Čaute Lezci, chci se zeptat na Váš názor na jištění. Jde mi o jištění při chůzi na ledovci a firnových polích. Chodíme ve dvou a jak jsem se dočetl názory jsou různé. Můj názor je nejistit se, protože jeden druhého při pádu do pukliny nebo na firnovém pol
(Ne)Víte někdo náhodou o skálách(případně i bouldrech) kolem Jindřichova Hradce? Nebo klidně i po cestě od D1 přes Pelhřimov do Jindřichova Hradce. Díky moc Berg high
Kdyby někoho zajímalo, jak lezou ti, co nevidí (nevidomí, tj. ti na fotkách) v Černolicích, tak
http://dagles.kle not.cz/tweb/cer no1/images.html
(Vymaž mezery)
Je to pravda rybaření a navíc většina fotek není z lezení, ale tady je ta
Čaute Lezci, chci se zeptat na Váš názor na jištění. Jde mi o jištění při chůzi na ledovci a firnových polích. Chodíme ve dvou a jak jsem se dočetl názory jsou různé. Můj názor je nejistit se, protože jeden druhého při pádu do pukliny nebo na firnovém poli stejně neudrží a když se něco takového stane a nejsou k sobě jištěni, ten druhý alespoň zavolá pomoc a nebo mu pomůže sám. V horším případě - minimalizace neštěstí - zemře "jen" jeden. Co Vy na to? Jaký je Váš názor? Nejistit, jistit a jak? Díky a přeji co nejmíň pádů kamkoliv :-)........
Pád na firnovém svahu většinou, bez nějakého jištění, neudržíš.
Pád do trhliny zastavíš (správná délka lana, uzlíky...) a i se z ní dá vylézt. Je to dobré si nacvičit někde nanečisto a né se to učit v trhlině.
Vůbec se učit. O tomhle se dá mnoho najít všude možně. Předpokládám i na legendárních stránkách Sakalu.
Chce to mít hlavně kliku. Když si ten co je spadlej v díře něco udělá a nespolupracuje a sekne se někde, je to blbý. Většinou ho pak záchranáři vytáhnou, ale pak bojuje s podchlazením a většinou to nekončí dobře.... Firnový svah je dilema, chce to zkušenosti a opatrnost - asi spíš nevázat(dle sklonu), i když pro slabší členy výpravy to navázání podpoří psychologicky.
Firnový svah - spíš jistit, ale s vědomím všech rizik a minimalizovat je. Ledovec - vždycky jistit! Člověka padajícího do trhliny chytíš a vytáhneš po nácviku téměř vždycky. Pokud tam spadnete oba, jde už o hodně blbou náhodu. Třeba jdete po trhlině oba najednou, aniž byste to mohli poznat. Nebo je trhlina moc velká a propadne se pod oběma najednou. Nebo jistič zakopne o mačky. Nebo na vás spadné sérak. Nebo atd.... V nějaké potarší učebnici jsem četl příklad 27 lidí, pod kterými se probořila trhlina najednou.
Chuze po ledovci - jistit. Firnovy svah bud solo nebo jistit pres standy. Standy ve firnovem svahu jsou ovsem diskutabilni. Pokud je vrstva snehu slaba a pod ni led tak jistit a dat alespon jedno postupovy na dylku.
Otazka je cim se rozumi firnovy svah, (co treba od 40° alespon 100 Hm ?)
muze byt treba polomrtvy nebo i mrtvy, ale pokud pouzijes kladku, tak ho vytahnes relativne v pohode: chytnu pad, zakopu cepin, dam z nej centralu, lano k mrtvolce zajistim prusikem z centraly, zajistim sebe do centraly, odvazu se od lana, v centrale udelam otevrenou gardu s lanem, prusik s karabinou na lano k mrtvolce, z centraly dalsi repka skrz karabinu s prusikem, na konec repky karabinu, volne lano do tehle karabiny a uz muzes v podstate tahat - jen se blbe dava neco pod to zatizene lano na kraj aby se to moc nezarizlo, ale mas teoreticky samosvornou kladku 3:1 a s tim pri celkem male namaze vytahnes kohokoliv - protoze tam jsou uzliky, tak je treba jeste jedna repka na prevedeni do centraly, rozvazani uzlu a pruchod rozvazaneho lana skrz gardu, ale je to snazsi (a hlavne bezpecnejsi) nez slezat k mrtvolce, cvaknout mu karabinu s lanem a tahat ho pak po tom volnem lane, ale to je vec nazoru.
Technický dotaz. Nemám s tím žádné zkušenosti (nikdy jsem do trhliny nespadl), proto bych se chtěl zeptat jak provedu chycení pádu a následné zahrabání cepínu? Předpokládám, že jste (jak tazatel píše) dva.
Obligátně - viz Sakal. Vypadá to asi následovně: první se propadne, druhého to strhne na kolena a na zadek. Zabrzdí to nalehnutím na cepín a zaboření kolen, loktů a maček do sněhu či ledu. Když se dobře opíráš mačkama a nikam už nesjíždíš, uvolníš si ruku s cepínem, vykopeš příčnou brázdu a do ní vložíš cepín (v čistém ledu místo toho zavrtáš dva šrouby). Na něj uvážeš smyčku, do ní cvakneš napnuté lano pomocí loďáku či vůdčáku nad sebou, nebo pomocí prusíku pod sebou. Pak na laně uděláš nějaký kladkový systém a vytáhneš spolulezce nahoru z trhliny. Je to dřina, ale dokáře to i útlá dívčina s macatým chlapíkem.
Princip chápu, ale asi jsem si představil až moc kuriózní situaci.
Jsem na lyžích, "šmatláme" po rovině. První se propadne, nějakým omylem či náhodou tam nesletíme oba. Jak budu pouštět ten cepín (když ho mám v ruce - většinou totiž jezdím s hůlkama :o), který je většinou to jediné co mě drží, a zahrabávat do sněhu.
Příklad je možná moc velký extrém, ale jelikož do hor jezdím hlavně v zimě, je tato situace pro mně nejpravděpodobnější. Tedy ta, že máš lyže a ne mačky.
Z toho mně vyplývá, že dva na ledovci je problém. A ne že ne.
Když ubrzdíš pád, jsi na tom lépe než s cepínem. Nedávno jsme tu psali článek o slaňování, a ten zakopanej cepín je tzv "T" kotva, nebo T Anker nabo Tote Mann, nebo Dead Mann. Uvidíš , že zakopat můžeš mnoho různých věcí, z lyží se dělají také dobré kotvy , najdeš je namalovaný např. v Hudy Info. Nejlépe je ale zaplatit si kurzík. Nebo využít instruktory ČHS HAL. Ti to znají a ovládají.
Nepochopil jsi pojintu. Nejsem úplná lama a je mi jasné jak se dá kotvit a slaňovat. Už jsem slaňoval přes lecos, ale přes cepín. To je hodně velký luxus.
Ale díky za info.
ale je to nejcastejsi situace, dvojka. samo, ze je lepsi kdyz mas dva, tri,.. co te budou zachranovat a ne jen partak, ale i ten to zvladne nebo muze zvladnout. Kdyz uz mas lyze, tak se daji zapichnout ty lyze do mekciho snehu a dokonce tam lepe drzi, nez nejaky cepinek, no problem je kdyz tam spadne a ty mas lyze (asi to bude chtit hned sednout, lehnout, padnout na zem a brzdit vsim moznym - rozhodne vetsi pad pluhem neubrzdis), asi to bude o dost tezsi, bude se ti s lyzema blbe brzdit zvlast na zmrzlem mirne svazujicim to asi je hodne o stesti, tady by se hodilo mit cepin v ruce (dokonce se delaji takove cepinohulky, ale zase predstava ze jedu dolu s cepinem v ruce a kazdou chvili se na nej muzu napichnout...dekuji nechci). (taky mne napada, ze kdyz jdes na lyzich tak rozkladas asi vic vahu na vetsi plochu, tak by jsi se nemusel tak snadno proborit - ale to je ryze spekulace). kdyz uz chytnes pad do te trhliny, tak ani moc neni treba zurive drzet (nejvetsi napor je to skubnuti - u prvniho to vidis a pripravis se - neprobori se bleskove, chvilku to proste trva a ...), v mekkem snehu na "placce" staci sedet, lezet, pouzivat nohy, jak je to tvrdsi a sikmejsi, tak se budes dostavat na hranici az ji prekrocis a pad neudrzis, nebo uvolnenim cepinu zacnes klouzat byt mas zaseknute nohy (kdyz to bude dost tvrde, tak snad ze by slo jednou rukou zavrtat, ale nevim nevim). Radeji nepadat.
Tak, tak.
Jenom bych podotknul, že propadnout se na lyžích do okrajové trhliny, je v zimě docela časté, možné, pravděpodobné (nevím jaké slovo zvolit). Nepoznáš totiž, pokud nejsi max. znalec oblasti, kde ten okraj ledovce je. Samozřejmě jako vždy, záleží na podmínkách.
Chytit na lyžích je snadnější, než když jdeš pěšky. Prostě se zapřeš do lyží a v sedáku ho v pohodě udržíš. Naostro jsem měl tu čest jen jednou, když mi žena spadla z převěje do prudkého svahu, ale je to přesně, jak píše Doktor - viděl jsem ji, měl jsem tedy čas se připravit a postavit lyže kolmo k pádu a zahranit. Sedák pak vše udržel a ona se s mojí dopomocí vyhrabala sama nahoru. Žádný cepín jsme nepotřebovali. (Ohledně hůlek se zobáky: ty nejsou určeny pro sjezd, ale naopak pouze pro výstup, aby člověk nemusel s sebou do lehčích horolezeckých túry tahat cepín.)