Máte někdo zkušenosti s trénováním na shyb na jedné ruce? Né že bych to potřeboval na lezení, jde o sázku jestli to do roka dám :) Teď udělám tak 20 shybů v kuse, ale na jedný ani ťuk. Spíš než trénik mě zajímaj zkušenosti lidí který to zkoušeli natrénova
Zdar, zítra večer odjíždíme z Prahy do Rakous poskialpovat. Návrat v neděli večer. Odpadl nám jeden člověk a druhej asi taky, neb má chřipajznu. Kdyby se někdo chtěl přidat tak volejte. Kdykoli. Odjezd kolem pátý. tel. 603510628
Ahoj, jaký je Váš názor na drytooling v lezecky nehodnotných oblastech - staré lomy nebo skály jsou celoročně mokré, drolivé.... Nebo si myslíte že by drytooling měl přijít jen na kryté stěny ? Nebylo by náhodou lepší určit přesně oblasti kde by se zapále
Zdravím holky, máte některá zkušenosti s používáním kapuce přes přilbu (petzl elios 1) u této bundy? Konstruovaná na ni přímo není, ale nemyslím si, že by se přímo nevešla. Uvažuju o koupi, bunda je to super, ale na přilbu by byla ještě lepší... Zdá se mi
Měl bych dotaz, zda někdo nebyl v Bornholmu a jak to tam vypadá s boudrama. Něco jsem na netu našel, ale nejsem z toho moc chytrej. Předem píši, že nechci el. průvodce, toho bych si samozřejmě koupil, pokud nějaký existuje :) Kdyby někdo věděl, tak ať hod
Jeden úplně základní dotaz na situaci, kterou mnozí znají. Mám problémy v silně převislých cestách po madlech a relativně líp, třeba i o UIAA stupeň, lezu v mírných převisech po malých. Co je přesná příčina a jak trénovat aby to ve velkých převisech šlo l
Zdravím, nemáme někdo nějakou osobní zkušenost na vyhledávač Ortovox Patroller? Popřípadě nedoporučil by někdo vhodný pípák v cenové relaci kolem 5 000 Kč? Děkuji.
Máte někdo zkušenosti s trénováním na shyb na jedné ruce? Né že bych to potřeboval na lezení, jde o sázku jestli to do roka dám :) Teď udělám tak 20 shybů v kuse, ale na jedný ani ťuk. Spíš než trénik mě zajímaj zkušenosti lidí který to zkoušeli natrénovat (jak čaasto a za jak dlouho).
tohle by mě taky zajímalo, nějakej ozkoušenej systém nebo postup jak se k tomu dopracovat co nejrychleji, ale zase aby si člověk nic neudělal právě kvůli tomu že se snaží vehementně co nejrychleji se k tomu dopracovat...taky jsme se takhle hecovali, ale nikdy to nedosáhlo stupně sázky
Zkus na to jít opačně, shyb na obou a spustit se do natažené na jedné ruce. Ze začátku to zabírá, později přidej závaží a později zvládneš shyb na jedné ruce. Podle mě to při lezení běžných cest nemá smysl pokud nechceš lízt extrémní silový nebo drytoolový cesty.
Mam docela hluboke zkusenosti s trenovanim techto veci. Jednim z kvalitnich prostredku je trenink brzdive sily, jak uz tady nekdo psal: shybni obema a spoustej se na jedne.
Pokud udelas 20 poctivych a neudelas jeden jednorucni, zda se, ze jsi spis talent na vytrvalost, nez na maximalku a tak na jednorucni shyb budes muset trochu potrenovat.
Dalsim ucinnym prostredkem je splh na lane. Ale to je na dlouhou dobu. Asi nejsnaz to natrenujes shybovanim se zatezi. Postupne zvysovat zateze, cvic to v rezimu treninku maximalni sily, tedy max 4 opakovani v serii, pauzy mezi seriemi aspon 4 minuty. Shyby cvic budto s podhmatem, nebo s reverznim uchopek, nadhmat ti je v tomhle pripade naprd. Kombinuj to s brzdivou silou na jedne ruce (ale pouze v pripade, ze dokazes brzdit uplne plynule, jinak hrozi zraneni). O samotnej jednorucni shyb se nepokousej prilis casto, je to o zraneni.
Zajímavé. Já vždycky patřil mezi lezce s velmi ubohou vytrvalostí a relativně dobrou maximálkou. Přesto (je to už dávno, asi před 10-ti lety) jsem jako svůj shybovací rekord udělal 28 shybů a když jsem zkusil shyb na jedné ruce, ani jsem nepokrčil a ani při spouštní (to jsem zvládnul plynule) jsem nedokázal třeba zvednout posledních 20°. Dokázal jsem se udržet nahoře ve shybu na jedné ruce, ale ani to mi nepřišlo úplně easy. Fakt je, že jsem doma neměl kde to zkoušet s podhmatem. Tj. podhmatem bych asi ani těch 20 shybů nedal, všechno nadhmat.
Pridavam se k Bebulovi - vytrvalost mam na nule a silove jsem na tom rekneme normalne. Dvacet shybu tak nejak udelam ale jeden na jedny ruce ani omylem. Rek bych ze 20 shybu jeste s talentem na vytrvalost versus silu nema co delat. Mozna u tebe kdyz jich udelas pres 40 tak se o talentu na vytrvalost da uz mluvit, coz je ostatne videt i na skalach.
Jestli jich uděláš dvacet poctivých. Pomalu pořádně se vyvěsit a zabrat. Žádné výšvihy. Tak jeden na jedné ruce by neměl být problém. Přiznej se, někde ty shyby šidíš. Tip do začátku zkus se druhou rukou přidržovat za zápěstí, nebudeš mít tendenci na harzdě rotovat.
Ahoj. Chceš-li např. udělat shyb na pravé ruce můžeš taky trénovat tak, že levou rukou si pomůžeš tak, že se chytíš za biceps na pravé ruce. Jde to docela dobře. Přijde mi to lepší než si pomáhat za zápěstí. Tak ať se daří. Myslím, že do roka to dáš v pohodě. Hlavně si něco neudělej :-)
20 shybů je dle mého rozumnej základ a optimální předpoklad pro naučení shybu na jedné ruce. Říkám naučení neb shyb na jedné ruce není až tak silová věc jako technická - samo pro to je potřeba určitá (dost velká) síla..
Takže metoda první už tu byla popsána - spusty, ty tě ale naučí fixovat a brzdit, nenaučí tě se vrátit nahoru, i když to také jde, spustíš o 20° a vrátíš, pak o 40 a znovu...
Dle mejch zkušeností s tímhle cvikem je nejlepší si pořídit duši z kola (nebo jinou gumu ale duše má tak akorád pružnost a sílu), tu pověsit na hrazdu a chytit ji druhou rukou v úrovni pasu a dělat shyb. Pro začátek ohnout třeba na 4x a udělat shyb. když to jde, dát gumu na 2x nebo na jednoducho - je to taková selhávající dopomoc. Pokud uděláš 20shybů v jednom tahu tak jsi dle mého názoru do 14dnů schopen se naučit udělat na každé ruce jeden shyb samostatně. Jde o to se naučit dost specifickej pohyb, jeto jednoznačně shyb s podhmatem a dělá se takovým jako by krutem - je to malinko jinej shyb než klasickej a to je třeba dostat to do hlavy i ruky:)Doporučuji jako super koordinační cvičení:)
naopak doporučovanej způsob chycení se druhou rukou za tu co zvedá mi přijde dost hloupost neb je to stále shyb na obou jen s rozdílnou výškou úchopu a ještě si zaškrcuješ krevní oběh..
jak už tu bylo i tebou řečeno, k lezení to moc není ale je to dobrá frajeřina:) a když to pak zahrneš do tréninku tak i dobrá metoda tréninku maximální síly..
Jo a není problém naučit se jeden, problém je udělat 2, 3 nebo 5 v kuse...
Treninkovych prostredku na jednorucni shyb je spousta, kouknete na http://www.svetsplhu.cz/trenink/ , je to o treninku splhu a da se rict, ze trenink sily na splh je vlastne trenink shybu na jedne ruce.
Plne souhlasim s Bretou, ze pridrzovat se druhou rukou zapesti, nebo paze je k nicemu.
Ale nesouhlasim s tim, ze pri 20 shybech obouruc se naucis jednorucni behem par tydnu-zalezi na dispozicich. Znam lidi, co pri 20 shybech obouruch udelaj 3 jednoruc. Na druhou stranu ja sam jsem udelal driv 40 shybu, nez prvni jednorucni shyb. Mluvim o plynulem jednorucnim shybu, ne o takovem, pri kterem je pohyb nahoru dan kopnutim nohama.
pokud uděláš 40shybů v kuse a neuděláš 1 na jedné ruce není to otázka síly ale provedení. A naopak pokud uděláš "pouze" 20 na kus a 3 na jedné ruce má to také vypovídající hodnotu. jde o to, na to prostě přijít jak tam tu ruku vykroutit:) a čím to uděláš lépe, tím méně potřebuješ síly.
Možná nějakou roli hrají dispozice o kterých mluvíš, ale v pravdě se mi tomu nechce věřit, neb shyb, stejně jako váha a další super věci je hlavně o svalové koordinaci a rovnováze.
Leda že by byl někdo prostě silnej a dispozičně úplně tupej.)
Obrázek se ne a ne ukázat:-( Lehneš si na zem, ruce natažený podél těla. Zvedni je asi 30 cm nad pas a pořád je měj natažený. V ten moment zavři oči a představ si, že se držíš hrazdy a pod sebou nic, jen vzduch, to je váha... Estli nechceš zavírat oči, tak se rovnou pověs na hrazdu, ruce natažený a pomalu se dostaň do vodorovné polohy, jako bys ležela. Oceňuje se plynulost a výdrž. Ještě tu je záporná váha, kdy je člověk ksichtem dolů a ruce má za sebou, ale to je o ramena a chce to bystrou záchranu.
Je pravda, ze jednorucni shyb jsem zkousel tak jednou za 2 roky, ale pri 40 shybech jsem ho jeste urcite neudelal. Az v dobe, kdy jsem se zameril na maximalku (ne lezeckou, šplhačskou) a v treninku jsem shyboval az se 72 kg v podvesu (4 opakovani v serii pri 74 telesne hmotnosti) jsem jednorucni shyb udelal. Zkusil jsem to a hned napoprve jsem udelal 3.
Ten pomer 20/3 to je u nadanejch splhacu s dispozicema pro rychlost a maximalku, uplne bez vytrvalosti.
já netvrdím, že to nejde utrhnout jen a pouze silou - je to jak jsi popsal, nashybuji jde/nejde shybuji dál až to pak najednou půjde. Ale to je dle mého zbytečné pokud opravdu jde o ten shyb.
Tvrdím, že osvojením si ideálního technického provedení, jej lze udělat s daleko menší silou.
Tedy pro to aby jej kdokoliv udělal stačí nějaká minimální nutná síla a správné provedení, čím víc té síly máš tím může být tvé provedení více vzdálené od toho ideálního - nejjednoduššího.
A toto nemá s dispozicí nic společného. A jestli je ta minimální síla 10, 20 nebo 40 shybů je věc pouze názoru, nevím o žádném průzkumu nebo statistice:)
Jasne, mne o samotnej shyb neslo vubec, naopak slo o to nabrat co nejvetsi silu.
A stejne tak bych to doporucil kazdymu, kdo se chce o shyb pokouset, aby sel radsi cestou nabrat silu a pak teprv zkouset shyb. Neni to jen udelas/neudelas, pri pokusu se clovek taky muze nepekne zranit.
Anebo minimalne pravidelne cvicit jednorucne brzdivou silu, nebo jednorucni fixace ve shybu/v pravem uhlu, tim se slachy a upony na zatez pripravy asi nejlip.
nevím jak u šphavců po laně, ale i u lezců kteří jsou silní je 20 shybů slušněj výkon, kterej nedá každej a to lezou i výrazně vyšší čísla. Dotaz zněl jak udělat shyb na jedné ruce a né jak si namísto mozku udělat nejsilnějším lezeckým svalem biceps.
Asi je otazkou pristupu k tomu, k cemu by mel jedrorucni shyb slouzit. Pro nekoho zrejme machrovina, pro jineho treninkovy prostredek, pro dalsiho zase prostredek k provereni sily. Svuj sportovni rust jsem prodelal v prostredi, ve kterem platila posledni varianta, takze za nejhodnotnejsi provedeni shybu povazuju to nejnarocnejsi. Nevim proc by to, ze u toho nekdo nekope nohama melo znamenat, ze je to nemehlo. Asi nejnarocnejsi provedeni muzete videt zde:
http://www.youtube.com/watch?v=wTOVJhXU5Q0
Vsimnete si uchopu nadhmatem.
nikdo netvrdí, že kdo kope nohama u shybu je menší nemehlo ale u lezení platí, že kdo dělá pohyb s vyšším vynaložením síly na úkor techniky holt větší nemehlo je. Lezení není shybování ani šplh po laně, a nemá mnoho společného, uvedené cviky (sporty) jsou jen jedny z mnoha tréninkových prostředků, které lze využít pro jeden aspekt tréninku.
napísať o váhe, čo je cvik, pri ktorom pracujú všetky svaly na tele, že je hlavne o rovnováhe je taká kravina, ako keby si napísal o zhybe na jednej ruke, že ukazuje všeobecnú vytrvalosť jedinca.
O rovnováze jsem nic takového nenapsal,
psal jsem o svalové koordinaci a rovnováze a jsem přesvědčen, že ani jedno ti chybět nesmí. Když budeš pouze silnej tak to prostě neuděláš, stejně tak jako samotná rovnováha je málo. Musíš bejt silnej, umět sílu použít ještě to vyvážit.
Bacharův žebř, nahoru a dolu, plnule. Potom co dáš deset nahoru deset dolu třikrát za sebou to pude. Podlemě je na naučení shybu na jedný bachar lepší páč jdeš celým tělem aby ses neprotočil a nepropadl. Je to blíž než klasicky shyby.
Tak poměr jsem měl 34 sh obouruč, 7 na pravé a 6 na levé, velmi nepoctivých, páč švihem. Pár tipů:
1) pořádné pozitivní pohodlné madlo
2) je v tom trik - jde o překonání první části pohybu, jak je dosaženo úhlu v předloktí, jde to už snáze vytáhnout. Mrtvý bod lze překonat švihem a po naučení pohybu to jde i zpomalit a zamachrovat :-) Asi jako vzepření souruč na kruhách, kde se mrtvý bod také překonává technickým trikem.
3) nejlépe se to skutečně trénuje excentrickou kontrakcí, tj. brzdivou. Nejlépe vytáhnout se nahoru s mírnou dopomocí druhé ruky, ta pokud možno co nejníže a na co nejmenším (otevřeném!) chytu. Dolů už jen spouštění na jedné (pomalu!). Na žebříku to je snad ještě lepší, zvláště dolů, když se spouštíme jen na jedné ruce.
Sice tato síla není v lezení důležitá jako síla prstů, ale na druhou stranu síly není nikdy dost, zvlášť pokud je člověk lehce dřevák...
madlo? svih nebo shyb? kde to sme? co to jako je ,sme prece lezci ne? prece co uvisim jednoruc to shybnu jednoruc ne? I kdyz mrskat na madle muze bejt taky zajimava dispiclina.
kdo vydrzi dyl! sazet lze i na jednoho cloveka!:) jinak vorangutani se ve visu i parej a to az do stastneho konce (nevim ted jestli to pareni trochu neojebavaji a nedrzej se na stridacku)
Jeste nevsadil, ale bude to klasicky vo biftek.
Jako druhotnej vyznam krom sazky to ma, aby se kancelarska krysa donutila neco delat na hrazde v kanclu :)
Překvapivě na shyb na jedné ruce pomáhá, když se učíš dělat kliky na jedné ruce. Zesílí Ti svaly okolo lopatek a shyby pak jdou skoro samy.
Klik je zkrátka základní cvik pro kohokoli, u lezení má navíc zásadní kompenzační význam.
Pouzival jsem dusi od kola, ktere mi pomahala pri zdvihu, takze jsem netahal celoi vahu. Ale chce to pomalu, 20shybu neni zadna hitparada, tak bacha na zraneni
shybů je neskutečně variant jako je tomu i u jiných cviků např.podhmatem,nadhmatem, na úzko či široko,jedna ruka podhmtm druhá nadhmtm,ruce křížem atd... avšak u každé varianty se zapojují více či méně různé svalové partie-záda,ramena,biceps,triceps,ramenní svalstvo atd. Správný pohyb by měl tedy začínat vyvěšením a zvednutí kdy je brada nad rukama.(těžší pod prsa-nohy by měly být svěšeny v klidu dolů)Vím,že to spoustu lidí šidí a nejede až do úplného vyvěšení nebo nedá bradu nad ruce - ale tím šidí sám sebe. Shyb na jedné ruce by měl vypadat stejně.Zapojují se hlavně ramenní,bicepsové,tkzv.křídla-zádové a břišní CORE svalstvo. Postup jak se jej naučit sem již někdo dával.... ale pro připomenutí: Shyb podhmatem s držením se zápěstí, přidržování se smyčky(level zvyšujeme držením smyčky níže či výše dál či blíž), plynulým spouštěním na jedné ruce dolů,pomocí odporové gumy-kdy lze si dopomoct různými varianty jak si s gumou pomoci:D....nebo s pomocí partnera.(vždy podhmatem) Zapoj si do tréninku nějakou z variant o 3setech s 10opakováním můžeš připojit i doplňující cviky jako klik na jedné ruce, šplh,žebřík ajn. Zkus co ti nejvíce pomáhá v progresu a na to se zaměř level síly zvýšíš přidáváním závaží. Měj trpělivost a pamatuj, že ani řím nepostavily za jediný den. píšu z vlastních zkušeností nemusí to fungovat u každého dík za přečtení.......
Některý školy, např. Pavel Macek v KB5, ohledně pozice nohou a těla při shybu naopak nechat volně viset nedoporučují, místo toho volí tzv. "dutou pozici", kdy člověk zpevní trup do mírného prohnutí zatnutím "core" svalů, křídel atd. a napne nohy. Gymnasti na kruzích podobně.