Books
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Competitions
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Ranking
Cesty:
14.Novák 10787
15.Lebloch 10647
16.Pail 10603
Bouldry:
14.Vaňous 10103
15.Šípek 10075
16.Jungling 10075
Hory:
8.Zaoral 5927
9.Nešťák 5095
10.Hess 4095

Results
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Diary
5949 lezců
1231228 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Indoors
Boulderbar Flamendr - Kadaň
Nový Jičín - Nový Jičín
Družba boulder - Ostrava Poruba

Shops
Ksport - Třinec
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
HUDYsport - Plzeň

Contact
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Název cesty:

Velká Pardubická

Klasifikace:9
Typ cesty:skalní
Sektor:U Jeskyně
Oblast:Lom Kobyla
Poloha:Český Kras
Obtíže:vytrvalost
Sklon:převislá
Délka:18 m
Jištění:nt. + sl.
Autor:J. Kareš, J. Hrnčíř, 2018
Popis:
Nástup napravo od jeskyně jako cesta Eiger, pak  traverzem (traverz až těsně pod převisem) do cesty De Sába.
Poznámka:
Alternativní název: Taxis
Zapsal:Jirka Sika (jirkas), 14.10.2018 09:29:34

 
* * 
Hodnocení / Počet:   2 / 4

  
(hezčí cesta - více bodů)

 Průvodce
   - Lom Kobyla


 Všechny cesty
 Nová cesta

Komentáře

Karešáku nechceš blíž specifikovat kudy jste to lezli?
Zapsal: Kuba, 15.03.2020 20:34:33

Traverzoval jsem logicky kousek pod tim previsem, kde je lista a nejaky bocaky a dlouhym natahem do madla, pekna varianta.
Zapsal: Gaga, 03.04.2020 21:44:16

Odbočila jsem před tím, než uhýbá Eiger a bez větších potíží jsem se dostala do Marťana, pod převisem šikmo pod klíč De Sáby. Ptala jsem se Karešáka a tohle mi z toho vyšlo. Říkal, že nejtěžší je z toho pořád Se Sába, že 9 je to za vytrvalost. Nevim, ale nepřišlo mi to o moc těžší než samotná De Sába...
Zapsal: Feu, 29.05.2020 20:55:55

je to trochu definovane, traverz az tesne pod převisem , delší krok do bocakovyho madla v Martan styl...tusim ze predposledni nejt eigeru, klidne jen 9- i tak , ve spodakach se da sklepnout
Zapsal: l., 29.05.2020 21:21:33

Moc to řešíte.
Zapsal: Slabej , 30.05.2020 08:56:17

Hm, hm, tak jsem to asi lezla nejak jinak, půjdu teda příště repete. Takže mažu přelez a omlouvám se, že jsem zahájila vlnu shazovani :-)
Zapsal: Feu, 10.06.2020 17:26:15

Traverz rozhodně není dle fotky v průvodci až pod převisem.To by trošku neodpovídal zadání. Je z odpočinku pod rozdvojením Mnich/ Eiger. A neni to jen vytrvalost. Tyhle varianty jsou při tom počtu nejtů vždy směrově sporný,když to autor jasně neurčí. Tady je podle zákresu uplně jasný,že cestou nejmenšího odporu až pod převisem to lezeš vlastně blbě. Každopádně tam vyjde větší nebo menší rozpažka dle parametrů lezce + nějáká ta omáčka.
Zapsal: M, 01.05.2021 07:29:57

Dříve či později do téhle kombinace taky vlezu – nemohl by někdo definice a zákazů znalý napsat, od kolikátého nýtu Eigeru (nebo nad kolikátým) ke kolikátému Marťana, a ke kolikátému De Sáby? :-) Z průvodce a popisu zde na lezci se to luští celkem těžko.. Nebo to neomylně poznám, až do toho vlezu? Díky
Zapsal: KubaB, 01.05.2021 07:38:15

Asi by to měl definovat hlavně Kareš. Odbočku bych řekl (dle fotky stěny) definuje poslední společný jištění Mnich/ Eiger. Jsou tam chyty a stupy pro cestu do Marťana. Jen nejsou tak pohodlný jako když traverzuješ až pod převisem. To byl myslím účel tý Pardubický. Ale autor by to měl přesně specifikovat, jinak si to totiž přelezci můžou vykládat různě. Neni to ošklivý lezení buď rozpažka z madla do madla,nebo boulder za trochu horší chyty.
Zapsal: ., 01.05.2021 10:33:11

S Fridayem jsme to šli od posledního společnýho Mnich/Eiger, přes ostrou lištu levou rukou do backendu, přebrat a dlouhým krokem doprava do madla, případně přes přídržku.
Zapsal: Shin, 01.05.2021 21:15:55

Chyt pod převisem v De Sabe se dost hýbe. Chtělo by to zalepit nebo půjde dolů někomu do xichtu.
Zapsal: Kodik, 09.05.2021 18:56:06

Lezl jsem to s nákoleníkem, takže jsem měl před závěrečným boulderem nohand. Přišlo mi to stejně těžké jako jednotlivé cesty, které Velká Pardubická spojuje (nohand podle mě obtížnost nijak neovlivnil).
Zapsal: kimulin, 18.07.2021 17:51:16

No takže jsi mohl sklepat...prvovýstupce ho dozajista nepoužil, klasa je opravdu za vytrvalost, před bouldrem nahoře nrní sklepávací madlo. Takže chápu tvůj osobní dáungrejd a cením, že to sem píšeš.
Zapsal: .., 18.07.2021 21:39:34

V průvodci podle nákresu je to takto: Od 5. nýtu c. Eiger (tj. o jeden nýt pod rozdvojením s Mnichem), šikmo vpravo samostatný nýt. Dále šikmo vpravo k předposlednímu nýtu c. Marťan Style, traverz pod převisem k předposlednímu nýtu c. De Sába a tou n.v.
Zapsal: ondra77, 21.05.2024 13:44:01

Opravuji svůj komentář z 21.5. V průvodci od Resche je nakreslen nexististující nýt. Po konzultaci s Honzou Karešem a po prozkoumání skály jsem to pochopil a vylezl takto. Po prvním cruxu c. Eiger, v místě rozdvojení Mnicha, cvaknout preso u hlavy cesty Eiger (6. jištění) a lézt zhruba na druhou hodinu přes oblou hranu do c. Marťan Style. Jsou tam dva bočáky na levou, přídrž a plitký bočák za oblou hranou na pravou a tempo do madla pod břichem Marťan Style. Volitelně cvaknout prodloužené předposlední jištění c. Marťan Style a poté vpravo do cesty De Sába přes předposlední jištění n.v. Varianta traverzu vpravo níže před cruxem Eigeru mi přijde laciná, je tam mega police v Marťanovi a velká pádlo na pravou a dále lehké navázání do Marťana. To nepřidává nic na vytrvalosti. Pozdější traverz až pod břichem/převisem mi nepřijde těžší, ale spíše nesmyslný. Jednalo by se snad i o sestup nebo zcela vodorovný traverz, táhlo by nesmyslně lano. A beztak by se zase dolezlo/slezlo do madla pod břichem Marťana. Tudíž mi takto popsaná varianta přišla na lezení pěkná a nejvíce vytrvalostní. Traverz není těžší než dolez De Sáby, nicméně ty kroky až po břicho seberou dost síly a dokončit to De Sábou bez nákoleníku, poctivě nahoru, to vyžaduje si trochu hrábnout. Za mě moc pěkné prodloužení a okořenění De Sáby ;-)
Zapsal: ondra77, 12.06.2024 23:13:50

Včera jsme to s parťákem na pár pokusů vylezli, i vzhledem ke sluníčku a teplu bych čekal, že devítka dá zabrat víc. Za mne 9-/9 (tzn. mírně těžší než jiné 9- u Jeskyně), a nebo tvrdší 9- (ale pak shodit vše ostatní u Jeskyně na 7b). Traverz jsme šli krokově cca jak popisuje ondra77 v předchozím komentu, akorát jsme teda napočítali že odbočujeme až u 7. Mnicha (případně se dá prodloužit a použít i 8. jištění). Ten traverz jsem nakonec řešil rozpažkou (přebrat do levačky bočákolištu vpravo od 7. nýtu Mnicha) a pravačkou přes dvě přídrže do madlobočáku v Marťanovi. S mými 174 cm to ale bylo jen tak tak, musel jsem si vydatně pomáhat pravou patou a do madla jsem se dostal jen prvními články.. Dokážu si tedy představit, že někdo menší to už z dobrého bočáku na levou nerozpaží a na rovných devět to pak může cítit (než jsem objevil patu, chvíli jsem to tak zkoušel kroknout a moc dobře to nešlo :-) ). Šli jsme to bez nákoleníku, ale vzhledem k tomu že je před finálním dotraverzováním do De Sáby k dispozici spousta madel a dobrých stupů ke spravení se, nemyslím, že by případně výrazně pomohl. Na závěr - supr vytrvalostní polezení :-) Kuba B.
Zapsal: HenryD aka KubaB, 30.07.2025 21:27:21

Přátelé ruku na srdce. Je to max za 9-/9.
Zapsal: Kodik, 25.03.2026 09:25:45

Jsi blb Kodiku.
Zapsal: kokodik, 26.03.2026 21:03:57


 Přidání komentáře 
Jméno
Email
Komentář

I agree to the processing of personal data.

 

Přelezy

GagaNejdriv jsem vylez na RP DeSabu, pak OSnul Eiger, na dalsi bez nakrokovani traverzu jsem dal tohle takze asi lehci nez 99-/9PP03.04.2020
Nejdriv jsem vylez na RP DeSabu, pak OSnul Eiger, na dalsi bez nakrokovani traverzu jsem dal tohle takze asi lehci nez 9
Laco Šaolinmozna jen -, ale at je tam nejak 9, ze9PP19.05.2020
mozna jen -, ale at je tam nejak 9, ze
RygarKlasa? Pro mě určitě težší než De Sába, lezeno traverz pod převisem.9PP09.06.2020
Klasa? Pro mě určitě težší než De Sába, lezeno traverz pod převisem.
Teri9PP13.06.2020
blacksPodivná varianta9PP12.07.2020
Podivná varianta
eliskasucha9PP13.07.2020
wolfun9PP15.08.2020
Mikundulas9-PP22.09.2020
DaněkS9PP18.10.2020
hovis9-RP20.10.2020
PepaVsechny cesty jsem uz lezl, ale propojka na prvni.9RP25.10.2020
Vsechny cesty jsem uz lezl, ale propojka na prvni.
zaoralfPecka vytrvalostní linie. Radost z první devítky po dlouhé době. Těším se na jaro!9PP19.12.2020
Pecka vytrvalostní linie. Radost z první devítky po dlouhé době. Těším se na jaro!
draKubastak a už mi tu zbyl jen Líc...a ten nikdy nevylezu :D9-/9PP18.02.2021
tak a už mi tu zbyl jen Líc...a ten nikdy nevylezu :D
Friday9-/9PP26.04.2021
ShinPo přelezu Epity přehodnocují na lehkou 9. Obtížné dost podobné.9PP26.04.2021
Po přelezu Epity přehodnocují na lehkou 9. Obtížné dost podobné.
kimulin9-PP18.07.2021
Amanda9-/9PP02.09.2021
rxdek9-/9PP11.10.2021
otahruban9-/9PP26.03.2022
slečinka9PP14.06.2022
Bafik9-/9PP06.05.2023
JanaB.9PP08.05.2023
Kepo9-PP26.10.2023
Dony9-/9PP01.05.2024
ondra779PP12.06.2024
Hasič9RP03.11.2024
mAdam9-PP05.10.2025
Hurzy9PP05.10.2025

 Přidání cesty do deníčku
 Photo of the day:

Parný den na Kornu
 Routes:
All routes (192420)
Top routes in CR
Top boulders in CR
Latest routes
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Hořká slast VIIa Bělá U Děčína
Nová droga VIIb Adršpach
Diabolo 7c+ Oltedal
Sandnæs Damp 7a Oltedal
Latest comments:
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle

 New in discussion:
Please help me complete my university bouldering project! | Will you go from CZECH REPUBLIC to LONDON, UK? | Re: Rental for crashpad?! | Clearance Moncler Down Women Coats Hooded Long Brown [MC-0006] - | Christmas Day UGG Sundance II 5325 Boots For Women Outlet | Moncler Vests Mens : Moncler Outlet, Cheap Moncler Jackets, Monc | Mr | Climbing partner, Praha saturday | Re: Climbing Partner | Climbing Partner |

 Latest comments:
Contributions from abroad | Re: Mr.hi | Re: Mr. | Re: Mr. | Re: Mr.hi | Aktuelle Situation | Adrspach | Patsy Leeds | Ramonwoutt | Bogdanztq |

 Hot:
Kalymnos (1)

 New in advertising:
Climbing Partner | Looking for a climbing partner | route setters |


 Instructions:
Climbing map

 ...

 czech climbing  forums  ankety  links  guides  fotky  video  *rss*  private policy       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Switch to desktop version