APA: Český alpinista se zabil v Rakousku
12:50 - 9.8.
VÍDEŇ/PRAHA 9. srpna (ČTK) - Český horolezec zahynul ve čtvrtek při pádu z výšky v rakouských Alpách u Breitensteinu nedaleko průsmyku Semmering. Oznámila to dnes agentura APA s odvoláním na policejní zdroje a potvrdilo české ministerstvo zahraničí.
Trojice českých horolezců šplhala na skálu Bauschschuss trasou s výkonnostním stupněm čtyři. Jednomu z nich, 23letému mladíkovi, se během výstupu rozvázal zajišťovací uzel a postižený spadl do hloubky 12 metrů.
Přivolaná sanitka jej přepravila do nejbližší nemocnice v Neunkirchenu, tam ale ve večerních hodinách těžkým zraněním hlavy podlehl, uvedla agentura APA.
České ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že šlo o horolezeckou skupinu z Moravy, přičemž oběť sama je z Kroměříže. Zastupitelský úřad již informoval rodiče zemřelého; převoz těla zpět do vlasti však bude možný až po policejní pitvě. Podle předběžného ohledání uskutečněného rakouskou policií zavinění jinou osobou nebylo zjištěno.
Zapsal: Jana, 22:44:55 10.08.2002
opsáno z idnesu
V Alpách zahynul český horolezec
V rakouských Alpách zemřel 23letý horolezec z Kroměříže. Rozvázal se mu bezpečnostní uzel a zřítil se do hloubky 12 metrů. Mladík společně s dalšími dvěma kamarády zdolával skálu čtvrtého stupně obtížnosti u Breitensteinu nedaleko průsmyku Semmering. Při pádu si poranil hlavu a páteř. Zemřel po převozu vrtulníkem do nejbližší nemocnice.
Tři horolezci ve věku 23, 42 a 48 let z Moravy zdolávali skálu Bauschschuss u vesnice Breitenstein v okrese Neunkirchen v Dolním Rakousku.
"Alpinisté byli uvázáni na lanech bezpečnostními uzly. Ty si každý horolezec váže sám a je za vázání zodpovědný. Třiadvacetiletému muži se rozvázal a on spadl do hloubky 12 metrů. Stalo se to kolem půl čtvrté odpoledne," řekla iDNES mluvčí vídeňské policie.
Pádem si mladík způsobil těžká zranění hlavy a páteře. Vrtulník ho dopravil do nemocnice, kde svým zraněním podlehl.
"Nezjistili jsme žádné cizí zavinění. Ten horolezec si zřejmě bezpečnostní uzel špatně uvázal," dodala mluvčí.
Trasa, kterou si trojčlenná skupina vybrala, má IV. stupeň obtížnosti.
HOROLEZECKÉ STUPNĚ OBTÍŽNOSTI
I - turistická
II - turistická s použítím rukou
III - lezení
IV - střední lezení
V - těžké lezení
VI - extrémní lezení
"Čtvrtý stupeň je střední horolezecká obtížnost. Není to extrémně těžké, ale už si to nemůže troufnout každý. Chce to plné horolezecké vybavení a zkušenosti ve vysokých horách. Čtyřka v českých skalách je stupeň lehčí, ale v té skále je to obtížnější," řekl iDNES člen Asociace českých horských vůdců Radovan Vlček.
Podle ministerstva zahraničí zastupitelský úřad už informoval rodiče mrtvého horolezce. Jeho tělo bude převezeno do České republiky až po policejní pitvě.
pozn.:
- jéžišmarjá, co to píše do toho ýdnesu za egzóty?
- zase ta nějaká asociace horskejch vůdců, co je to zač? kde se vzali?
- rozvázal uzel? pravděpodobně nebyl navázanej.
- v semmerinku jsem nikdy nebyl, domnívám se, že jsou to spíš "skalky".
Trochu to tam znám. Semmering jako takový jsou docela ostré jednodélky. Mám ale dojem, že tohle vypadá spíše na některou z cest v nedalekém údolí Höllental, kde jsou moooc pěkné vícedélky. Je to parádní vápno. V každém případě to vypadá na špatné navázání. Škoda toho. Už je Bůh ví kolikátý letos.
Zapsal: Gejza, 12:17:10 12.08.2002
re: nejsou to skalky
OK, neznám to tam. nicméně Höllental považuju spíš za skalky než za hory. V každém případě se nejedná o půlkilometrové výstupy jištěné jen s použitím vklíněnců, ale spíš o "nejty, sluničko, pohoda".
Zapsal: Lukas B., 12:40:43 12.08.2002
Hmmmm
To, že je od novinářů dost neseriozní, když píšou o něčem, čemu pořádně nerozumí, je jasné. Přesto si nemyslím, že i třeba 4-ková cesta UIAA v Hollentalu, kde při této klasifikaci jsou často jen štandy, zbytek se zakládá, skála je kolmá, nebo jen lehce položená, lámavá a dost zarostlá, by byla "nejty, sluníčko, pohoda"!!! A pro někoho, kdo začíná, to může být 100x těžší, než pro tebe kdovíjaký výstup v Alpách, no a pak udělá fatální chybu. Navíc proč takto úplně zbytečně oba komentujeme (jako ti již zmínění novináři) něco, co známe jen z doslechu. Jediný, co je podstatný, je, že je v háji další chlápek, s kterým jsme jednou možná mohli strávit faj den na skále a večer u pivka, a je úplně jedno, jestli se to stalo na cestě s nejtama po dvou metrech, nebo při sólu severní stěnou Eigru. Howg! Dovmluvil jsem. Nic ve zlém. Papa Gejza
co na to říct? samozřejmě že máš 100% pravdu. smutný na tom je především to, že to nebyl "osud" v podobě třeba spadlého šutru, ale blbá mizerná chyba. A může se to stát klidně na Brumlovce.
Zapsal: Lukas B., 14:04:12 12.08.2002
Uzel
Je psane, ze se rozvazal uzel nevite nekdo jaky uzel to byl? Myslim, ze kdyby se vazal osmickou, tak jak se ma, tak se nerozvaze. Myslim, ze to byl spis Semmering nez Hollental, protoze v Hollentalu se leze spis na dvojitem a nezda se mi ze by se oba uzly rozvazali najednou. Ale nevim je to jen muj nazor a spekulace.
Alespoň si myslim. Špatně uvázanou 8mu nikdo nepřehlédne. Na 2. straně pokud uvážeš dračák bez pojistky, máš dost velkou šanci že se ti uzel na tvrdém laně(např. Stratos) uvolní o nějaký výstupek a pak při zatížení se rozváže úplně. JAKO SE TO STALO MĚ (stalo se mi to taky v 23 letech a z výšky ještě o 3m větší). Dnes lezu ještě líp než před tím, ale měl jsem neskutečně veliké štěstí.
Doporučuju každýmu ať dračák neváže nebo případně jen se 100%uvázanou pojistkou.
Každopádně s nezapomenutelnými zážitky na můj pád by mě moc zajímaly další informace o tom jak se to mohlo stát na Semmeringu, třeba i diskrétně jen mě mailem.
Ono je to jednoduchý, někoho zkritizovat, za to, že spadl v "lehké" cestě. Bohužel to asi byla jeho chyba, už si s ním to pivko nedáme, ale nadruhou stranu to naštěstí nebyla taková chba, která by ohrozila ty další dva.
Ale co chci hlavně říct:
V sobotu 17.8. jsem se vrátil s kámošem z Tater, což jak víme jsou již hory, docela rád, že nám celou dobu pršelo => nic jsme nevylezli. Což je možná dobře z jednoho důvodu: dohormady jsme měli tuto výbavu:
- 7x preso
- 5x karabinu se zámkem
- 1,5x sadu vklíněnců
- 4x friend
- nějaký hexy
- smice
- 1x kompletní úvazek
- 1x sedák + prsák
- 2x lano (Roca Fanatic 50m/9.6mm, Lanex Altea
60m/10,?mm)
- 2x přilba (1x UIAA, 1x cyklo)
Nevím, jestli je to dostatečné, ale absolutní většina byla popučovaná. Ale byla tady ta chuť vylézt něco delšího. Chtěli jsme tak něco kolem II-III, max IV. Na skále lezeme kámoš tak za VIII, já VIIb. Oba jsme studenti a finance nejsou růžové, ale chuť by byla.
Až na tu rozdílnou tloušťku lan bych proti tomu nic neměl. Lezecky na ty to máte s bohatou rezervou. Ony problémy v horách ale nejsou ani tak v tom, to vylézt, ale vylézt to včas, bezpečně a rychle, nezabloudit a neztratit nervy.
Většina začátečníků v horách - dobrých lezců na skalkách - ztrácí strašně moc času děláním štandů a pomalostí při jištění a nejistotou při lezení v lehkém, ale nezajištěném, popřípadě rozlámaném terénu. Pak to chce taky sledovat počasí a zjistit si, kdy kam nechodit (Hokejka nebo Weberovka při nebezpečí deště a bouřky).
Hory jsou jiná disciplína, i když to tak na první pohled nevypadá.
Na dvou lanech rozdílných délek a různých tlouštěk se dá klidně lézt. Chce to jen dávat pozor, aby se nezamotala.
Na horách by však měla být horolezecká přilba, protože je dimenzovaná i na pád ostrého a těžkého předmětu z výšky. Cyklistická je spíše na tupý předmět zepředu a po jeho nárazu se rozpadne, čímž eliminuje jeho energii.
Prostě když na vás spadne šutr, lehce přerazí polystyrenová žebra na helmě a bude pokračovat do vaší lebky.
Nojo, tu cyklohelmu jsem přehlíd. Kuba má pravdu. Pokud se rozdílné tloušťky lan týká, samozřejmě to lze, ale většina jisticích cajků počítá s tím, že když dvě lana, tak stejně tlustá. Se dvěma karabinami HMS a samostatným pololoďákem pro každé lano niema problema. A nebo do jené, ale pak se musí lana použivat jako DUO, to cvakat je vždy společně. Na lehčích cestách je ale sžtejně nejrychlejší vzít to přes rameno :-)
Omlouvám se že se nevyjadřuji k původnímu článku.
Výbavu do zdi jste měli celkem dobrou, ale chybí vám tam dvě podstatné položky. Skoby a kladivo. Samozřejmě, že je elegantní lézt bez nich, ale jsou bohužel situace, kdy ten kus železa budeš velmi rád poslouchat jak s krásným zvukem leze do spáry. Příště si to radši pučte.
Poznámka k lanům. Při slaňování na nestejných délkách (ale nejen na nich) doporučuji svázat volně visící konce a tím zamezit proslanění jednoho konce (ale to asi znáte).
Problém nevidím v rozdílné tloušťce lan,ale v délce.Je možno lézt i na lanech 8 a 11mm současně,povolovat se dají zvlášť v osmě či kyblíku bez nutnosti použít dva půlloďáky ve dvou karabinách.S cvakáním jednotlivě záleží na kvalitě a umístění jištění.Rozdílná délka způsobuje zamotávání,hlavně když se lezci nestřídají a lano dobírají pod nohy ne do visu do prostoru(nebezpečí zaháknutí).Samozřejmě,že 8mm lano by nemělo být cvaklé v jištění na jednoducho(krom lezení v ledu-to je specifická záležitost)
Zapsal: Bača, 18:21:14 21.08.2002
Lana
Pokud se v jistícím aparátu obě lana dotýkají, třeba když jsou v jedné osmě, musí se pak používat jako duo. Když se zapínají střídavě, je při pádu každé lano zatížené jinak a hrozí nebezpečí přepálení vzájemným třením.
Když se nestřídá, motají se lana i když jsou dlouhá stejně. Chce to vždycky než se vyrazí na další délku je přebrat zpátky. Stojí to míň času než pak rozmotávat chuchvalec.
Skoby a kladivo už na klasické cesty leta nenosím a nijak mi neschází. V lehčích cestách je většinou dostatek možností jistit smyčkami nebo vklíněnci a v těžkých cestách bývá skob dost. Samozřejmě je ale potřeba se na každou konkrétní cestu informovat.