zdar horsti vudci a vudkyne,
rad bych si letos uz konecne poridil kompletni lavinovou vybavu. Momentalne shanim lopatu a sondu (vyhledavac uz jsem poridil). Narazil jsem na lavinovou sondu znacky Jurek. Na strankach Jurka pisou tohle: "Profesi
Ahojte,
mel bych jeden problem k analyze. Pred lety jsem jako uplny skialpinisticky zacatecnik koupil mimo jine sve prvni lyze, vazani, boty, konkretne Voelkl Snow Wolf, Diamir a Scarpa Spirit 3. Vse s ohledem na vahu, nicmene jsem zjistoval i refe
Cau, chci se zeptat jakej je postup při slaňování z vícedélkové cesty z které nevede nějaká sestupová cesta. Jedná se mi o to, když polezu několik délek, ale budu mít dvě lana (dvojčata). Vylezu nahoru a následuje slanění od štandu ke štandu až na zem, al
IDnes: Většina ze tří tisíc návštěvníků však nepřišla na festival kvůli Pavlu Bémovi. Ba, naopak. "To zírám. Já jsem si myslel, že je ve vězení," divil se čtyřiasedmdesátiletý nestor českého lezení Petr Prachtel...
Ahoj všem s úsměvem vespolek!Mám takový dotaz, který mě sám překvapil.Ztratil dnes prsák smysl? :-D Vždy jsem ho v horách obhajoval a myslel si,jak není nezbytně nutný.No faktem je,že mě vždy s prominutím vážně SRAL-obzvláště to,že člověk za sebou tahá la
O víkendu jsme lezli na Adlitzgrabenu. Když jsme se vrátili k autu, měli jsme prázdné dvě pneumatiky. Myslel jsem, že jsme píchli, ale pán mi v servisu sdělil, že jsou pneu probodnuté. Takže pozor!
Ahoj, může někdo poradit, jaká oblast stojí za návštěvu na jihu Španělska ještě kromě Chorra? Nebo obecně, kde se dá ve Španělsku v lednu lézt kromě jihu z hlediska počasí. A druhý dotaz, nějaký tip na levnou autopůjčovnu v Malage? Díky moc.
Ahoj,
zacinam ze zimnym lezenim v horach (ledy, mixy, VHT,...) ale zadnej extrem. Jake by ste mi doporucili macky?
Uvazuju nad Petzl Vasak, Petzl Sarken, AustriaAlpin P12, Stubai Crampon LIGHT.
Ahojte,
mel bych jeden problem k analyze. Pred lety jsem jako uplny skialpinisticky zacatecnik koupil mimo jine sve prvni lyze, vazani, boty, konkretne Voelkl Snow Wolf, Diamir a Scarpa Spirit 3. Vse s ohledem na vahu, nicmene jsem zjistoval i reference a i ty se zdaly dobre. A ted k problemu. Kombinace lyze+boty je vyborna na stoupani (dobra vaha) a sjezd v prasanu. Toho jsem bohuzel za posledni roky moc nezazil:-( Jak je teren zmrzly anebo trebas jarni firnove sracicky, vravoram na tom ve sjezdech, jakobych nikdy na lyzich nestal. A to na klasickych sjezdovkach jezdim offpist slusne. Lyze se ne a ne zariznout do namrzle krusty, firnove hromadky me rozhazuji, no zkratka si sjezdy ani za mak neuzivam a je to spise boj o holy zivot:-(
Otazka je, jestli je to normalni nebo jestli je problem v mekkych botach a/nebo lyzich?
Totiz koukal jsem na nove Tecnica Cochise Light s flex 120 (Spirit 3 maji 75)... A taky Voelkl Inuk s titanovou vystuhou... Oboji za dobrou cenu. Da se vubec v botach s flex 120 chodit? Nerad bych byl s dalsi vybavou podobne nespokojeny a proto tento dotaz.
Cau, problem je v lyzich. Mekke lyze proste v oblouku proslapnes a pak uz proste na tvrdym nedrzej. Neudelas s tim nic, protoze tvrda lyze znamena velkou vahu.
Spirity mam taky, a rekl bych, ze tam uz nema moc smysl jit do trvdsich. Imho je dulezita spis vyska kominu, ktera u tech Spiritu patri mezi ty vyssi.
Co koupit, abys byl spokojeny? Asi nic. Protoze nizka vaha = dobry stoupani = blbej snezd a vysko vaha = blby stoupani = dobrej sjezd, tak se mezi temi extremy muzes tak nejak pohybovat, ale neco budes proste muset ozelet.
Pokud správně rozumím tvýmu problému, tak jím je krusta. Imho nemá smysl si dávat dobrý zvládání krusty jako kritérium při výběru vybavení, krusta je zkrátka voser pro každýho na čemkoliv. Jistou pofidérní výhodu má snad jen lehkej lyžař na velkejch lyžích, kterej se udrží na povrchu až skoro do chvíle, kdy se z krusty stanou sračky (a ve sračkách je člověk opět v pohodě. Nejhorší je když to celkem jede po povrchu, ale občas se to propadne.). Na druhým místě budou mít výhodu těžký lyžaři na tvrdejch a těžkejch lyžích, kteří krustu naopak hned zkraje proříznou a jedou sračkama pod ní, tedy jsou opět relativně v pohodě. Z toho vyplývá buďto prašanovky, nebo freeridový lyže. Typický skialpy (relativně krátký a měkký lyže) jsou imho bohužel právě ta nejhorší mezivarianta. Btw. zdá se mi taky, že SNB si s krustou poradí snáz než lyže - nevím proč. Btw2: Jakkoliv u lyží přijatelnej kompromis moc neexistuje, pak u bot se mi tím kompromisem zdaj bejt scarpy maestrale.
No ono to neni jen o kruste, ale i o firnu, zkratka o pocitu totalniho zmaru prakticky na cemkoliv mimo prasanu (v porovnani se sjezdovkama). Proto jsem taky koukal na lyze, co maji titanovou vyztuhu jako na neco, co by snad mohlo te tuhosti a stabilite pomoci pri zachovani dobre vahy. A stejne tak boty. Jestli ma bota flex 120, tak to musi drzet, jak helvitska vira. U tech Spiritu mam divny pocit z "geometrie" boty ve sjezdu, poradne nedrzi, bota jako by byla "by default" daleko vice ve vzprimene poloze (proti sjezdovym botam) a vysledek je, ze jezdim jako na hajzlu s pocitem mizerne stability.
To co popisuješ, je u sportovně zaměřených skialpových lyžích zcela normální. Jsou to prostě takový lepší běžky. Stejně tak boty. Nikdy si na nich nezalyžuješ dobře z kopce dolů. (Koukni na nějaká videa z reálných závodů, jak to tam mydlí dolů často bokem, jak to tam šoupají a smýkají, místo vykrojeného oblouku.) Pokud Ti jde spíš o sjezd a nahoru chceš chodit jako turista, tak si holt musíš pořídit obyčejné lyže sjezdovky nebo freeridovky, na ně přimontovat těžké mohutné vázání a chodit ve vysokých těžkých botách. Jako já :-) Ale stejně to pořád nebude pořádný sjezdový postoj a pořád se budeš cítit jako na záchodě.
No zas bych to neviděl tak pesimisticky a obyčejný lehký turistický skialpy a turistický skialpový přezkáče si označení "lepší běžky" imho nezasluhujou a sjezd si na nich lze ve všem kromě krusty užít. Nebude to sice prašanovej extrém jako z videí ani 100% jistota na tvrdým firnu, ale v běžným proměnlivým terénu + hlavně vejšlap nahoru bych nikdy nevolil ani sjezdovky, ani freeridovky, ani prašanovky, ani žádný kovový výztuhy, který se nahoru sakra pronesou. Jeden čas jsem jezdil lehoučký pěnový hagany o 17 cm kratší než jsem já a měkký garmonty summit a byl jsem s tím na sjezd navýsost spokojenej (než jsem je zlomil v lese).
@ Bisak: Pokud píšeš, že na sjzdovkách si freeride užíváš a na skialpech ne, pak je to divný, ale spíš než v HW bych viděl příčinu v tvým přehnaným očekávání, který následovala fáze zklamání, ale klidně může ještě přijít fáze smíření a užívání si toho, co je. Taky záleží kolik jsi toho na těch konkrétních skialpech najezdil. Pokud nemáš na sjezdovkách problém s freeridem, tak sis možná jen nestačil zvyknout na nový lyže. Nech pro sebe pracovat silnou stránku skialpů - nízkou váhu a kratší délku - a jezdi terény, kde jí využiješ - prostřednictvím skákanýho oblouku.
Myslím že je to kombinace všeho výše napsaného. Trochu techniky, trochu vybavení a také to očekávání a porovnání. Když jsem kdysi na svých prvních pěnových Haganech vjel na sjezdovku, chtěl jsem je zahodit. Podle mě je potřeba vyzkoušet různé boty a lyže. Já jsem skončil u bot BD Prime, flex 110 a maximální spokojenost. Na šlapání jsou až pžekvapivě pohodlné a to jsem měl před tím Dynafit TLT 4 v kterých se zase nedalo moc jezdit. Lyže volím radši tvrdší. Momentálně K2 chogori, žádnej top model ale na tvrdém podkladu drží dobře.
No ono to neni jen o kruste, ale i o firnu, zkratka o pocitu totalniho zmaru prakticky na cemkoliv mimo prasanu (v porovnani se sjezdovkama). Proto jsem taky koukal na lyze, co maji titanovou vyztuhu jako na neco, co by snad mohlo te tuhosti a stabilite pomoci pri zachovani dobre vahy. A stejne tak boty. Jestli ma bota flex 120, tak to musi drzet, jak helvitska vira. U tech Spiritu mam divny pocit z "geometrie" boty ve sjezdu, poradne nedrzi, bota jako by byla "by default" daleko vice ve vzprimene poloze (proti sjezdovym botam) a vysledek je, ze jezdim jako na hajzlu s pocitem mizerne stability.
to máš z toho, že máš dvoje lyže. nikoho nepřekvapí, že na skejtovejch běžkách je v lese marnej a že na klasikách se šupinama toho moc nenabruslí. je to čistě o tom, jakým směrem nastavíš kompromis výšlap x sjezd, jestli je pro tebe důležitější ladně stoupat na prkýnkách lehkejch jako peříčka, nebo si užít sjezd (a překvapivě hraje roli nejen tuhost prkýnek, ale i jejich hmotnost ve smyslu čím těžší tím lepší).
Čím těžší tím lepší je imho skutečnost přenesená do terénu ze závodních sjezdovek, a tedy platná pouze v terénech závodním sjezdovkám ne zcela vzdálených.
Pro zjednodušení uvažujme že těžká = tvrdá a vice versa.
prašan - šumák
prašan + rychlej šupec v něm - lepší tvrdá
boule - lepší měkká
žlaby - lepší lehká
krusta - víceméně šumák
firn - lepší tvrdá
sračky - šumák
sjezdovka - lepší tvrdá
stoupání - lepší lehká.
strmý a široký - lepší tvrdá
Když tak na ten výčet koukám, tak asi ani nejsme vepři, ale už je mi líto to mazat.
Ahoj,potkávám spoustu skialpinistů a lyžařů, kteří neustále řeší kratší nebo delší lyže plus mínus cm, o mm širší nebo užší, úhel plus mínus 0,5° a taky značku lyží. Když je potom potkám na kopci, mysím, že to málokdo z nich pozná. Dobrý lyžař musí umět jezdit ve všech terénech, jako přejít z krátkého oblouku na dlouhý tak stejně z prašanu do krusty. Neteorizujte lyžujte a lyžujte!