Zdravim, Muzete mi prosim nekdo dat vedet, zdali se da na sulove (SK) lozit bez povoleni CHS? Z tohoto odkazu a vypisu podminek mi to nejak uplne presne nevyplynulo http://www.ho-vsetin.com/view.php?cisloclanku=2006032002 :(
ahoj, chci se zeptat zda jste někdo v poslední době nešel na glocknerbivak ta\k by mě zajímal stav ledovce jestli se tam dá jít a nebo je to rozchrástané.. popřípadě jak velká moréna je pod Facilidesrinne.
dík moc a hore zdar
Chtel bych se poptat/poradit jak se navazujete na prsak. Resp dal jsem si predsevzeti ze na pisku zacnu lizt s prsakem. 1)je to vubec nutne..nepamatuji si ze bych vubec kdy potkal nekoho s prsakem (myslim skaly ne hory)..proc?
2)jak se spravne nava
Zdravim, preji krasny den, budu rada za kazdou relevantni informaci/ podeleni se o zkusenosti se sedlem Amphu Laptsa; trekem Lukla - Mera Pass - Mera Peak - Amphu Laptsa Pass - Lukla.
Na většině plochých střech je možné se navázat k nějakému pevnému bodu, ale co když není? Používaji se nějaké přenosné závaží ke kterým navážu lano? Jak by takový bod měl vypadat?
Chtel bych se poptat/poradit jak se navazujete na prsak. Resp dal jsem si predsevzeti ze na pisku zacnu lizt s prsakem. 1)je to vubec nutne..nepamatuji si ze bych vubec kdy potkal nekoho s prsakem (myslim skaly ne hory)..proc?
2)jak se spravne navazat na kombinaci sedaku a prsaku? Problematika je rozebrana leckde ale stejene mi neni uplne jasna..nejjednodusi se mi jevi a) navazani sedaku "normalne" osmickovym uzlem..zbytek lana provlect oky prsaku a pak osmickou jeste jednou provleknout odzhora dolu..ale ten uzel je pak obrovsky navic "to" spotrebuje cca 2.5 metru lana..
b)sedak navazat dracim uzlem, zbytek lana provlect prsakem a dracak jeste jednou zkopirovat..oproti a) je uzel vyrazne mensi,elegantnejsi, nicmene dracak neni prilis doporucovany + slysel jsem ze pri teto jeho dvojite variante se da snadno udelat chyba..Ovsem nevim jaka, i kdybych ten prsak obtahl spatne a rozvazal se, sedak me stejne chyti..na ten to nema vliv..nebo?
Diky za vase nazory a omlouvam se za nudne tema..howgh
Jo stranky znam, jen z toho nejsem schopen udelat zaver..jsou tam 4 varianty..2 "prsakove" - zrejme nebezpecne + 2 "sedakove"..ja se do ted. tj cca 20 let navazoval jednou z prsakovych variant (je popsana a doporucena treba v "bibli" Horolezectvi od Chrousta Prochazky)..nevedel jsem ze muze byt nebezpecna..proto me to zajima..
V Evropě se nejčastěji používá německá alpská kombinace. Vezmeš smyčku s volnými konci, protáhneš ji skrz oko na sedáku, uděláš nad ním vůdčák, zbylé dva konce protáhneš oběma oky prsáku a nad nimi uděláš zase vůdčák. Lano navazuješ skrz obě velká "oka" smyčky okolo středního uzle (na břiše). Důvodem alpské kombinace je, že i kdyby se jedna část (sedák nebo prsák) podělala, tak druhá pořád bude držet. Důvodem prsáku+sedáku je, abys po nekontrolovaném pádu zůstal hlavou nahoře. Třeba takový odskok v horní části stěn v Srbsku končí na mírně šikmých plotnách - tam už se spousta lidí obrátilo během letu a rozbilo si lebku (brnknutí nohou o poličku, omotání lana okolo nohy...) Nebo pády na Bořeni vedou podél kolmých stěn s poličkami, o které brnkneš špičkou a jdeš po hlavě také. Nehledě na spoustu klasických cest na písku od jedničky třeba do osmičky, vápencové spáry, rozbité terény nižších čísel tak do šestky na vyvřelinách, atd... Tady je způsob navazování dobře vidět u prvolezce i druholezce: http://youtu.be/DydfbEbTm-s
Používám také popruh, ale kombinaci osmička a vůdčák, před uvázáním vůdčáku však doporučuji se o cca 45 stupňů předklonit. Po narovnání se a vzpažení se mi to na těle samo dorovná, hlavně není ta smyce spojující sedák a prsák uvolněná.
K videu: Mixový terén a ledový terén ve vybraných lokalitách ano. S čistým drytoolingem na skalách nesouhlasím.
S prsákem nelezu na skalách ani v horách, protože mě omezuje v pohybu. Zkus na navázání normální očko a propíchnout ho a udělat zase očko, uzel je daleko menší a spotřebuješ míň lana.
..hej nejsem idiot..Omezeni pohybu...ok na cestach vysokych obtiznosti mozna..ale v VIIa, b, c..? nebo v horach s batohem a jeste k tomu v zime..tam asi nebude prsak to co omezuje..
prsák je do hor hlavně kvůli batohu, budeš mít úplně jinde těžiště. Na skalách jde ale o kontrolované pády, tam nechci říct že je to zbytečný, ale není to úplně nutné. V horách když spadneš do trhliny nebo se pod tebou ulomí na hřebenu převěj a tý to vezmeš dolu i s 20-40Kg batohem, tak pravděpodobně skončíh hlavou dole a jentak se nezvedneš.
no u trhlin je to kompromis mezi viset hlavou nahoru a mít šanci toho druhého na laně chytit. páč se nedá dopředu domluvit kterej do tý trhliny hupsne, tak je zvykem navazovat se jen na prsák, ovšem s navázáním batohu tak, že jej můžu po pádu do trhliny odhodit a neztratit a pak se nějak pinožit.
Zdar. Já jsem si zvykl nosit smyčku navíc. Provážeš jí prsák a sedák. Vzniklým uzlem omotáš lano a navážeš osmičku, případně dvě, pokud máš dvojčata. Omezení pohybu: prsák je mimo bezpečnosti dobrý i k tomu, že 2x60m lana taháte částečně i na ramenech a nejen na sedáku. Neznám horší pocit než těžký krok, zadřené lano a sedák u kolen. Přece jen lana + matroš něco váží.
Já se navazuju takhle: do sedáku klasická osmička s delším koncem, ten konec protáhnu prsákem a na laně udělám dvojitý autíčko. Váře se to rychle, jde samostatně rozvázat prsák (převlíkání). Nikde v metodice jsem to ale neviděl - kdo má pádostroj tak by to mohl vyzkoušet ;)
Když už jsem měl někdy na sobě prsák, tak jsem to dělal podobně - navážu se na sedák osmičkovým uzlem, nechám delší konec, ten protáhnu okama prsáku, 'propíchnu' osmičkovej uzel a udělám vůdčák. Dokonce mám dojem, že mi to i takhle kdysi radil kdosi z oddílu, tak by to snad ani nemělo bejt blbě - seš totiž normálně navázanej v sedáku osmičkovym uzlem, a na to, aby ses nezhoup dozadu to provázání bohatě stačí. A osobně se mi to zamlouvá mnohem víc, než provazovat prsák a sedák další smyčkou, tzn. přidávat další článek řetězce, kterej se může podělat. Nehledě na to, že lidi na to rádi používaj dutý popruhy, který mívaj nosnost (někdy i výrazně) nižší, než 22kN.
A to svlíkání/oblíkání je teda taky mnohem jednodušší.
JO to je jeden s doporucenych zpusobu..jen ten uzel je pomerne masivni (z draci jde udelat totez a ten uzel je mensi)..ale to uz tu asi nekde bylo...Ze smycky mezi prsakem a sedakem bych taky nemel nejlepsi pocit..i kdyz asi bezduvdone
ztrátu pevnosti nechej koňovi. popruh je nadvakrát, dejmetomu ztráta pevnosti v uzlu, takže dvě tuny to udrží. ty používáš do jištění karabiny co unesou (skoro) dvojnásobek?
jinak "alpskej" způsob navázání přes smyčku je fajn i při slanění, třeba s batohem.
jedinou podstatnou nevýhodu kombinace sedák-prsák vidím ve vykonávání velké potřeby bez oblečení tomu uzpůsobeného, což je jednou za den dá vydržet.
tenkrát dávno na dachsteinu ve štajnerovi to bylo děsný laborování. byl jsem navázanej na kombinaci sedák-prsák vopíchanou osmičkou, zrovna jsem dolezl na štand jánevim po patnácté délce, a v tom to zahoukalo v tunelu. polička tak čtyřicet centimetrů, nad ní rezatá skoba posílená nějakým tím klemkajlem. nejdřív teda cvaknout vodsedku do štandu, pak se odvázat z obou lan, pak svlíknout prsák a horní polovinu oblečení (měl jsem funglnové moirové rybáno což jsem po této zkušenosti vyhodnotil jako vybavení pro alpinizm nevhodné), navázat se poklasicku na kšandičky na holé tělo, povolit sedák a spustit ke kolenům, ve visu ruče za skobu vykonat čin, potom prohledání batohu, nalezení klobásy zabalené v buřtpapíru, konzumace klobásy, použití buřtpapíru k vopucování zadnice, a potom oblíkání. peklo na zemi!
:-D Sem se fakt nasmál, to je skvělá storka do lezecké hospy.
Mě stačilo jen povolit ty nohavičky a dostat kalhoty z pod pasu sedáku. Odvazovat sem se nemusel díky kombinaci prsák, sedák propojený popruhem resp. ani nemohl. Bylo to totiž v kolmé stěně a police tam neexistovala. Můj vis opatroval prvolezec pár metrů nade mnou, ten byl jen mrtvej smíchy, když sem ještě sem musel požádat o posečkání další dvojici.
Jo, takovýhle věci v metodice nenajdeš :-) Ale bigwallisti v tom mají určitě rutinní praxi. :-)
Zajimavy je ...ze kdyz tohle clovek prekona a vyhodi to ze sebe...je vsechno hned jednodussi..vyhodi s tim nejen strach z dalsiho lezeni ale i vsechny problemy tohoto sveta! :) teda aspon u me to takhle funguje..
PS kamosovi takhle v tatrach od standu prochazela cela dylka lana hovnem...to peklo si neumim predstavit..
Já se navazuju na sedák dvojitym vůdcákem, pak provlíknu delším koncem prsák, propíchnu vůdcák a zajistim dvojitym rybářskym. Je to podobný jak ta osma, jen ten vůdcák se víc stáhne kolem toho propíchlýho lana což to má "zutotvatět"
Na sedak + prsak pouzivam vylucne tvoju kombinaciu 2a. Spotreba lana urcite nie je 2,5 metra a uzol tiez nie je obrovsky. Pchat dalsi medziclanok, naco?
načo další mezičlánek? jak bylo řečeno výše, na slanění, na převázání (rychlá trojka na dvou půlkách) atakdále. ve dvojici která leze bez batohů přehlednou stěnou s jištěním od štandu ke štandu furt a jednoduchým sestupem, nebo na použití prsáku při skalkaření (nic proti, používám všude kromě překližky) je to jedno. jak se vyskytnou občasné chodecké úseky, postup ve smyčkách, občasné slanění na hřebínku a jiné kratochvíle tak "alpský" způsob ukáže své výhody.
Clenity teren, caste odvazovanie. Ano rychlejsie sa odviazes naviazes.
Zlanovanie s batohom. Zlanoval som vzdy len so sedakom a nemal som pocit, ze by ma batoh tahal dole hlavou, ani v previse. Asi bol lahky batoh, neviem. Dalo by sa to riesit brzda do prsaku a prusik do sedaku (alebo opacne, ako je kto zvyknuty).
Ad rychla trojka na dvojcatach. To mi vysvetli. To sa akoze prevazuju na standoch a striedaju sa v tahani dlzok? To je IMHO zufalstvo a je lepsie ked to uz taha cele jeden.
pár cest jsem v trojce vylezl, a taknějak to vyplynulo že jsme se prostřídali, převazovat se po každé délce by byla fakt pakárna, ale systém po pěti délkách měníme prvolezce se docela osvědčil - třeba jsme si to rozdělili, že tomu sedí rajbasy, tomu spáry a ten třetí se třeba nebojí rychle běžet v rozchrastaném.
a ještě - jako pitomost mi přijde například slaňovat se sebejištěním prusíkem jen na sedáku. si to zkus, představ si situaci, kvůlivá které se sebejistíš - třeba šutr do helmy a pětivteřinová malátnost a povolení svalů a vyvěšení se "do sklápěcí kudly". no a pak jako se vrátí vědomí a zkus se zase vlastní silou vrátit do kulturního sedákového sedu (o batohu na hřbetě nemluvě). dej si suchej nácvik metr nad zemí a měj u sebe někoho kdo ti pomůže.
No zúfalstvo... Už jsi někdy lezl třeba 20 délek s úseky těsně pod svým maximem? A několikahodinovým nástupem a dlouhým sestupem? Jestli jo a bylo to pořád na prvním, tak Ti závidím vytrvalost.
20 dlzok som neliezol nikdy, v trojici len jednu bezvyznamnu Tatransku 4-ku. Vsetkych 6 dlzok vtedy odtiahol jeden. Maturovat na stande s prevazovanim nemalo zmysel.
Mne to pride bezvyznamne zdrzanie, keby som sa po 4-5-tich dlzkach prevazoval z pichanej osmicky alebo z alpskeho uviazanie. Daleko vacsie zdrzanie je to ze sa ide v trojici, ze treba po kazdej dlzke prekufrovat lana, ze sa treba prepinat na stande. Nechodim liezt so stopkami, ale empiricky to tak vidim.
Inak fajn diskusia. Clovek sa dozvie rozne aspekty ktore ho nemusia hned napadnut.
Rychlá trojka (tzv. šíp?) je na lehčích cestách stejně rychlá jako dvojka, někdy i rychlejší. Dva se zabývají jenom lezením a třetí se stará o všechno ostatní - o batohy, focení, jídlo a pití, navigaci...
A převázání jedou za několik délek znamená pouze to, že lano z jednoho odvážeš a na druhého navážeš. Nic víc. Zabere to minutu.
Máš někdě obrázek té "rychlé" trojky? Protože teď si mě zarazil tím, že dva lezou a třetí se věnuje baťohům.
Lezení ve třech pro mě vždycky znamená, že jeden je prvolezec a další dva ho následují jako druholezci. Ať už jsou jako druholezci každý na svém vlastním lanu (půlce) nebo na jednom jednoduchém lanu a lezou souběžně.
Obrázek třeba tady: http://youtu.be/EUIW6MFd96o (od cca 2:10 min) je tam družstvo - červený Píťa vede a za ním lezou dva druholezci. (Korosadowicz na Žlutou stěnu v Tatrách 5 UIAA)
Ale je to tak, že prvolezec leze na dvou půlkách. Hned jak zaštanduje, cvakne obě půlky nezávisle do reverza nebo podobného blokovacího jistítka. Oba dva druholezci lezou těsně za sebou a souběžně. Na štandu se oba zajistí odsedávačkami. Jeden druholezec si okamžitě bere prvolezce do svého jistítka a vysílá ho lézt. Druhý druholezec se zabývá vším, co je na štandu potřeba dělat - připravuje jídlo, pití, kouká do průvodce, fotí, rozmotává lana, obléká sebe i kolegu atd. Prvolezec doleze na štand, zaštanduje a proces se opakuje.
To to lezení ve třech špatně chápeš. Je to tak, jak píše Kuba. Dva se věnujou lezení a třetí je pod skalou a stará se o batohy, focení, jídlo a pití, navigaci...
Jo, tak tenhle způsob znám, jen jsem ho z textu hned nepochopil. Holt problematika off-line diskuse. Takže souhlasím, třetí může mazat rohlík Májkou nebo lovečákem.
bordel v lanech při lezení v trojici nepředstavuje zásadní problém (tedy pokud štand není nějaké moc nedýchat v jedné rezaté skobě v převislé šotolině). druholezcové dolezou, prvolezec přebírá matroš a hned vyráží, druhý jistí a třetí rozmotává lana, fotí, svačí, naviguje dle průvodce atakdále. dobře sehrané lezení v trojici může být rychlejší než ve dvojici (chce to ovšem přibližně stejnou výkonnost všech členů a cestu s jakžtakž rozumnými štandy). a když dojde na nějaký špek typu obtížného traverzu, tak se s výhodou dá prostřednímu druholezci nabalit těžká svině, jistit jej z obou stran a poslední druholezec jde nalehko.
no a někteří odborníci velkých stěn mají propracované taktiky postupu ve trojici tak dokonale, že nedochází ke zdržení vůbec - ale to už jsou špeciality pro vážné vícedenní podniky ve velkých stěnách s hákováním a spoustou bagáže.
Clenity teren, caste odvazovanie. Ano rychlejsie sa odviazes naviazes.
Zlanovanie s batohom. Zlanoval som vzdy len so sedakom a nemal som pocit, ze by ma batoh tahal dole hlavou, ani v previse. Asi bol lahky batoh, neviem. Dalo by sa to riesit brzda do prsaku a prusik do sedaku (alebo opacne, ako je kto zvyknuty).
Ad rychla trojka na dvojcatach. To mi vysvetli. To sa akoze prevazuju na standoch a striedaju sa v tahani dlzok? To je IMHO zufalstvo a je lepsie ked to uz taha cele jeden.
No nevim jestli je to ze TY jsi zrovna nemel zadnej problem pri slanovani s batohem padny argument pro nepouziti prsaku. Ja napr vetsinou nepouzivam pri slaneni prusik..a taky jsem nikdy zadnej problem nemel..ale rozhodne si nemyslim ze je to zpravne a nikomu bych to necpal...
Me tato diskuse napr presvedcila ze se ten zpusob spojovani sedaku a prsaku naucim..urcite to ma smysl..
Zpatky k puvodni otazce (proc prsak a jak se navazat). Vsechny tri popsane zpusoby jsou vyhovujici z hlediska bezpecnosti. I pouziti smyce jako "dalsiho clanku" je bezpecne. To by se pak pro minimalizaci poctu meziclanku mela davat do kruhu radeji jen smyce s karabinou (nadsazka)?
Odpozorovano na pisku - nejvice s prsakem lezoucich lezcu se navazuje pres protazenou draci smyci. Na druhem miste je varianta meziclankove smyce. Protazenou osmu jsem nevidel.Pri treti zminene variante je uzel fakt velky, coz obcas vadi v sirokych sparach a hodne uzkych kominech - proste se kvuli tem nekolika cm neprorves.
A jake duvody vedou nektere lezce na pisku prsak pouzivat? Telo se srovna pri delsi necekane tlame. Ci mekci pisek, tim vice necekanych tlam:-) To same plati pri otoceni se hlavou dolu kvuli noze za lanem ci kontaktem s polickou, apod. Dale prsak dodava lezci pocit expedicnosti a vuni dobrodruzstvi. A nakonec, ma-li prsak materialova oka, slouzi k prehlednosti matrose. Napr. na prsaku presky a staratko, na sedaku smyce. Nic se pak necmodrcha.