Čau, chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti se slaňováním. Pořád se s přítelkyní dohadujem co je lepší, jestli kyblík nebo osma. Bohužel jsme v lezní i slaňováňí začátečníci tak to nedokážem posoudit. Jedná se nám především o bezpečnost. Dik za odpověď
Ahoj, nevíte, jak je to teď s ubytováním na Brnčálce? Vloni jsem na nového nájemce slyšel jenom chválu, ale letos jsem slyšel, že si prý lidi stěžujou, že se tam netopí a že obsluha je na hovno. Máte někdo aktuální zkušenost? Dík, Pól
Na zaklade doporuceni z Lezce letime v breznu lezt tady. Nemel by nekdo jeste nejakou dobrou radu nebo doporuceni na lezeni sportovek 6a az 7a a take treba pruvodce na prodej, nebo kde by doporucil zacit a kde koupit mapu a tak? V Catanii si pujcuje
Zdar všem. Chystám se do Itošky k jezeru Lago di Garda.... ovšem nevím, do kterého místa (města) mám jet, abych si i zalozil a né jen blbnul ve vodě atd. Je to obrovské a fakt nevím do které části zamířit :) Má někdo zkušenosti?
Ahoj varuji před timdle pípákem, zrovna se objevil v inzerci. Kámoše v lavině s timdle přístrojem najdete jen sotva. Malej dosah, display hazí cisla i smery trosku na nahodu. V lavině jde o rychlost vyhledání, tak na pípacích radši nešetřete
Zdar! rád bych se zeptal tatranských specialistů, od kdy je zhruba (většinou) dobře průchozí Tatranská magistrála (s případným výstupem na Kriváň)? Mám namysli pěšky s batohem bez sněžnic, lyží apod. Díky za tipy O.
Čau, chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti se slaňováním. Pořád se s přítelkyní dohadujem co je lepší, jestli kyblík nebo osma. Bohužel jsme v lezní i slaňováňí začátečníci tak to nedokážem posoudit. Jedná se nám především o bezpečnost. Dik za odpověď
Můj názor:
1) Obojí funguje dobře.
2) Obojí má svoje plus a minus - letmo: osma zvládne i chlupaté, zablácené, zmrzlé lano, dá se velmi jednoduše zamknout; kyblík líp brzdí a je asi šetrnější k lanům.
3) Když bych se na to díval z hlediska bezpečnosti, vyjde mi to asi taky nastejno: pro osmu mluví to zamknutí, pro kyblík větší brzdná síla a možnost její poměrně snadné regulace přidáním karabiny.
Takže - nechť si každý vybere, s čím se mu subjektivně lépe dělá :)
Ještě doplňuju vychytávku ve prospěch osmy, která se dá uplatnit při slaňování na moderních tenkejch dvojčatech, anebo při slaňování na jednom prameni tlustýho lana: otočená osma - čili velkým okem je osma cvaknutá karabinou do sedáku a okolo malýho oka jsou obmotaný prameny lana. Brzdí to tak daleko víc než při klasickým použití.
Souhlas - ono těch různých vychytávek je víc; okolo osmy se dá lano omotávat ještě i jinak, stejně tak se kyblíky (jejich drtivá většina) dají různě obracet, ale vycházel jsem z toho, že se ptá začátečník a v takovém případě jsem pro jednoduchá a dobře odlišitelná řešení čehokoliv.
nakonec asi zalezi na osobnich preferencich... & nauc se zachazet s obojim, a to tak abys to umel pouzit i potme, v desti, ozralej..atd.
Kyblik trochu vic drbe lano, u osmy muze nastat samovolnej prokluz kdyz treba dostanes kamenem do hlavy a upustis spodni konec lana.. (v horach vhodno osmu doplnovat malym prusikem zespoda ..ale zase: nutno dobre nacvicit, neb kdyz ti ten prusik vjede do osmy, stravis znacnou cast dne tim ze se ho snazis zas dostat ven ))).
Secteno podtrzeno - nelituj casu stravenyho treningem nasucho a nevahej si pripadat jako blbec kdyz si doma povesis kus lana do futra a budes na nem trenovat nasedani, vysedani, blok, odblok ..a tak furt az do zblbnuti. Sam pak poznas ktera hracka ti lip vyhovuje. a nauc se taky dulfera, osma ti muze spadnout... atd atd.
I kyblík je třeba v horách pojistit prusíkem, pro případy, které jsi popsal úplně stejně jako osmu. Dostaneš-li šutrem do hlavy, kyblík za tebe jistit nebude.
zřejmě bylo myšleno uzly na konci lana (resp. každém konci lana) při vícedélkovém slanění kdy to kýblem neprojede. ale von je i prusík nahouno když je slaňovátko cvaklé ve voku sedáku a na zádech baťoch.
ale vono je to jedno, to je mírně advanced. původní dotaz byl zřejmě na slaňování jednoduché nezákeřné bez batohu a vánice.
Uzly na konci bez prusíku taky nic moc - pod slaňákem dostaneš do tykve, rychle projedeš celou dýlku a pak se to zarazí vo uzel. Vydrží to štand? = hlavně v horách to může být konečná. Chce to prusík a uzly, a nejlíp mít prusík v oku a slaňovátko vejš.
kdyz je rec o pripojisteni na slaneni - jeskynari pouzivaji shunta kterej se nasadi na lano NAD slanovaci pomuckou a pridrzuje se horni rukou. Zakousne se samocinne v momente kdy ho clovek prestane posouvat dolu (tj napr dostane do tykve). Prijde mi o hodne sikovnejsi nez prusik - je to sice dalsi kram kterej ssebou clovek taha, ale je dost uzitecnej, jde pouzit jako splhadlo a je to jeden z mala blokantu kterej jde povolit i kdyz je zatizenej. Vrele doporucuju.
na vořezávání větví pochystátor jistě užitečný. při lezení musím s tím dertkem síly co mám velmi uvážlivě hospodařit, a tak další krám tahat je nerozumné - prusík je lehký a víceúčelový.
Prusík je zespodu? Myslel jsem, že když se na lezce díváš z boku, tak je odspodu: Jistící pomůcka, prusík přidělaný za oko sedáku a pak karabina. Jistící pomůcka brzdí, prusík se kousne v případě ztráty kontroly nad lanem (pád kamene, nevolnost, vosy ...) a karabina mezi prameny zamezuje vzájemnému kroucení a proplétání lan.
Aha, máš pravdu, možné způsoby jsou oba. Nad i pod. Pod by měl být bezpečnější. V případě umístění pod ale musí být tak krátký, aby nedosáhl k jistící pomůcce, protože pak hrozí, že se prusík nezatáhne. Ale celkem určitě bych ho nedával k nohavici, protože jako náhrada za jištění prusík v akci převezme celou tíhu lezce, tedy musí mít přiměřenou nosnost a musí být přidělán k něčemu, co tě unese.
Jinak já osobně mám odsedku Dynadoubleclip se dvěma oky na konci. Prusík ze smyčky (Dyneeme 8mm) dám na sedák za oko, kyblík dám na prostřední oko (40 cm) a do nejdelšího konce (70 cm) cvaknu karabinu mezi lana. Pokud jsem to pochopil dobře, je to správně i podle horolezecké metodiky. A je to celkem fajn. Na vysokých stěnách při slaňování prostě jen pustím lano a kochám se krajinou.
Prusík za nohavici funguje dobře.
1, nohavice tě unese - musí, je to pevnostní součást sedáku
2, značnou část tvý váhy pohltí slaňovadlo (proro tam taky je), takže prusík pod slaňovadlem není plně zatíženej; a líp se povoluje
Při delším vysedávání je tah za nohavici nepohodlnej, bezpečnost je ale ok.
Prusík za nohavici je za prvý nepohodlnej při zatížení a hlavně za druhý velmi často funguje pouze pokud nejsi bezvládnej, tedy nedostaneš zmiňovaným šutrem do kebule. A právě pro ty příležitosti tam ten prusík máš. Zkus to ve volným visu - pomalu se otočíš hlavou dolu (k čemuž stejně u bezvládnýho těla dojde pokud nemáš prsák) jak ti bude prusík tahat nohu nahoru a přitom se ti bude nohavice přibližovat i s prusíkem ke slaňovátku tak dlouho, až se prusík o slaňovátko odblokuje.
Prusik nema preco nosit tiahu lezca. Na to je tam zlanitko, na tom sa nema co pokazit. Prusik iba "natiahne" lano v pripade straty kontroly. Podla mna najednoduchsie a najbezpecnejsie riesenie - zlanitko do primerane dlhej slucky a prusik do karabiny priamo v oku sedaku a nema sa co stat...
Zásadní rozdíl mezi osmou a kyblíkem nevidím. Důležité je naučit se tu svoji pomůcku perfektně ovládat. Začátečníkovi bych doporučoval naučit se používat sebejištění prusíkem. Na frajeřinky je času dost. Sám si moc dobře pamatuji, jak jsem byl při prvním slanění vyjukaný. Raději investovat dvě minuty do uvázání prusíku, než se dole rozmáznout o kameny.
Určitě není naškodu vyzkoušet si slanění jenom s karabinou a polovičním uzlem. Kyblík, osma, grigri můžou spadnout, ale nějaká karabina snad vždycky na sedáku zůstane...
Hlavně při slanění nespěchat, všechno dvakrát zkontrolovat. Chyba se dělá většinou a bohužel jenom jednou v životě!
Coz takhle vyzkouset nejakou horoskolu, nebo treba metodicky den poradany CHS. Vse si procvicite pod dohledem instruktoru a budete mit jasno. Co Vy na to??
Oboje má svoje. Kýbl (s V-drážkama) líp brzdí na tenkých lanech, do osmy se zase líp zakládá lano v rukavicích, v noci,sněžení atd. (v kyblíku je větší pravděpodobnost procvaknutí jen jednoho pramenu). A nejlepší je stejně Dulferovo sed, to je luxusní slaňovátko :-D
Vzhledem k tomu, že osma nepředstavuje oproti kyblíku žádnou markantní výhodu, doporučuju slaňovat kyblíkem. Stejně ho musíš brát sebou kvůli jištění. Osmu pak můžeš nechat doma, stejnak je těch krámů na jištění potřeba ažaž. Kvůli zálohování, např. při ztrátě kyblíku doporučuju ovládat poloviční lodní uzel v HMSce jako nouzové řešení.
Aaa zase mnoho prispevku od lidi co musi neustale reagovat a pritom moc toho nevi:(, zkus kouknout treba na www horolezecke abecedy ci do jine metodiky. jinak je SLANOVACI osma a JISTICI kyblik:)
Takže na osmě se jenom slaňuje a kyblem se jenom jistí?;-) Metodýka je dobrá, akorát když se to přehání, tak je kolikrát vidět, jak mají lidi problém to přetavit do reálu...
Jakej uzel, aby neprolezl třeba kruhem nebo když jedeš ze smyce? Navíc když slaňuješ převisem či do traverzu, mohlo by se ti lehce stát, že zataháš za ten nesprávnej konec...
Hele já osmou normálně jistim, páč svou chlupatou jedenáctku do kýble nenarvu a do osmy jo, ačkoliv i v ní je práce s lanem sakra řehole. Je to špatně?
to je otazka hodna zenoveho mistra. jaky je zvuk chlupate jedenactky protahovane osmou v adru v pondeli rano kdyz siroko daleko neni ziva duse (ktera by te metodicky jebala za to ze pouzivas osmu na jisteni...)
Používám z obojí, z hlediska přípravy ke slanění mám jednu bezpečnostní výhradu ke kyblíku. Manipulace s ním je trochu složitější a méně přehledná, zvláště pozor je nutné dát v zimě, rukavicích a jinak obtížnějších podmínkách na to, aby karabinou prošlo jak oko kyblíku tak obě oka lana. Pokud by náhodou zůstalo jedno oko venku, a při pohledu seshora to pod kyblíkem nemusí být vidět, následuje víte co.