Ahoj, chtěl bych poradi, jakej si mám koupit plynovej vařič.Většina firem, jak jsem se informoval dělá vařiče na bomby se závitem, ale jediná firma CAMPINGAZ dělá bomby bez závitu.Chtěl bych se teda zeptat na vaše názory, zkušenosti, protože podle mě se z
Ahoj. Chtěl bych poradit. Chystáme se asi na čtyři dny do Roháčů. Zajímá mne co se týče spaní, když nechceme spát na chatách.jeslti se dá bivakovat jen tak třeba ve ždáráku nebo stan a nebo na to mám zapomenout:) díky za všechny rady
Ahoj.Chci si koupit softshellovou bundu Kodar-Pamir 7000.Chci se zeptat na vaše skušenosti s touto bundu.A ještě jestli nevíte jak má velkej vodní sloupec-nepromokavost.Budu rád za všechny názory.
Díky.
Ahoj chtel bych se zeptat jakym zpusobem jistit 2 deti cca 10let pri vysokohrske ture v nebezpecnem terenu (tj. nejde o lezeni, ale o chuzi nicmene v okoli strmych srazu). predem diky
Ahoj lidi
Potřeboval bych někde koupit opravdu nepromokavý šusťák na žďarák, pončo a na podobné věci. Jestli jste někdo řešil a vyřešil podobný problém budu vděčný když utrousíte zkušenosti.
Dík moc a ahoj Tomáš
Ahoj chtel bych se zeptat jakym zpusobem jistit 2 deti cca 10let pri vysokohrske ture v nebezpecnem terenu (tj. nejde o lezeni, ale o chuzi nicmene v okoli strmych srazu). predem diky
Ptáš se hlavně na jištění, ale já bych začal trochu odjinud, protože to není jen o jištění, ale o celém pohybu v horách, záleží na spoustě okolností, jestli se s nimi vrátíš v pořádku.
Děti to musí hlavně bavit a musí mít před horami respekt. To je pro dospělého zdaleka to nejtěžší, co musí zařídit. Ostatní, jako dobré boty, oblečení, počasí, jídlo a pití je asi jasné.
Další věc je absolutní koncentrace na cestu, samozřejmě podle obtížnosti.
Popíšu to na příkladu hlavního hřebene Roháčů, kam beru děti od jejich šesti let.
1. Příprava a motivace
Už dva týdny předem si prohlížely fotky, těšily se a věděly, že přijdou úžasné hory a taky že to bude těžké a zvládnou to jen "borci".
2. Vyhnutí se "pakárně"
Na Žiarské chatě mám domluvené, že přijedeme večer autem až k chatě. Bez dětí jsme chodívali těch 5 kiláků pěšky, v zimě na skialpech je to paráda, hlavně potmě. Před přechodem hlavního hřebene s dětmi ale nechci, aby tam ztrácely sílu a chuť.
3. Technicky lehké úseky
Děti musí zapomenout na to, že jdou. Od Žiarské chaty musíš nastoupat buď na Baníkov, nebo na Smutné sedlo. Pro dospělého to není těžké, pokud máš rád hory. Jdeš akorát dvě hodiny do kopce. Děcka to zvládnou určitě líp, když jich půjde víc ve skupince, budou si povídat a cesta jim uteče.
4. Těžké úseky
Strašně důležitá je koncentrace. Jeden dospělý šel vždy s jedním dítětem a plně se mu věnoval. Děti měly vždy helmu - nevšímej si toho, až se Ti budou lidi smát. Moje děti nosí helmu v těžším terénu pořád.
Když jsem šli těžkým terénem nahoru, byl jsem těsně pod nimi, ukazoval, kam šlápnout, kudy jít. Když bude dítě padat, chytíš ho hned, než nabere rychlost.
Při těžkém sestupu dolů měly děcka (i já) sedák, „zaštandoval“ jsem a jistil zeshora, dokud se nezastavily. Pak si musely sednout a čekat na mě. Pokud je tam řetěz, mohou se držet, ale cvakání nemá smysl, řetěz zpravidla splývá až dolů, kde je volný konec - není to ferrata! Výjimka je hřebínek na Ostrém Roháči, kde je vodorovný řetěz ukotvený na obou koncích, tam se děti cvakaly samy.
Nejméně bezpečné jsou asi - kupodivu - těžké úseky po rovině - hřebínky, vrcholy. Tam jsem měl děti na laně, které jsem volně držel v ruce, kdybych náhodou spadl já, abych je nestrhl s sebou. Koukáš totiž víc na děti, než pod svoje nohy - samozřejmě je otázka, jestli bych se při pádu pustil. Děti byly kus přede mnou a lano volné, aby bylo víc času, kdyby se něco dělo.
6. Čas
S dětmi si vynásob časy z rozcestníků minimálně dvěma. Nespěchej na ně, jste tam pro zábavu. My jsem za celý den přešli "jen" půlku hlavního hřebene Roháčů. Děcka sice rychle regenerují, ale další den byla jen lehká procházka a termál v Bešeňové.
7. Věř jim
Když se budou soustředit a nebudou vyčerpané, zmáknou to a nespadnou.
Takhle jsem to dělal, když jim bylo šest, teď už je to volnější, mají něco nachozené, ale třeba helmu nosí pořád. A respekt před horami.
Strašně jsem se rozpovídal, nezlob se, asi napíšu "Bezpečnost a riziko při pohybu s dětmi":)
T.
Těžko.
Předně by se měl průvodce s dítětem pohybovat v terénu který zvládá s prstem v nose. Pokud mi dělá terén takové problémy, že bych nebyl schopný třeba dítě vzít do ruky a bezpečně jít, tak raději ne.
Pasivní bezpečnost. Helma, teplé oblečení, voda, léky, mobil...
Myslím teď poměrně malé děti. Ty jde vodit na krátkém špagátě, opět když to umíš. Má to také jednu velkou výhodu, pokud spadne, tak ty s ním a nemusíš nic vysvětlovat (trocha humoru, no...)
Dokonalá znalost trasy, kudy jde utéct... Osobně do mnohých tůr, které sám nebo s dospělými chodím s tatrankou v kapse s dětmi tahám batoh lan, šplhadel, bivakvaků...
Snažím se držet zásady, dospělý (pokud to není někdo, koho mám na starost, ale kolega) se zabít může, dítě nesmí!
teren se da zvladnout (i kdyz asi ne s prstem v nose:-)) ale tady jde opravdu o to, ze chceme vylezt kopec, ktery kluci po našich zkusenostech z Tater, Malé Fatry apod. zvladnou, ale vrchol je skoro ve 3 kilometrech a prestože je dobře dostupný nechci prostě riskovat žadné "nahodné škobrtnutí". Proto mi předchozí příspěvek (lano volně, helma apod) pomohl, abych na něco nezapomněl.
To lano volně. To chce být hodně připravený. navíc plantat ho po zemi. to se zacuká a děti ho navíc neutáhnou... to si moc nejsem jistý, nám se neosvědčilo. Ale záleží na konkrétním místě.
Třeba na zubatejch hřebínkách je to dobrý a ještě lepší s dvěma lanama, který můžeš házet mezi šutry jedno tam a druhý sem. Ale to dítě, pokud je vpředu, pak neutáhne.
Proto taky víc dospělejch, který jsou, pokud nejsou děti moc dobře živený a dospělí jó. dobrý přirozený statický jištění. Ale pád dvou dětí, to chytat sám na sebe... fujtajxl.
Pokud je to lezení, dvě půlky a dobírat na destičku, tedy dvě najednou, to už docela odsejpá.
Třeba taky:
Děti jsou na štandu ale né na laně, prvolezec to vysmahne a udělá štand. děti na lana a dobírat a druhej dospělej doleze volně. Pokud je to pro oba velký lehký terén.
Ještě něco. Určitě si to s dětmi zkusit někde dole. Dost dětí se nebojí, ale jakmile je přivážeš, dostanou strach, že teď bude něco hroznýho a terén, kde bys je musel krotit, aby tam neskákali, je pro ně najednou drama, který nejsou schopný přejít.
Doporučují se hřebínky, ale já to za ideální nemám. Padá se tam na laně do pendlu a blbě utíká.
Obecně je s dětma malér, že se buď bojí moc a nebo vůbec. Ale jde je to naučit.
Určitě na dvě děti v horách by to chtělo dva dospělé a nebo víc. To pak jde exponovaný úseky jít souběžně s jištěním a nebo udělat fixy (jasně, těžko na celý, to by byla expedice:-))
Souhlas.
Určitě by si měly děcka předtím slanit, vylézt zvířátka někde na umělé stěně a pak třeba přejít někde ferratku (Zadrátovaná jeptiška, v Německu u hranic). Ale jestli mají zkušenost s Malou Fatrou, s žebříky v Dierach, Rozsutec...