Ahoj lidi, mám prosbu, jestli by mi neporadil někdo, kdo má podobný zdravotní problém. Na začátku srpna mi ruplo v prsteníčku a pak mě pekelně bolela ruka od prostředníčku až po malíček. Druhý den doktor konstatoval, že jsem asi přetrénovaná a diagnostiko
Ahoj, už delší dobu scháním brýle na jištění. Proto se obracím i sem. Nechci je kupovat na něm. stránkách za 2500Kč. Máte nějaký typ, kde se dají v ČR sehnat? Za jakékoliv zprávy mnohokrát děkuji!Ať to leze!
Ahoj,
s přítelkyni jsme absolvoval kurz lezení a začal lézt na umělých stěnách (všude kde lezem jsou natažena erární lana). Teď konečně zvažujeme koupi lana, ale nevíme pro jaký průměr se rozhodnout 10 - 10,2 – nebo 10,5 ? Můžete někdo prosím pora
Nešli jste někdo v poslední době přechod Nízkých Tater? Můžete mi někdo prozradit, jestli je celý hřeben z Telgártu až do Donoval už normálně průchozí? Údajně má přechod komplikovat polom z předchozích let a cesty zničené těžkou technikou. Díky
Zdarec. Chystám projekt na vybudování nové stěny v Praze. A protože to chci dělat především pro lezce, tak dávám všem možnost písnout. Budu rád za pozitivní podněty (nezastírám).
Co byste na stěně rádi měli? Co vám na stěnách v Praze nejvíc chybí?<
Právě jsem se vrátil z Helfštýna. Byl jsem na čtvrté plotně - Matterhornek. Na skále jde poznat, že prošla velkým čištění od mechů a ostatního bordelu. Při rozměrech skály to musela být šílená práce - kartáče, smetáky, škrabky, spousta času a energie... C
Zdarec. Chystám projekt na vybudování nové stěny v Praze. A protože to chci dělat především pro lezce, tak dávám všem možnost písnout. Budu rád za pozitivní podněty (nezastírám).
Co byste na stěně rádi měli? Co vám na stěnách v Praze nejvíc chybí?
Díky všem (prudiči se asi ozvou, ale s tím se počítá :-)
Ondra
Mě by se moc líbilo, kdyby ta stěna nebyla přímo v Praze, ale pár kilometrů na východ od Prahy... těmi pár kilometry mám namysli zhruba tak 210km... prostě v Olomouci :-) V Praze, a každém jiném větším městě, rostou stěny a bouldery jak po dešti. Jen v Olomouci nám stále chybí nějaký pořádný lezecký areál :-(
Zkuste definovat co je VYSOKÝ VSTUPNÝ. Máme načrtnutý různý varianty. Ale tenhle podnět nás zaujal. Je pro vás "v hlavním čase" 90 Kč hodně?
Bavíme se o centru jako je Mammut, Cibule - takováhle velikost.
Na Cibuli nikdo nechodí?? To je divný ne? Vstupný je tam nízký. Lezec si tam může dát do těla. Mají boulder. Můžete využít i ostatní sportovní aktivity.
Tak proč tam nikdo nechodí? Je to v majitelích? V instruktorech?
Problémem Cibulky byly (nevím, jestli to platí ještě teď) blbě postavený cesty.
Osobně si vybavuju, že když jsem tam byl v létě na venkovní části (která je k tomu navíc hodně malá), tak to bylo stylem "lehký, lehký, jasný, lehký - kotel - neskutečnej kotel - lehký, jasný, lehký, lehký"; přitom ten kotel byl tak o dva stupně těžší než zbytek cesty. Uvnitř to zase bývalo (ale to už je opravdu dávno) tak pro lidi nad 180 cm.
Tak to mohu potvrdit. Lezení tam (na Cibulce) nic moc. Zaleze si tam je pořádně našlápnutej maník. Jak jsem tak koukal, tak si to tam staví asi uzavřená skupina lidí, který nejspíš prděj na to, že stěna by měla poskytovat servis úplnejm začátečníků, pohodovejm lezcům a přijít na svý by si měli bouchači osmiček. Nevim no.
Jinak je to tam fajne.
No, to je skutečně námět k zamyšlení :). Osobně si myslím, že s problémama. Nicméně na to se tazatel neptá, takže to má nějak daný a nevyžádaná rada nemusí bejt vítaná ;)
1) 3D struktury, jako jsou v Holešovicích (a myslím nikde jinde). Je super, nemuset jen tupě lézt po jasnejch chytech a stupech.
2) Slušně fungující občerstvovnu, kde se dá nejen vypít pivo (a to pokud možno skutečný pivo, ne eurotekutina typu Gambrinus), ale i za rozumný peníze najíst.
Určitě všechny druhy profilů, jak raibasy tak i sportovní převisy, ochutnávku spáry, převislou hranu,... příjemý zázemí, sprchy, ideálně i páru na odpočinek po tréniku :) Místo kde budou kampusy, bachař, streč. zona...Hlavně pak stavěče kteří přemýšlí a obměňují cesty...
Skříňky rozumné velikosti, pokud možno aspoň s jedním ramínkem. Když chci jít na stěnu přímo z práce a jsem v obleku, mám často problém. Nemusí takové být všechny skříňky (někomu stačí odhodit ponožky), ale aspoň pár - obsluha snadno pozná, kdo potřebuje takovouhle skříňku.
Profilově pestrá stěna ale jednoduché tvary profilů(nejlépe se v nich staví), zóna pro rozcvičení s campusem a hrazdou, 45stupňová bouldrovka tak 4m vysoká, na plastové strukturované panely kašlat,jsou uplně k hovnu(nedáš na ně tolik chytů a struktůru lehkolezec stěží využije) a drahé (ale zase jsou atraktivní pro lehkolezce,připadají jim jako skála), a hlavně dobré stavěče a špičkové chyty. Třeba na HRT holds najdeš chyty(TOP) i inspiraci na profily. Jinak gratuluju k plné peněžence.
To je přesně ten problém. Píše se o tom i níž. Na lezecké stěny chodí hodně různorodá paleta lidí a nabídnout něco, co uspokojí všechny, dost dobře nejde. Potřeby "gymnastů" a "zbloudilejch kvakolezců", stejně tak jako potřeby začátečníků a starejch mazáků jsou podle mne v zásadě neslučitelný. Leda bys otevřel megacentrum, kde bude x hal, a v jedné budou lana shora na lehkých profilech a mraky instruktorů okolo, v druhé campusy, boulder a kruté dlouhé převisy, ve třetí 3D struktury, mraky spár a cesty u kterejch se musí zejména přemejšlet, ve čtvrté ...
P.S. Jsou teda dvě věci, který se daj definovat jako společný pro všechny:
1. Kvalitní stavěči (ti ale můžou bejt pro každou kategorii jiní, ne každý kdo umí stavět pro bušiče uspokojí i horo-lezce nebo začátečníky a naopak), kteří obměňují cesty dostatečně často.
2. Hospoda! :)))
Vůbec to tady ještě nezaznělo? Vytápěnou podlahu jako v Jablonci + správnou dopadovou krytinu. Už jsme se o tom bavili s pár lezci, že v tělocvičně lezec potřebuje teplo akorát na nohy když si zuje lezečky a strop se stejně nikdy nevytopí. No a topení to jsou provozní náklady a nemalé. Krom toho se stěna dá uplácat jako dort od kočkopejsků, nebo si můžete vybrat: Stěna kam bude stále chodit hodně platících zákazníků. Čili hodně různých cest na velkém prostoru, často měněné chyty, k tomu adekvátně veliké průchozí komunikační prostory vchod-recepce-šatna-stěna, né nějakou malou chodbičku kde se všichni mačkají. , , Nebo více specializovaná stěna na nějaký typ lezení, který v Praze chybí. Možná ty spáry, převis, nebo stropy,...? Zkrátka podívat se na "nej" stěny v Praze, rozklíčovat čím jsou jedinečné a co jim chybí - to je možná ona díra na trhu kterou hledáš. Co ještě dělá stěnu zajímavou a konkurence schopnou je výška a délka cest.
Soráč, trošku jsem se do toho vkládání zamotal, není to ale nečitelný. Ta hospůdka taky není nevýznamná a snad je lepší nepředražovat jídlo a zbytečně nezlevňovat vstupné. Normální vstupné každý zaplatí, ale rozumné ceny večeře ještě k tomu potěší. Nevýdělečná stěna neudrží standard kvality. Kdyby specialita stěny měla být vysoká kvalita a bezkonkurenčně dotované vstupné (píšeš že stěna chce vyjít lezcům vstříc), musel by se najít nějaký dotační program, ale kažením ceny by jste si určitě někoho znepřátelili:)
Ona je na nějaký pražský stěně hospoda s předraženým jídlem? Ukaž mi aspoň tu a já tam budu chodit 2x tejdně ... Vždyť je to děs - vypadneš z práce, polohladovej jdeš lézt (před tréninkem se nacpe jenom idiot); dolezeš hladovej až ti oči šilhaj, a pak ti nabídnou v lepším případě leda to pivo s utopencem, v horším jen tatranky. (Samozřejmě, že můžeš jít jinam, ale obvykle ono hned tak vedle nic není, nebo už tam tak večer nevařej, nebo ...)
Mám to taky tak, na stěnu běžím většinou z práce, ale takový ty čtvrti kde je na každým rohu číňan, můžeš si koupit housky a obložit si je salámem a sýrem nejsou všude. Ale nemáme se špatně, před revolucí když jsem byl malej, tak se v sobotu chodilo nejmíň 15 minut pěšky do jediný sámošky a dělal se velkej nákup. Teď se jezdí autama a krámů je víc. Mě může být jedno jak dlouho po lezení bych neměl jíst, ale je pro mě rozdíl jestli se najím ještě relativně brzo, když jdu ze stěny, nebo až hodinu potom co dorazím domů a těsně před spaním, to je určitě horší:) Když už tedy servis pro lezce,...
Rozmyslet, jestli je bude určená pro sportovní bouchače, kteří chodí trénovat a berou lezení jako gymnastiku nebo pro horolezce, kteří si chtějí zalízt, když se nedá venku nebo nezbyde čas a k tomu upravit. Jinak různé spáry jsou určitě plus. Jinak jsem nikde vevnitř neviděl třeba spáry s možností vlastního jištění (nevim, jak by to prošlu co se týče bezpečnosti)
Zajimalo by me, jak se AIXu povedlo dosahnout toho, ze vsichni lezci papouskuji, ze nejlepsi chyty jsou jen a pouze AIX. Jedna se o opravdu dobre marketingove vitezstvi. Chytu AIX jsou bohate nejdrazsi, ktere jdou u nas koupit a z hlediska treninku na umele stene fakt nechapu v cem jsou lepsi nez treba Rosta Stefanek ktery je vyrazne levnejsi - a z vlastni zkusenosti muzu rict ze se s nim i podstatne lepe obchoduje.
Takze RS je myslis jako cinsky adidas zatimco aix je "ten pravej"?:-) Co chces kopirovat na tvarech chytu - lista je lista, oblina je oblina, dira je dira - cim "kreativnejsi" jsou tyhle tvary tim vic akorat riskujes ze si na nich zkurvis prsty. Umelka proste neni skala a nema cenu si na to hrat, imho. Neresim takovety velke "zelvy" a jine chyty oblibene na bouldrovkach, mam na myslim normalni chyty velikosti dlane ktere tvori (a maji tvorit) 99% cest na umelce.
To by mě taky zajímalo proč zrovna AIX. A proč je MAKKAK s tou špatnou pověstí. Myslím, že výrobců je na světě mraky a nedá říct, že si chyty nebyly podobný. Tak proč je tedy AIX tak úchvatnej? Jenom kvůli kreativitě to asi nebude.
Stačí mrknout na Climbing hold Review a je vidět, že vše je v podstatě stejné.
Hooši. Víte, jaké chyty se používají na svěťácích? Né? Pátrejte. Napovím kdo je nejlepší na světě, s největším portfoliem chytů. Bulhaři. Překvápko? HRT holds je číslo jedna. Mrkněte se na ně, stojí to za to. Ostatní jen tak šmidlaj. Někteří víc a někteří méně.
Namatkou diry (vsichni je mame radi): AIX cca 133 Kc/chyt (sady diry 1,2 - ostatni jsou spis vyrazne drazsi). Stefanek cca 88 Kc/chyt (Luna line-Pockets 1). Tzn. Aix o minimalne 50% drazsi, u ostatnich chytu to lepe nevychazi.
Kamarád stavěč zrovna nedávno Lunu taky celkem "pomlouval", ale přesněj důvod si nepamatuju (myslím, že šlo spíš o životnost). Každopádně za nejlepší považuje HRT.
Zdravím a připojuji se do diskuse, na otázku proč AIX, je odpověď na každém z vás, kteří zvažujete koupi chytů.
Kdybych měl poradit budoucímu majiteli stěny, tak ať nakoupí od co nejvíce různých výrobců. Lézt pořád na tom samém je nuda.
Dále k ceně, nejsme asi nejlevnější, ale na požádání máme pro obchodníky a provozovatele stěn lepší ceník se systémem slev kde je cena podstatně nižší, tak jako to mají i jiní výrobci. Opravdu nevím kam se cena posune v porovnání s ostatními výrobci a třeba bychom skutečně byly nejlevnější, ve stětě patříme k těm levnějším.
Co se velikosti chytu týče, tak rozdělení podle S,M,L atd je zavádějící a opět je to u různého výrobce různě nastaveno. Nejvíc vypovídající údaj je objem chytu (materiálu).
Mrkni na artofroute.eu Je to cenově cca jako jinde, kde si najímaj lidi na stavění porůznu (taky s různou až hrůznou kvalitou). To jen kámoši stavěj zadáčo. Ale taky to podle toho tak občas vypadá. Zadáčo a narychlo je vražedná kombinace.