moc není.
Uvědom si, že už to nikdy nebo docela dost dlouho nebude tak jako před dětmi. A to nejsem odpůrce dětí.
Ahoj, já jsem lezla tak do 5 měsíce. 3 měsíce po porodu už jsem v kolmém lezla to samé, co před těhotenstvím (což je tak 7, 7+) a za měsíc i 7 v převisech. Na umělce teď lezu víc než kdy před tím, stačí najít jiné maminy a chodit lézt dopoledne, kdy je málo lidí. Na skalách to taky jde, jen se to hold musí mimču přizpůsobit. Stačí najít někoho do trojky a točit se. Z písků je nejlepší Tisá, nízké věžě a dole pískoviště. Takže držím palce.
Caute, prvotne gratulace, druhotne pisu ja (upman) a zena (Misa diktuje).
Mame ted rocni dvojcata a lezecke dilema jsme resili oba - Misa lezt nemohla (rizikac) a ja nemel s kym. No ja to poresil s kamosema a Misa se mnou zacala na plno lezt az 4 mesice po porodu - a svete div se, de facto se nezhorsila.
Pocitej s tim, ze ze zacatku, dokud bude prte spis spat, se da lezt snadneji. U nas to byla nadhera do 6ti mesicu veku; pak uz deti tak casto nespi, alias neni tolik casu na ciste lezeni. Ted (v roce) lezeme max 2-3h/den, vetsinou uspime deti, pak par prasku, pak zase deti a totez az vecer.
Alias podle me otazkou neni, kdy budes moc lezt sama (ve 4 mes to slo po dvojcatech), zalezi na unave, vycerpani, to se da snadno prekonat - ale spis jestli ti prcek dovoli lezt a nebude permanentne vyzadovat mamku u sebe.
Kazdopadne hlavu vzhuru - kde jsi skoncila, tam zase zacnes, o techniku neprijdes a sila se vrati velice rychle :)
Jo, tak nějak to je. Máme tříleté dítě a vydrží tak 3-4 cesty, pak už to moc nejde.
S oblastma je taky kříž. Protože to dítě musí pod skalama něco dělat a to na mnoha místech v tomhle věku nejde. Ideální je Jura, ale tu máme přes 400 km. A tam je potřeba to dítě dostat a vrátit se v duševní phodě ještě nazpět.
Obecně je největší problém mezi 6. měsíce a čtvrtým rokem.
Debaty o lezeni v tehotenstvi tady jiz byly. Jedna nedavno, i jini zde nyni diskutujici se toho ucastnili ... Mam-li se kriticky zamyslet nad Tvym dotazem, musim bohuzel napsat, ze si myslim, ze je prinejmensim ambivalentni.
Ad. 1 neni nic jako trochu rizikovejsi tehotenstvi. Je pouze rizikove tehotenstvi. Rizikove tehotenstvi je hodnoceno jako rizikove podle velmi presnych kriterii. z hlediska lezeni neni v podstate rozdil mezi fyziologickym a patologickym tehotenstvim. Lezeni v tehotenstvi lze povazovat za rizikove.
Kdyby evoluce chtela abys lezla tehotna ci kojici jsi nejspise opice cinici tak v boji o potravu v korunach stromu - tohle skutecne neni impertinentni - pouze konstatujici realitu ...
Ad. 2 pouzit v jednom odstavci oznameni, ze jsi tehotna a zaroven se musis vzdat lezeni je neobvykle, kazdopadne sdeleno verejne, tedy komentovatelne verejne.
Ad. 3 nevim, zda kladne hodnotit Tve rozhodnuti nelezt "ani TR" jako dobre, vlastne nevim zda kdyby Tve tehotenstvi nebylo rizikove by si byvala lezla. Kazdopadne, si myslim, ze je vice nez dobre, ze nelezes.
Ad. 4 navrat k vykonnosti pred tehotenstvim - je to dulezite? lezeni zivi Tebe nebo Tvou rodinu? Pokud nelezes vic nez cca 8+ - 9 muze ti to byt jedno (ted jsem asi hodne lidi nastval :) 7c je jen 7c ...). Jestli lezes vic, tipoval bych par mesicu treninku a jses zpet, mozna lepe, jelikoz trenovat zacnes efektivneji z duvodu nedostatku casu. Ve druhem pripade dej pozor na slachy, estrogeny (poporodni obdobi vcetne laktace) obecne rozvolnuji vazivo a to nejen na prstech ale treba i v oblastech, kde vznikaji kyly.
Ad. 5 K DEBATE V TEHOTENSTVI LEZT CI NELEZT? moje specializace je jina nez gynekologie porodnictvi, bohuzel o neco smutnejsi a bohuzel v detskem veku (ale nakonec druhym lezoucim s tehotnou je jeji dite). Skoda, ze to sem nedal nektery lezouci gynekolog porodnik, asi nelezou nebo nechodi na lezce.cz ...
Jedno vim jiste, jedna z nejrespektovanejsich profesnich organizaci gynekologu a porodniku na svete (American Congress of Obstetricians and Gynecologists) vydala nasledujici Guideline - http://www.ncbi.nlm.nih.gov /pmc/articles/ PMC1724598/ ?tool=pubmed (odstran mezery). V tomto doporuceni se explitne hovori a NEDOPORUCENI sportu s rizikem padu nebo abdominalniho traumatu. Pokud je mi znamo (mohu se mylit nebo neni uvedeno na prislusne www) Ceska gynekologicka a porodnicka spolecnost podobne doporuceni nevydala. Kazdopadne doporuceni spolecnosti americke je v podstate zavazne pro tisice (mozna desetitisice) clenu - lekaru. Nemam jediny duvod si myslet, ze by lokalni ceska spolecnost doporuceni v tak zasadnich bodech jako je riziko padu ci abdominalni trauma modifikovala. Vsem co by chteli tema rozvadet, nemohu se venovat debate na tema lezeni TR - lehke cesty, dulezitost pocitu tehotne zeny, cteni vlastniho tela, debata "blby aroganti chlapi bez dusicky" vs. "holky co to chapou", zkuseny porodni asistentky, moje zena v devatym mesici vylezla na Everest nohama napred a drzela tu plitkou listu a nas kluk stejne vcera dostal Nobelovku, atd ...
Lezu (lezl) jsem dlouho - na zemi jsem skoncil padem celkem 4x, z toho 3x jsem mel jisteni nad sebou. TR neni zaruka, ze nespadnes. Do sedaku se deloha i s ditetem proste zamkne - studie, ktera by ukazala, ze se zvysuje riziko placentarniho traumatu neexistuje (nikdo by ji nepovolil). O prsaku v dnesni dobe nikdo poradne nevi, ale to je jedno.
Ad. 6 lezeni s detmi - nehodnotim, sam mam dite a do skal jsem jej bral. KAZDOPADNE vsem pohodarum, co doporucujou - neni to tak dlouho co jsme se tady skladali na dceru jednoho spickoveho Ruskeho lezce, pamet je kratka a spatne se rychle vytesnuje. Ta holcicka mela tezke polytrauma po padu mnohasetkiloveho bloku, ktery na ni hodil vlastni otec. Strasne nestesti. Prezila to - za cenu mnoha tydnu intenzivni pece, rozsahle komplexni rehabilitace a amputace ruky. jeste jednou - strasny nestesti, tohle se stalo a slysel o tom v podstate cely lezecky svet ... brat deti do skal je predevsim odpovednost ...
Ad. Upman - je krasne udelat z rodinneho zivota serial na pokracovani ...
Na návrat k lezení po porodu by mohly odpovědět taky třeba Simona Ulmonová, Saša Gendová či Ájka Zemanová a taky třeba spousta dalších, po porodu, dost vostře lezoucích mamin. Před porodem lezly mimochodem taky dost vostře. Na příkladu třeba i nedávno zmiňované Lynn Hill je jasně vidět že to jde.
To záleží na spoustě věcí.... když bude porod v pohodě, mimino pohodář, tak to jde podle mě rychle. Pokud skončíš třeba s rozestoupenejma břišníma svalama, jizvou přes celý břicho, s nedonošeným miminem na JIPce atd., tak budeš mít asi jiné starosti, než lezení.
S miminem to docela jde, pak je hrozné období od chvíle kdy dítě začne lézt až do doby, kdy dostane trošku rozum a dá se ovládat dálkově (hlasem).
Moje děti byly jako mimina hrozný prudiči, žádný miminko spinkající v kočárku zatímco rodiče lezou, pěkně řev na lesy (na stěnu) takovej, že jsme to po pár pokusech vzdali. Chce to mít někoho do trojky a střídat se...
No a pak pořád záleží na temperamentu dětí (doporučuju tak dva tři kousky, protože pak se zabaví spolu a stačí je prostě vypustit) - moje se mnou tak od čtyř let vydrží den ve skalách, ale stejně to není takové, že by člověk mohl jít a práskat jednu cestu za druhou. Jsou mezi tím svačinky, zalepování kolen, pak natáhnout něco lehkého pro děti, pak zase svačina, mezitím oblíkat, svlíkat, převlíkat, lovit děti z potoka a tak :-). To v lepším případě... v horším budeš mít celý den neuvěřitelně protivné dítě, které večer dostane horečku a bude zvracet (ve stanu) a s kterým ráno pojedeš sedm hodin domů k dr. pro antibiotika na angínu :-)
No a pak záleží na psychice a hormonech... mateřské pudy jsou "svinstvo", já jsem první rok ani nijak netoužila po tom, abych od dětí někam vypadla (a s rodinou se dalo, ale byla to výprava velrybářská - plínky, kašičky, kočárky / nosítka... takže si to člověk taky musel rozmyslet, jeslti to všechno bude podstupovat).
A pak je tu ještě jeden moment - v okamžiku, kdy děti povyrostou, budeš s nima nejspíš chtít podnikat i jiné věci než lezení - učit je jezdit na kole, plavat, lyžovat... přijde mi, že mladší děti nejde omezit jen na ty skály, že se potřebujou naučit spoustu věcí...
Já lezla do pátého měsíce, pak hned po šestinedělí, ale postupně a zlehka, stejně to jinak nešlo. Podotýkám, že všechno proběhlo v nejlepším pořádku jak pro mě, tak pro dítě. V dobré kondici, s pocitem, že to zas jde jsem byla tak po čtyřech pěti měsících. Na původní výkonnosti těžko říct, ale taky tak nějak. Miminko jsem brala na skály, hlídaly ho tam babičky. Hormony na mě nepůsobily, lezla jsem se stejnou chutí jako předtím. Ještě ti chci napsat, že myslím, že nemá cenu si nic dopředu idylicky malovat, ani se trápit, že něco nepůjde, realita vždycky překvapí. Mě třeba překvapila mile, protože jsem myslela, že to v podstatě pověsím na hřebík a to se nestalo. Dost to všechno závisí na tom, jakou budeš mít podporu ve svém okolí a to jak v rodině tak mezi kamarádama.
Na pitomce, co píšou komentáře se vykašli.