čau, chci se zeptat jestli někdo z ostravska jedete na tendon cup v trutnově 17.11. a má volné místo v autě..http://www.horosvaz.cz/res/data/051/009807.pdf
předem moc dík ;)
v Klášterci za Evženkou naproti Kotvině proti proudu řeky jsou takové menší skalky odjištěné borháky. Máte někdo zkušenost s tamní obtížností, případně nejakou mapku? Díky
Cau, chtěl jsem se vás zeptat na to, jestli někdo nemáte zkušenosti s tím, že vás začal nesnesitelně bolet prst na ruce mezi prvním a druhým člálkem. Myslim, že to mám z braní malejch chytů.. když ten palec zlomim.. (ne doslova :D ) abych udržel nějakou l
Zdravím.. asi před dvěma měsíci jsem začal lézt. Bohužel venkovní skalky jsem stihl jenom dvě a předtím tak maximálně nějakou tu ferátku. Ale řekl bych že fyzičku nemám špatnou. Každopádně zima mě zahnala na cvičné stěny, ale tam jsem trochu zmatený.. Co
Adam Ondra has flashed Southern Smoke Direct in Red River Gorge which was put up by Adan Taylor in 2011 as a 9a+. It adds an 8B boulder to the original 8c+ line and it has been unsuccesfully been tried be several guys. Adam has not yet confirmed or given
Ahoj, neví někdo, kde se v Brně dají dát podrazit lezky? Nechce se mi to posílat poštou do odzkoušeného zlínského Saltiku, to je na dlouho.. Dík za tipy :)
Zdravím.. asi před dvěma měsíci jsem začal lézt. Bohužel venkovní skalky jsem stihl jenom dvě a předtím tak maximálně nějakou tu ferátku. Ale řekl bych že fyzičku nemám špatnou. Každopádně zima mě zahnala na cvičné stěny, ale tam jsem trochu zmatený.. Co je lepší pro mě, začátečníka? Vytrápit za "seanci" tzn cca 2 a půl hodiny tři čtyři 5+/6-ky s pády, sezením, no prostě trápit se a nebo si dát 10-15 4/4+ na krásu a bezpečně? jsem z toho dost zmatený, protože mám pocit, že to tamní borci strašně tlačí do extrémních cest a smrdí to honěním ega
Jestli jsi z Brna, tak rozhodně raději jezdit na skalky, dá se celý rok,než trávit čas v prachu a pachu třeba na Klajdě:-). Dá se říct, že do 10- jsi schopen se prolézt lezením na skalách, jen to trochu déle trvá. Jinak ale záleží, co od toho očekáváš, pokud se chceš rychle zlepšovat, tak musíš lézt za hranicí, pokud si to chceš užít tak více lehkých na pohodu, ale pak to půjde pomaleji.
Ano, rychle zlepsovani pri lezeni za hranici. Jenze to plati pro cloveka s dobrou technikou a celkove dobrym pohybem po skale coz clovek co leze 2 mesice urcite nema. Pokud leze mimo komfortni zonu, tak jedine ceho dosahne je ze vyprasi se spatnou technikou 4 cesty za jedno lezeni a neda mu to vubec nic (krome toho, ze si zvykne to lizt timhle stylem, pravdepodobne silove bez techniky od borhaku k borhaku se sezenim, pripadne pady)
Ze zacatku bych doporucoval lezt vic v komfortni zone (boulder je podle me uplne nejlepsi, da se tam napohodu zkouset jeden pohyb dokud se ho clovek nanauci a neudela ho spravne), pekne plynule, hrat si s technikou atd. Temer vsechno co clovek potrebuje k technice najde napriklad ve videu Gresham Masterclass + kniha Self Coached Climber, zacal bych asi odtamtud. Tedy pokud nemas kamarady/trenera, kteri te do techniky lezeni zasveti... Muzes si na to prijit sam, ale bude to trvat 20x dele a na nejake vychytavky ani neprijdes, tedy samozrejme pokud nejsi talentovany... Potom se k lezeni 10- mozna dostanes cistym lezenim :), ale pro vetsinu lidi je toto bez nejakeho cileneho treninku proste scifi...
Pokud jsem to já dobře pochopil, tak pan začátečník nemluvil o 10- jako klasifikaci, ale ptal se zda není lepší lézt 10 až 15x cestu za 4.
Osobně bych poradil spíše lézt lehčí klasu, ale bez sezení a bez pádů. Budeš z toho mít lepší pocit a ten, alespoň pro začátek, je rozhodující. Nenech si to znechutit a vytrvej. Těžší cesty se třeba dostaví časem a když ne, dobrý pocit můžeš mít, jako mnozí jiní, i z pětek.
Stěna pro začátek mi připadá ideální!
Přesně.. moje otázka je, jestli je lepší vytrápit za trénink tři čtyři těžké cesty mimo jak vy říkáte safe zónu a nebo deset patnáct lehčích nikoliv pod mou úrovní, ale na mé úrovni. Ale zato ty "lehčí" cesty neskákat jako opice, ale pomalu technicky a s rozvahou
z hlediska zdraví mi přijde lepší jít s tou klasifikací pomalu... ať už máš obecně jakkoliv dobrou fyzičku, tak nejspíš nemáš posílené prsty (a upřímně - ramena při lezení taky dostávají zabrat, není to úplně obvyklý pohyb a nejsme opice, abychom byli stavění na vis na rukách), takže bych hlasovala pro lehčí cesty. Dej si pár lehkých na zahřátí, pak si zkus o jednu obtížnost přisadit, když to půjde dobře, přisaď ještě půl čísla - a pak zase pár lehkých na zničení (lehkých natolik, aby sis něco neurval).
(a ještě bych podotkla, že lidi, co na stěně blokují linie cest, v kterých nejsou schopní udělat dva souvislé kroky, mě docela krkají)
je zima musíš zalezt na 2 týdny do posilovny kupit bcaa proteiny pak tvrdý bouldering před vánocema trochu vytrvalost a od nového roku trenink na tvuj projekt či plán
Já mam opačný názor, myslím si, že je lepší na stěně nechat vsechno co můžeš. Doporučil bych boulder a alespon 2x týdně pořádnej trenink :) Já začal tak, že jsem prvních půl roku chodil ze stěny totálně znicenej, samej "mozoul", nataženej sval apod.. ale hrozně mě to chytlo a myslím si, že je to i nejrychlejší cesta k těžšim cestam. Lezu necelé dva roky a s 8/8+ už moc velkej problém nemam. Ale zaleží co od toho očekáváš, znam lidi co to lezou jen tak pro radost ( 2 roky lezou a jsou skoro na stejnej ůrovni jako začali a taky je to baví)
Většina autorů na téma tréning začátečníků radí v první řadě vytrvalostní tréning. Za prvý si zvyknou všechny používaný svaly, za druhý tim odlezeš víc kilometrů cest a to je pak znát i na technice. Boulder pak přidej taky, ale opatrně, šlachy a spol.si musí zvyknout a to neni hotový za rok. Projdi si diskusi víc nazpátek, řeší se to tu pravidelně. A taky si v článcích najdi ty co se týkají tréningu, použij filtr. A především si najdi zkušenějšího parťáka (tim nemyslim nějakýho samouka, co leze o půl roku dýl). Enjoy.
no jasne skusenejsi partaci jsou cely nazhaveny na to ucit zacatecniky :) sleduj jak lezou skusenejsí a snaz se hodne od nich naučit, ze začatku je hodne duležite postupne posilovat hlavne slachy prstu a loktu protoze ty silneji o hodne pomaleji nez svaly a i když se zda ze silove mas na vic slahy muzou byt omezujici a jestli si je opalis v zacatcixh tak se to s tebou povlece furt...a k tem cestam obecne plati ze jen skoušením težších cest než je tvoje maximum roste lezecka sila takže na rozlez par lehčích pak než je ešte síla tak skoušet težke kroky (cestz) za hranici tveho OS maxima a potom par lehčich na "dolez" i když ja tvrdim že pokud si ešte schopny dat par lehčích cest na "dolez" tak si trenoval malo :)
Když jseš tak chytrej tak mu radši vysvětli jak myslíš "postupně posilovat šlachy", páč jestli si to týpek vysvětlí po svým a zkurví si prsty na balkně nebo campusu, budou na tom nýst podíl všechny chytrý rady typu "posiluj prsty".
To je tréninkových odborníků :D Škoda,že to co se ve světě leze běžně OS leze tak 100 Čechů maximálně na PP :D . Adam je totál vyjímka ufon :D . Nechápu proč se tréninkem chce zaklínat člověk,kterýmu přijde trénink lidí kteří chtějí blíže ke špičce tohoto sportu, jako honění ega. To je trochu na hlavu ne? Buď chci lézt na krev a musím jít na krev do treninku,nebo se chci bavit a pak lezu na pohodu i na stěně.
odpověď je popsaná zde:
http://budlez.cz/352b.html
v dotazech na trénink ti nikdy nikdo nemůže dát okamžitou jednoznačnou odpověď. Je třeba pobrat vždy spousty věcí v kontextu a pak vybrat optimální řešení pro každého.
ja bych se přikláněl k tomu kuknout na serii dosage pak bccačka a na bouldrovku :D prostě to pak bude na tobě asi polezeš 6tky a nacvičíš jednu 9tku za rok nebo naopak nebo něco mezitím to m,usíš vědět sám co chceš :)
Když s odstupem času přemejšlim nad Tvým dotazem, napadá mě lepší odpověď: přečti se nějakou kloudnou knížku. Self Choached Climber třeba. Jak vidíš, co člověk, to názor a ty jako začátečník nerozpoznáš jalový rady lidí, který jsou o tři kroky napřed od dobrejch rad zkušenejch lezců. Borečků, co za rok lezli sedmy osmy a v dalších dvou letech si zkurvili zdraví je dost, estli se k nim nechceš přidat, projdi to trochu komplexně. Přečíst jednu knížku v angličtině Tě snad nezabije. A určitě máš poblíž nějakou stěnu, kde je i nějakej instruktor, trenér, někdo kdo by měl bejt schopnej kloudně poradit.