Zajímaly by mě názory na přesnost vyhledání zasypaného pomocí pípáku. Už jsem se setkal i s názorem, že pomocí pípáku jej najdu dostatečně přesně a není pak již třeba používat na podrobné dohledání sondu. Je mi jasné, že mě odkážete na to, abych si to vyz
Ahoj,příští prodloužený víkend-o Velikonoce chceme jet na Grossglockner a jít severní stěnu,Palaviciniho žlab.Můžete někdo poradit,kam se dá zajet autem?Údajně je silnice,která vede přes sedlo na zimu zavřená.Díky,Petr.
Pokud máte někdo zkušenost s batohy Husky, můžete mi, prosím, sdělit, zda jsou vyhovující? Myslím tím především případná "poruchovost", nefunkčnost zádového systému ap. Děkuji
Ahoj, rad bych se zeptal, je v Chorvatsku nejaka lezecka oblast vyslovene vhodna pro zacinajici lezce? Idealne aby tam bylo hafo cest (idealne jednodelkovych) v obtiznosti 4 - 6 UIAA. Letmo jsem se dival na netu na ruzne stranky a vzdycky to byl docela ma
Idem na konci aprila bikovat na Elbu, ale viem, ze sa tam da slusne zaliezt. Neviete niekto poradit cokolvek ohladom lezenia? (kde sa da stiahnut sprievodca atd).
Zajímaly by mě názory na přesnost vyhledání zasypaného pomocí pípáku. Už jsem se setkal i s názorem, že pomocí pípáku jej najdu dostatečně přesně a není pak již třeba používat na podrobné dohledání sondu. Je mi jasné, že mě odkážete na to, abych si to vyzkoušel, ale jednak jsou ty pípáky různé a jednak chci vědět co nejvíc, než to půjdu zkusit.
Toto je trošku zavádějící. Přesnost, si troufám říci, je u obou typů stejná. Co se týče rychlosti dohledání, to už je složitější. Na první místo bych dal zkušenosti uživatele. Pipák sice vydá nějaký signál (ať už analogový-pípání, nebo digitální-šipka a vzdálenost), ale uživatel ho musí "v hlavě" vyhodnotit a udělat podle toho nějakou činnost - udělat krok doleva, doprava, přepnout nějakou funkci apod.. A právě na tom záleží. Abys dokázal "reagovat" správně a rychle, je potřeba cvičit. Také záleží na počtu antét, které signál přijímají a procesoru, který údaje vyhodnocuje. Avízované nové typy vyhledávačů (přesněji jejich procesory) dokáží přepočítat směr a vzdálenost siločar a "poslat" uživatele přímo k zasypanému a ne obloukem po siločare. Pokud se naučíš správně s pípákem pracovat, a to i s analogovým, použiješ raději při dohledávání (méně jak 3m) analogový mód.
Naprostá pravda, jenom s poslední větou bych nesouhlasil. Pokud se naučíš správně pracovat třeba s Trackerem nebo Pieps DSP, analogový mód nepoužiješ jednak proto, že žádný není, zadruhé proto, že i kdyby byl, jsi s digitálem stejně rychlý nebo rychlejší.
.... nebo se taky pri vyhledavani spletes ( ve stresu, spatna slysitelnost, nevyhodne orientovana antena vysilace...) a budes zbytecne hrabat treba o metr nebo dva vedle. Podle me si bez sondy ci hulky zbytecne zahravas.
Zkoušel jsem to jenom cvičně, naštěstí ne naostro. Ale myslím si, že mít sondu je nutnost!! Přesnost vyhledání je do určité míry dána i vzájemnou polohou vysílače a přijímače a také hloubkou, v jaké je zasypaný. Při dohledání sondou zjistím přesně, kde je tělo, a sondu nevytahuji!! Pak je třeba opatrně kopat, aby se hldanému zachovala případná vzduchová kapsa. Nemám-li sondu, nebudu nikdy přesně vědět kde hledaný leží a v jaké je hloubce. Navíc, když máš pípák a lopatu, tak už sondu taky uneseš. Myslím, že s pípákem stačí mít kratší sondu, která se dá složit do držadla lopaty apod. Protože, když lokalizuji tělo pípákem, nemusím prosondovávat velký kus laviniště. Pokud je zasypaný ve větší hloubce, pomůžu si odstraněním horní vrstvy sněhu a pak zase sonduji.
Názor je to nesmyslný, vzniklý nejspíš na základě nerealistických cvičení s vodorovně uloženým pípákem zakopaným v malé hloubce.
Pokud to někdo tvrdí, doporučuju mu vyzkoušet si hledání pípáku v nějaké nezvyklé orientaci a alespoň 2m hluboko. S rostoucí hloubkou zaprvé roste obtížnost určení polohy, zadruhé jakákoli chyba v poloze velmi prodlouží kopání s pravděpodobně katastrofálními následky.
Myslím, že každý výrobce (určitě Barryvox, Ortovox, Arva) dává k výrobku instruktážní CD, ze kterého se může naučit základním návykům, abys mohl sám, nebo s kolegy cvičit, cvičit, cvičit... :-))
Jo, známe ;-) Napiš jaký pípák, na netu je řada návodů výrobců. Každý pípák má trochu jiné ovládání. U digitálů dokonce jinou doporučenou metodu práce. Univerzální návody nejsou dobré, v praxi by ses pak mohl dost divit (u jednoho občas vypanou čísla, u jiného se nablízko vypne šipka, hledání více zasypaných má každý úplně jinak,...).
Nejlepší máš se s několika lidma domluvit, vypůjčit si různé pípáky od kamarádů a z půjčoven, prostudovat návody, a někam s tím vyrazit a vyzkoušet si vlastníma rukama. Ono je to i subjektivní, někomu se líp hledá s tím, někomu s něčím druhým. Jediné co bych obecně doporučil - pokud nemáš velké předchozí zkušenosti, nebo nekonečně mnoho času na trénování, zapomeň na analogy.
Doplňuji a potvrzuji, co již bylo řečeno. Poloha zasypaného, respektive pipaku je neméně důležitá. V žádném případě nespoléhat na to, že bude zasypaný ležet na zádech a pípák tudíž vodorovně. S různou polohou vyhledávače (asi bych měl sjednotit názvosloví, aby se v tom někdo vyznal, že :-)), se mění vysílání siločar, tudíž lokalizace může být jiná. Nejlépe je to třeba nacvičit ve všech možných variantách. A že je potřeba mít rovněž sondu souhlasím. Tak můžeš lépe lokalizovat zasypaného bez ohledu na to, v jaké poloze leží.
1. Sondou zjistis po hrubem vyhledani (zamereni signalu na kruh o prumeru c.1.5m) presnou polohu tela mnohem rychleji, nez dohledavanim pipaku na centimetry. Postup je nasledujici: do zjisteneho kruhu polozim pres sebe hulky tak, aby vytvarely kriz, a pak sonduji nejdriv na krizi (stred), pak na ramenech, pak v kvadrantech atd. Kdyz neco najdu (doufam, ze to je hledany clovek), tak sondu NIKDY NEVYTAHUJI a muzu zacit kopat. Dale viz 2.
2. Sondou zjistis, v jake hloubce zasypany lezi. Kdyz je hluboko, musis vykopat jamu o mnohem vetsim prumeru, nez kdyz je jen kousek pod povrchem. Kdo nekdy kopal jamy na zasazeni stromu vim, o cem mluvim.
Jeste k delce sondy: jednoznacne a urcite DLOUHOU, tj. standardni delku kolem 2.5m. Na nejake soustavne odkopavani a sondovani neni cas, na nalezeni a vykopani cloveka mas 15min, pak rapidne klesaji sance na preziti.
Plně souhlasím s Lenkou a doplňuji, nikdy nekopat přímo nad místem, kde by mohl být zasypaný. K zasypanému je potřeba dostat se vždy z boku. Jinak bys mohl zasypávat jeho vzduchovou kapsu...ale problematika záchrany z laviny je dost obsáhlá, takže raději doporučuji použít komplexnější materiál...
A pokud mas k dispozici 2 a vice je velmi moc uzitecne po prvni pozitivni sonde jeste urcit polohu tela pomoci dalsich "dopichů". Urychli to vykopani, protoze znas polohu.