Zdar,
selským rozumem, lezec by měl vážit tolik, aby se utáhl v závislosti na technice a terénu kterej leze, ale je vlastně nějaká váha, u který už se lezení ze zdravotních důvodů řekněme nedoporučuje? taham skoro metrák a nějak mě z toho bolej prs
Zdar,
máte někdo tip na levné ubytování pro dva dospělé a tři děti někde kolem Skaláku? Další den se chystáme na Sněžku, takže klidně něco "mezi". Jedná se mi o tento prodloužený víkend. Náročný nejsme, ale kdyby byla v dosahu chůvy hospo
Dnes se objevil zajímavý článek o nevšední akci - firma, zabývající se výrobou Dronů (bezpilotní letoun), si vyzkoušela jejich schopnosti na projektu zmapování Matterhornu. Více viz http://www.osel.cz/index.php? clanek=7211
zdarec, sháním nějakou studijní literaturu na téma pohybový inteligence lezců, zda se dá nejen okoukat a získat praxí, ale i něco si o ní dopředu přečíst a inspirovat se. Je něco takovýho? Díky
Lidi, chcete tady články nebo ne?
Když tady 3 dny neni novej tak kdu kdo na diskusi brblá, že se tady .... děje...
Když se tady objeví článek, třeba o trekování v Nepálu tak je to zase málo lezecký a nepatří to sem, podobně jako o tom, že ty
Zdar, mám nějaký didaktický otázky - synovi jsou čtyři a má ambice postavit se na lyže. Chtěl bych, aby se na nich vyblbnul, aby je neměl spojený jenom se suchopárným drilem přívratu. Takže:
Zdar,
selským rozumem, lezec by měl vážit tolik, aby se utáhl v závislosti na technice a terénu kterej leze, ale je vlastně nějaká váha, u který už se lezení ze zdravotních důvodů řekněme nedoporučuje? taham skoro metrák a nějak mě z toho bolej prsty (ruce i nohy), mám pocit že bych místo nich potřeboval spíš železný kolíky.. R
Tak síla v prstech a vytrvalost hodně souvisí s tělesnou hmotností. Limit neexistuje. Jen čím větší tělesná hmotnost tím je lepší lézt lehčí cesty, položené a kolmé a po větších chytech. Relativní síla 60 kg lezce a 100 kg lezce je značně rozdílná a zatížení kloubů, šlach a vazů ještě více. Každé kilo dolů je znát. Pokud se nyní s metrákem naučíš provlnit se technickými cestami a podaří se ti shodit aspoň 10 kg garantuji ti skokové zlepšení v řádu pár stupňů.
Je to stejné jako s jinými sporty. Běhat taky může skoro každý, ale čím víc váží, tím víc trpí klouby, úpony atd.
Pokud máš dva metry a jsi hrouda svalů, tak jde spíš jen o zvyk. Přeci jen to nějaký pátek trvá, než si tělo zvykne na nápor na psty, lokty ramena atd.
Pokud máš Milana a cítíš, že bys mohl zhubnout, tak vřele doporučuji :) Nejen že to lépe vypadá, ale hlavně je to zdravé. V tom případě lezení (to sportovní) bohužel není ideální sport na hubnutí. Na to je potřeba jít do aerobních odvětví. Doporučuji běh/chůzi (na bruslích/kole člověk nespaluje tolik).
Důležitá je všestrannost. Jinak zdravý je takřka jakýkoliv sport, pokud ho člověk dělá do únosné míry :)
Nějaký ty tuky navíc mám, o tom žádná, ale obávám se že co shodim, to zas tak způlky naberu zpátky na svalech. asi bych si měl hodit něco vyloženě silově vytrvalostního, veslování apod.
Dik všem za tipy.
mám 187. ne že bych na to byl s fyzičkou dobře, ale ramena ruce i předloktí docela zvládaj. jen prstama ty šestky moc nedávám, nedej bože když je tam lehkej převis. a když někde stojim na malíkový hraně tak držet na malíku 95 kilo taky teda není zrovna paradajs.. holt těžký kosti nebo co.
Jde o to, jestli je těch 95kg aktivní hmoty a nebo sádla (teď mluvím obecně - v žádném případě se Tě nechci nijak dotknout) a taky na tom, jak je ta váha rozložená mezi "horní" a "spodní" polovinu těla... V Tvém případě bych řekl, že třeba shodit 5-10kg a trochu si "zvyknout" bude asi stačit...
Těžko to takhle na dálku hodnotit a radit
asi to bude chtít komplet generálku, něco shodit a místo zbytku nepoužitelnýho sádla tam dotlačit nějakej muskulus. když už vás mám takhl na drátě, nemáte tedy někdo tip na silově vytrvalostní individuální sport vhodnej jako příprava na lezení? Běh je o hlavně shazování a moc mě nebaví, fitko taky dost nuda.
Běžky jsou na fyzičku a udržení váhy sport číslo jedna. 30 až 50 km a nějakej ten kilák převýšení za 2-3 hodiny. Běh má největší poměr čas/výkon, zabere nejmíň času, ale chce to správnou techniku, aby si člověk neničil kolena. Horské kolo - tady to závisí na zvolených trasách a převodech, ale nevím o nikom, kdo by přibral v kopcích, každopádně to chce točit lehké převody. Skialpy - tady bacha, přece jen je na každé noze nějaké to kilo, na zádech batoh, pohyb není dynamický, zde osvalení hrozí :-) Rekreační plavání - netrpí klouby, ale tělo se moc uvolňuje, a na lezení je dobré být hodně zpevněný, takže jen v rámci regenerace, kde je to naopak na místě. Pak také záleží na věku, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Najednou zjišťuji, že už nemohu jíst jako prokopnutej jako dříve a že s postupujícím věkem klesá motivace a disciplína. A taky bacha, čím je doplňkový sport zábavnější, tím lehčeji se provozuje, nedej bože jestli je spojen s adrenalinem. Ze spojení endorfinů do kopce a adrenalinu z kopce může vzniknout závislost a z doplňkového sportu se může stát hlavní...
Ty bys měl shodit aspoň 15 kg. Při 187 cm je 80 kg už celkem dost. Začni se zdravě stravovat a začni běhat (nejlépe ráno na lačno nebo večer, po běhu však už nejez).
Promiň, ale při 187cm je 80kg taková spodní hranice bych řekl (záleží pochopitelně na somatotypu) a po tréninku je potřeba doplnit zásoby glykogenu pro další tréninkové dávky a regeneraci...
80kg spodní hranice pro lezce? Na to jsi přišel jak? Já mám 183cm a vážím 68kg, tuto váhu si udržuji cíleně. Znám i vyšší lezce než 190cm vážící okolo 75kg. Nižší váha je rozhodně výhodou pro lezení těžších cest.
kámoš, bývalý hokejista, má cca 185 a 80+ váhu. Takže ať to bereš z jakéhokoli konce, tahá nejméně desetikilového nácka. A jestli ho bolí prsty, měl by jít do převisů na velké chyty a ne si ničit prsty na hnidách v položeném
to nevidim úplně reálně, mám somatotyp řekněme hokejisty. Už teď jsem vysadil jakýkoli chem. cukry, jedinej cukr jen 100pr. džusy a ovoce. Můj cíl je dávat si šestky na překližce, abych měl trošku víc na výběr než teď mám. a za čas něco vylízt venku. ale tím to bude nejspíš hasnout, nerad bych skončil jako artritik..
Mě to celé přijde špatně. Nemůžete srovnávat a dávat do poměru sílu a váhu. Bez ohledu na sílu lezce se zatížení kloubů, šlach a vaziva mění pouze podle váhy.
A ohledně hubnutí a lezení - zde rozhoduje somatotyp, převládající typ svalových vláken a další faktory. Rozhodně to není na diskuzi, ale spíše je potřeba přečíst nějakou odbornou literaturu.
Ale ono to obecně platí i tak, protože právě ty individuální odlišnosti nejsi schopen tady porovnat a vyhodnotit. A z hlediska běžného člověka ani jednotlivé parametry ruky nesouvisí ani se sílou, ani s velikostí. U vrcholových lezců je to jiné, ale právě proto jsem připsal Rozhodně to není na diskuzi, ale spíše je potřeba přečíst nějakou odbornou literaturu. Aby někdo mohl cíleně se svým tělem dělat nějaké změny, musí nejdříve pochopit, jak funguje.
no, v těžkejch cestách je klíčová definovaná plocha malejch stupů a chytů, bez ohledu na velikost kloubů, šlach nebo článků prstů. obecně je jasný, že když má chyt 2 cm štvorcové, tak u lezce, co má 60 kg, působí na prsty o třetinu měnší tlaky než když má 90 kg. neboť zatěžovaná plocha je stále stejná. nicméně mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že i s cca 95 kg se dají lízt (=tahat) cesty VIIIa na písku - i když spíš v ÁDru než v Tisý pochopitelně.
Právě, rozdíl několika mm v délce článků prstů může hrát velkou roli. Nemluvě o tom, že i když má chyt určité cm čtvereční, tak dítě tam dá 4 prsty a já 2,5. Nebo v dirkách, pro mě jednoprstovka, pro jiné tříprstovka. S mojí váhou působí na ten jeden prst úplně diametrálně odlišná síla než na 3 jednotivé prsty 55 kg lezce. Na to nemusím být fyzik. Obecně platí, že kratší prsty jsou výhodnější = menší páky.
To už je lepší :-) Ale jinak si stejně myslím, že to nelezení šestek není otázka těla, ale hlavy :-) Takže zapracovat na fyzičce není od věci nikdy, ale v tomto případě bych doporučil jističe/trenéra, který z něj bude schopen dostat maximum :-)
Jestli chceš lízt šestky a občas trochu polízt venku, tak ani nepotřebuješ nic dělat s váhou. Šestky ještě nebývají po tak malých chytech, aby ti to nutně kurvilo ruce a spol. ALE...
Problém je v tom, JAK polezeš.
Že si svaly zvyknou rychle a proti tomu šlachy, úpony, poutka, klouby, kosti etc. si při pravidelným zatížení (řekněme 1x týdně a víc) zvykají řádově několik let, to už je ohraná písnička a i to si troufnu říct je dost individuální. Někdo regeneruje zatraceně rychle a jinej musí být fakt opatrnej, do toho věk.. Takže jedna věc je regenerace.
Zásadnější je, jak moc do toho budeš bušit. Ambice sice v číslech velký sice nemáš, ale to neznamená že si nemůžeš ublížit. Málokoho baví se dlouho plácat ve čtyřkách - pětkách, většina si chce udělat radost vyšším číslem, těžší cestou, hezčí cestou... Navíc s tim jak polezeš, tak se Ti nutně bude lepšit i technika a budeš schopnej s odsedama vylízt i těžší cesty. Myslim že obecně je vhodný před tímhle přístupem na začátku spíš varovat.
Rozumný doporučení:
1. Klidně lez, ale šetrně, vnímej svý limity a nech si čas na regeneraci.
2. Lez takový cesty, u kterých máš na to je vylézt v kuse, tj. bez odsedu až k topu. Jestli jsi schopnej s odsedy vylézt šestku, začni na pětkách a zkus si třeba 3 - 4 týdny lézt jen tak, abys nepotřeboval odsedávat. Kdyby to bylo moc lehký, zkus lézt svižněji a občas vynechat nějaký stup. Postupně můžeš přidat počet cest - lézt dvě tři cesty po sobě bez přestávky a lehce zvýšíš i jejich obtížnost třeba na tři čtyři šestky za sebou. Co ti to dá?
Zvyknou si nejen ruce, ale i zbytek těla včetně nohou.
Zvýšíš svojí vytrvalost, takže budeš mít větší jistotu při lezení a snižíš tím pravděpodobnost, že si nějakým nerozumným krokem něco poděláš (poutka, šlachy...).
Ale hlavně nalezeš potřebný kilometry cest, takže přijdou zkušenosti a tolik potřebná technika. S tim jak stoupne technika, nebudeš ani v lehkých cestách tolik hnát nahoru, v klidu si dopřeješ čas na to si najít odpočinkový místa na vyklepání, budeš mít čas se zaměřit víc na práci nohou - jestli stojíš správně na špičkách patou od stěny, jestli nejde ještě víc váhy zvedat víc nohama než rukama, jestli nemáš náhodou špatně vybraný lezky apod.
Takový vytrvalostní lezení (3-4 týdny) si klidně zopakuj párkrát do roka, záleží jak Tě to bude bavit.
3. Sežeň si někoho zkušenějšího a vyraž co nejdřív na skály. Lezení venku bývá techničtější (takže na ruce šetrnější). Pokud nikoho neseženeš, zaplať si horoškolu nebo najdi oddíl, proškolení má smysl jak kvůli ochraně přírody, tak hlavně kvůli zdraví.
4. Fyzička - párkrát to týdne si zařaď do programu něco aerobního, pravidelně trochu posiluj tělo celkově (méně je více - lepší lízt technicky než silově) a neodbývej protahování, hlavně ruce, ramena, lopatky.
Už bych mohl skončit, to podstatný jsem napsal. Kecy o tom, jakej je ideální BMI, co stravování, posilování prstů apod. si nechávám od cesty, podle mě to neni nejpodstatnější. Pro to jaký máš ambice stačí normálně o sebe pečovat a lízt hlavou.
Tak to je dobrý info k tématu, díky za něj. Samozřejmě už ty šestky lezu (notabene když někdo přepálí klasifikaci)a padám z nich a lezu je zase zpátky a zas padám a šťavím se tam a hekám u toho jak starej onanista. Touha je velká ale do ráje zatím ještě daleko. Takže brousit za pět, nehnat to a nechat si tělo zvykat. Fajn. ještě jednou díkes
jinak s těm šlachama-kloubama to potvrzuju, mám problém s tím, že se mi v malejch chytech "sekaj" prostřední články prstů a nemůžu je pak narovnat takže do nich občas musim praštit..
Šťavit se v šestkách skutečně nemá moc smysl, je rozdíl s bídou přelézt šestku s dvouma odsedama oproti tomu, když si vyběhneš tři šestky těsně po sobě s pocitem jistoty. A garantuju ti, že když pár týdnů zkusíš jak říkáš "brousit pětky", tak to bude znát.
Obecně, ale přesněji:
Lízt s rozmyslem, vnímat svý tělo, nedělat jen lezení a mít trochu "tréningovej" plán. Skutečnej tréning borců co se snaží o výkony má různý období, který se střídaj (jako konec konců skoro v každým sportu). Takže obměňují:
- tréning vytrvalosti (čísla různý, ale pár týdnů až měsíc a něco to období trvá), kdy lezou cesty o pár stupňů lehčí než je jejich limit na OS, má to vypadat tak, že lezeš 20-40 minut téměř bez přestávky, lezeš tak, aby byl trochu záhul, ale nenatejkalo. Pokud cítíš, že natejká, tak se chytneš nějakýho madla nebo nějak jinak si najdeš vhodnou pozici na dostatečný vyklepání bandasek. Protože lezeš cestu kt.je pro tebe lehká, nechvátáš, chyty držíš zlehka a snažíš se lézt technicky, tančit nohama a stoupat jako dým...
Na konci cesty se můžeš nechat svižně spustit na zem, zrušit jištění (zůstáváš navázanej), rychle protáhnout lano zpátky na zem, jistiš zajistí a ty lezeš dál. Druhá varianta, kterou doporučuju začátečníkovi zařadit občas do tréningu, je cestu slízt zase dolů po svejch, můžeš na TR nebo jištění zase odcvakávat. Dobrý na práci nohou a občas i práci s těžištěm.
- dál tenhle vytrvalostní tréning střídají s lezením těžkých cest na OS a s boulderingem a kdoví čím ještě...
Ty ani já na vrcholový lezení neaspirujem, ale princip může být stejnej a je jeden dobrej důvod proč to trochu střídat: každá činnost posiluje různý části motorickýho aparátu trochu jinak a tělo je tim pádem odolnější, míň hluchejch míst a potenciálních rizik. Zbývající hluchý místa a svalovou nerovnováhu musíš vykrýt jinou aktivitou..a jedou za pár měsíců dát několik týdnů voraz od lezení. Nejsi vrcholovej lezec, nic Ti neuteče, naopak.
Jako začátečník bys měl začít právě tou vytrvalostí s lanem, neni to tak náročný na ruce, takže menší riziko úrazu. Dál to střídat s normálním lezením toho, co je pro tebe výzva na OS. A dokud se nazačneš trochu hýbat v číslech kolem 7, tak se boulderingem moc nezabývat, větší riziko úrazu, věř mi (někdo možná nebude souhlasit a neříkám, že tu existuje nějaká absolutní pravda, ale když radim od monitoru, držim se víc při zemi). Jinak tady na lezci je kopec článků, rubrika tréning, je tam i jeden na lezeckou vytrvalost. Doporučený čtení :-)
Jo a je tu ještě jeden benefit, když trénuješ vytrvalost: díky tomu, že to neni silově náročný, není tak dlouhá regenerace, můžeš trénovat častěji a tipuju že cca po dvou třech týdnech se dostaneš do takový formy, že za ty dvě tři dvacetiminutovky (časem i půlhodinovky a víc) propotíš dvě trika jak nic. Ať mi nikdo netvrdí že v tu chvíli nejede nějaký to spalování..takže nějaký to kilo dolů by mohlo tudy taky jít ;-)
btw: radí ti člověk co leze šestým rokem a jen tak náhodou je na centiment přesně stejně vysokej..jen tu váhu mám kolem 80, jak kdy. Důvod proč radim je, že za 6 let lezení jsem zakusil pár drobných lezeckých potíží, různě vleklých (vleklý zánět rotátoru na rameni, namožené poutko, lezení s neodhalenou zlomeninou metakarpální kosti). Dva kámoši mi furt hučeli do hlavy, že žádný posilování ani cvičení není třeba, stačí jen lízt lízt lízt... Dneska oba dva mají různý problémy...blabla, to by bylo na dlouho, můj názor je, že lezení není až tak vyváženej sport a chce to dobře se o sebe starat.
Supr info, dává mi smysl a založim to někam do deníčku :X
člověk je samozřejmě natěšenej a když vidí klopenej převis kouká na něj skoro jak na ženskou. A po pár chytech mu dojde, že pravda a realita jsou prozatim dvě opačný strany jedný rovnice. A samozřejmě bych nerad aby mi na stáří zůstaly jen ty kosti do X a berle do Y.
Mimochodem teď mě přes kýbl jistila holka, tak65kg a když jsem sletěl těsně před cvaknutím presky, projela se chuděra skoro tři metry.
Zdar, je docela sranda tu číst,jak je třeba 80kg moc :) Neříkám že né, když jsem měl okolo 80 lezlo se mi trochu lehčeji, ted mám kolem 90kg (výška 180cm),ještě před měsícem 91kg a síla v prstech jde stále nahoru a navíc víc vydržim. Momentálně třeba dneska mám 88kg. Navíc při lezení mám nějraději extrémní kroky, jeden nebo dva za co nejhorší chyty. Musim tedy uznat, že větší noha se vždy hodí,protože jinak to člověk vše tahá jen na těch prstech. Viz. muj asi nejtěžší bouldřík Kouzelná flétna na Boru za 8B. Zkrátka jestli nezhubneš, nic se neděje. Prostě lez a trénuj. Jednou za čas mě chytne poutko v prstu,tak nějak na střídačku,ale s tím člověk musí počítat. A např. zrovna ted už lezu asi půl roku bez tapingu a bez zranění, prsty si zvyknou ;) Kdyžtak mužem založit klub lezeckých tlouštíků :)
Uplny sandokanuv nesmysl. Mozna ma 22 let....zakladem lezeni je vaha a sila! Tzn. vazit hooodne malo, na 187cm budes muset mit max.77,4 kg a silu jo to holt musis nadrtit. Jo a technika a vylezenost je samozrejme nutnosti.
Já jen říkám, že to jde :D a je mi 27, tedy pořád to ještě jde,uvidíme za 10 let no :) Já osobně tu váhu i potřebuji, pro mě by bylo pod 80kg málo, hraji hokej, takže jde ještě o to jak má kdo priority. Já se to snažím vyvážit. 8A bouldery lézt pořád můžu a přitom se nebojim, že mě někdo na hokeji sejme. Pro mě to je stejně důležitý. ;)
Sandokane meleš hovna. S takovým milanem při tvé výšce bys v 30 metrové 7a ani neudýchal. Možná předrtíš sem tam nějaký bouldr, kde milana zasklíš. Ale pokud už jsi nenarazil na limity, tak brzo i v tom boulderingu na limit narazíš. A uvidíš, že pokud se budeš chtít posunout výše, milan bude muset jít pryč.
Sandokane tak si to ale ujasni. Nahoře píšeš, že máš 90 kg. Přitom jinde máš 80 kg. Skutečně lezeš při 90 kg/180 cm výška 8áčka? Jestli ano, tak seš teda rarita.
80kg jsem měl naposledy skoro dva roky zpět. Nyní se pohybuji u pro mě magické 90ky :) Dnes např.: ráno 87,7 - po asi pul roce jsem zase vytáhnul lano,přeci jen,když už s ním chci lézt,tak jak říkáš, se u toho zadýchám, tedy když je to něco delšího, takže si raději vybírám kratší a bouldrové cesty,viz. toho pár co mám s lanem vylezeno. Nedavno jsem se ale kouknul na Srbsku do nové cesty, zatím nezopakovaného Nanebepění na Pupuku za 10 (po ulomení chytu i možná malinko těžší), po třech výjezdech mám zkrokováno. Je to převislý,dlouhý a těžký kroky, před měsícem bych si neuměl představit, že se vubec prohákuju nahoru, dnes jsem tam byl a už zkoušel regulérní pokus. Je to jen o tom jak s tím tělem dokáže člověk pracovat a často je to hodně v hlavě. Jasný, asi si jen tak člověk nemuže bez treninku říct,že zkusí něco těžkého a ono to hned pujde,ale když na to má člověk sílu a to i tu psychickou,tak jde hodně moc. Ted se snažim pilovat vyrtvalost a taky to neni nic nereálného,pro mě to bude asi v tom Nanebepění klíčová otázka,ale věřim,že do zimy by se stihnout dalo :) Mimochodem lidí je občas málo,rad tě někdy vezmu sebou,klasické odpolední výjezdy na Srbáč :D
Hele ušáku jeden,
Sandokan je pan lezec, co Ti přeblafne cestu za 8b a ultravytrvalostní 30metrový bouldertraverz za 7C+. Samotnému mi je skoro 40 let, vážím necelých 80 kg a dávám bouldry za 7A-B a cesty do 9UIAA na RP a do 8 na OS/flash a to lezu 2x týdně.
A propo co třeba Klem Loskot, Sharma a řada další. Lezců, co nejsou rachitici a lezou dobře není málo.
Peace :-)
Hele a co Sandokan vylezl vytrvalostního za 8b? Třeba něco v olianě nebo tak podobně :D Vždyť to 8b vylezl v Chorru a mělo to 8m :D .Vždyť je to bouldrista.
tak ono záleží, já osmičky fakt drtit zřejmě nebudu a mám pocit, že každý tělo je do jistý míry jedinečný a je potřeba si najít techniku, která mu sedne. já se zřejmě budu muset naučit lízt hodně technicky, s touhle vahou. už teď dost lezu de facto bokem, abych měl těžiště co nejblíž stěně a na stupech se přetáčím zleva doprava. samozřejmě u menších stupů to začíná bejt problémek..
píšete tady o lezení šestek, o jaké klase mluvíte, VI UIAA asi problém není, 6a-6c už jsou ale přecijenom cesty těžší, zde opravdu na váze lezce záleží. sám mám 192ch,90 kg, taky ale 50 let a potácím se právě někde na těch 6a,6b.V mém věku zhubnout 10 kg už reálně nevidím.
Ahoj,
pokud chcete ( pochopil jsem ze je tu vicero tazatelu) zhubnout a spevnit telo- nejen na lezeni samozrejme.
Tak 100% doporucuji zaradit cviceni INSANITY.
myslim ze je i na ulozto.cz ke stazeni.
Zkousel jsem to a fakt to de - i kdyz to boli, ale zvecila se mi celkova sila + hodne hodne vytrvalost...
jasny neni to na prsty, ale jako prostredek k tomu neceho dosahnout a schodit to co na telo nepratri je to idealni...otázkou je ..máš na to ?
Svetsit silu a taky vitrvalost je dobry.. moct bich to ale neprehanel. a otaska je fakt jeztli na to mas??? przty bis mel taki pozilit,tak skuz i INSANITI na przty.
Musis mit hlavu uplne zmatenou.Trenuji mraky lidi a vim jak asi premyslis,kdyz vidis ty hubenoury kolem sebe:-).Pochopil jsem,ze nechces byt ani zavodni lezec ani nechces jen lizt a nic jineho nedelat.Uvedom si,ze je hlavne dulezita klidna hlava s minimem stresu,tak neres tak vahu a res hlavne nalezene metry.Urcite bych vynechal maximalku a to na dlouhou dobu,nez si telo privykne a zautomatizuje zcela zakladni pohyby na stene.To muze trvat i roky,zalezi na frekvenci tveho lezeni a veku atd...Jestlize polezes cesty do 7c,tak se maximalkou fakt nezaobirej,jedine,kdyz by jsi chtel pak bouldrovat.Ale tam ta vaha muze vadit,ale hlavne kvuli riziku zraneni.Ja sam pri vysce 176 jsem mel vahu i 65kg maximalku slusnou,ted vazim 80kg,lezu stejne a OS cesty nekdy i lip a to maximalku mam proti dobam minulym rovno nule:-).Vse je jen ve vylezenosti a pochopeni zakladnich pohybu a srovnani si priorit v hlave,neboli co opravdu chces,co te bavi a jaky jsi typ.Samozrejme ja ted muzu lizt jen vytrvalostni cesty,bouldry vubec,ale to mi uplne staci a hlavne konecne nemam zadna zraneni....Fakt to neres a uzivej si tech neuveritelnych pohybu a pocitu volnosti na stene ci skalach
ok beru zpet je pravda ze nejake vylozene rajbaskove cesty lze vylezt hlavne technikou, to ale podle me jen drtiva mensina cest teto klasifikace a na vetsinu 7-8 potrebujes jak vybornou techniku tak i silu, a nabusene prsty a predlokti. V.
Tak to ti musím oponovat. Na cesty v obtížnosti 7 nemusím v podstatě trénovat a lezu je dlouhodobě (10-15 let). Na většinu z nich ani nemám pocit, že bych potřeboval nějaké silné prsty a svaly (vážím lehce přes 80 kg).
U cest za 8 už je to jiné. Některé mi přijdou snadné (ty dám OS), ale už to chce být trochu rozlezený a síla není u některých na závadu. V některých se nadřu a některé už nevylezu.
Cesty za 8+ až 9- lezu jen ve výborné formě a musím mít natrénováno. Bez síly mi nejdou.
Občas zkouším nějakou tu 9, ale na ty už natrénováno nemám a nepouští.
Není důvod ti to nevěřit, ale podstatný je právě to, že už lezeš nějakých 15 let. Nebo jsi to takhle měl už od začátků?
Já první dva roky lezení po pauze měl problém vylézt bez odsedu 6+/7- na umělce a teď o pár let později mám tuhle hranici posunutou o trochu výš. Technika se zlepšuje neustále, zkušenosti, odhad odpočinkových míst a některý věci jako maximálka taky s delšími odmlkami moc rychle neklesaj..
Prsty na rukou mám naštěstí silný a taky už si zvykaj. navíc jsem pochopil, že lezu málo nohama, takže je víc zapojuju. ale prsty u nohou to zatím úplně nedávaj, hlavně malý stupy. Shodil jsem už tři kila,pomaličku. ale jistota na stěně je základ, jakmile jsem uvolněnej, zkouším si různý blbiny, přenášet váhu, pružit v nohách,lízt tu tu samou cestu jinejma způsobama.. chvílema to připomíná spíš tanec než lezení. Jediný minus je, že vim, že pětkovou cestu vždycky dám, ale možná je to taky výzva, anučit se lízt ne kvůli klase ale lezení samotnýmu (což u překližky taková šou zas moc neni) Díky všem
Pokud máš pocit, že nějak extra namáháš prsty na nohou, pak zauvažuj nad tim, jestli nemáš příliš velký lezky, protože v šestkách bych velkou náročnost zrovna na prsty na nohou nečekal.