Ahoj, už delší dobu scháním brýle na jištění. Proto se obracím i sem. Nechci je kupovat na něm. stránkách za 2500Kč. Máte nějaký typ, kde se dají v ČR sehnat? Za jakékoliv zprávy mnohokrát děkuji!Ať to leze!
Ahoj,
s přítelkyni jsme absolvoval kurz lezení a začal lézt na umělých stěnách (všude kde lezem jsou natažena erární lana). Teď konečně zvažujeme koupi lana, ale nevíme pro jaký průměr se rozhodnout 10 - 10,2 – nebo 10,5 ? Můžete někdo prosím pora
Nešli jste někdo v poslední době přechod Nízkých Tater? Můžete mi někdo prozradit, jestli je celý hřeben z Telgártu až do Donoval už normálně průchozí? Údajně má přechod komplikovat polom z předchozích let a cesty zničené těžkou technikou. Díky
Zdarec. Chystám projekt na vybudování nové stěny v Praze. A protože to chci dělat především pro lezce, tak dávám všem možnost písnout. Budu rád za pozitivní podněty (nezastírám).
Co byste na stěně rádi měli? Co vám na stěnách v Praze nejvíc chybí?<
Právě jsem se vrátil z Helfštýna. Byl jsem na čtvrté plotně - Matterhornek. Na skále jde poznat, že prošla velkým čištění od mechů a ostatního bordelu. Při rozměrech skály to musela být šílená práce - kartáče, smetáky, škrabky, spousta času a energie... C
Ahoj,
s přítelkyni jsme absolvoval kurz lezení a začal lézt na umělých stěnách (všude kde lezem jsou natažena erární lana). Teď konečně zvažujeme koupi lana, ale nevíme pro jaký průměr se rozhodnout 10 - 10,2 – nebo 10,5 ? Můžete někdo prosím poradit. Předem děkuji za každou radu . . .
Pokud to budeš mít na český skalky, tak 9,8 nebo 10,2 od tendona s complet shieldem nic nezkazíš. Tyto lana má hodně lidí kolem mě včetně, 60m, na písek spíš 70m, jinak kurz jsou podle mě vyhozený peníze, spíš kontaktuj místní klub a zkus jezdit s lidma z klubu, doporučí ti cesty a podíváš se s něma do různejch oblastí a mimo jiné poznáš super lidi, jinak metodika je hodně popsaná na webu, v knihách, už jen nacvičit prakticky, pomalu krok za krokem, obezřetně, a nejlíp s někým zkušeným, já jsem začínal v partě, ale víceméně sám jsem si osvojoval techniky. Jinak lanem od tendonu chybu neuděláš. Doporučuji.
Beal průměr přez 10mmm aspoň ti to dýl vydrží a to je do začátku nejlepší. Bohatě stačí 50m delší je zbytečný obzvlášť na písky kde jsou kruhy standartně na 40m lana když ty dýlky natahuješ akorát ničís skálu zbytečným třeením
Pokud to budeš mít na český skalky, tak 9,8 nebo 10,2 od tendona s complet shieldem nic nezkazíš. Tyto lana má hodně lidí kolem mě včetně, 60m, na písek spíš 70m, jinak kurz jsou podle mě vyhozený peníze, spíš kontaktuj místní klub a zkus jezdit s lidma z klubu, doporučí ti cesty a podíváš se s něma do různejch oblastí a mimo jiné poznáš super lidi, jinak metodika je hodně popsaná na webu, v knihách, už jen nacvičit prakticky, pomalu krok za krokem, obezřetně, a nejlíp s někým zkušeným, já jsem začínal v partě, ale víceméně sám jsem si osvojoval techniky. Jinak lanem od tendonu chybu neuděláš. Doporučuji.
Poté co někdo absolvoval kurz lezení mu sdělit, že jsou to vyhozený prachy, je skutečně rada nad zlato. Jinak co se lan týče - zašel bych do kšeftu zkusil bych různý lana vložit do různých jistítek a koupil to, který mi bude nejpohodlnější, ale ne tlustší než nějakých 10,5 mm - bez ohledu na další parametry.
Přes zimu budeš lézt hlavně na na umělé stěně, tak kup spíš nějakou zbytkovou metráž ke 30m. Na stěnu idealní.
Na skále je pak lepší začít s někým kdo už nějakou dobu leze, určitě ze začátku nebude problém lézt s ním na jeho laně. Postupně se rozkoukáš a uděláš si představu co vlastně budeš potřebovat.
Asi kromě labáku na český písek stačí bohatě 60m. Delší lano je těžší, při dobírání musíš víc přetahovat, víc ničíš skálu.
Pozor na uspěchané nákupy.
Kamarád začátečník takto koupil levnou sadu presek aniž by se zeptal. Tak má presky které mají malou velikost zámku a špatně se dají cvakat do kruhu. Nemají fixační gumičku, takže se na spojovací smyčce protáčejí...
Neviem, či je dobré pre začiatočníkov dlho liezť na udicu.Napr. ja som ťahal svoju prvú dĺžku pri druhej vychádzke do skál. Myslím si, že lepšie je začať liezť čo najskôr na prvom konci lana, samozrejme cesty, na ktoré mám, a postupne sa vyrovnávať s tým, že môžem padnúť. Ku lezeniu na TR,by som sa vrátil neskôr, keď sa budem chcieť zlepšovať, a cvičiť kroky, skúšať ťažšie cesty,a pod..
Hrubšie lano ako 10 mm by som nekupoval. Podľa mňa 10.2 mm je maximum. Potom je to lano celkom ťažké. Ako sa píše o zničení lana a s tým zvyšujúci priemer?? Neviem. Záleží ako často budeš liezť, ale podľa mňa víkendový lezec, ktorý lezie 2 krát v týždni nezničí lano napr. priemeru 9.5 mm ani za rok, možno ani za dva, možno ani za...
Samozrejme,ak ti naň nepadne kameň, nesekne ho, alebo ty ho nesekneš pádom cez hranu,..
Ešte, čo sa týka dĺžky pod 60 metrov určite nie.
Inak, čím hrubšie lano, tým horšia manipulovateľnosť. Ťažko sa vkladá napr. do reverza.
Osobne moje naj lano, s ktorým som liezol je Tendom Master 7.8 mm. Ale to sa používa na horách a iba DVE spolu.
"Začátečníkům" vůbec nemotej hlavu tenkými lany do hor:) Hele, potřebují lano 10-10,5mm. 10 je skoro tenké, 10,5 udrží v jistítku i vůl, ideální asi těch 10,2. S délkou záleží kde lezou. Na umělý stěny v ČR stačí 30m (mimo pár extrémů, zrovna u nás ve městě třeba 50m). Když seženeš 20-29,5m ve zbytkové metráži od Lanexu,... cena je podstatně jiná, vždyť i spousta vykuků to skupuje na kila a to co stojí 300Kč pak prodávají v inzercích a na Aukru za 800Kč,... Na skály záleží co mají za barákem a kam se z jejich místa bydliště nejvíc jezdí do ciziny, jestli do Paklenice, do Arca nebo do Frankenjury, nebo jestli polezou na písku,... My jsme se s 50m lanama vyblbli vždycky dost asi po dobu 10 let, teď používám i nějaký 60m lana. To lano bude mít stejně max 3-4 roky, potom se s ním bude trápit při manipulaci, nebo už nebude tak bezpečné (to spolu souvisí) a pak si může pořídit úplně jiný lano podle svých zkušeností a potřeb, klidně i tenčí. Taky záleží s čím jistí a na čem bude slaňovat, do Grigri... může dát slabší, do Reverza... se 10,5 cpe skoro blbě, ale třeba v osmě se tlustší průměr drží líp v rukou, stejně jako v Grigri při slaňování. Většina cest a skal v ČR má tak kolem 20m a to můžeme být ještě rádi, že máme vůbec za barákem nějakou skálu (pokud někdo nebydlí v Děčíně,....) Když koupí 50m, tak může lézt cesty dlouhé max 25m, když poleze něco 30m, tak musí slaňovat na dvakrát a nemůže jistit TR zdola. 60m lano je o deset metrů těžší, ale má ještě výhodu, že když se za rok nebo dva opotřebí 5m od konce, tak se ten kus uřízne a pořád na skály stačí. Nicméně 60m lano není nutnost, na padesátkách se lezlo dlouho a leze a i tak je to dost a dost lezení (a do kdy se lezlo na 30m lanech, tak do 80. let?).
Podle čeho si tedy vybrat? Záleží na co si fandíš, jestli si troufneš na lehčí hmotnost a víc metrů, ale ono zase v tloušťce 10-10,5 a v délce 50-60m, to zase tak zásadní věci nejsou:) No a pak ještě nějaký druhý lano tak těch 20-30m na stěnu, vyplatí se to.
V podstate si to vystihol, povedal si takmer všetko.
Záleží to hlavne od toho kam. Viacej ale preferujem užšie laná, s toho dôvodu že mi sedí istenie reverzom,a dobre sa s nimi robí.Na druhej strane sa v osme lepšie drží hrubšie,ale ak majú kurz,tam sa učí neistiť osmou (myslím, že to by to mali učiť všetky kurzy) Podľa mňa, to lano nezničia za rok za dva, teda ak nebudú liezť denne.Napr. ja leziem cca dvakrát týždennne a lano po roku vyzerá ako nové.
(samozrejme plachta a normálne skladovanie). Ak budú liezť ako ty (podľa príspevku aktívne- súdim z skúseností) tých prvých 5 metrov dostane zabrať. Najlepšie, ale použiť hľadáčik, alebo googla. Ak by som kupoval teraz ja kúpil by som asiBEAL Booster III 9,7 Dry Cover
Všem moc děkuji za užitečné rady a tipy. Ta krátká délka na stěny je určitě super, ale žijeme v Ostravě a na všech stěnách co navštěvujeme jsou lana natažena, takže to řešit nemusíme. Nakonec jsme se rozhodli pro (střední) cestu a to 10,2 jen pořad zvažujeme 50, nebo 60m ? Jen se ještě vrátím k tomu jak poměrně velká část lidí zavrhuje kurzy lezení. Já osobně jsem absolvoval kurz lezení v Tatrách a musím říct, že mi to dalo neskutečně hodně. Nejen tím že jsem se něco málo naučil a pochopil, ale poznal jsem neskutečné frajery se kterými jsem mohl lézt. Naopak rady typu choď někam do místního klubu, děkuju – nikomu to neberu, ale mě to opravdu neláká.
No oni ti frajeři bejvaj totiž i v oněch místních klubech. A velké kluby mívaj i vlastní horoškolu (tedy přípravný kurz), kterou musíš absolvovat a zahrnuje jak letní tak zimní lezení právě v Tatrách. A v Ostravě se to dá i docela předpokládat.
Záleží, co ti ten kurz dal a jestli máš s kým lezt. Vem si 60, o tolik těžší to není, dražší taky ne a když ho časem začneš zkracovat, tak to pořád bude k něčemu.
Ahoj. Já jsem v létě koupil 10,2 sterling rope Kosmos VR a jsem nadmíru spokojen. Před tím jsem měl lano Beal a to mi vydrželo jen krátce. Jinak pro začátečníka je 60m akorát a průměr 9,8 až 10,2 ideální.
Když se podívám na e-mail u příspěvku nade mnou, vidím jasně, že autorem je jeden z prodejců lan Sterling, takže ono hodnocení kvality je třeba brát s příslušnou rezervou. Jinak ten průměr 10,2 je rozumnej, tenčí je pro začátečníka nevhodný a na značce až tolik nesejde. Danýmu účelu vyhoví v zásadě jakýkoliv současný lano, lepší je s nějakou povrchovou úpravou, jsou odolnější - ale stačí povrch, úprava jádra ("complet shield") je zbytečnost, to má smysl jen proti vodě a v tom nepolezete. (Velmi dobrej poměr cena/výkon má v současný době žilinský Gilmont, to by se nejspíš dalo v Ostravě sehnat dobře.). Pokud jde o délku, v zásadě můžete mít 50 i 60; 60 je lepší, ale pokud byste měli možnost koupit zrovna padesátku za nějakou super cenu, proč ne...
Hele, nevim nevim, to co píšeš je dobrá kravina. To by tady museli psát jen prodejci lan Tendon, Beal, Sterling, Gillmont, Singing Rock...Ber to jako doporučení od někoho, kdo to své lano používá a je s ním spokojený. Já třeba lezu na lanu Roca Fanatic, Beal Apollo, Singing Rock Icon, Sterling Rope Velocity a Ion. Každý z těch lan má své mouchy a své klady a nedá se jednoznačně říct, který je nejlepší. Asi se tu téměř všichni shodli na tom, že ideální průměr je někde okolo 10mm a ted už záleží na tom lezounovi, co si koupí za šňůrku.
Uzle, nevidíš do problému, jak se zdá. Pokud jde o fakta, tak ten příspěvek hodnotící Sterling a Beal je podepsaný, a Honza Horák alias Horáček je skutečně prodejce Sterlingu. Neřekl bych ale, že to je zavrženíhodné, věřím tomu, že těm lanům skutečně fandí; a podepsal se. Je fakt, že tam mohl poznamenat, že ty lana prodává ... nicméně to by si někdo mohl vyložit jako cílenou reklamu.
No, a teď si můžou udělat obrázek ti lezouni :)
Hlavně si Jimmy připrav hodně peněz, lano je jen začátek :-) ale záleží jak to budeš chtít brát a jestli u toho vydržíš. Pokud si byl v Tatrách a líbilo se ti tam, tak bys měl koupit půlky či dvojčata (ale to si budeš muset koupit ještě baťoh dalšího matroše). Na český skalky si koupíš jednoduchý a stačí "většinou" 50m. Průměr kupuj 9,8 až 10,2 - vejde se to do ATC XP Guide - to je asi jediný jistítko, který jde vřele doporučit. Hlavně neutrácej za Grigri a jiný podobný "samo"jistící blbosti, nedá se s tím bezpečně dynamicky jistit - už sem viděl přervanej oplet po chycení pádu a pro prvolezce to také není moc příjemné - vlastní zkušenost. Z lan jsem vyzkoušel lanex (tendon), beal a rocca. Největší spokojenost jsem měl s Rocca 10,5 - 4 roky na skálách a teď ho už 3 roky hobluju na umělce a stále měkký oplet !!