Ahojda lyznici, nedoporuci nekdo kvalitniho pruvodce na skitury, oblast Silvretta,chata Jamtalhutte..koukal jsem na amazon.de a nabizi jich nekolik..predem diky, diky moc..
Nazdar ludia..Mate niekto skusenost s lezeckou Rock Pillars Pearl Lace Up? Aky mate na nu nazor? Planujem si ju kupit, len chcem este pocut hlas ludu :)..Chcem vediet, kde lepsie drzi (ci listy alebo trenie) a o kolko sa zvacsi..Ci sa zvacsi do sirky aleb
Nazdar ludia..Mate niekto skusenost s lezeckou Rock Pillars Pearl Lace Up? Aky mate na nu nazor? Planujem si ju kupit, len chcem este pocut hlas ludu :)..Chcem vediet, kde lepsie drzi (ci listy alebo trenie) a o kolko sa zvacsi..Ci sa zvacsi do sirky aleb
Ahoj lidé/ lezci, napadlo mě, že by bylo kamarádské a nesobecké si sdělovat informace co druhé potěší, čily otázka je jednoduchá nevíte o nějakých lezbyschopných ledech či mixech, v naší krásné zemi či v blízkých oblastech? Kdo byste chtěli přispět věcným
Čaute, nevíte náhodou někdo nějaký stránky, kde zaznamenávaj pády všech lavin v Krkonoších? Myslim i takový který nezasáhnou lidi. Díky moc za odpovědi
Pokud leželo jen ve skladu, v normálních skladovacích podmínkách, nikoliv tedy někde na slunci, nebo u kamen, či chemikálií, tak není vůbec důvod se čehokoliv obávat!!
Väčšina výrobcov odporúča lano vyradiť po 5 rokoch, aj keď nebolo používané. Dôvodom je hlavne prirodzená degradácia PAD vplyvom UV žiarenia a vonkajších vplyvov všeobecne. Ale ak ozaj bolo v sklade a nebolo vystavené slnečnému žiarenie ani chemikáliám tak to bude asi v pohode. Max. životnosť lana by mala byť 10r. ak nebolo používané a bolo dobre skladované.
Pit Schubert napisal clanok o starnuti lana, a zmienuje, ze UV ziarenie uz nema taky zasadny vplyv ako volakedy, lebo ten material uz je voci UV ziareniu stabilizovany... cim nehovorim ze treba nechavat lano za oknom auta napriklad. Ked lano skladujes ako treba tak 4 roky mu nic neurobia.
@ M. cituju:(...)lebo ten material uz je voci UV ziareniu stabilizovany... cim nehovorim ze treba nechavat lano za oknom auta napriklad.(...).
Nechat lano za oknem auta by ohledně citlivosti na UV-stabilitu nevadilo ani UV-nestabilnímu materiálu. Problém by byl s teplotami;) Čili další ukázka toho, že i nesprávné cesty/rady mohou vést ke zdárnému konci ;)
Este maly detail: sklo auta (co uz riadnych par desatroci nie je skutocne sklo samozrejme) nechrani pred UV ziarenim. Teda filtruje urcite jeho zlozky, no nie vsetky. Zachytil som to nahodou od lekarky v suvislosti s ochoreniami koze sposobenymi slnecnym ziarenim. Dokaz: ruky vodicov z povolania su vystavene posobeniu slnecnych lucov hned za celnym sklom po dlhu dobu, pricom vodici nepouzivaju ochranne kremy, a koza ich ruk vykazuje ucinky nadmernej expozicie UV ziareniu. Ak sa dobre pamatam, je to UV zlozka ktora nesposobuje stmavnutie koze, no prenika hlboko do pokozky.
Samozrejme s lanami ta suvislost nie je priama, skor mi slo o tie autoskla vs UV.
Souhlasím s tím, že se s takovým lanem může lézt, ale jeho životnost je zkrácena. Materiál lana stárne i při ideálním skladování. Spec.záchranné jednotky vyřazují po několika letech i lana nepoužívaná a musí je zničit. Doporučil bych lano používat max. polovinu normálního používání a při prvním pádu vyřadit. A používat jen na skalkách,kde nehrozí delší pády. Ale počítej s tím,že každý odborník ti řekne,že na něm nesmíš lézt. Já si taky myslím,že život je cennější než pár tisíc za nové lano.
Pit Schubert ve své knize píše, že testovali staré lano přes deset let a vlastnostmi bylo v podstatě nastejné úrovni jako lano nové. Bylo to v prvním díle. Je to už přes 3 roky, co jsem to četl, tak si vyhrazuju právo na nepřesnosti.
Jo myslim, ze to psal tak nejak.Urcite po prvnim padu to vyrazovat nemusis.Jak uz bylo receno, pouzivej jen polovinu doby.Kdyby si do lana spadl vicekrat, fakt hodne, treba nejaky 15,20m pady, tak ho radeji vyrad.Ale v normalnim pripade i toto stare lano je prakticky nepretrzitelne, s vyjimkou ostre hrany.Snaze se utrhaji vsechny tvoje organy, nez se pretrhne lano.
Experti ked chcete nejake seriozne info a nielen vase dojmy a pojmy a zdania, tak si najdite na internete (internet mate, nie? :o))) clanok p. Schuberta About Ageing of Climbing Ropes, vyslo v zborniku UIAA 3/2000, hned v druhom odstavci sa pise ze starnutie vplyvom skladovania je takmer zanedbatelne v porovnani so starnutim vplyvom uzivania, a aj o tej stabilizacii k UV... ;)
Když spadneš 20m do lana, kterého je v práci třeba 60m, tak by mu to mělo vadit míň, než když spadneš 5m přímo do štandu, nebo ne? Takže ty 20m pády by vyřazovaly spíš letce než to lano - ??
v praci 60m nie je nikdy lebo teda predpokladam ze davas aj nejake medziistenia a cesta nejde zvycajne uplne rovno, takze z tych 60 m je v skutocnosti cosi menej metrov, ale berme take priemerne pripady co skor v praxi prichadzaju do uvahy....
Jednou jsem měl tu čest prolítnout se přes 20 metrů, možná ke 30. Vymotáno bylo skoro celé 70m lano, bylo to těsně pod vrškem, a cesta nešla přímo, takže nějaké tření určitě bylo - i když ne příliš velké, šlo to při lezení utáhnout. Přesto jsem svoji jističku vytáhl možná 7m nad zem, pěkně to s ní škublo. Takže v tomhle případě určitě nějak pracovalo celý lano. I když asi nějaká jeho část byla namáhaná víc než zbytek, to je asi fakt. Lano jsem tehdy nevyřadil :)
pozri si v katalogoch beal co sa s lanom deje, ta cast medzi poslednymi 2 isteniami bola pri takom pade dost znacne namahana (sam za seba hovori fakt - ak je to pravda- ze isticka bola vytiahnuta tak vysoko), nehovorim dalej ze ked ide cesta cez nejake brucho tak sa tam pri pade dost znacne trie oplet o skalu, a tiez ten trend posledne roky tenke jednoduche lana - ani dnes by si ho nevyradil? Ja som zacal inac uvazovat od chvile, ked som zistil ze pocet normopadov lana sa urcuje nie po prekrocenie hodnoty razovej sily, ale po pretrhnutie lana! Vobec teda nie je pravda, ze aj opadane lano ma este velku rezevnu, nema, hlavne ked zvazime ze aj mimo hor existuju ostre hrany a pod.
Takovej pád vlastně ani nestojí za řeč... teda z pohledu lana. Pádovej faktor jsi měl skoro jistě menší než 0,5. Z pohedu lezce - letce a jističky to jistě vydalo na pár dlouhejch večerů povídání:)
Rozhodně není důvod vyřazovat nové lano po 20m pádu, obzvlášť pokud není pádový faktor 2. Moderní lana jsou na zachycení takových pádů konstruována, jen je také třeba dát lanu po těžkém pádu čas na regeneraci.
Jinak např. Beal dává lanům životnost 5*10 let. Tj. po 5 letech skladování(pochopitelně za vhodných podmínek), dává možnost až 10 let používání, to zase podle intenzity.
si radsej poriadne precitaj pribalovy letacek co si dostal k lanu (ak teda nejake vlastnois... :o)) Tam sa pise, ze po tazkom pade mas lano vyradit. Pad s faktorom 2 je tazsi nez normopad. Sice lezec nie je ocelove zavazie, ale zas v skusobni nemaju drsny povrch skaly a nepreslo 1000x rukami istica a 1000x sa nezviazalo a nerozviazalo, nezmoklo a nevyschlo... prosto prakticka prevadzka u lezca mu tiez ubera na sile a pruznosti.