Zdravim !
Chtel bych se zeptat jake mate zkusenosti s abalaky od Viamontu. Jsou celem levne (necelych 700 za zasu 6 kusu u RockPointu) ale nepusobi na me 100% dojmem. Jeste jsem nemel prilezitost je poradne vyzkouset i kdyz uz je mam doma neakou d
Máte někdo zkušenosti s batohy od firmy Gemma- nová řada Expedition ( cca 60l )? Váhám,co mám koupit Gemma nebo Boll Oracle 60+20l. Potřebuji tam dostat lezení,oblečení,jídlo na min 14 dní v přírodě. Díky
Ahoj,
máte někdo aktuální přehled o pojištění použitelném na feraty (kromě AV)? Oslovené pojišťovny mi vyhýbavě neurčitě odpovídají a nemám z toho dobrý pocit. Dík.
Ahoj, poradte mi niekto. Chcem si kupit nove skialpove lyze (nejake carvingove), ale neviem podla coho vyberat. Ci sirsie, alebo uzsie + ake dalsie kriteria a tiez poradte ake by ste si dali viazko. Diky :-))
Zdravim, nemáte někdo zkušenosti s opravou GTX bund? Mám vytržený v délce asi 10cm "snowcatcher"/takový ten vnitřní pás v bundě, co zabraňuje proniknutí sněhu popř. větru pod bundu/. Jedná se o třívrstvý GTX /laminát/. Nevím, zda existuje nějaké
Sory za to že to sem moc nepatří. Sháním někoho z party lidí (od Pardubic) co loni jeli do Hamburku na kanii a udelali nejakej rekord. Tak jestli je nekdo znate pisnete mi na mail. Díky a ještě jednou sory že to sem nepatří.
Cau, jake mate zkusenosti s Wintoprovymi, pripadne NoWIND, bundami???
Neni v tom v zime zima??? Je to dostatecne prodysne?? Chtel bych to hlavne na skialpy, turistiku. Dik.
Pokud to nejsou skalky, kde by hrozilo že lana půjdou přes výrazně ostrou hranu, tak to význam nemá. Tedy snad nekecám. Napiš asi spíš Tomáši F., někde tu bude na něj mail, ten by měl vědět víc. Gejza
Pouzivam dvojcata z duvodu vahy. Tedy jedno na pul. 25m bohuzel u nas staci a proc tahat tezky lano a furt ho pretahovat.
S bezpecnosti to asi neni od veci. Napriklad nase mile buliznictvo ma hrany jako noze a traverz se tu obcas dela. Z tehle sutru si lovci mamutu delali kudly a sekery a jiste vedeli proc.
Aha, tak už Honzo vím, proč ty bližníky tak miluješ. Ty tam sbíráš materiál na sekyrky, zatímco předstíráš lezení. Až dostihneš mamuta, tak se doufám rozdělíš.
No to je dobrý. Dva milovníci podivných kvaků se veřejně dohadují na napadení tvora, který jistě patří minimálně mezi ohrožené. Dle zák. č. 114/1992 Sb. se tím dopustí minimálně přestupku, ne-li přímo trestného činu podle Trestního zákona (paragraf o ohrožení ŽP). To jsou ti milovníci mechů, chalepouek z kapradí a přírody!
Milovníci podivných kvaků... Teda že tě huba nebolí! To jsou fšechno děsně vážný výstupy :-) někdy spíš povážlivý. Ale když jde o žvanec, tak neznám bratra.
To jsou vyznamne skalni veze!
A hele, mamut nahodou chranenenj neni, ja se koukal a tak huraaaaa na nej! Horsi opomenuti je, ze se nechrani vlkodlaci! Hanba!
Vlastne mamut chranej je. Mnozstvi skal, takto se jmenujicich previsuje mnozstvi zivych mamutu i vlkodlaku dohromady.
Významné skalní věže? Bezi mi popisoval že jsi ty nebožáky nedávno zatáhl někam, kde byl pěticentimetrovej souvislej mech po celé údajně výstupové trase. Honzejka jsi tím prej dostal úplně dokolen :-)
Živě si to představuju. Hlavní klady: nikdy tam nebyl nikdo jiný, než zbloudilý hajný a prvovýstupce. Panovalo tam nazelenalé příšeří, nohy čvachtaly nasáklým jarním mechem, proto jsi zavelel lézt v holínkách. Skála měla všechny P. Padající kameny, Potoky vody, Prastarou skobu, Pajdání na hraně Pádu, Pichlavý roští, Pomýlený Puš, Proklatě tvrdé dopadiště, Posraný akáty...
Si to představuješ úplně přesně. A nejen to! On ten úchyl nakazil i chudáka Honzejka. Ten se mi nedávno v Ostrově pomstil strašlivým rajbasem pokrytým slizským mechem a nadto celá cesta smrděla plísní. Ale Honzejk má u mě přesto uznání. Celou cestu jsme byli na hranici sesliznutí dolů.
Ano, mechofilie je nakazliva! Petr H. sice vzdoruje, ale marne, marne... Stale se sice dozaduje fixniho jisteni, ale uz mu nevadi ze jeho fixnost je krajne pofiderni. Pocasi nam preje, skaly se zalenaji a brzy jiz opet budem moci cvachtat mechy k vrcholum objimajice trnovniky a ostruzini. Oooo, ta slast!!!
Cu<|>ta maji vskutku elitni lezce ve svych radach. Jsem tuhle nedeli videl. Jen jsem v obdivu z hlubin hlinolokrozelene spary (typu pochodak) ziral!
Ta otázka, tak jak je položená, má jedinou odpověď: ano, bezpečnostní přínos je významný.
Na druhou stranu je otázkou, zda je nutné až tak daleko hnát bezpečnost :-) Pokud si vzpomínám, tak v posledních dvaceti letech byl u nás zaznamenán jediný smrtelný úraz zaviněný přetržením jednoduchého lana (přesněji, česká dvojice v SR). Jednalo se však o střední velehory a lano se trhlo na žulové hraně.
Asi je vhodné mít oboje (tedy půlky i jedničky) a brát si lano podle podmínek. Jedeš-li na dobře odjištění cesty třeba do Srbska, nebo na písek, kde větčinou, navzdory i často dost dlouhým pádům přetržení na hraně nehrozí, stačí jednička, jedeš-li na křemence, buližníky a na "lehčí" cesty (tedy nižší obtížnost, ale členitost, pendly a málo fixního jištění) je jistě lepší půlka.
A pokud za skalky považuješ treba Paklanicu (kde jsou díky procesu povrchové koroze způsobené blízkostí moře, hrany ostré jak kudla), pak jezdi s půlkou :-)
P.S. taky jsem sio to po sobě mohl přečíst :-( Ale snad to zvlándeš přečíst navzdory chybám
P.S.2. Gejza má samozřejmě pravdu, jen to napsal mnohem jednodušeji, tudíž i z didaktického hlediska vhodněji :-)
Buližníky (silicity)- tato velmi tvrdá a odolná hornina, protkaná křemennými žilkami, vznikala jako chemický sediment v dávném moři. Srážela se v místech, kde nejspíše díky podmořským minerálním pramenům vznikaly mimořádně vysoké koncentrace oxidu křemičitého. Podnětem ke srážení mohla být třeba nepatrná změna kyselosti prostředí, vyvolaná uhynutím nějakého drobnohledného organismu. Mrtvý bičíkovec nebo podobný tvor se pak stal kondensačním jadérkem pro vznik sraženiny. Tak vznikaly jedny z nejstarších známých - drobnohledných - zkamenělin. Srážení probíhalo velmi rychle, soudě podle toho, že se bičíkovcům, zakletým v buližnících, zachovaly bičíky, které jinak uhnívají v několika minutách po smrti. Nadšené hledače zkamenělin však je nutné upozornit : mikrofosilie z buližníků jsou viditelné jenom v mikroskopických výbrusech, takže pokojovou sbírku trilobitů a hlavonožců neobohatí
Nebo jinak: Buližníky (lydity) jsou většinou tmavošedé horniny, složené výhradné z koemene. Tmavé zbarvení je zpusobeno jemným grafitickým práškem rozptýleným v koemeni. Buližníky jsou velmi tvrdé horniny, odolné proti zvitrávání. V krajini vytváoejí tzv. suky, což jsou skalní útvary, které vynikají nad okolním terénem.
Romane, Ty zvíře, hodláš tady vzdělávat nevdělavatelný lid lezecký? Tak to si piš, že se ti nepodaří (ostatně, jako stárnoucí, leč donedávna činný instruktor bys s tím měl již mít nějakou zkušenost)!
A jak žiješ, chlape?
Lidi nas chodi okukovat, coze jsme to za blazni :-o), bydlime v chalupe kde se dela dost velka rekonstrukce se dvema malyma detma, zena ma jet kazdym dnem do porodnice, i kdyz mame termin az v polovine cervna...takze chalupa nebude dokoncena, jima mne hruza, jak to vsechno dopadne...
:-) Teda ty ses do toho rodinného života ponořil :-) Čekáte třetí! Jo bomba :-)
No, mezi náma, já už taky zůstávám toliko virtuálním lezcem, od dubna máme taky další přírůstek, takže nějak nezbývá čas... Denně doma včas (mimino vykoupáno, leč žena kojí, vykoupat, uložit starší... no, znáš to). Víkendy s dětičkama a na skálu jen mimořádně lehkou, trénuju techniku krátkýho lana :-)
no jo, svet bezi dal i bez nas...oddil prevzali mladsi a vykonnejsi borci a borky a ja zatim jen jezdim nakole, protoze bych si na skale utrhnul prsty, pokud bych se vubec nekde udrzel :-o)