Mám myšlenku uspořádat kurz horolezení. Myslím tím činnosti spojené s lezením vícedélek a lezení v horách. Obnáší to všechny možné kurzy od budování štandů, záchrany, první pomoci, orientace v horách, bivakování ve sněhu a spousty a spousty činností spoje
Nevíte, co je to za nepříjemného úchyla, co byl v pondělí v podvěčer v Mammutu na stěně, chodil tam s berlema a měl oplzlý kecy na ženský? Byla jsem si tam zalézt poprvé a už tam kvůli němu rozhodně nepůjdu.
zdarec, jaké rukavice používáte na lezení ledů? Mám na mysli hlavně jejich přilnavost k toporu cepínu. Konkrétně na Quark New. Taky se mi líbí chrániče kloubů na těch rukavkách, ale takové jsem našel jen od Grivelu a už je nevyrábí a od Mad Rocku a ty v Č
Ahoj,nebyl jste někdo v poslední době na Grossglockneru normálkou od Stüdlhütte.Zajímá mě,jestli je funkční winterraum(nebo jestli o víkendu je vůbec šance se vejít)a jesti je vyšláplá cesta.Dík,Radek
Zdar! na webu mejcupu psali, že tělocvičny kde se leze jsou rozděleny podle obtížností. Jedu na mejcup poprvé, tak mě zajímá jak to je. Rajče by mělo být nejhlehčí, pak flash atd... Co to znamená nejlepší? Je prosím někdo schopný odhadnout klasu boulderů
zdar lidičky, nevíte o nějakých lezeckých oblastech na Balkáně, krom toho co tu je v průvodcích, ideálně dál na jih od Hvaru, kdyby tam pres vánoce byla na lezení trocha zima, ať máme kam klesat.
diky
zdar lidičky, nevíte o nějakých lezeckých oblastech na Balkáně, krom toho co tu je v průvodcích, ideálně dál na jih od Hvaru, kdyby tam pres vánoce byla na lezení trocha zima, ať máme kam klesat.
diky
Mám myšlenku uspořádat kurz horolezení. Myslím tím činnosti spojené s lezením vícedélek a lezení v horách. Obnáší to všechny možné kurzy od budování štandů, záchrany, první pomoci, orientace v horách, bivakování ve sněhu a spousty a spousty činností spojenou s horolezectvím. Vím, že mě budete sekat na kusy, když řeknu, že úplně zadarmo se mi to dělat nechce. Ale jak drahé by to mělo být? Vím, že je to těžké definovat, ale víc hlav víc rozumu. :-). Dřív člověk procházel oddílovou horoškolou, ale časy se mění. Máte někdo zkušenostijak teď fungují oddílové horoškoly?
Horskou (dobrovolnou) část horoškoly jsme autsórsovali u Mároška v Tatrách, ale většina horoškoláků na to myslím prdí - bylo to relativně drahý (byť na poměry levný) a na hory se nikdo moc nehrne.
Vím, že je lepší se určité dovednosti naučit v hale(např. sestavit kladkostroj) a pak to aplikovat a trénovat venku, třeba i v dešti. Ale učit se to v dešti mi připadne málo efektivní. Viděl bych to tak 50 na 50. Naučit se něco v hale , a další schůzku to procvičit venku.
Já sám bych o něco takového měl zájem. Ale vzhledem k mé finanční situaci si nemůžu dovolit vypláznout za to 5000. A pochybuji že se s cenou dá dostat někam níž.
ono je to těžký - do 5000 - pokud Ti bude stačit víkend na suškách, kam Tě vezmu a budu Ti vtloukat do hlavy jak se slaňuje, jak se zakládá, jak se dělá žebřík a budu se ti oba dny věnovat 12 hodin a řeknu si o 100 na hodinu + Ti půjčím komplet výbavu a zaplatím Ti někde za 250 na noc přespání dvakrát tak Tě to vyjde na 2400 + taky odněkud pojedeš a budeš jíst -> jsi na 3000 a já za víkend s Tebou vydělám po odečtení jídla a cesty a ubytování nai ne 1000
Ty by si to dělal?
když Vás bude víc, tak se to trochu zlevní, ale zase víc jak 3 bych sebou nevzal - a spíš jen 2
spíš to chce najít si nějaký oddíl, nebo partu a tam si cestu do hor postupně prokousat - ono jedna věc je kurz kde dostaneš "řidičák na hory" a druhá věc je realita - já se do hor dostal snad po 5 letech lezení, ale lidi co s náma v oddíle začali lízt, tak se tam dostali výrazně dřív - i když jen na lehčí cesty (například preuse nebo dibon na čimy), ale dostali a postupně se učí co a jak
no nerad bych učil orla létat. ale zaprvé si musíš spočíst náklady, to jest sobě (dalším instruktorům) nějakou přiměřenou hodinovou sazbu za kurz i přípravu, náklady na dopravu, prostory, materiál, telefonování, úřadování. zadruhak si musíš zmapovat trh (nevím jestli dotaz v diskusi na lezci je nejefektivnější forma) a zjistit, jestli jsi dražší či levnější za podobný kus muziky. třeťak si usmysli, jestli máš takový renomé a takové možnosti propagace (což jako provozovatel stěny asi máš) abys mohl být dražší než ostatní. a pak to nějak napal a uvidíš. první běh třeba trošku za knedlíkovější cenu, vono se to rozkřikne.
jo a jak fungují oddílové horoškoly? tak nějak cyklicky. se objeví v oddíle pár idealistů a začnou něco charitativně páchat s časem zdarma, a za pár let se jim to začne zajídat, teda především to, že když je něco zadarmo tak si toho nikdo neváří a cvičenci si horoškolu pletou s něčím jako správa sociálního zabezpečení kde je něco jako nárok. a tak to začne skomírat a se na to otrávení bývalí nadšenci vytento. začas pak vstanou noví bojovníci.
Tak jest. My taky provozovali horoškolu jen za náklady, zbytek z dobré vůle, ale ani tato cena nám nijak nepřitáhla nováčky. Teda do části na skalkách ano, ta se naplnila, ale lidi čekali asi adrenalinové zážitky, ne žádné "učení se" (přesto že jsme je na to před vstupem upozorňovali). Tak se vždy postupně během běhu horoškol vytratili. A o horskou část neměl zájem nikdo, dnes to asi není in :(
Taky jsem trochu v rozpacích, ale na jednu stranu mi lidi říkají, že by se rádi něco naučili, a že do těch hor by jeli, ale neumí to či ono...Nějak to asi zkusím uvidím co z toho bude.
Já jako začínajicí roční popolejzač bych takovej kurz rozhodně bral, protože známý který by me to naucili se schanej těžko a po přečtení metodiky z netu bych si fakt netroufnul jet nekam sam z druhym stejne zacinajicim kolegou. Takze kurz vicedelkovýho lezení, bivakovaní, popř. záchrany v horskym terenu by se mi velmi zamlouval. Chtělo by to nastřelit nakej program, dýlku kurzu, náklady instruktorů a od toho odvodit nakou cenu. Ale myslim ze za pokus to stoji (aspon jeden pokus, kterej bych stihnul ja s kolegou hehe)
U nás to probíhá tak, že během roku až dvou nováčci naberou základní znalosti (nějaké přednášky, společné lezení, chytání pádů, zdravověda atd.). Pak udělají nějakou základní zkoušku a pustíme je s námi do letních hor. Pak ještě jednou do zimních hor. Tím se stanou rovnoprávnými členy. Pokud by šlo o peníze, tak by týdenní kurz měl odhadem stát 10 000 Kč - jeden instruktor by se měl věnovat max 3-4 lidem, kteří už budou jenom lézt a on jim v tom pomůže. Neměl by s nimi řešit základní věci, aby byla akce efektivní a zároveň zábavná. Myslím, že cena by měla v podstatě odpovídat ceníku horských vůdců.
V podnikání poradit nepotřebuji, ale doopravdy mě zajímá co si lidi myslí kolik by to mělo stát, jak by to mělo probíhat a jaký je o to zájem. PR mi dělá kde kdo :-))))
http://horoskola.com/horoskola.php
Dědkova horoškola - letošní ročník není, ale můžeš se inspirovat. Z třídy nelezců Dědek a spol. vyrobí nový oddíl horolezců. Samotný výcvik asi 9 tisíc, plus pobyt v Tatrách a matroš (pro začátečníka další velká pálka, leze se hodně po vlastním; je snaha ukázat lidem co nejvíc oblastí).
http://hs.sherpaclimb.cz/
Šerpáci chtějí přebrat štafetu v trochu jiném stylu, uvidíme jak se to vydaří. Bez zimního výcviku.
Já bych se zúčastnil, ale je těžký říct za kolik, když není jasný co je nabízeno. Jen k těm penězům můžu říct, že jich člověk moc nemá, kor když s horama začíná a postupně nakupuje matroš.