DOSTAL JSEM OD JEDNOHO NADŠENCE NÁVOD NA ÚPRAVU NEREZ. BORHÁKŮ. SÁM JIŽ TAKTO UPRAVENE BORKY POUŽÍVÁ. SMYSLEM ÚPRAVY JE "ZNEVIDITELNĚNÍ" BLÝSKAVÉHO ŽELEZA.
OBÁVÁM SE OVLIVNĚNÍ MECHANICKÝCH VLASTNOSTÍ A PROTO BYCH RÁD SLYŠEL NÁZOR N
Zdar všem....nemá někdo zkušenost s upálnejma bočníma šlachama v kotníku (vnějšíma)?? Byls jsem na operačce, nějak mi to tam zrekonstruovali a v pondělí mi po pěti tejdnech sundaj sádru. Za jak dlouho myslíte, že si zas stoupnu na stup????
Díkas
Nazdar chlapi potreboval bych poradit jestli nekdo nahodou nevi o nejakym pruvodci o Jiznich Cechach.Mezi Ceskym Krumlovem a Vetrnim Je tzv. Papouskova skala mebo jinak "barevna" a potreboval bych zjistit cesty, klasifikaci atd. Dik
ahoj uvazuju a kopi batohu chtel bych se zeptat jake mete skusenosti s temito batohy TRAMP , gema, corazon. potrebuju naky vetsi takze 75 nebo vic. diky za nazor
Ahoj všem
potřeboval bych trochu uvést do děje co se polovičních lan týká. Neni mi vůbec jasné, jak se na ně navazuje a jak se jejich pomocí jistí třeba přes HMS nebo cokoliv jiného, zda se místo nich dají použít dvě lana jednoduchá atak všelijak p
DOSTAL JSEM OD JEDNOHO NADŠENCE NÁVOD NA ÚPRAVU NEREZ. BORHÁKŮ. SÁM JIŽ TAKTO UPRAVENE BORKY POUŽÍVÁ. SMYSLEM ÚPRAVY JE "ZNEVIDITELNĚNÍ" BLÝSKAVÉHO ŽELEZA.
OBÁVÁM SE OVLIVNĚNÍ MECHANICKÝCH VLASTNOSTÍ A PROTO BYCH RÁD SLYŠEL NÁZOR NĚKOHO, KDO MÁ POTŘEBNÉ ZNALOSTI O UVEDENÉ TECHNOLOGII. NEZAJÍMAJÍ MNE KOMENTÁŘE TYPU: Nic o tom nevím ale myslím si že,...
TEXT NÁVODU: Stribrny nerezovy borhak das do kyseliny chlorovodikove (HCl) - koupis maximalne za 30 Kc litr v drogerii, 30%-ni roztok. Borhaky das na stojato (ouskem dolu) do vhodne uzaviratelne sklenice (napr. po kompotu) a zalijes kyselinou po ousko (proste po tu cast, co kouka ze skaly ven). Sklenici uzavres a nechas v pokojove teplote pres noc - 8 - 10 hodin. Pote sklenici otevri - bacha na chlorove vypary at se neudusis :-), a borhaky vyndej a oplachni vodou a utri do hadru. Borhaky budou matne sede. Tato uprava se hodi na vapno, fylit, bridlici, pisek - proste na vsechny skaly, ktere jsou sede. Na tmavou jizerskohorskou zulu toto reseni neni asi uplne nejidealnejsi, ale rozhodne je to lepsi, nez stribrne prasatka. V Jizerkach jsem videl uplne dokonale borky - zihane, jsou zrejme opalovane ohnem a vysledek je uzasny - vypadaji stejne jako zelezne kruhy, tudiz naprosto dokonale splyvaji se skalou, ale tuto technologii neznam.
TĚŠÍM SE NA ZASVĚDCENÉ KOMENTÁŘE LEZOUCÍCH METALURGŮ.
to bych nedělal během několika hodin to nemusí mít žádnej vliv ale po čase to může mít nežádocí učinky a nemá to cenu ,aby se kvůli takové blbosti jako je zneviditelnění borháků někdo rozmlátil nechci to někomu vyvracet ,ale můj názor je takovej ,že bych to nedělal a co? alespoň každý uvidí jak je ta cesta odjištěna.
Mno, dobra barva neodprejskne ani po relativne dlouhy dobe. Pocitam ze kazdej mate par karabin s 'vysokou sentimentalni hodnotou'. Sou jeste barevne?(az na misto kde jezdi lano -jasne). Vim o barevnych fixnich karabkach co visej pres 10 let na skalach. Borky jsou sic zelezny, ale dnesni 'autobarvy' zakrejou vsechno a drzej.
Je jen na cloveku jakej zvoli pomer cena/vykon.
HCl je taky dobra, pokud je svar kompaktni (neporezni) a hlavne to v ty flasce vod vokurek nezapomen na pul roku:)!
Vlada\v{S}.
P.S. Tam kde lezu u nas nejcastejc* zatim vsechny borhaky po case zpatinovateli, takze kdyz zkousnete prvni rok mozna dva tak dle mne vubec nic resit nemusite.
* Treba Labak, tak se muzete zeptat treba Dol.Zleb. company (Tomajdy a Ondry) z ceho maj borhaky ukuty.
Predbezna odpoved: "No normalni zelezo, neee?"
P.P.S. Jsa pritel lesklych hracek, mozna jenom nevidim jak se lesknou:)navic si rad predem napocitam kolik presek si pripnu na prdel:)
Ten nadsenec, co koupal borky v HCl jsem ja.
Zvazoval jsem tuhle moznost dost dlouho a ptal jsem se na ruznych mistech, zda tato uprava bude mit nejaky vliv na fyzicke vlastnosti borhaku. Tri profesori z Vysoke skoly chemicko-technologicke (katedra metalurgie) mi tvrdili, ze po dukladnem vycisteni po koupeli to zadny negativni vliv nemuze mit.
Absolutne nemuzu souhlasit s nazorem "alespon kazdy uvidi jak je ta cesta odjistena". To je takova blbost... Takto stupidni nazor ani nebudu komentovat.
Natreni borhaku me taky napadlo, dokonce jsem to i zkousel v praxi, ale nater vydrzi velice kratkou dobu, zvlast kdyz se cesta leze pomerne casto, tak karabina barvu otriska.
Docela by mě zajímalo, jaká je životnost tvé úpravy borháků; předpokládám, že zabarvení je taky jenom povrchové. Nesmeje se to?, Neodře se to?
Dík, Pavel
Tezko rict. Opravdu nevim, ale podle me to je rozhodne trvanlivejsi nez barva. Kyselina rozlepta (zoxyduje) mikrovrstvicku na povrchu, je pravda, ze pri prejeti smirglpapirem se tato matna vrstvicka sedre a pod ni je opet klasicky nerez. Trvanlivost ukaze cas.
Díky za názory a Zdendovi za upřesnění. To leptání se mi zdá celkem dobrý, ale úplně přesvědčenej nejsem. Co kdybychom poslali nějaký vzorky Metodický komisi ČHS k vyzkoušení? Zatím tady mám překlad jednoho článku ohledně maskování barvou. Článek je Americkej a tak místy působí trochu směšně, zvláště pro jedince odkojené na výškových pracích a natírání, ale jsou tam i dobrý nápady.
Omezení vizuálního dopadu oček nýtů (plaket) a ostatního fixního jištění
Reese Martin
Takže jste citlivě a zodpovědně přenýtovali své oblíbené cesty, ale nyní se všechny ty nové blýskavé nýty třpytí na slunci a jsou vidět na míle. Ne každý, včetně ochranářů, si myslí, že nýty jsou krásné. S trochou předběžného plánování a práce můžete skrýt (zamaskovat) své fixní jištění (skoby).
Záměrem maskování nýtů a fixních skob je použít odolný nátěr který splývá se skalním pozadím a navíc odolá podnebí a opakovanému cvakání (karabin). Užijte antireflexní (matné, nelesklé) barvy, které nejlépe odpovídají skále (hornině, skalnímu pozadí). Lesklé (blýskavé) nátěry odráží příliš světlo a jsou nápadné.
Buď je možné vzít pár reprezentativních vzorků horniny sebou do obchodu s barvami nebo barevné vzorky (papírové proužky se vzorky nátěrů) ke skále, aby jste vybrali odpovídající barvu. Pokud to je příliš obtížné, zjistil jsem že ve většině případů jako žula, světlý pískovec nebo vápenec, velmi dobře funguje matná černá základovka. Jištění (vybavení) natřené matnou černou vypadá z většiny úhlů jako stín (na skále).
Po zamaskování několika stovek nýtů a skob jsem si již vypracoval systém pro získání odolného nátěru který minimalizuje oprýskávání. Klíč k nátěru nerezových plaket (oček) a ostatních kovových skob je v přípravě plaket a ponechání dostatečné doby pro zasychání barvy. Pokud odfláknete přípravu nebo zkrátíte dobu zasychání, barva oprýská. S nerezí jsou problémy – je obtížné docílit dobrého krytí. Řešením je užití „základovky“. Základová vrstva se naváže na holý kov a krycí vrstva (vlastní nátěr) se naváže na základní nátěr. Pokud seženete základový nátěr ve správné barvě můžete nanést několik vrstev kvalitní „základovky“ a finální nátěr vynechat.
Speciální základové nátěry pro nerezovou ocel jsou drahé, jedovaté a těžko k sehnání. Já jsem usoudil, že pravé základové nátěry pro nerezovou ocel za to nestojí (nestojí za ty výdaje). Základovka na auta ve spreji nebo podobné běžné základové nátěry na kov jako Krylon nebo Rustoleum (běžné značky barev v USA, pozn. překl.) fungují dobře. Kupte si profesionální řadu (v orig. „performance“ grade). Je dražší jen o dva dolary za láhev (spray) a váš natěračský počin vydrží roky (podstatně déle). Nakonec nepoužívám krycí nátěr, ale prostě aplikuji čtyři nebo více vrstev vysoce kvalitní černé základovky.
Pokud se chcete vyhnout potížím s barvením, kupujte plakety natřené výrobcem jako jsou ty od fy. Metolius nebo Fixe. Pokud chcete udělat další krok nabarvěte je tak aby se trefily do odstínu vašeho místního kamene. Zlehka je „osmirkujte“ (brusným papírem zrno 220) a před barvením odstraňte vzniklý prach pro lepší přilnutí krycí vrstvy.
Jestliže to chcete dotáhnout k naprosté dokonalosti tak nechejte své plakety obarvit práškovými barvami (smaltovat). Při tomto procesu je prášková barva elektrostaticky nanesena na kov a natavena „upečením“ v peci. Výsledná vrstva je vysoce trvanlivá a neloupe se. Je snadné vytvořit maskovací dvoubarevné kombinace. Takto je upravována většina plaket barvených už u výrobců. Pokud nemáte k nabarvení velké množství plaket bude to neúměrně drahé. Hledejte specializované firmy pod heslem práškové barvení - práškování (powder coating) ve zlatých stránkách.
Barvení plaket (oček):
Odstraňte veškerou mastnotu z povrchu. Nejjednodušší je strčit je všechny do myčky nádobí a spustit ji. Pokud jsou plakety čisté není nutné je pískovat (brousit smirkem). Rozprostřete své nádobíčko na nějaké staré noviny nebo je zavěste na věšák (drátěné ramínko) na suché dobře větrané místo. Otevřená garáž nebo zápraží (stříška, podhled) je ideální. Při ohřátí spreje v nádobě s teplou vodou (asi 10 min při 130 F = ca 60C) před užitím bude stříkání mnohem lehčí (hladší). Nastříkejte plakety dvěmi nebo třemi vrstvami základovky – čtyřmi pokud nepoužijete krycí vrstvu. Na řetězy aplikujte vrstvu navíc pro zakrytí všech koutů a škvír. Používejte respirátor – nenatíráte svoje plíce. Nechejte plakety schnout nejméně 24 hodin mezi nástřiky jednotlivých vrstev. Doba schnutí dramaticky roste pod 60F (= ca 10C). Ještě jednou: pokud klesá teplota prostředí, doba schnutí se prodlužuje. Pokud jste perfekcionisté, vytvořte skvrny (maskování) odlišnou barvou opatrným nástřikem. Můžete použít i starý zubní kartáček. Nanesete trochy barvy na štětiny a prudkým přejížděním štětin kartáčku palcem nastříkáte barvu na plakety. Po nanesení poslední vrstvy nechejte plakety „odpočnout“ nejméně 3 dny než je použijete; týden bude ještě lepší. Čím déle je necháte „odpočívat“ tím později se barva oloupe.
Barvení nýtů a skob na skále:
Zakryjte bezprostřední okolí skoby (nýtu) tak aby jste nezabarvili skálu. Dobře funguje krycí (lepící) páska a jednoduchý 20x25cm kus kartonu s prostřihem pro plaketu. Já jsem přidal tkaničku (zdrhovací kličku) do mého otvoru pro plaketu, aby to nemohlo spadnout. Použijte sprej vhodné barvy pro barvení plakety, šroubu a matky. Snadno se stane že použijete příliš mnoho barvy a ta začne stékat. Vyzkoušejte si to než to budete zkoušet na opravdové skále! Nechcete aby skála okolo nýtu vypadala jako po přepadení opilým natěračem. Zkoušel jsem malé štětce namísto spreje, ale zjistil jsem, že práce se štětcem a tekutou barvou, když při tom visíte ve stěně, způsobí horší škodu. Naneste několik tenkých vrstev raději než jedinou tlustou. Po skončení odstraňte pásku a karton. Sbalte to, nezahazujte (neznečišťujte prostředí).
V Rock & Ice roč. 91, str. 44- 45 Paul Humphrey doporučuje provádět barvení večer nebo mimo lezeckou sezónu, kdy ostatní lezci nejsou rušeni (omezováni) vaší prací dokud to nezaschne a není v pořádku.
Martin Reese je dlouholetý lezec a člen výboru Access Fund (velmi uznávaná lezecká organizace v USA), který umístil stovky nýtů a skob a přejistil množství cest.
Článek jsem volně přeložil z http://www.safeclimbing.org/info.html kde si můžete přečíst originál v angličtině, nejsem profík takže zde mohou být nepřesnosti, převody Fahrenheita na st. Celsia jsem jenom odhadl.
Chapu pripominky k narusovani vzhledu skal liniemi zlatych a stribrnych borhaku ci nytu, pokud se bavime o malych ceskych /ci jinych/ skalkach ... Rad bych ale prispel svoji troskou do mlyna a pridal take skromny (proti)nazor. Mel jsem tu cest potkat se ve Statech s plaketami upravenymi dle vyse uvedeneho clanku /zn. Metolius/. Jejich provedeni je skutecne precizni a tato uprava asi opravdu vydrzi vse. Pro nasince je mozne vzhled plaket takto upravenych prirovnat k nastriku svinstvem zvanym Variopaint, ktere se sveho casu pouzivalo k nejruznejsim upravam interieru ci exterieru budov - je to dvouvarevny flekaty, jakoby plastovy nastrik, ktery je skutecne temer neodstranitelny. Firmy navic dodavaji plakety upravene v mnoha odstinech, takze je mozno vybrat barvicku dle chuti a dle sve domovske oblasti a hezky tak zamaskovat jinak leskle linie nytu. Problem vsak nastava u cest ve vetsich stenach, kde (jak tomu ve Statech casto byva) nejsou rady sviticich nytu, ale obvykle jen nekolik (jeden, dva, ale nekdy i tri) nyty na delce. Prida-li se k teto hustote jisteni zaroven clenitejsi stena - napriklad zvlnena zulova plotna rozlohy fotbaloveho hriste (ne vsude jsou jen spary - POZOR - plati i pro Yosemite ;-) ), pak byste asi autora cesty, ktery se rozhodl sve nyty maskovat, nejradeji ukamenovali.
Rad bych proto uvedl, ze vyse zminovani vyrobci vyrabeji take nyty v barvach REFLEXNICH, prave pro tyto ucely. A verte tomu, ze nejen v Ameru, ale take v Tatrach ci jinde muzete byt vdecni z nejaky ten svitici nyt ... ;-)
Preju Vam hezkou lezbu ...
V takovem pripade naprosto chapu "viditelne" borky. Jenze na takovych oblastech ze zeme videt jiste nejsou. Tudiz je lezec vidi az pri lezbe az je par metru pred nim a nehyzdi krajinu z cesty. Navic kdyz kdyz jsou tri na delku, tak to je taky o necem jinem nez kdyz ti sviti tri v ceste na desetimetrovou skalku.
Mne párkrát v Tatrách ty orientační pomůcky pěkně naštvaly. Těšíš se na hádanku, a oni na tebe hulákaj řešení. Samozřejmě, když jsem v koncích, stmívá se, nevim...tak se zbaběle zaraduju. Stejně jako když už, už... padááám, se chytnu bez zaváhání kruhu. Je fakt, že v El Capu je to už jen problém lezců, neb jinej ty zářiče neuvidí. Jde o to, má-li se zdanechat dalším stejný (alespoň částečně) problém, který mohou překonat, nebo jim připravit cestu. V USA mají místo na obě varianty, u nás by to chtělo asi pečlivě vážit (si myslím). Každý chce to své a jsou borci, kteří zabloudí na třímetrovém kvaku...
Hlavně pěknej 04!
Jo! Taky je to trošku potenciálně nebezpečný.Ty svítidla a pod. Kdo se naučí lézt od jištění k jištění se, celkem logicky,nenaučí lézt podle skály. Je pak odkázanej zcela na "vyznačené" cesty a mocně se jich dožaduje. Viděl jsem tenhle rok kluky, kteří stojíce pod spárou si marně lámali hlavy kudy by ta cesta, jmenující se Jižní spára mohla tak asi vézt...
Za totáče jsem dělal ve fabrice a dost jsem si hrál s nerezí. Tvůj způsob obarvení byl běžně používanej, ale kyselina byla ohřátá a koncentrovaná a tak to netrvalo dlouho. Možná bych byl opatrnej na sváry a trhlinky. Jinak na nerezi prakticky nic z normálních barev nedrží. Nejlepší nápad je prášková lakovna, to pak jeden nejt vyjde na cca 5kč, nebo nástřik takovou sračkou, kterou mají v OBI - umělý kámen. Mají to ve spoustě barev a stojí sprej asi 200kč.
Luboš
jsem prave u klokanu a tady to resi jinak.Spousta vas uz urcite slysela o "couhajicim sroubu". Proste tu u spravce oblasti nafasujete(za hubicku ci mirny poplatek) nytova ocka, ktera si pak nasouvate na ony srouby. A nebo jste drsnaci a mate spoustu slabych smycek na omotavani sroubu. Info na zaver: konkretne v Granpians jsou jistene jen ty tezsi tj. sportovni cesty bez moznosti jineho jisteni. Takze hodne stesti v nahazovani mini lodacku na sroub
Ba! Mnoho je možností! V neděli jsem mluvil s Václavem Širlem a ten mi vyprávěl, že když došel v Alpách k díře na nýt bez nýtu (místo lezené technicky, nikoliv jištění), tak tam úspěšně namlátil patentní klíč od bytu a už stoupal jako dým! Kolik nečekaných problémů a kolik možností uplatnění naší invence (máme-li ji) může přinášet horolezení! Joj mama!!!
PS zítra budu svůj um pilovat v Černolicích. My, kriplíčci, co nesměj chlastat, máme tak krásná novoroční rána! Mějte je alespoň únosná!!! I ta další!
Ja jsem zase slysel, jak to delaji v USA. Nevim, jestli je to pravda, ale zajimave to jiste je. V nekterych oblastech tam maji pry pouze navrtane diry a lezec si sam borky zasroubovava pri vzlinani a cvaka si presa. Tudiz, kdyz je moralista, vezme si na dlouhou cestu napr. tri borky a kdyz si je vypraska v prvni tretine, tak ma zbyle dve tretiny krasny dusevni zazitek :-)
Rozhodne mi to prijde zajimava alternativa.
Diky za info. Jelikoz me ceka zneviditelneni par borku, ktere uz visi na skale, tak pro me prichazi ted v uvahu ta "sracka z OBI". Rikas umely kamen? To zni dobre, jdu do toho!
Maskovat jištění aby nebylo vidět??? V tom případě je nejlepší nedávat žádný. Coby autor prvovýstupů především na písku bych doporučil dotáhnout problematiku k dokonalosti a kruhy vůbec neosazovat,pouze vymlátit ďoury a nechat každýho ať si je hledá a pokud najde může použít sebou vláčené kruhy nebo použít borovou větev(tak jajko já před lety na Příhrazech na Křížových věžích,kde kruh prostě někdo vytloul ale nový neosadil). :)