Pri prechádzaní zimných vydaní Montany, Jamesáka a iných časopisov som bol ohúrený množstvom fotiek ľadových lezcov, ktorí pravdepodobne používajú pri svojom lezení polovičné laná. (Ak sa v niek
Zdravím,
u Opařan v Jižních Čechách se někde v lese ukrývají skalky. Zahlédl jsem je v jednom starém průvodci, ale bohužel ho již nemám k dispozici. Nevíte náhodou někdo, kde je hledat ? Asi už nejsou moc používané...A pokud někdo zná pěkné polezen
Zduřte sokolíci, sháním nějakého laskavého Kolíňana nebo Kutnahorita (tak říkají v jednom vídeňském muzeu nerostu bukovskýit - legendární arzenové cibuli), zdali by mě neodkázal nebo nepřeposlal nějakého průvodce po skalce Pašinka a o cliffech u Kutné hor
Zdar, zdar. Tento víkend 30. 5. - 1.6. jsem byla na Rabštejně a zděsila jsem se. Nahoře u hospody stálo 24 aut, asi tak 70 stanů. Pravidlo, že stanovat je povoleno jen v pod lesem dost lidiček vůbec nerespektovalo. To, že se tam slavilo ve velkým to beru,
Nazdarek, chtel bych se vratit k technickemu lezeni (je mi lito, ze uz se dneska tak malo pouziva) a tak se ptam - existuje nejaky overeny zpusob jak si vyrobit zebricek pomoci uzlovani ? Nebo vsichni pouzivaji ty drahe sesite zebricky ?
Pri prechádzaní zimných vydaní Montany, Jamesáka a iných časopisov som bol ohúrený množstvom fotiek ľadových lezcov, ktorí pravdepodobne používajú pri svojom lezení polovičné laná. (Ak sa v niektorom alebo aj vo všetkých prípade mýlim, ospravedlňujem sa.) Takmer bez výnimky som však všade videl, že obe laná sú vedené tými istými istacimi bodmi. Je toto správne?
Polovičné laná boli vyvinuté pre lezenie náročných ciest s chabým istením a napríklad aj pre lezenie ľadov (zimu), kedy sa istí ľadovcovými šróbmi. Preto sú testované v jednom prameni a dôležitý je malý záchytný ráz lana, napr. 600 DaN, aby nedochádzalo k prílišnému zaťaženiu slabých istacich bodov.
Mne sa však zdá, že fyzika nepopustí, a ak cvaknem obe polovičné laná do jedného istenia, je nutné sčítať zachýtné rázy, t.j. pri 600 DaN by bol maximálny záchytný náraz oboch lán cvakaných do tých istých postupových istení 1200 DaN. Mýlim sa? (Samozrejme , že závisí aj od techniky istenia.) Aj pri dynamickom istení tak môže dôjsť k takému zaťaženiu postupového bodu, ktoré nemôže tento (napr. šrób alebo ľubovoľné "zlé" istenie) vydržať.
NIE JE PRETO NÁHODOU NESPRÁVNE A VRCHOLNE NEBEZPEČNÉ CVAKAŤ POLOVIČNÉ LANÁ PRI LEZENÍ DO POSTUPOVÝCH ISTENÍ SPOLU?
Tu by som povedal, že ak sa použije jednoduché alebo dvojité lano, je to lepšia ako použiť polovičné s cvakaním oboch do každého postupového bodu.
Btw. nevedl by sa k tejto otázke vyjadriť v nejakom článku odborník, ktorý sa tejto problematike rozumie?
To se ti zdá naprosto správně.
Zdvojení lana vede ke zmenšení prodloužení lana při pádu, rychlejší zpomalení je způsobeno větší brzdnou silou. - Silou, kterou je namáháno lano a která přenáší se do vratného bodu postupového jištění. Při lezení s polovičním lanem by se nemělo nikdy stát, aby byl pád zachycen oběma prameny. Používat poloviční lano jako jednoduché nebo jako dvojče je velká chyba.
Ahoj, já mám takový dojem, že jsem někde četl - asi Montana speciál věnovaná lanům, že se zkoušelo použití polovičních lan jako dvojitých a rázová síla samozřejmě narostla, ale vůbec ne dramaticky. Rozhodně to nebyl dvojnásobek rázové síly pol. lana. Závěr byl takový, že cvakat pol. lana spolu nebezpečné není.
Cvakaání dvou lan najednou je nebezpečné až u jednoduchých lan - vis třeba kniha Bezpečnost a riziko I, kapitola Kienova houpačka, zálohované jištění druhým lanem. Pokud se použijí 2 jenoduchá lana, tak s různými délkami - houpačku nebo skok do lana chytá 1 lano a druhé je tam pouze jako záloha, kdyby se první přetrhlo.
V katalogu myslim Edelweiss je jeden typ lana, ktory ma vyznacene pouzitie ako polovicne a zaroven aj ako dvojite. A o tom teste s lanexami som teiz niekde cital, mozno na ich stranke alebo kde... Inak z tych fotiek je tak jasne, ci to maju dvojicky alebo polovicky?
Mám doma chlapíka, který leze ledy hodně. Nepoužívá při tom poloviční lana, ale dvojčata, která, jak určitě víš, se naopak musí cvakat do stejného jištění. Takže je možné, že to, co jsi viděl v časácích, jsou nikoli půlky, ale dvojčata a tím je tvůj problém vyřešen.
Naše nováčky už nějaká ta léta učíme, že dynamická lana, tj. ta, která jsou výrobcem určena pro horolezectví, se v zásadě dělí podle svého použití na tři základní druhy, jednoduchá lana, tedy jedničky, poloviční lana, tedy půlky a dvojitá lana, tedy dvojčata. Každé z nich je určené pro jiné použití a není vhodné je zaměnit.
Půlky, jak tady někdo správně podotkl, sice lze cvaknout obě současně do stejného bodu postupového jištění a podle provedených pokusů to nebude nutně znamenat dvojnásobně „tvrdší“ zachycení pádu, leč jejich použití tímto způsobem je z výše uvedeného důvodu mnohem méně vhodné. Druhým důvodem, proč se stává krajně nevhodným je ten, že pokud lana opravdu budou stejně dlouhá, tak v okamžiku zachycení pádu budou do karabiny vratného bodu s největší pravděpodobností nalehávat vedle sebe, tedy jedno se posadí tak jak má, do ohybu karabiny těsně u její zadní strany, zatímco druhé bude nepříznivě působit na páce (tedy dál od těla karabiny). Pokud se bude jednat o karabinu bez pojistku zámku (a s největší pravděpodobností asi ano) její rozkmitání v okamžiku nárazu, a tedy otvírání zámku, může vést k tomu, že takto zatížená a také vlastně nezavřená karabina může rupnout. Bohužel už jsem pár prasklých karabin viděl (obvykle k tomu vedlo právě její nesprávné zatížení). Nejsem si jist, zda jsem situaci popsal dost zřetelně, zkuste si to. Vložte lano do karabky a koukekjte kde je zatížení. Vložte do ní dvě lana a koukejte znovu! V případě mnohem hubenějších dvojčat to není tak zřetelné a tedy ani tak zlé.
Pokud výrobce hodí na trh vyzkoušené půlky, které lze použít také jako dvojčata, je to v pořádku. Stále ale platí: POUŽÍVEJTE LANA K ÚČELU, KE KTERÝM JE SCHVÁLIL VÝROBCE.
Mimochodem, už nejzákladnější učebnice horolezectví se na tomto rozdělení lan shodují, ve všech lze i najít, kde je použití kterého lana vhodnější. Podotýkám, že sám mám a používám pro různé účely všechny tři a celkem vzato mi to vyhovuje.
Myslel som si, ze ked niekto ma okrem jednoducheho este nejake, tak bud dvojite alebo polovicne. Tomas prosim Vas nemohli by ste napisat par slov o tom pri akom lezeni radsej pouzivate dvojcata a pri akom polovicky? A este jedna vec: s kamosom sme sli taku kratku zaciatocnicku hrebenovku v Tatrach. Ja som bol stale druholezec, mali sme dvojicky Duostar 60m. Mal som velke problemy plynulo povolovat lano prvolezcovi, lebo sa strasne motalo, vzdy ked som prisiel na stand bola to jedna hromada uzlov. Istil som cez HMS. Je nejaky recept ako si udrzat lana nezamotane? (Dalsi kamos s nimi pripravoval zlanak a sam sa zacal stazovat ze sa Duostar strasne mota, ze jeho polovicky taky sklon k tomu nemaju, a ze to je asi sposobene tym ako su Duostary tenke a makke.) Aj ostatni, mate nejaku radu? Vdaka!
Řešením je jistítko Petzl Reverzo. Krásně se s ním jistí s dvojitým lanem, má odpovídající parametry brzdných sil pro jištění prvolezce, i pro jištění druholezce, dá se s ním slaňovat (nepotřebuješ teda do hor osmu na slaňování) a v žádnném z těchto případů nekroutí lano!. Při jištění druholezce má samosvorný účinek, což je v jednom případě výhoda (můžeš jistit nezávisle dva druholezce), v druhém nevýhoda (když ti upadne stokilový druholezec, tak se blbě povoluje).
Myslím, že už nějaká diskuse na toto téma proběhla. Jištění přes HMS když máš dva prameny lana je v horách opravdu běs.
Romane, máš možná pravdu v tom, že jistítko je dobrý, ale už ne v tom, že jištění přes HMSku je děs. Jistím uzlem HMS v karabině HMS (kdysi mě to tak naučili a zatím jsem neměl jedinej důvod na tom něco měnit). Možná ale skutečně záleží na samotném lanu. Dvojčata mám od Mamuta a jsem s nima strašlivě spokojenej. Půlky zase z Lanexu a taky s nimi nemám problém.
Jo a k tomu dotazu kdy používám která. Tak teda na lezení (možná spíš ze zvyku) beru půlky. Prostě jedničku mám na skalky, popř. na překližku (když už na ní jednou za dva roky zajdu), půlky na lezení do hor. Tedy vždy, když tam jedu doopravdy lézt (jsou pochopitelně těžší než dvojče, takže když jedu na chatu, nehodlám chodit dlouhý hřebeny, kdy lano stejně mám půlku cesty v batohu, prostě když se jede lézt). A dvojčata mám na takový to horský čundrání (přechody ledovců, dlouhý nástupy, obtížný treky a tak), po vzoru skialpinistů je někdy doplňuju stejně dlouhou repkou a svázáním repky a dvojčete získávám mžnost docela dlouhýho slanění. Prostě dvojče tak nějak (možná to je o morálu) nepovažuju a plnohodnotný lano, takže ho tahám tam, kde sice počítám s nějakým tím lezením, ale kde bych už rozdíl váhy mezi dvojčetem a půlkou poznal. Typickým příkladem je jakejkoliv vejlet do ruských hor. Obvykle tam sice jedeme v zásadě lézt, ale víme, že samotnýmu lezení věnujem sotva 50% času. Zbytek budou přechody ledovců, dlohý tůry pod stěnu, tahání se s matrošem z doliny do doliny, přechody sedel a tak.
Reverzo jsem si koupil před rokem, do této doby jsem jistil zásadně přes HMS. Jištění jednoduchého lana je absolutně v pohodě, ale v horách jsem používal půlky z Bolatic (ten jejich starý typ, ani nevím jak se to jmenovalo) a opravdu se s tím dobře přes HMS nejistilo, zvlášť, když namokly a to se v Tatrách stává dost často. Teď mám dvojče DuoStar z Bolatic, ale už nejistím přes HMS, protože mám Reverzo, takže nevím, jak se jistí přes HMS, když máš alespoň trošku normální lana :-). Každopádně jištění přes HMS lana kroutí a to dost, ať jsou měkká, či tuhá. Jsem jednoznačně pro Reverzo a to v kombinaci s HMS (někdy je lepší).
Čau Tome a hore zdar
Ještě dodatek...
Ale jak jsem se dozvěděl z názorů od Zobana, tak pitomci co lezou pětky, by svoje názory prezentovat na veřejnosti neměli, jsou todiž "mimo", takže to vše berte s rezervou a zeptejte se raději nějaké borce, co leze hlavně na písku a to minimálně osmy, lépe desítky, protože to já nelezu. Mám veliké břicho a těžkou prdel a je to moje vina.
Jasan. Taky lezu (a zvlášť v horách) jen pětky. Každej přece dobře ví, že welzenbach nám dal šest stupňů. Šestka, jak známo je neleziltelná (teda, lezou jí jen největší borcí, a to my nejsme). Všechny ty mizerný Zobanovy čísla sou přece jen těžký pětky!
Ruku za to do ohna nedam, ale myslim, ze to bude v pohode fungovat. Mam "jumary" od Petzla, tiez sa tam uvadza ze lana od 8 mm, ale skusal som to na tensich snurach a drzi to este hadam aj na 5 mm (vlastnou vahou som to ale nezatazil, len tak orientacne skusil na tah rukami - myslim ze to nepovoli, skor roztrha oplet takej tenkej snury). Reverso nema pohyblive casti, o to mensia pravdepodobnost, ze by 2 desatiny mali robit problem. Treba vyskusat, ci to blokuje ako ma pri druholezcovi, ci je brzdny ucinok dostatocny pri rezime s prvolezcom, ako rychlo sa zlanuje a pripadne sa spytat na stranke vyrobcu.